Автор Тема: Притчи  (Прочетена 25450 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Относно: Притчи
« Отговор #75 -: Август 06, 2008, 11:54:20 am »
МИЛИОНЕР И ПРОСЯК


На един милионер му се повредила колата и докато шофьора я оправял, той отишъл до близкото дърво, под което седял на сянка един просяк. Завързал разговор:
-Ти защо седиш така под дървото, а не започнеш да работиш?
-За какво да работя?
-За да изкараш пари.
-За какво са ми пари?
-За да си направиш собствен бизнес.
-За какво да си правя собствен бизнес?
-За да започнеш да печелиш още повече.
-За какво да печеля повече?
-За да можеш да си купиш къща, кола, шофьор, да си богат и да имаш достатъчно пари един ден да се пенсионираш и да си почиваш.
-Че аз и сега това правя.


Занякои цели има и преки пътища :)

"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Bell

  • Гост
Относно: Re: Притчи
« Отговор #76 -: Август 07, 2008, 03:49:57 am »
Какво символизират капките олио, че внимателно прочетох притчата, ама не я разбрах :))?
Според мен притчата и капките олио символизират това, че ако се вглъбяваш в нещо никога няма да си способен да "се огледаш" за щастието, няма да видиш какво е около теб, ти просто си като кон с капаци и не си способен да вършиш друго освен това, в което си се вглъбил или което ти е наредено. Тоест не трябва да си създаваш психически затвор или да бъдеш вкаран в такъв, ако искаш да си способен на щастие... А щастието е в свободното съзнание...
Поне аз така я разбрах. :)


Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Относно: Притчи
« Отговор #77 -: Януари 07, 2009, 12:25:52 pm »
  ТРИ СЕДМИЦИ

 При един мъдър човек дошла негова съседка, водейки сина си за ръка:
- Сина ми много обича да яде сладко и захар. Направих всичко, за да го отуча, но не ме слуша. Моля те, кажи му ти, че е много вредно да яде толко захар! Теб ще те послуша, защото много те уважава.
Човека погледнал момчето, видял доверието в неговите очи и казал:
- Елате след три седмици.
Жената недоумявала. Колко много хора идвали от  далечни места  и мъдрият й съсед давал отговорите на повечето въпроси начаса... Но тя послушно дошла след три седмици.
Човека отново погладнал момчето и пак рекъл:
- Елате след три седмици.
Жената не издържала и попитала защо просто не поговори със сина й. Но отговора бил:
- Елате след три седмици!
Когато майката и момчето дошли за трети път, мъдреца рекъл:
- Синко, послушай съвета ми: не яж много сладко и захар. Те вредят на здравето.
- Щом ти го казваш, ще те послушам – отговорило момчето.
Жената помолила детето да я почака навън. Когато останали сами тя попитала:
- Кажи ми, мъдри човече, защо не каза това още първия път?
- Аз самия обичам много сладко и за дам съвет трябваше  да се избавя от тая си слабост. Реших, че три седмици ми са достатъчни, но се оказа, че съм грешал...
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен Milena

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Относно: Притчи
« Отговор #78 -: Февруари 08, 2009, 11:48:02 am »
                      ДЗЕН  ПРИТЧИ


                            Шестият патриарх на дзен

Като достигнал просветление,шестият приемник на дезн Хуейнън получил от петия чашата и робата,които се предавали от Буда на наследниците му от поколеие на поколение.Монахът на име Хуеймин го последвал от завист,за да му открадне великото съкровище.Хуейнън оставил чашата и дрехата а един камък край пътя, и казал на Хуеймин:
    -Тези предмети са само символ на вярата.Няма смисъл да се бориш за тях.Ако искаш да са твои,можеш да ги вземеш.
    Когато Хуеймин се опитал да ги вземе,те се оказали непосилно тежки.Разтреперан от срам,той казал:
    -Дойдох да се уча,не за материални съкровища.Моля ви, учете ме.
   Хуейнън отвърнал:
    -Когато не мислиш за доброто и не мислиш за злото,кое е твоята истинска същност?
   Щом чул тези думи, Хуеймин получил просветление.

