Автор Тема: ИН - начин на употреба  (Прочетена 32931 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Niya

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
ИН - начин на употреба
« -: Септември 16, 2006, 03:47:54 am »
                                                Женското начало или тъмната страна


  Всички, смятам, сме на ясно, че живеем в мъжки свят, с мъжкия морал и правила, в свят вечно стремящ се към доброто и светлината.Какъв е резултата???
Някой знае ли защо ни управляват мъже, защо за духовността ни отговарят мъжете, защо всички Учители и будители на хората са от мъжки пол?
Нали казват, че свят, в който не съществува хармония, е обречен.Може ли тялото да съществува, ако органите и системите му не са в хармония?Можем ли да живеем само със слънце и топлина?Можем ли да живеем само с едната енергия, с мъжката енергия, само с Ян?Някой май е  решил, че може, ако замени хармонията с контрол.

                                     
Цитат
"Повдигнете жената и тя ще спаси света"  -   П.Дънов

 "В даоизма наричат двете начала, на които се разчленява единството на дао, ян (мъжко начало) и ин (женско начало). В херметичната традиция същата полярност се изразява чрез символите Слънце (мъжко) и Луна (женско). Китайското ян, съответно Слънцето, е символ на активното, позитивно мъжко начало, което в областта на психологията би отговаряло на дневното съзнание. Ин, или Луната, обхваща негативното, женско, обновително начало и то съответства на несъзнателното у човека.
Тези класически полярности спокойно могат да се отнесат и към резултатите от изследването на мозъка. Така лявото полукълбо, ян, е мъжко, активно, висше съзнателно и отговаря на символа на Слънцето, а оттам - на дневната страна на съзнанието на човека. Лявото полукълбо, чрез нервни импулси обслужва дясната, т. е. активната или мъжка половина на тялото. Дясното полукълбо е ин, т. е. отрицателно, женско. То съответства на лунното начало, т. е. на нощната страна или на несъзнателното у човека и инервира съответно лявата половина на човешкото тяло. За по-голяма прегледност, аналогичните понятия са подредени в таблица."

               ляво                                                                         дясно
                 Ян                                                                              Ин

Логика                                                                                   Възприемане на образи
Език (синтаксис, граматика)                                              Обхващане на целостта
                                                                                              Чувство за пространство
                                                                                              Архаични езикови форми
Вербално полукълбо:
Четене                                                                                  Музика
Писане                                                                                  Обоняние
                                                                                              Образец

Смятане                                                                                Образец
Броене
Разчленяване на околния свят                                          Завършена, цялостна затворена
Дигитално мислене                                                             представа за света
Линейно мислене                                                                Аналогично (аналогово) мислене
Зависимост от времето                                                      Символика
Анализ                                                                                  Безвремие
Интелигентност                                                                  Холистика
                                                                                             Логически множества
                                                                                              Интуиция
ЯН                                                                                         ИН
(+)                                                                                        (-)
Слънце                                                                                 Луна
мъжко                                                                                  женско
Ден                                                                                      Нощ
съзнателно                                                                         несъзнателно
Живот                                                                                 Смърт
Активност                                                                           Пасивност
електричество                                                                   магнетично
киселинно                                                                           алкално
дясна половина на тялото                                               лява половина на тялото
дясна ръка                                                                         лява ръка


Да избираш между доброто и злото, не е ли като да избираш между мъжкото или женското, огъня или водата ...?
Но на нас ни е наложена система, система от ценности,  която налага да изберем само едното."Тази система действа надеждно и опростява решенията - трябва само да вършим винаги това, което е добро и правилно.Но кое е правилно? Кое е погрешно? Кое е добро? Кое е зло?
Като погледнете таблицата горе, лесно можете да си отговорите на въпросите за добро и зло.Отговорите, които са ни дадени наготово. Кое е добро - Слънцето, живота, съзнанието ... мъжкото, а кое е зло - смъртта, несъзнателното, тъмното ... женското.Защо?
« Последна редакция: Септември 16, 2006, 11:18:11 am от Niya »

