Автор Тема: Тегри (Тангра) бог на турците?  (Прочетена 21279 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Log Viewer

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 24
  • Наблюдаващ логовете на извънземните форуми
Относно: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #15 -: Януари 27, 2008, 16:15:39 pm »
"Българин" е състояние на Духа, и няма много общо с генно наследство. veselqk-U е напълно прав. Тангризма (Амонризма в частност) е Слънчева и еволюционна религия, за разлика от инволюционните лунни религии - в частност талмудизма и християнството...

Неактивен ge0rg1_2

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #16 -: Юни 03, 2009, 19:01:11 pm »
"...че Тенгри по произход е монголско божество..."
А ти говорил ли си с монголи и питал ли си ги какво мислят те по въпроса. Аз съм говорил.
Ми браво...Аз доколкото гледам не пречи да е имао българи почитащи Тангра,но едва ли са били масата...зороастризмът и христянството,чини ми се,са били по-разпространени сред нашият народ

Не споря с теб...
Едно цитатче ще напиша, то е бая старичко...пише, че е от преди 1000 години:
"Българите много добрини сториха на християните, а те забравиха, но Тангра вижда!"
« Последна редакция: Юни 03, 2009, 23:58:04 pm от Mirotvorec »
ДАТСКИ ЕВРОДЕПУТАТ ОБИДИ БЪЛГАРИТЕ,КАТО ГИ ОПРЕДЕЛИ КАТО ПО-МАЛКО ИНТЕЛИГЕНТНИ ОТ ГРАЖДАНИТЕ

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #17 -: Юни 04, 2009, 03:25:11 am »
оригинала е на гръцки и е използвана думата teos - бог, а не Тангра,на малко под 1200,ако трябва да сме точни
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Disinfo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 114
  • Дисинформатор
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #18 -: Юни 18, 2009, 01:26:18 am »
Според статията в wikipedia Tengri е митологичен бог на турците.
Аз не съм много запознат, но това направо ме потресе  :o :o
http://en.wikipedia.org/wiki/Tengri
Ето ви линка. Както казах не съм много запознат, но мислех, че Тангра е бог на българите ???
Малко бойкот, а?
Не турци, а Тюрки! Според някои историци българите са тюркски племена, според други не са(а ако не сме тюркски племена, значи тангра не е бог на българите)
Данните са много малко и дори историците не могат да кажат много по въпроса. Български бог на практика няма - ние тук на дунава сме станали християни, а българите от волга са станали мюсюлмани... в какво са вярвали прадедите ни, никой не може да каже със сигурност

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #19 -: Юни 18, 2009, 11:22:22 am »
Да така е Disinfo! Зависи, кой като какъв се самоопределя. Ако се смята за потомък на тюркските племена то е естествено да се вълнува от Тангризма.
Ако върнем историческите събития по назад ще стигнем до славяните и траките.
Славянит,като върховен бог почитали Перун, а също и много други божества наречени с различни имена....ДИВ-създателя на Вселената,ДОЛЯ-богиня на съдбата, БЕЛОБОГ-на доброто и т.н.няма смисъл да ги изброявам.Траките се отъждествявали също с множеството си божества известни като Кабирите почитани в мистичните култове също и на древа Елада.Ако върнем още по назад времето ще достигнем до Атлантида......и....т.н....и...т.н....до безкрайност,докато стигнем до истинският творец на Вселената,който няма име и принадлежност към определен народ и вяра, а има отнощение към самите нас, които все още го търсим в различните култуви религии на нашите предци, а не можем да го открием в самите нас! :)

Неактивен neter

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 9
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #20 -: Юли 30, 2010, 08:27:43 am »
"...че Тенгри по произход е монголско божество..."
А ти говорил ли си с монголи и питал ли си ги какво мислят те по въпроса. Аз съм говорил.
Ми браво...Аз доколкото гледам не пречи да е имао българи почитащи Тангра,но едва ли са били масата...зороастризмът и христянството,чини ми се,са били по-разпространени сред нашият народ

Не споря с теб...
Едно цитатче ще напиша, то е бая старичко...пише, че е от преди 1000 години:
"Българите много добрини сториха на християните, а те забравиха, но Тангра (?!?) вижда!"
Този надпис е написан на гръцки език и въобще в него не присъства думата "Тангра". Реално е написано: "...а те забравиха, но БОГ(teos,гр.) вижда!"
Виж: В.Бешевлиев, "Първобългарски надписи",IIизд.,София,1991г.
Там има снимков материал на древнобългарските надписи,преводи,информация...
Може да потърсиш: К.Попконстантинов и О.Кронщайнер,"Старобългарски надписи"
« Последна редакция: Юли 30, 2010, 08:35:04 am от neter »

Неактивен Disinfo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 114
  • Дисинформатор
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #21 -: Юли 30, 2010, 13:15:50 pm »
Първо-няма ПРА-българи
Второ.Къв  Тангра ги гони,при условие,че Тенгри по произход е монголско божество-да на онея дръпнатите.
 Цялото нещо тръгва от братята съвети,дето искат 'сичко да е славянско и измислят историята за ордата монголоидни българи.
  А колкото до религията им-най-вероятно са били митраисти,или нещо от типа.
 Обаче благодарение на споменатите братушки още си патим,да не говорим че се появяват и разни абсурдни неща пка на тая база.Пфу!