 Някой попитал учителя Судзуки за неговия учител Хуейнън:
    -Какво му беше особеното?
 Судзуки отговорил така:
    -Единствената особеност у него,която никога няма да забравя,е, че никога не съм срещал друг като него,който да мисли за себе си като за съвсем обикновен човек.А това само по себе си е много,много необичайно,защото обикновеният човешки ум е устроен така,че да се мисли за необикновен.


                                      Камъкът и съзнанието

    Файен,китайски чан-наставник,живеел сам в малък селски храм.Веднъж четирима странстващи монаси го помолили да им разрешида си запалят огън и да се сгреят.
    Когато насядали около огъня,Файен чул,че те спорят за обективността и субективността.Присъединил се към тях с думите:
      -Ето един голям камък.Как мислите,къде се намира той,в нашето съзнание или извън него?
    Един от монасите отвърнал:
      -От будистка гледна точка всеки предмет е въплъщение на съзнанието,затова според мен този камьк е вътре в съзнанието ни.
     -Главата ти трябва да е доста тежка,-казал Файен,-щом мъкнеш в сьзнанието си такива тежки камьни.


                                   Сърцето ми гори като огън


    Сойен Шаку,първият дзен учител в Америка,казвал: `Сърцето ми гори като огън,но очите ми са студени като изстинала пепел`. Той създал следните правила,които изпълнявал всекидневно цял живот:
     Сутрин,преди да се облечеш,запали благовонна пръчица и медитирай.
     Лягай да спиш по едно и също време.Приемай храна през определени интервали.яж умерено и никога не се наяждай.
     Когато ти идват гости,оставай такъв,какъвто си ,когато си сам.
     Когато си сам,се дръж така,както когато имаш гости.
     Внимавай какво говориш и изпълнявай това,което си казал.
     Когато изникне възможност,не я изпускай, но преди да направиш нещо,помисли два пъти.
     Не съжалявай за миналото.Гледай в бъдещето.
     Имай безстрашната готовност на герой и по детски любящо сърце.
     Когато заспиваш,прави го сякаш си лягаш за последен път.
     Щом се събудиш,ставай от леглото сякаш изхвърляш стари обувки.
                        Не оставяй следи


Преди да умре,дзен монахът Бокуджо помолил учениците си да донесат всички негови книги,всичко,което е казал и което е написал.Те донесли книгите,но не знаели какво смята да прави с тях.Той запалил голям огън.Учениците завикали и заплакали.
    Бокуджо им казал:
    -Умирам и не искам да оставям следи.Не трябва да оставя нито един отпечатък от крака си.Отсега нататък,който иска да ме следва,трябва да следва себе си.Който иска да ме разбере,трябва да разбере себе си.Ето защо унищожавам книгите.



                    Не се привързвай към праха


     По време на династия Тан,китайския учител Чанюе написал следните съвети към учениците си:
      Живей в света, но не се привързвай към праха му-такъв е пътят на истинския ученик на дзен.
      Когато видиш,че някой прави добро,подкрепи го,следвайки примера му.Като чуеш за грешките на другиго,се старай да не го надминеш.
      Дори ако си сам в тъмна стая,дръж се сякаш имаш най-благороден гост.Изразявай чувствата си,но не повече,отколкото е присъщо на истинската ти природа.
     Бедността е твоето съкровище.Не го сменяй за лек живот.
     Човек може да изглежда глупак,но да не е такъв.Може просто да пази мъдростта си.
     Добродетелите са плод на самодисциплината,те не валят от небето като дъжда и снега.Скромността е основа на всички добродетели.