Неактивен Niya

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #1 -: Септември 16, 2006, 04:04:53 am »
"Есперанса ми даде знак с ръка да мълча и рече:
- Знаеш ли, че една от основните разлики между мъжете и жените е начинът, по който подхождат към познанието.
Нямах ни най-малка представа какво имаше предвид. Бавно и целенасочено, тя откъсна един лист от бележника ми и нарисува две човешки фигури. На едната глава сложи конус и каза, че това е мъж. На другата глава нарисува същия конус, само че обърнат обратно, и каза, че това е жена.
- Мъжете трупат познанието стъпка по стъпка - обясни тя, като посочи с молива фигурата с конус на главата. -Те го достигат, те се катерят към познанието. Магьосниците казват, че мъжете „конусират" към духа; стремят се като конус към познанието. Този конусовиден процес поставя граници на мъжете докъде могат да стигнат.
Тя повтори очертанията на конуса върху главата на първата фигура.
- Както виждаш - рече тя, - мъжете могат да достигнат само до определена височина. Техният път към познанието свършва в една малка точица - върха на конуса.
Тя остро ме изгледа.
- Сега внимавай - рече тя и посочи с молива си втората фигура, тази с обърнатия конус на главата. - Както виждаш, конусът е обърнат надолу, като фуния. Жените са способни да се отварят директно към извора, или по-точно - изворът ги достига директно чрез широката основа на конуса. Магьосниците казват, че връзката на жените с познанието е обширна. Докато връзката на мъжете е доста ограничена.
- Мъжете са близо до конкретното - продължи тя - и се стремят към абстрактното. Жените са близо до абстрактното и въпреки това се опитват да задоволяват прищевките си с конкретното.
- А защо тогава жените, след като са толкова отворени към познанието или абстрактното, са считани за по-нисшестоящи? - прекъснах я аз.
Есперанса ме погледна с възторжено удивление. Тя бързо стана, протегна се като котка, докато всичките й стави изпукаха, и отново седна.
- Това, че жените са считани за по-нисшестоящи или, в най-добрия случай, че женските черти се разглеждат като допълващи мъжките, е свързано с начина, по който мъжете и жените подхождат към познанието - обясни тя. - Най-общо казано, жените се интересуват повече от това да имат власт над самите себе си, отколкото над другите; власт, която е повече от ясно, че мъжете искат.
- Дори сред магьосниците - намеси се Нелида и трите жени се разсмяха.
Есперанса продължи, като обясни, че тя смятала, че първоначално жените не са изпитвали потребност да експлоатират своята способност да се свързват обширно и пряко с духа. Не виждали никаква необходимост да говорят или да умуват над тази естествена тяхна способност, защото за тях било достатъчно да я пускат в действие и да знаят, че я имат.
- Неспособността на мъжете да се свързват пряко с духа е това, което ги е подтикнало да говорят за процеса на достигане на познанието - подчерта тя. - И досега не са спрели да говорят за това. Именно тази настоятелност да опознаят процеса на своя стремеж към духа, тази настоятелност да го анализират е това, което им е дало увереността, че да разсъждаваш е типично мъжко качество.
Есперанса обясни, че концептуализирането на разума е дело изцяло на мъжете, което им е позволило да омаловажат дарбите и постиженията на жените. А още по-лошо, то им позволило да изключат женските черти от формулировката на идеалите на разума.
- И, разбира се, до този момент вече, жените вярват в това, което им е определено - подчерта тя. - Жените са научени да вярват, че само мъжете могат да разсъждават трезво и свързано. Все още мъжете носят със себе си товар от незаслужени привилегии, който автоматично ги прави по-висши, независимо от тяхната подготовка или способности.
- Как са изгубили жените своята пряка връзка с познанието? - попитах аз.
- Не са я изгубили - поправи ме Есперанса. - Жените все още имат пряка връзка с духа. Само са забравили как да я използват, или по-точно - са копирали мъжкото състояние, при което тя въобще липсва. В продължение на хилядолетия мъжете са полагали неимоверни усилия жените да я забравят. Вземи Светата Инквизиция например.
Това е било едно систематично прочистване с цел да се изкорени убеждението, че жените имат пряка връзка с духа. Всяка организирана религия не е нищо друго освен една успешна машинация да се поставят жените на по-ниско стъпало. Религиите се позовават на божествен закон, според който жените са по-нисшестоящи.
Гледах я изумена и се чудех как е възможно да е толкова ерудирана.
- От присъщата на мъжете необходимост да властват над останалите и от липсата на интерес у жените да изразят или формулират това, което знаят и начина, по който са го узнали, се е получил най-престъпният съюз - продължи Есперанса. - Благодарение на него от самото си раждане жените биват принуждавани да вярват, че реализацията в живота се изразява в това да имат дом, семейство, деца и да се самоотрекат. Жените биват изключвани от доминиращите форми на абстрактната мисъл и биват обучавани в подчинение. Те така добре са тренирани да вярват, че мъжете трябва да мислят вместо тях, че накрая са се отказали да мислят.
- Жените са напълно способни да мислят - прекъснах я аз.
- Жените са способни да формулират това, което са научили - поправи ме Есперанса. - А то е определено от мъжете. Мъжете определят самата същност на познанието, а от нея са изключили това, което има връзка с женското начало. Или пък, ако е включено, то винаги е в негативна светлина. И жените са приели това.
- Изостанала си десетилетия от съвременността - намесих се аз. - Днес жените могат да вършат всичко, което пожелаят. Те имат достъп до всички центрове на познание и до почти всички професии, упражнявани от мъже.
