Автор Тема: Паричната помощ от езотерична гледна точка  (Прочетена 21210 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #30 -: Октомври 06, 2006, 14:58:22 pm »
И пак по темата.

Истинският будистки монах не може да притежава никаква собственост; той живее със съзнанието, че е тук за малко и нищо от материалния свят не му принадлежи. Будистките монаси като свое традиционно задължение имат практикуването на просия - те трябва да обикалят из селищата около своя манастир и да молят за милостиня - няма значение дали манастирът им е достатъчно богат или наистина има нужда от пари. Монасите обличат вехтите си униформи и с широки сламени шапки, които закриват лицата им, тръгват по светския свят с единствената си купичка, която по принцип е съдът им за хранене, за да получават в нея милостинята си; в нишка един след друг, като първият, старшият им, може да носи тояга, с която потропва по пътя или да държи неголям звънец, който оттеква в светската глъч наоколо.

Задължението за просене у будистките монаси е практика за формиране на тяхното смирение и е израз на отстранеността им от земния свят. Те практикуват начина на живот на техния учител - Буда, който също е просел и не е разполагал с нищо свое, освен с купичката си. Будизмът учи, че всичко е взаимосвързано. Ето защо строгият монашески устав изисква от последователите на Буда да живеят само от това, което получават като милостиня. Понякога монасите се налага да гладуват, защото никой не е дал лептата си за тях. Това е доста поучително както за осъзнаване нивото на милосърдието у обществото, така и за осъзнаване на собственото място на монаха, който не може да съществува без проявите на състрадание у околните; той трябва да е полезен на тях, за да получи от тях своето живеене. Ето защо монашеската будистка просия не е просто очакваща няколко йени или рупии протегната ръка; докато просят, монасите се молят за обществото и за пробуждане на милосърдните му черти - не просто за да получат милостиня, но за да пречистят и въздигнат това общество. По този начин, чрез молитвеното си усилие те заслужават своята лепта - заплащане на усилието им да припомнят на хората духовния идеал с настойчивите сигнали на своя манастирски звънец...
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Дъвиан

  • Гост
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #31 -: Октомври 06, 2006, 17:16:49 pm »
Ето какво трябва да бъде отношението и към парите: когато получите, част от тях трябва да върнете обратно на обществото, което ви е пъхнало тази напаст в ръцете; част от парите трябва да дадете за нещо, което не ви ползва.

Аз например си имам такова правило, ако намеря пари някъде, да не ги взимам, оставям ги за следващия, който ще ги намери. Така давам своя късмет на следващия непознат, който ще дойде след мен, който не познавам и няма да видя... Според мен само дребните душици могат да се радват на намерени случайно пари и да ги скътат доволно в джобчето или портмонето си. Но всеки си знае. Ако нямам нито лев и няма какво да ям, няма къде да спя, ако пропадна в шахтата на социалната мизерия, тогава наистина ще се замисля дали да не взема тези пари, защото тогава те наистина ще са ми нужни, тогава наистина ще погледна на тях като на подарък, като подкрепа...

FlyDragon, поздрави за хубавия пост. Много ми хареса.
« Последна редакция: Октомври 06, 2006, 18:53:35 pm от Дъвиан »

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #32 -: Октомври 06, 2006, 18:15:48 pm »
Твоят късмет, който ти си отминал с лека ръка, няма ли да е товар за следващия?  Парите са за теб щом ти ги намираш, отредени са за теб и неслучайно. Може би с тях ще можеш да направиш нещо добро, защото я имаш нагласата за това. А другият след теб просто ще ги профука и ще си навлече нещо недобро. И като се завърти кръгът кой излиза виновен?  Дъвиан, естествено  ;D
Не го приемай много навътре, просто такава мисъл ми мина.  :D
Не мисли като човек!-Крион

Дъвиан

  • Гост
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #33 -: Октомври 06, 2006, 18:50:04 pm »
Да, желязна логика е. :D

Един ще ти каже: "Всеки сам си решава".
Друг: "Прекалено сме малки, за да знаем замислите на Всевишния."
Трети: "И двете положения са верни, никой няма да сбърка и в двата случая."

Мисля, че и по трите начина да бях отговорил все нямаше да е вярно съвсем. ;)

Неактивен sunflower

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 207
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #34 -: Октомври 06, 2006, 20:46:14 pm »
Ако трябва да отговоря в стил Лазарев ,бих казала ,че просещите  лекуват душата си .Да стоиш на улицата ,протегнал ръката си е вид унижение на mind,body,spirit|.Вероятно надменността им в някой предишен живот е преминала червената граница и чувството им за материално превъзходство над другите и злоупотребата с него, ги е довело в този им живот до улицата?Кой може да знае?А вероятно и за тези от нас ,които все още пускат по някоя монета в протегнатите ръце,купуват по една баничка гарнирана с усмивката ни,е също урок който трябва да научим или ,който вече знаем,но преповтаряме,защото как може да знаем ,че сме милосърдни ако не го покажем на тези които имат нужда?
 :) :) :)
« Последна редакция: Октомври 06, 2006, 20:57:51 pm от sunflower »
"В изпълнение волята на Бога е силата на човешката душа."                                           

Неактивен sunflower

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 207
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #35 -: Октомври 08, 2006, 14:00:49 pm »
Възмутена госпожа се скарала на един мъдрец:
- Защо дадохте милостиня на онзи просяк! Джобовете му са пълни с пари!
- Мила госпожо, нищо не сте разбрали! Аз дадох милостиня не на него, а на себе си!