                  Носи огъня ми

     Когато Йено отишъл при учителя,той му казал:
     -Защо си дошъл при мен?Ти нямаш никаква нужда да си тук.Т си вече там.
   Но Йено помолил:
     -Позволи ми да остана.Тогава учителят отвърнал:
     -Добре тогава.Върви в кухнята да чистиш ориз.И не идвай при мен.Ако трябва ще дойда аз.
   Монасите били 500 и Йено чистил ориз от сутрин до вечер.Постепенно всичките му мисли изчезнали.Работата му станала медитация.Така изминали 12 години.
   Учителят остарял и обявил,че търси приемник.Той казал:
    -Който смята,че е просветлен и е познал Истината,нека дойде и напише на вратата на колибата ми своето виждане в четири стиха.
    През деня никой не посмял да се приближи до вратата му,защото монасите добре го познавали и знаели,че старецът седи вътре с голямата пръчка и може здравата да набие автора,ако не му хаеса написаното.
    През нощта,когато заспал,един монах се приближил и написал:
        Умът е огледало
        на него се събира прахът на желанията
        избършете го
        и ще видите Истината.
     Тези стихове се харесали на всички.Монасите знаели кой ги е написал и очаквали одобрението на учителя,но той мълчал.
     Монасите се събрали в кухнята и обсъждали бурно този важен въпрос.Един от тях казал:
     -Учителят е прекалено строг,и ако продължава в този дух,няма да си намери наследник.
    Когато Йено чул стиховете,се разсмял.Попитали го:
     -Защо се смееш глупако? Та ти не познаваш друго освен ориза.
    Никой никога не го бил чувал да се смее или да изказва мнението си.Йено казал:
     -Умът не е огледало,на което се събира прахът на желанията.Този,който знае това,постига просветление.
   Събрала се тълпа.Някои започнали да се горещят:
     -Иди и напиши думите си на вратата на учителя,ако не се страхуваш,че ще те набие.Може и да станеш негов наследник.
   Йено казал:
     -За тези 12 години съм забравил да пиша,освен това не искам да бъда ничий наследник.Вървете и го напишете вие.Ще видим какво ще каже учителят.
    Те отишли и написали:
    `Умът не е огледало,
     на което може да се събира прахът на мислите и желанията.
     Който знае това,
     Знае Истината.`
   Учителят прочел стиховете,без да каже нищо.През нощта отишъл при Йено и му казал:
    -Знам кой може да е получил това просветлние.Е,какво пък,вземи чашата и робата ми и си отивай.Ти си моят наследник.През всичките тези 12 години от теб струеше светлина,но никой не я забелязваше.Идваха в кухнята всеки ден,но никой не се вгледа в теб.Те са твърде учени и ако останеш тук,няма да ни разберат.Това ще породи много завист.Ти си моят наследник.Иди и продължавай да носиш огъня ми.Ти го постигна!



                                Дзен отговор


   Един ученик отишъл при Бокуджо.Поклонил се,докоснал краката му и попитал:
      -Колко ще чакам просветлението?
   Бокуджо свел към него безметежния си взор и дълго го съзерцавал.
   Ученикът започнал да се чувства неловко и попитал:
      -Защо ме гледате така втренчено и не отговаряте?
    Учителят му дал дзен отговор:
     -Убий ме.
    Ученикът не могъл да повярва,че това е отговор на въпроса му.Смутен и объркан,той бързо си тръгнал.Много дни размишлявал над отговора на Бокуджо,но не можел да разбере какво му е казал той.В отчаянието си се обърнал към по-възрастния ученик.
    Той се засмял и казал:
      -Учителят ти е казал:`Защо продължаваш да ме питаш?Остави учителя.Остави въпросите.Убий мен в себе си.Убий авторитета ми .Остави всякакво учение.Кой съм аз? Аз не те задържам.Животът е еднакво открит за всички.Защо не започнеш да го живееш?Защо продължаваш да се готвиш?`
                     

                              Отдай се на свободата

   Ученик попитал Нанцюен:
   -Какво е Пътят?
   -Пътят-това е всекидневният живот,-отвърнал Нанцюен.
   -А възможно ли е да се науча на това?-попитал ученикът.
   -Ако се опиташ да се научиш,ще се отдалечиш от Пътя,-отговорил Нанцюен.
   -Но ако не се уча,как ще разбера какво е Пътят?-попитал ученикът.
   -Пътят не принадлежи на света,който възприемаме.Не принадлежи и на света,който не
възприемаме.Познанието е илюзия,неведението е безсмислица.Ако искаш да достигнеш истинския Път,отдай се на свободата,която притежава небето.


                                Противоречие


  При дзен-учителя дошъл ученик и попитал:
   -Защо някои хора са красиви,а други грозни?Някои са умни,а други глупави?Защо сьществува такова противоречие?Защо Бог е създал едните и другите такива,каквито са? И не ми говорете за карма,и че всичко това било заради минали животи.Откьде се е взела разликата в самото начало,когато миналото още не е съществувало?
    Учителят го завел в градината и казал:
    -Това дърво е голямо,а това е малко.Често съм седял под тях и съм мислил защо е така.Но когато отхвърлих ума,изчезна и самият въпрос.Сега знам,че това дърво е голямо,а това-малко.И няма никакъв проблем!


