Автор Тема: Варненската митрополия се обяви против паневритмията  (Прочетена 19385 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Дъвиан

  • Гост
Re: Варненската митрополия се обяви против паневритмията
« Отговор #15 -: Октомври 17, 2006, 16:12:22 pm »
Миротворец, комунистите са преследвали учението на Дънов и неговите последователи под дърво и камък.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Варненската митрополия се обяви против паневритмията
« Отговор #16 -: Октомври 17, 2006, 16:28:48 pm »
Комунистите са ги преследвали под дърво и камък, но без да се усетят, под носа им свещените им жени (Людмила Живкова etc.) и незнайни помощници са вмъквали това и онова... Нали не забравяте, че комунистите (действащите партийци) преди всичко са били назначени от Москва овчари и копари като местни пазачи на заддунавската губерня... Не са имали много ум в тия работи. Например, един музикант (понастоящем свири с цигулката си на някои от паневритмиите в София) отишъл в Националното радио, излъгал ги, че ще прави някаква продукция и въз основа на ведомствените си връзки и социалистическата другарска безстопанственост, тихомълком направил прекрасни записи на много от музикалните шедьоври на Петър Дънов - включително на Паневритмията...

Надявах се, че Православната църква няма да се опълчи явно срещу "дъновизма", при положение, че не го е направила срещу Азис например, но... Явно Сатана е проникнал в Светите покои и е решен да опита удар право в сърдцето - пазете Паневритмията и децата си!...
« Последна редакция: Ноември 27, 2006, 11:18:00 am от flyDragon »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Варненската митрополия се обяви против паневритмията
« Отговор #17 -: Октомври 17, 2006, 20:10:35 pm »
и децата си от паневритмията  :D :D :D

Сериозно погледнато-нека се учат децата.Само да не им сложат за учители православни дъновисти,че още по-зле ще стане от християните
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Варненската митрополия се обяви против паневритмията
« Отговор #18 -: Октомври 18, 2006, 12:11:30 pm »
Децата трябва да се пазят от религиите. Те трябва да се учат да творят, да се занимават с изкуства и постепенно да изпълнят думата свобода със съдържание. А когато човек е възпитан с усещането за свобода сам ще намери пътя си.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Варненската митрополия се обяви против паневритмията
« Отговор #19 -: Октомври 18, 2006, 18:52:40 pm »
"свобода без път" е "изпразненост от съдържание"
Точно това искат нашите зидарски братя.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Варненската митрополия се обяви против паневритмията
« Отговор #20 -: Октомври 19, 2006, 17:07:20 pm »
Не се съгласявам с теб! Свободата, осъзната чрез творчеството и изкуствата не е "свобода без път". Човек избира верния път за себе си, след като постигне цялостност /за справка - К.Г.Юнг/, а за да я постигне, той наистина влиза в ролята на творец.
Ако има нагласата, човек може да види масони навсякъде!
Може би се хвана само за последното ми изречение.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Варненската митрополия се обяви против паневритмията
« Отговор #21 -: Октомври 25, 2006, 20:49:36 pm »
Ми не се хващам за твоите изречения -
въпреки, че думите от последния ти post
са доста добри...
(...) Свободата, осъзната чрез творчеството и изкуствата не е "свобода без път". Човек избира верния път за себе си, след като постигне цялостност /за справка - К.Г.Юнг/, а за да я постигне, той наистина влиза в ролята на творец. (...)
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

hari

  • Гост
абе няма значение,дънов в лъжец и аз
съм твърдо против панеритнията,100 пъти по добре е да се изучава православната вяра
в училище,също и да има час по фолклор ,да се учат хора и народни песни и
пословици и поговорки,легенди и такива работи,и секи да представя свойто
родно място примерно в този час по фолклор ,със специфичните обичаи ,носии и там сичко
дето се сетите,ше бъде много интересно сигурен съм

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
абе няма значение,дънов в лъжец и аз
съм твърдо против панеритнията,100 пъти по добре е да се изучава православната вяра
в училище,също и да има час по фолклор ,да се учат хора и народни песни и
пословици и поговорки,легенди и такива работи,и секи да представя свойто
родно място примерно в този час по фолклор ,със специфичните обичаи ,носии и там сичко
дето се сетите,ше бъде много интересно сигурен съм
Не можеш да "учиш" вяра. Вярата или я имаш, или не - всеки има убеждения и вярва или не вярва в нещо, но тези убеждения са резултат от собствения му житейски опит и е недопустимо някой да се опитва да ги налага. Това е все едно някой да те учи да обичаш конкретен човек - не става, тези неща идват от самия теб и не се учат.
Освен това, вярата обикновено идва на по-късен етап в развитието на човека, когато вече е осъзната личност, натрупала житейски опит, когато е мислила над живота като цяло. Едно дете обикновено не го прави, а просто попива това, което наливат в главата му - това не е шега работа и не мисля, че училището трябва да се меси в нечие духовно развитие, поне не и по такъв пристрастен (Все пак ако такъв предмет се изучава, той ще се придържа именно към утвърдените от църквата канони, а както, мисля, повечето от хората тук са съгласни, религиите са изпълнени с лъжи. А всъщност, като стана дума за пристрастие, абсурдна е и идеята да се учи само една религия. Как си представяш турците, например, да учат православна вяра? Това непременно би довело до допълнително разделение и конфликти ище от най-ранна възраст) начин.