- Но това е безсмислено, докато нямат опорна система, опорна база - отвърна Есперанса. - Каква полза от това, че имат достъп като мъжете, когато все още са считани за по-нисши същества, които трябва да възприемат мъжко отношение и поведение, за да успеят? Истински успелите са тези, които са се обърнали точно на 180 градуса. Но те също гледат с презрение на жените.
- Според мъжете - продължи тя - утробата ограничава жената както физически, така и умствено. Поради тази причина, макар да имат достъп до познанието, на жените не им е позволено да помагат при определяне на това познание.
- Вземи философията, например - предложи Есперан¬са. - Чистите мислители. Някои от тях са категорично против жените. Други са по-тактични и признават, че би било възможно жените да са толкова способни, колкото и мъжете, ако не е факта, че жените не се интересуват от интелектуални търсения. А ако го правят, не би трябвало. Защото на жената повече й прилича да е вярна на природата си, а именно: подвластна компаньонка на мъжа, която да се грижи за него и децата му.
Есперанса изказа всичко това с неоспорима убедителност. След няколко мига обаче ме обзеха съмнения.
- Ако познанието не е нищо друго, освен една мъжка конструкция, тогава защо толкова настоявате да ходя на училище? - попитах аз.
- Защото си магьосница и като такава трябва да знаеш какво попада върху теб и как попада то върху теб -отвърна тя. - Преди да отречеш или отхвърлиш нещо, трябва да разбереш защо го отхвърляш.
- Разбираш ли, проблемът е, че в наши дни познанието се черпи единствено от разумното обяснение на нещата -продължи тя. - Но жените имат друга писта, друг път за достигане до познанието, който никога, ама никога не е бил взиман под внимание. Този път може да допринесе към познанието, но това ще е един принос, който няма да има нищо общо с разумното обяснение на нещата.
-А с какво ще се занимава тогава? - попитах аз.
- Това ти ще го решиш, след като овладееш напълно инструментите на разума и разбирането - отвърна тя.
Бях много объркана.
- Предложението на магьосниците - продължи тя - е, че мъжете не могат да имат изключителното право да разсъждават. Сега изглежда, че го имат, защото там, където прилагат разсъжденията, преобладава мъжкото начало. Нека да приложим разсъжденията някъде, където преобладава женското начало. А това място е, естествено, обърнатия конус, който ти описах. Връзката на жените със самия дух.
Тя леко килна глава на една страна, обмисляйки какво да каже.
- Тази връзка трябва да се разглежда чрез един друг аспект на разсъждаването. Аспект, който никога досега не е използван, а именно - женската страна на разсъждаването - рече тя.
- Какво представлява женската страна на разсъждаването, Есперанса? - попитах аз.
- Много неща. Едно от тях определено е сънуването - отвърна тя и ме изгледа въпросително, но аз нямах какво да кажа.
Гърленият й смях ме свари неподготвена.
- Знам какво очакваш от магьосниците - рече тя. -Искаш да има ритуали, заклинания. Странни, загадъчни култове. Искаш да пееш. Искаш да се слееш с природа¬та. Искаш да общуваш с водни духове. Искаш езичество. Някакъв романтичен изглед на това, което вършат магьосниците. Съвсем по немски маниер.
- За да скочиш в непознатото - продължи тя, - ти трябват кураж и ум. Само с тях ще можеш да обясниш на себе си и на останалите съкровищата, които евентуално ще откриеш.
Тя се наведе към мен, като че ли искаше да ми повери нещо. Почеса се по главата и кихна пет последователни пъти, както беше направил и пазачът.
- Трябва да действаш чрез своята магическа страна - рече тя.
- А коя е тя?
- Утробата.
Тя изрече думата така равнодушно и спокойно, сякаш не я интересуваше как ще реагирам, че за малко да пропусна да я чуя. После, изведнъж осъзнавайки нелепостта на изказването й, аз се изправих на стола и погледнах другите.
- Утробата! - повтори Есперанса. - Утробата е най-съвършения женски орган. Именно утробата дава на жените тази допълнителна изостреност, тази допълнителна сила да насочват своята енергия.
Тя обясни, че мъжете, в стремежа си към превъзходство, са успели да сведат тайнствената сила на жената - нейната утроба - до строго биологичен орган, чиято единствена функция е да възпроизвежда, да носи мъжкото семе.
Като че ли по даден знак Нелида стана, обиколи масата и застана до мен.
- Знаеш ли историята на Благовещението? - прошепна тя в ухото ми.
Подсмихвайки се, аз се обърнах с лице към нея и казах:
- Не, не я знам.
Със същия поверителен шепот тя започна да ми разказва, че в Юдео-Християнската традиция само мъжете чували гласа Божи. Жените нямали тази привилегия, с изключение на Дева Мария.
Нелида каза, че било естествено ангелче да шепти нещо на Мария. Не било естествено обаче, че единственото, което ангелът имал да й казва, било, че тя ще носи синът Божи. Утробата не получила знание, а обещание за Божието семе. Мъжки Бог, който на свой ред дал началото на друг мъжки бог.
Исках да мисля, да размишлявам върху всичко, което бях чула, но умът ми представляваше един объркан вихър.
- Ами мъжете магьосници? - попитах аз. - Те нямат утроба, но въпреки това са ясно свързани с духа.
Есперанса ме погледна с нескрито задоволство, после хвърли поглед през рамо, сякаш се опасяваше някой да не я чуе и прошепна:
- Магьосниците са способни да се свързват с намерението, с духа, защото са се отказали от онова, което недвусмислено определя тяхната мъжественост. И те вече не са мъже.
                                                                                             от книгата на Флоринда Донер "Живот в сънуването"
« Последна редакция: Септември 16, 2006, 04:31:36 am от Niya »