                                Празната лодка


   Линдзи разказвал: ``Когато бях млад,обичах гребането.Имах малка лодка,с която плавах сам в езерото и можех да прекарвам часове така.Веднъж седях със затворени очи и медитирах.Беше прекрасна нощ.Някаква празна лодка плаваше по течението и се удари в моята.Душата ми се изпълни с гняв! Отворих очи и исках да наругая човека,който ме стресна,но видях,че лодката е празна.Гневът ми нямаше върху кого да се излее.Нищо друго не ми остана,освен отново да затворя очи и да започна да се взирам в гнева си.В момента,в който го съзрях,направих първата крачка по моя Път.
    През тази тиха нощ се приближих към центъра вътре в себе си.Празната лодка стана мой учител.Оттогава,ако някой се опитва да ме обиди,и в мен се надига гняв,аз се смея,и си казвам:`И тази лодка е празна.`
    Затварям очи и се отправям навътре към себе си.``


                   Сънцан посреща ученик

    Веднъж в разговор със своите монаси Сънцан казал:
      -Когато идва ученик,излизам да го посрещна без намерение да му помогна.
     Неговият брат Син-хуа чул тази забележка и казал:
      -Когато идва ученик,невинаги излизам да го посрещна,но ако все пак изляза,непременно ще му помогна.
     Неген: Линдзи,велик майстор на дзен от династията Тан,напуснал този свят на 10 януари 867г.Преди да умре,той казал:
      -След като си отида,не разрушавайте моя дзен.Пазете учението помежду си.
     Сънцан,един от учениците му,попитал:
      -Тогава кой трябва да разруши вашия дзен?
      -Ако някой те попита какво е това дзен,-попитал Линдзи,-ти какво ще отговориш?
     Сънцан извикал:
      -Хо!
     Учителят останал доволен от този отговор и промърморил:
      -Кой би допуснал,че моят дзен ще бъде разрушен от това сляпо магаре?!
     И с тези думи той умрял.
     Будизмът използва негативни думи,за изразяване на реалността.Това е единственият начин да се избегне объркване в думите.Когато Линдзи помолил да не разрушават неговия дзен,той постулирал своя дзен двойствено,затова Сънцан се присъединил към него в този начин на изразяване.Също така когато учителят пожелал да види с очите си как ще живее неговият дзен,Сънцан нагледно му показал това и събралите се там монаси станали свидетели на безсмъртието на любимия си учител.Последните думи на Линдзи били всъщност негативен израз на одобрение.
      Дзен не е предмет,който може да бъде предаден от учителя на ученика.Вятърът може да угаси пламъка на свещта,но при благоприятни условия тя отново ще се запали,давайки същата светлина,както и преди.Нима след това той няма да бъде същият непрекъснат пламък? Сънцан не бил единственият човек,който получил дзена на Линдзи,но той се оказал достатъчно смел да го покаже пред умиращия си учител.И дзенът станал негов.
    Що се отнася до коана на тази история,знаем,че най-добрата помощ според дзен е `да не се помага`. Многобройни секти от различни религии си поставят за цел да помогнат на хората,като не разбират,че излишната помощ пречи на вътрешното израстване,както на тези,които получават помощта,така и на тези,които я оказват.Както слънчевата светлина изпълва градината,така и Сънцан посрещал ученика без всякакви мисли за помощ.Какво изумително разположение на духа,на спокойната любяща доброта!
     Като изразил своя дзен позитивно,Син-хуа не изпднал в противоречие с дзена на Сънцан,а го подкрепил от обратната гледна точка.Позитивност без негативност може да таи в себе си опасност.Негативност без позитивност води до апатия.Син-хуа вероятно възнамерявал да държи юздите на контрола над `сляпото магаре`,но аз казвам: `Тук, братко,внимавай за всяка своя стъпка,тъй като пред теб има пропаст!`
     Генро: Единият брат казва `не`,другият брат казва `да`. Така те продължават делото на баща си,като го подобряват и усъвършенстват.
      Жълтата река/Хуанхъ/ тече хиляди Ли на север,
      След това завива на изток и тече непрекъснато.
      Няма значение как се извива,
      Водите и извират от планината Кун-лун.