А turc  се превежда и тюрк

Напълно и стопроцента съгласен с твоето мнение!

Неактивен negative

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 78
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #22 -: Юли 31, 2010, 15:45:40 pm »
К'во ще рече "няма пра-българи", бре дяца такива. Това е съвременен термин, с който обозначаваме българите до Аспарух. Много ясно, че те не са казвали за себе си, че са прабългари, етнонимът си е българи. Това е условно разделение за помощ на учените.

Неактивен ALive

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 106
  • :::::::swwxe20a40:::::::::::::
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #23 -: Август 15, 2010, 22:44:49 pm »
"К'во ще рече "няма пра-българи", бре дяца такива. Това е съвременен термин, с който обозначаваме българите до Аспарух. Много ясно, че те не са казвали за себе си, че са прабългари, етнонимът си е българи. Това е условно разделение за помощ на учените."

- Не само думата се ползва за разделение ,но и да подчертае разликата между: протобългари, първобългари, древни българи и хуно-българи който са  българи с различна религия и традиция от сегашната ,и затова ги наричат прабългари .
Пратюркските народи ,ако е имало ,значи така е имало и прабългарски народи и не може да се казва ,че няма прабългари  .
Прабългарите са група племена, смес от  скити, хуни, монголи,сармати,алани,тюрки(но са нямали нищо общо с османски турци, който са ислямска империя), и т.н. . Протобългари, първобългари, древни българи и хуно-българи са групата племена от който са българите .Ние сме били голяма държава ,а днес сме една малка държава и много разделена с много групи ,но с една религия която ни прави по-едини  .  :hi:
Та, Тангра(Тенгри) може и да е бил Бог и на българи и на тюрките, обаче след време тези племена са поели друг път и едните са приели Христянството ,а другите Исляма и така.  ;)
Всички народи които са почитали Тенгри са били едини и приятелски настроени ,днес обаче са разделени ,дори са си врагове .
И имайки предвит тези исторически факти ,не знам как така може да се отрече  ,че няма прабългари?  :o
Скитите ,хуните ,древни българи и др. дори знам ,че са искали да превземат Рим с вожда Атила и като вземат Рим после щели да превземат цяла европа ,но не успяват и племената се разделят. 
« Последна редакция: Август 15, 2010, 23:26:01 pm от ALive »

Rio

  • Гост
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #24 -: Август 15, 2010, 23:37:54 pm »
Прабългарите са "протобългари", етнически и генетично се различават малко от днешните, защото в момента сме по-близки от българите през Х век. Когато идват прабългарите тук заварват и славяни, и траки и някои други етнически групи(в по-малки размери). Днешните българи имат и малко куманска и печенешка кръв(от времето на Асеневци). Така че донякъде е правилно да се казват на протобългарите прабългари. Друг е въпросът, как са се сформирали те ката народ. Имат иранско и тюрско влияние, а с това и малко тюркска и иранска кръв. ВСЕ ОЩЕ НЯМА ОФИЦИАЛНА ВЕРСИЯ ЗА ПРОИЗХОДА НА ПРАБЪЛГАРИТЕ!!!

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #25 -: Август 15, 2010, 23:40:37 pm »


Браво ALive , много си точен  :yes:.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен kalitko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 2
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #26 -: Август 17, 2010, 17:01:10 pm »
И все пак Тангра българският бог ли е или не?
« Последна редакция: Август 17, 2010, 17:16:58 pm от kalitko »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #27 -: Август 18, 2010, 14:10:23 pm »
на базата на данните,които имаме най-вероятно не
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Rio

  • Гост
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #28 -: Август 18, 2010, 14:49:23 pm »
на базата на данните,които имаме най-вероятно не
Твоят е Йехова и ходиш да му се молиш в синагогата.
Прабългарският си е Тангра, а славянският Перун(главното славянско божество). А след 864г. сме християни. Към 16в. има помохамеданчване на някои български райони.

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
Re:Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #29 -: Август 18, 2010, 23:34:18 pm »
Истината тук е следната. Няма никакво доказателство, че българите са почитали Тангра, нито се знае точно какво или какви божества са почитали и изобщо в какво са вярвали. А Тангра е тюркски бог, което не е същото като "бог на турците", както е заглавието на темата.
Офтопик - някой по-горе беше написал, че християнството е лунна религия, което е пълна дезинформация.
Поздрави.
Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27