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #2 -: Септември 16, 2006, 05:50:27 am »
виж статията дава едно общо понятие за ИН и ЯН но откъса от книгата ме подразни, макар че разбирам за какво е сложен тук. ОБАЧЕ Ин/Ян погледа върху света е доста по-дълбок от описаното и не се заключва в разделянето на всичко на противоположности, а, общо взето, обратно. Който иска да дообясни теорията.

Това за мъжки/женски тип мислене, за мъжкия контрол върху света и т.н. са откровено казано глупости. Не може човек да е толкова едностранчив, аз съм жена но за много неща имам точно мъжки тип мислене и това е напълно естествено и идва отвътре, не е нещо наложено от някой-си. Мъжете контролирали жените, жените били 'по-нисши', ей това вече са клишета, опровергавани стотици пъти, не знам как още се намират хора да си им вярват. Няма нисши и висши, има мъже и жени, различни сме и се допълваме, и никой нас жените не ни управлява, не се залъгвайте, постигаме това, на което сме способни, и за което се борим, точно като другата половина на човечеството. И има известни мнения че в момента живеем в един тип матриархат защото много ключови аспекти на живота се управляват от жени, пък и консуматорското общество е най-вече ориентирано към нежния пол, само погледайте малко реклами. Аз пък си мечтая за Тибет и духовно развитие... ех...