                           Думите са излишни


   Попитали учителя Мадзу:
    -В беседи с учениците си вие сте против думите,казвате: `Който знае,не говори!` Но сам не мълчите.Как да разбирам това?
     Мадзу отговорил:
    -Другите говорят.Аз цъфтя!


                             Изкушение


    Двама монаси отивали от един манастир в друг.По пътя си трябвало да прекосят буйна река.Когато наближили брода,едно момиче ги помолило да му помогнат да премине.Единият мълчаливо го вдигнал и го пренесъл на другия бряг.
    Двамата монаси продъжили по пътя си.След два часа другият се обърнал към спътника си и казал:
    -Това,което направи, не беше редно.Забранено ни е да докосваме жени,камо ли да ги вдигаме на ръце.Не трябваше да го правиш.
    Първият отговорил:
    -Аз я пренесох на другия бряг за една минута и веднага я забравих,а ти още я носиш в мислите си.



                             Ти си Буда


  В Токио по време на династията Мейджи живеели двама известни учители,различни по характер.Единият от тях,Унто,учител от школата Шингон,стриктно спазвал всички заповеди на Буда.Никога не пиел стимулиращи напитки,и не ядял нищо след 11 сутринта.Другият учител,Туншан,професор по философия от императорския университет,никога не спазвал заповедите.Хранел се когато си поиска,дори си подремвал през деня.
    Веднъж Унто посетил Туншан,който в този момент пиел вино,от което един будист не трябвало да вкусва дори капка.
     -Приветствам те, братко!-казал му Туншан.-искаш ли да пийнеш?
     -Никога не пия,-важно отговорил Унто.
     -Който не пие,не заслужава да бъде наричан човек-казал Туншан.
     -Нима ти не ме смяташ за човек само за това,че не пия тази отрова?!-извикал Унто разгневен.-Ако не съм човек,какво съм тогава?
     -Буда,-отговорил Туншан.



                     Яснота


   -Не търсете бога,-казал учителят.-Просто гледайте и ще видите.
   -А как да гледаме?
   -Когато гледате нещо,старайте се да виждате само това и нищо друго.
  Отговорът озадачил учениците,затова се наложило учителят да опрости обяснението.
    -Например,ако гледате луната,да виждате само нея.
    -А какво друго бихме могли да видим,гледайки луната?
    -Гладният може да види пита кашкавал,а влюбеният-лицето на любимата.
   







                       








« Последна редакция: Февруари 08, 2009, 15:31:46 pm от H. »

Неактивен WhiteKnight

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 230
Re:Притчи
« Отговор #79 -: Март 23, 2009, 10:37:24 am »
"Стар чероки разказвал на своя внук за борбата, която
се води във всеки един от нас. И рекъл на момчето, че
в душите ни се борят два вълка. Единият е зъл, той е
гневът, завистта, недоволството, отрицанието,
алчността, надменността, самосъжалението, чувството
за малоценност или пък за превъзходство, лъжата,
фалшивата гордост и егоцентризмът. Другият е добър
– той е радостта, мирът, любовта, надеждата,
спокойствието, скромността, добротата,
благосклонността, взаимността, щедростта,
искреността, състраданието и вярата.
Внукът се замислил за момент и след това попитал
дядо си:
- И кой вълк побеждава?
- Този, когото нахраниш. – отговорил старият чероки."

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re:Притчи
« Отговор #80 -: Юли 27, 2009, 10:11:34 am »
КЛЮКИ