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Не можеш да "учиш" вяра. Вярата или я имаш, или не - всеки има убеждения и вярва или не вярва в нещо, но тези убеждения са резултат от собствения му житейски опит и е недопустимо някой да се опитва да ги налага.

Това не е вярно. Вярата е резултат на познанието, така че в известен смисъл е свързано с ученето, научаването на нещо, което не си знаел и разбирал.  Затова е имало  и има от дълбока древност просветителска дейност и древни книги на познание... :)

Освен това, вярата обикновено идва на по-късен етап в развитието на човека, когато вече е осъзната личност, натрупала житейски опит, когато е мислила над живота като цяло. Едно дете обикновено не го прави, а просто попива това, което наливат в главата му - това не е шега работа и не мисля, че училището трябва да се меси в нечие духовно развитие, поне не и по такъв пристрастен (Все пак ако такъв предмет се изучава, той ще се придържа именно към утвърдените от църквата канони, а както, мисля, повечето от хората тук са съгласни, религиите са изпълнени с лъжи. А всъщност, като стана дума за пристрастие, абсурдна е и идеята да се учи само една религия. Как си представяш турците, например, да учат православна вяра? Това непременно би довело до допълнително разделение и конфликти ище от най-ранна възраст) начин.

Това също не е вярно, основите на ценностната система са общи за всички религии. Ако си запознат с основните учения на повечето религии, ще видиш че те създават ценностна система на добротворчество и мироносителство, което всъщност е важното при изграждане на детския характер. Това е важният период, ти изпусни първите 7 години от възпитанието на едно дете, пък после се опитвай да го превъзпитаваш.... Има такава древна мъдрост - "Дръвчето се изправя докато е малко, когато стане голямо дърво, не можеш да го промениш." :)
Възпитанието на духа от ранната, дори и училищна възраст е много положителна идея, но едва ли ще се наложи... :-\ :)
« Последна редакция: Ноември 26, 2006, 09:06:30 am от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
Не можеш да "учиш" вяра. Вярата или я имаш, или не - всеки има убеждения и вярва или не вярва в нещо, но тези убеждения са резултат от собствения му житейски опит и е недопустимо някой да се опитва да ги налага.

Това не е вярно. Вярата е резултат на познанието, така че в известен смисъл е свързано с ученето, научаването на нещо, което не си знаел и разбирал.  Затова е имало  и има от дълбока древност просветителска дейност и древни книги на познание... :)

Освен това, вярата обикновено идва на по-късен етап в развитието на човека, когато вече е осъзната личност, натрупала житейски опит, когато е мислила над живота като цяло. Едно дете обикновено не го прави, а просто попива това, което наливат в главата му - това не е шега работа и не мисля, че училището трябва да се меси в нечие духовно развитие, поне не и по такъв пристрастен (Все пак ако такъв предмет се изучава, той ще се придържа именно към утвърдените от църквата канони, а както, мисля, повечето от хората тук са съгласни, религиите са изпълнени с лъжи. А всъщност, като стана дума за пристрастие, абсурдна е и идеята да се учи само една религия. Как си представяш турците, например, да учат православна вяра? Това непременно би довело до допълнително разделение и конфликти ище от най-ранна възраст) начин.

Това също не е вярно, основите на ценностната система са общи за всички религии. Ако си запознат с основните учения на повечето религии, ще видиш че те създават ценностна система на добротворчество и мироносителство, което всъщност е важното при изграждане на детския характер. Това е важният период, ти изпусни първите 7 години от възпитанието на едно дете, пък после се опитвай да го превъзпитаваш.... Има такава древна мъдрост - "Дръвчето се изправя докато е малко, когато стане голямо дърво, не можеш да го промениш." :)
Познание - да, но по-особен вид познание. Ето, например ти как си стигнала до този сайт? Като сама си почувствала тази необходимост, никой не те е накарал насила и не ти е казал, че това, което ще намериш тук, е самата истина и трябва да я знаеш. Ако го беше направил, може би щеше да се получи обратен ефект, да се отвратиш и да си кажеш, че има нещо не както трябва (Разбира се, с пълно основание).
Религиите са сложно нещо и аз се опитвам да разсъждавам от гледната точка на малко дете, което би се сблъскало с нея. Едно малко дете трудно може да отсее наистина важното и общото, от лъжите и манипулациите. От друга страна, проблем е и самото тълкувание, ще ти дам един пример. Какво ще стане, ако едно дете приеме буквално призива когато те удрят, да обърнеш и другата буза? И още повече, какво би станало, ако други, недобросъвестни деца, разберат за това? Аз мисля, че в този случай на детето лошо му се пише и ще бъде тормозено по всевъзможни начини (И може би точно по този начин ще бъде превърнато в атеист, а защо не и в психопат-убиец - в крайна сметка повечето от тях именно от там тръгват - травми в детството).
Проблемът с тълкуванието наистина е сериозен, според мен. Какво да кажем за терористите, които се взривяват и убиват? Ами че всички те го правят в името на Аллах. В древността християнската църква също е горяла на клада в името на Бог. Затова мисля, че е много важно човек сам да почувства нуждата от религия и способността си да я възприема - ако го направи, тогава и резултатът би бил различен.
Поне аз така мисля - не претендирам да съм на прав път, но просто това ми изглежда най-логично. :)