Хм, току-що осъзнах какво им е хубавото на сексуалните малцинства и защо са ми симпатични, най-вече бисексуалните. Защото не се затварят в едната част от себе си, а развиват и двете страни на личността си. Имам предвид конкретно като характер, останалото е вторично...
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

IYI

  • Гост
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #3 -: Септември 16, 2006, 10:35:56 am »
Ухааа.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #4 -: Септември 16, 2006, 10:55:44 am »
Няма нисши и висши, има мъже и жени, различни сме и се допълваме, и никой нас жените не ни управлява, не се залъгвайте, постигаме това, на което сме способни, и за което се борим, точно като другата половина на човечеството. И има известни мнения че в момента живеем в един тип матриархат защото много ключови аспекти на живота се управляват от жени, пък и консуматорското общество е най-вече ориентирано към нежния пол, само погледайте малко реклами.
е то това е от скоро-буквално двадесетина години....
Аз като разправям обаче  че организираната религия е вредна,никой не ме слуша и ходи да се моли на Джиизъс,Буда или Дънов-Проблема на всички тях е че пропускат женската страна.

А при шаманите е имало обичай да се обличат в женски дрехи за д амогат да съчетаят и двата начина на мислене и действане
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Niya

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #5 -: Септември 16, 2006, 11:10:18 am »
Това за мъжки/женски тип мислене, за мъжкия контрол върху света и т.н. са откровено казано глупости. Не може човек да е толкова едностранчив, аз съм жена но за много неща имам точно мъжки тип мислене и това е напълно естествено и идва отвътре ...

Cenestelle, е ма може ли пък така???Умишлено сложиш този цитат от книгата на Донер, в него ясно се вижда как разсъждават жените, както и ти сега, мислят се за равни на мъжете, но не е така.Именно ти си го каза, че за много неща имаш мъжки тип мислене ... повечето жени, ако не и всички, имат също такъв тип мислене, защо?За какво ни е?По-добър ли е?По-скоро е наложен.Тук не става въпрос са борба между половете, става въпрос, че някой е пресметнал, че съзнанието по-лесно се контролира от подсъзнанието (така мисля аз).Мисля, че това е умишлено, да се отреди на жената това място.Едва ли просто заради качествата им  всички Учители решават да дойдат в мъжко тяло.Коя е духовната учителка на хората?Дева Мария?Да, ама тя не е била мръсница, като всички останали, и е заченала непорочно.Мисля, че хората в момента бавно се събуждат за Ин, за женската си страна, плахо поглеждат в тъмното, в подсъзнанието си, усещайки, че то крие тайни, и ако разгледате по-добре таблицата с ин и ян, ще видите, че и вие се стремите към същото.
Знам, че темата не е е развита напълно, има още много неща, които могат да се кажат по въпроса.

Цитат
."Ян" е активното мъжко начало,светлината силата,която иска да вземе ръководна роля във всичко;"ин"-пасивното женско начало,силата,която иска да се слее с нищото."

Кастанеда:
Цитат
Аз не мога да повторя какво дон Хуан ми каза за това, защото ще ви засегна. [тълпата го убеждава да им каже] ‘Човек, бидейки такъв възхитителен творец и инжинер не може да е толкова тъп, че да измисли папата. Смяташ ли, че той би могъл да е толкова глупав за да създаде бог от девица? С прецизното си съзнание, смяташ ли, че той сам би бил обзет от идеите за вагини и девичество? Как е възможно? Та ние не сме толкова тъпи.’”
« Последна редакция: Септември 16, 2006, 12:33:02 pm от Niya »

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #6 -: Септември 16, 2006, 11:47:09 am »
Мъжете и жените имат различен тип на мислене. Женското се уповава на интуицията, мъжкото на логиката. Това съм го разбрала от шахмата . Едно е да играеш срещу мъж, друго срещу жена. Мъжете са силни, но предсказуими, а жените пълни с изненади. Не напразно има женски и мъжки шахмат. Ние лесно превключваме на тяхното мислене, но те нашето много трудно.Eх, кога ще ни стигнат! ;)
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #7 -: Септември 16, 2006, 11:48:02 am »

е то това е от скоро-буквално двадесетина години....
Аз като разправям обаче  че организираната религия е вредна,никой не ме слуша и ходи да се моли на Джиизъс,Буда или Дънов-Проблема на всички тях е че пропускат женската страна.