Една жена разпространила клюка за свой съсед. Само за броени дни всички знаели историята. Съседът бил дълбоко наранен и засегнат. След време жената разбрала, че слухът е напълно лъжлив. Разкаяна, тя отишла при един стар мъдрец, за да поправи стореното с каквото може.
- Иди на пазара - казал той, - купи едно пиле и го заколи. Като си тръгнеш, оскуби му перата и ги пускай едно по едно из целия път.
Макар да останала изненадана от съвета, жената изпълнила заръката.
На следващия ден мъдрецът казал:
- Сега иди и събери всички пера, които пусна вчера и ми ги донеси.
Жената тръгнала по същия път, но вятърът бил отнесъл всичко. След няколкочасово търсене тя се върнала само с три пера.
- Виждаш ли -казал старият мъдрец, - лесно е да ги пуснеш, но е невъзможно да ги събереш. И с клюката е така. Не ти трябват много усилия да я разнесеш, ала направиш ли го, никога не можеш да поправиш напълно злината...
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:Притчи
« Отговор #81 -: Август 10, 2009, 19:40:19 pm »
Веднъж вървял свят човек покрай един храм и чул, че в него вътре проповядва Бяс (Демон). Всички внимателно го слушали. Решил святият човек да остане на службата и да улови Беса, когато този започне да развращава миряните. Но Бесът проповядвал всичко както трябва, нито веднъж не сгрешил. В края на службата, когато миряните започнали да се разотиват, святият човек се приближил до Беса и попитал: "Каква е твоята тайна? Ти проповядва всичко както трябва." На което Бесът отвърнал: "Аз говорих със студено сърце".


превод: хадзапи

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re:Притчи
« Отговор #82 -: Август 11, 2009, 15:37:58 pm »
СТЪКЛОТО
(еврейска притча)


-Ребе, не разбирам, отиваш при бедняка и той е приветлив и ти помага, с каквото може. Отиваш при богатия и той никого не вижда. Нима всичко е заради парите?
-Погледни през прозореца, какво виждаш?
-Жена с дете в количка, отиваща на пазар….
-Добре. А сега погледни в огледалото, какво виждаш там?
-Че какво мога да видя там, само себе си.
-Точно така: прозорецът е от стъкло и огледалото е от стъкло. Трябва само да добавиш малко сребро и вече виждаш само себе си.
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Притчи
« Отговор #83 -: Август 11, 2009, 18:04:57 pm »
СТЪКЛОТО
(еврейска притча)


-Ребе, не разбирам, отиваш при бедняка и той е приветлив и ти помага, с каквото може. Отиваш при богатия и той никого не вижда. Нима всичко е заради парите?
-Погледни през прозореца, какво виждаш?
-Жена с дете в количка, отиваща на пазар….
-Добре. А сега погледни в огледалото, какво виждаш там?
-Че какво мога да видя там, само себе си.
-Точно така: прозорецът е от стъкло и огледалото е от стъкло. Трябва само да добавиш малко сребро и вече виждаш само себе си.

Много добра. Появявай се по-често бре невенче ;D

Неактивен Radiance Dawn

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 42
Re:Притчи
« Отговор #84 -: Август 14, 2009, 01:28:18 am »
Събрали се души на съвещание преди въплъщението си на Земята. И Бог попитал една от тях: - Защо искаш да се въплътиш? - Искам да се науча да прощавам. - На кого се каниш да прощаваш? Погледни душите какви са чистички, светли, любящи. Те толкова те обичат, че не могат да направят нищо такова, заради което да се налага да им прощаваш. Натъжила се Душата, но повторила: - Аз така искам да се науча да прощавам! Тогава до нея се приближила друга Душа и й казала: - Не тъжи, аз те обичам толкова много, че ще бъда с теб на Земята и ще ти помогна да изпиташ опрощението. Ще бъда твой мъж, ще ти изневерявам и ти ще трябва да ми прощаваш. Приближила се друга Душа и казала: - Аз също те обичам много. Ще дойда с теб и ще бъда твоята майка, която ще те наказва, ще се меси в живота ти и ти ще се учиш да прощаваш. Още една Душа се приближила и казала: - Аз ще бъда твоят началник и от любов към теб ще се отнасям към теб грубо и несправедливо, така че да изпиташ какво е да се прощава. Друга една Душа предложила да й бъде най-добрата приятелка и да я предаде, друга да й бъде злата и несправедлива свекърва и т. н. По този начин се събрала група от обичащи се души, измислили си сценария на своя живот на Земята и се въплътили. Но се оказало, че да си спомнят за Себе си е сложно и трудно и те всички забравили своя договор. Повечето приели на сериозно живота си, започнали да се обиждат и гневят един на друг, забравяйки че сами са си съставили този сценарий и забравяйки най-важното – че те всички се обичат един друг!
Когато казваш какво мислиш, мисли какво говориш!