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
E, ми мойте уважения към теб, Мартине, но изобщо не съм съгласна с твоите твърдения :). Това за мен са глупости и чиста демагогия. Моите деца и двете са вярващи и това ни най малко не им пречи в училище. Съучениците им знаят, учителите също,  но това нито е намалило приятелите им, нито самочувствието им. Ами мога да ти кажа, че  дъщеря ми на 3-4 годинки в детската градина когато точно беше приета, беше изумила учителките си с това, че преди да започнат да се хранят тя си хванала ръчичките, затворила очички и простичко и по детски благодарила за храната. Знаеш ли това колко стимулиращо, изобличаващо, но и насърчително е подействало на големите. Те почувствали нужда да отделят време за да обяснят на децата, че едно такова отношение на уважениое към храната е правилно и винаги трябва да благодарим за това, което имаме. Ето ти истински, жив пример, а другите философии и демагогии ги остави. В живота е важно какво правим, как го правим и защо го правим, теориите са добри само ако са част от практиката. Големият ми син е много ценен от приятелите си, и е със забележителни успехи в насоката в която се развива.. Мислиш ли, че това е случайно? Това е резултат, Мартин, един резултат на целенасочен живот, в който детето е проумяло най-важното - живота е отговорност към другите, към планетата, към видимия и невидим свят, към близкото и далечното, към себе си. Зная, че те станаха качествени хора. Вярата е нещо от което човек не бива да се срамува, защото тя е просто двигател на духа. Все едно автомобила  да се срамува от горивото си. Това е което мога да кажа, това е на което научих децата си.  ;) :)
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен miamotobg

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 175
  • Шинмен Миамото Мусаши

 "Дръвчето се изправя докато е малко, когато стане голямо дърво, не можеш да го промениш." :)
Българският вариант на това е по-директен: Бий дупе, за да не те бие дупище. ;D
1. Не носи злоба в себе си. 2. Прави разлика между печалбата и загубата във всекидневието. 3.Развива

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
100 пъти по добре е да се изучава православната вяра

Лелеее и като дойде някой фанатичен поп глей кво става.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Цитат
Абе няма значение, Дънов в лъжец и аз съм твърдо против панеритнията, 100 пъти по добре е да се изучава православната вяра в училище, също да има час по фолклор, да се учат хора и народни песни...
Ако ти, hari, уважаваш твърденията си, ще бъдеш честен да ми отговориш на въпроса: Ти паневритмия играл ли си? Ако ми отговориш с "не", ще излезе, че имаш предразсъдък; ако ми отговориш с "да", още тук те ще те питам: Кое в Дънов е лъжа?; ако ли не ми отговориш, просто не си честен. И, преди да "завърша" - специално за теб слагам връзка към една библиотека с материали от Петър Дънов. Предлагам ти да прослушаш от там песента "Слънчеви лъчи" - на нея се играят хора...  В нея няма 25-ти кадър - няма да те зомбира ;)

Цитат
Какво да кажем за терористите, които се взривяват и убиват? Ами че всички те го правят в името на Аллах.
Това е срамна заблуда, Martin, целенасочено поддържана от CNN в стремежа им да предизвикат Новия "кръстоносен" поход.... Тероризмът няма религия, а главното, на което Аллах учи, е милосърдие и великодушие. Ислямът е благодат, не по-малка от християнството, в чието име нито бомби, нито клади не могат да бъдат подпалвани!

Цитат
Лелеее и като дойде някой фанатичен поп глей кво става.
За съжаление попът по-скоро ще бъде формален и отегчен... Ти самият, Gil-Galadh, може би доста рядко общуваш с попове, за да виждаш в тях преди всичко фанатизъм; в действителност фанатични са много малко от тях, някои дори и не вярват. Най-фанатични около църквата са обикновено лелките, които чистят свещниците или поприпяват в хора... Самите попове рядко са такива;)

Цитат
...в детската градина, когато точно беше приета, беше изумила учителките си с това, че преди да започнат да се хранят, тя си хванала ръчичките, затворила очички и простичко, по детски, благодарила за храната. Знаеш ли това колко стимулиращо, изобличаващо, но и насърчително е подействало на големите!
« Последна редакция: Ноември 27, 2006, 12:09:20 pm от flyDragon »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27