А при шаманите е имало обичай да се обличат в женски дрехи за д амогат да съчетаят и двата начина на мислене и действане

именно, от няколко десетки години вече не е съвсем актуална тази статия, трябва да се пишат неща, които съответстват на нашето време
но ако ще спорим за мъжкото и женското в нашия свят няма защо да намесваме ИН и ЯН, там въпроса е много по-фундаментален и дълбок, и честно казано ми е доста по-интересен от борбата/съжителството/взаимодействието на половете
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #8 -: Септември 16, 2006, 11:52:23 am »
.Едва ли просто заради качествата им  всички Учители решават да дойдат в мъжко тяло
Последните янколко учители са идвали в мъжко-доминирано общество.И макар в него жената да може да предизвика доста големи промени,тази и роля е потискана,единствено мъжете имат някаква власт и,така да се каже,им хващат дикиш.
 

.Коя е духовната учителка на хората?Дева Мария?Да, ама тя не е била мръсница, като всички останали, и е заченала непорочно.
Ми то няма нищо порочно в зачатието.А Дева Мария е просто едно от лицата на Изида/Гея/Кибела-богиня,чиято роля е грубо потъпкана от една тъпа религия



именно, от няколко десетки години вече не е съвсем актуална тази статия, трябва да се пишат неща, които съответстват на нашето време
но ако ще спорим за мъжкото и женското в нашия свят няма защо да намесваме ИН и ЯН, там въпроса е много по-фундаментален и дълбок, и честно казано ми е доста по-интересен от борбата/съжителството/взаимодействието на половете
  Проблема днес,е в това ,че заради дулгото потискане на женското,сега то се връща с огромна сила,и мъжкото се губи-имаме разни метросексуални гадости,като най-популярен начин  на "държане"
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #9 -: Септември 16, 2006, 13:07:39 pm »
прав си Гил, женското силно започва да доминира и докато идеята за 'метросексуалните гадости' не е чак толкова лоша на практика толкова се набляга на тези неща че чак става смешно. И тъжно. Не за друго, ами липсват критерии за 'хармонично поведение'. Не използвам израза 'нормално' защото не е същото, пък и рамките на 'нормалното' в очите на хората са толкова ограничени и догматизирани че превръщат хората в роботи без разбиране за живота.
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Неактивен Niya

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #10 -: Септември 17, 2006, 22:56:43 pm »
"- Древните ясновидци са били наистина големи късметлии - започна дон Хуан, - защото са разполагали с много време да се учат на разни чудеса. Трябва да ти кажа, че те са знаели чудеса, които днес не можем дори да си представим.
- Кой ги е научил на всичко това? - попитах аз.
- Сами са научили всичко чрез виждане- отвърна той. - Повечето от нещата, които знаем в нашето течение, са тяхно откритие. Новите ясновидци поправили грешките на старите ясновидци, но основата на това, което знаем и вършим, датира от толтекско време.
Дон Хуан обясни, че от гледна точка на обучението, едно от най-простите, но същевременно и най-важно откритие било знанието, че човек притежава два типа съзнание. Старите ясновидци ги наричали дясната и лявата страна на човека.
- Старите ясновидци разбрали - продължи той, - че най-добрият начин да предадат своето знание е като преместват чираците си в лявата им страна, в състояние на повишено съзнание. Истинското учене се извършва там...
- Най-значимото постижение на новите ясновидци -продължи дон Хуан - е обяснението, което дават на загадката на съзнанието. Те го събрали цялото в няколко понятия и процедури, на които чираците се обучавали, докато са в състояние на повишено съзнание.
Дон Хуан каза, че ценното в метода на обучение, прилаган от новите ясновидци, е това, че той се възползва от факта, че човек не може да си спомни нищо от това, което му се е случило в състояние на повишено съзнание. Тази невъзможност да си спомниш поставя почти непреодолима бариера пред воините, които все пак трябва да си спомнят всички дадени им наставления, ако искат да продължат по нататьк. Едва след години борба и самодисциплина воините могат да си спомнят тези наставления. А до тогава понятията и процедурите, на които са били обучавани, са се превърнали в тяхно вътрешно знание и така са придобили силата, която новите ясновидци са искали те да имат."
                                                                                                      К. Кастанеда  "Огънят отвътре"