 :D
"В изпълнение волята на Бога е силата на човешката душа."                                           

Antonium

  • Гост
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #36 -: Октомври 10, 2006, 09:56:38 am »
Извинявам се ако нараня някаква карма, ама да се хранят мързеливи цигани едва ли е милосърдие към мен, защото по принцип аз си ги храня, като редовно си плащам данъците и осигуровките. Отдавна според мен минаха гладните години и малко са хората, които се нуждаят. Те обикновенно не афишират нуждите си публично и гледат сами или с близки хора да се справят с проблема. Циганите просто са избрали паразитиращи форми на живеене и според ме е започнало отделянето им в отделен вид хуманоиди - машини за екстременти. >:(

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #37 -: Октомври 10, 2006, 11:09:12 am »
Истина хортуваш, пък ако на някой му се нарушава кармата-проблемът си е негов.  ;)
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #38 -: Октомври 10, 2006, 12:47:04 pm »

Внимавайте с това самоудоволствие, че да не се окаже, че с нищо не сте заслужили белите си тела, неродени в сигански катун и Всевишният да вземе да ви пренастрои съдбата, приятели-пладци на данъци и други порядъчни ангажименти към държавата и нейната военно-рекламна политика!
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #39 -: Октомври 14, 2006, 01:07:25 am »
Отдавна според мен минаха гладните години и малко са хората, които се нуждаят.

Никак не са малко хората, които се нуждаят, даже напротив. Ако знаеш, сега след 01.01.2007 какви гладни години идват, направо ще се разкаже играта на някои хора.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Дъвиан

  • Гост
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #40 -: Октомври 14, 2006, 08:47:38 am »
Българите са хитри тарикати и доста народ ще види зора наистина. Нищо чудно театъра да продължи.

Или обратното:

Доста народ ще види зора, но българите са хитри тарикати.
« Последна редакция: Октомври 14, 2006, 08:54:37 am от Дъвиан »

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #41 -: Октомври 14, 2006, 12:44:33 pm »
Аз съм убеден във второто, но винаги ще има стари хора, болни и някои други, които няма да имат възможност да хитруват и те ще го отнесат най - яко.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Дъвиан

  • Гост
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #42 -: Октомври 14, 2006, 12:46:54 pm »
Но и първото е вярно - че доста българи ще изхитреят за сметка на останалите - както е ставало винаги де - винаги! За жалост! Това е с нотка на оптимизъм.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #43 -: Октомври 22, 2006, 20:57:23 pm »
ИЗПОЛЗВАЙТE МЪДРО ПАРИТE

Използвайтe мъдро паритe, духовната eнeргия, дадeна ви от Създатeля. Разбeрeтe, чe паритe които идват при вас са паритe, които стe матeриализирали.
Ако смятатe, чe ви трябват повeчe пари, потънeтe тихо в сeбe си и провeрeтe чрeз мeдитация дали нуждитe ви са истински.
Ако e така, тогава с цялата си чeстност можeтe да матeриализиратe тeзи пари просто като заявитe нуждитe си и помолитe Създатeля да ги посрeщнe. Паритe щe дойдат при вас можe би нe по жeлания от вас начин, можe би нe в очакваната от вас форма, но нуждитe ви щe бъдат посрeщнати.
Запомнeтe­ въпрeки, чe Бог дeйства чрeз хората, НУЖДИТE ВИ СE ПОСРEЩАТ ОТ БОГ, А НE ОТ ХОРАТА.
Отправeната към Бог молба уравновeсява физичeската форма.

Проумeйтe, чe паритe са изпитаниe. Всeки път, когато боравитe с тях, ги благославяйтe и трансформирайтe, защото каквото и зло да има в тeзи пари, то можe да сe видоизмeни чрeз правилно мотивираната eнeргия. Всяка банкнота, която благославятe, всяка банкнота, която бeлeжитe с уравновeсeн кръст и я изпращатe с любов, e посланик на вашия Създатeл. Това e eдно от прeдназначeнията ви в живота: ДА ТРАНСФОРМИРАТE EНEРГИЯТА НА ПАРИТE.
Паритe нe са лоши. Лош e начинът по който ги използва човeчeството. Когато Човeкът поставя паритe прeди своя Бог, когато ги поставя прeди тритe други Матeриални царства, щe настъпи унищожeниe, защото Създатeлят няма дълго да позволява на човeчeството да боготвори паритe.


"Откровението на Рамала", изд. Аратрон

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Паричната помощ от езотерична гледна точка
« Отговор #44 -: Ноември 06, 2006, 05:07:45 am »
Един монах попитал Джао-джоу:
- Ако човек срещне някой бедняк, какво трябва да му даде?
- На него нищо не му липсва. - казал Учителят.



                                      Дзен-мондо

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27