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Притчи
« Отговор #85 -: Август 18, 2009, 17:18:27 pm »
В древни времена имало един царски син, който не правел нищо друго - само ядял много и ядял хубаво; поради това трябвало и да ходи често до клозета и да стои дълго там.Веднъж, като се напъвал в захлас, по погрешка изхвърлил и сърцето си.Оттогава насам хората винаги поглеждат подозрително изпражненията си, защото все се страхуват, че в тях може да са и сърцата им.
Само онези без сърца няма от какво да се страхуват, и затова не са подозрителни към своите изпражнения.

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Притчи
« Отговор #86 -: Август 19, 2009, 09:55:38 am »
ДИНАРЪТ
Както си вървели заедно в съгласие четирима души - турчин, пресиец, арабин и грък, отнякъде се сдобили с един динар. Този динар станал причина да се скарат помежду си, защото, получавайки го те започнали да решават как да го похарчат. Персиецът казал:
- Хайде да купим ангур!
- Защо да купуваме ангур, по-добре да купим ейнаб - възразил арабинът.
Но тук се намесил турчинът:
- Защо да спорим - казал той - Не ни трябва нито ангур, нито ейнаб, ние трябва да получим за този динар узум!
Гръкът също изразил своето несъгласие:
- Ако трябва нещо да се купува, то това е стафил! - заявил той.
Всеки от тях започнал да доказва своята правота, и работата дошла до юмруци. И всичко това, защото в този момент при тях е нямало знаещ, който да им обясни, че те всичките говорят за едно и също, и че думите "ангур","ейнаб","узум" и "стафил" означават грозде, което всички те искали да купят, но всеки мислел за това на собствения си език.

« Последна редакция: Август 19, 2009, 10:02:19 am от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re:Притчи
« Отговор #87 -: Август 24, 2009, 11:42:14 am »
Какво е Щастието?

  Веднъж стария мъдър котарак наблюдавал малкото котенце. Котенцето бягало в кръг и се опитвало да си хване опашката. Стария котарак стоял и наблюдавал, а малкото котенце се въртяло, падало, ставало и отново хуквало след опашката си.
- Защо си гониш опашката? – попитал стария котарак …
- Казаха ми – отвърнало котето – че моята опашка, това е моето щастие, и затова се опитвам да го хвана.
Стария котарак се усмихнал, така както могат да се усмихват само старите мъдри котараци и казал:
- Когато и аз бях малко котенце, също ми казаха, че в моята опашка е моето щастие. Много дни бягах след опашката си и се опитвах да я хвана. Падах без сили, ставах и отново се опитвах да я хвана. В един момент се отчаях и тръгнах. Просто тръгнах на където ми видят очите. И знаеш ли какво забелязах изведнъж?
- Какво? – с удивление попитало котенцето?
- Забелязах, че където и да отида, опашката ми винаги е с мен…

"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Притчи
« Отговор #88 -: Август 24, 2009, 12:10:44 pm »
За навиците
Голям керван преминавал през пустинята. Пътниците стигнали до оазис, в който решили да пренощуват. Но се оказало, че една скоба за завързване на камилите не достигала. А никой не искал да стои буден и за пази незавързаната камила.
Тогава единият от керванджиите отишъл при камилата, взел въжето и съвсем точно повторил всички движения сякаш наистина завързал камилата за скобата. Тя си легнала и нощта преминала спокойно.
На сутринта отвързали камилите. Всички се приготвили за път, с изключение на въображаемо завързаната камила, която отказвала да помръдне. Най-накрая керванджията, който вечерта я "вързал", се сетил какво да направи. Застанал до нея, развързал въображаемата скоба и камилата веднага станала.
...water can flow, and water can crash...

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re:Притчи
« Отговор #89 -: Август 25, 2009, 12:10:52 pm »
Учителят и дъждът

Веднъж при учителя дошъл един човек и му се оплакал:
-   Аз не мога да усетя дъжда.
Учителят му отговорил:
-   Забрави третата дума и ела другата седмица.
След седмица човекът се върнал и казал:
-   Аз не усещам дъжда.
-   Остави при мен третата дума и ела след месец.
След месец човекът отново дошъл и казал:
-   Аз не съм дъжд.
-   Е, сега можеш да оставиш втората дума и да идеш под дъжда. Ако искаш, ела при мен догодина.
След една година при него дошъл дъждът.

"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27