"Човешкото съзнание намира материален израз в мозъка, при което типично човешките способности за различаване и преценка се приписват на кората на главния мозък. Нищо чудно, че полярността на човешкото съзнание, като сигнатура, се открива в анатомията на главния мозък. Както е известно, главният мозък се дели на две полукълба, които са свързани помежду си чрез т. нар. „мозъчен мост" (соrpus саllosum). В миналото медицината се опитваше да предотвратява различни симптоми, като например  епилепсия  или  непоносими  болки,  като този мозъчен мост се срязваше хирургически и така се прекъсваха всички нервни пътища за връзка между двете полукълба (комисуротомия).
Колкото и драстична да изглежда тази интервенция, след такава операция се наблюдават незначителни на пръв поглед последствия. По този начин се стигна до откритието, че двете полукълба представляват едва ли не самостоятелни мозъци, които могат да изпълняват своите функции независимо един от друг. Но ако се подложи пациент, чиито две полукълба са били разделени, на по-подробни изследвания, ще се види ясно, че двете полукълба се различават съществено по своята особеност и компетентност. Знаем, че нервните пътища се кръстосват латерално, като по този начин дясната половина на човешкото тяло се инервира от лявата половина на мозъка и обратно. Ако се завържат очите на опериран пациент и му се сложи, например, тирбушон в лявата ръка, той не може да назове предмета, т. е. не може да намери името, което съответства на държания от него предмет, но това не му пречи да го употреби правилно. Тази ситуация се обръща, когато му се подаде предмет в дясната ръка: сега той знае истинското му име, но не е наясно за какво служи...
Такива опити в днешно време се прецизират все повече и водят до резултати, които могат да бъдат обобщени по следния начин: двете мозъчни половини се различават значително по отношение на функциите и възможностите си, както и по своята компетентност. Лявото полукълбо би могло да се нарече „вербално", защото е компетентно по отношение на логиката и структурата на езика, четенето и писането. То „разчленява" аналитично и рационално всички външни дразнители, следователно мисли дигитално. Ето защо лявото полукълбо е компетентно и за числата и смятането. Освен това, то притежава и усет за време.
Всички противоположни на гореизброените способности откриваме в дясната мозъчна половина. Вместо анализ, тук срещаме способността за цялостно обхващане на сложни взаимовръзки, модели и структури. Тази мозъчна половина позволява да бъде обхванато цялото (формата, образът), въз основа на една малка частица (раrs pro toto). Очевидно на дясното полукълбо дължим способността си за възприемане и образуване на понятия от логични множества (видови понятия, абстракции), които реално не съществуват. В дясната половина откриваме само архаични езикови форми, които, вместо синтаксис, следват звукови образи и асоциации. Както лириката, така и говорът на шизофрениците дават добра представа за езика на дясното полукълбо. Тук можем да отнесем също и аналогичното (аналоговото) мислене - мисленето по аналогия, по сходство - и боравенето със символи. Дясната половина е компетентна за сферата на образите и мечтите на душата, тя не се подчинява на разбирането за време на лявото полукълбо.
Според вида дейност, която човек извършва в момента, доминира съответно едно от двете полукълба. Например логичното мислене, четенето, писането и смятането предполагат доминиране на лявото полукълбо, докато при слушането на музика, когато човек мечтае, фантазира или медитира взема превес дясното. Въпреки че едното от двете полукълба на здравия човек доминира, по всяко време е на разположение и информацията, съдържаща се в недоминиращото в момента полукълбо, тъй като през мозъчния мост се извършва оживен обмен. Двуполюсната специализация на двете полукълба обаче се покрива много точно с прастарите езотерични учения за полярността. "
                                                                                     Т. Детлефсен, Д-р Р.Далке "Болеста като път"

Надявам се сега да стане по-ясно каква е идеята на тази тема.Ако все още не е ... ще кажа, че според мен някой ни е клъцнал соrpus саllosum и е започнал да ни учи, че  0.5 = 1

IYI

  • Гост
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #11 -: Септември 17, 2006, 23:25:08 pm »
Всъщност да.Последните години се самонаблюдавам и имам интересни впечатления в тази насока.Но в атази публикувана информация има нещо, което не мога да определя, но е погрешно.Дясната половина е затворник на лявата това е ясно

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #12 -: Септември 18, 2006, 00:09:04 am »
Ния поздравявам те за темата! Браво!

Има много да се каже за енергиите, но понеже виждам как темата се изопачава искам да добавя следното за Cenestelle: Ин и Ян(г) от векове се смятат за съответно женска и мъжка енергии. ВСИЧКИТЕ азиатски, източни и древни традиции говорят за баланса между двете енергии.

Смята се също, че всеки човек има от двете енергии и те трябва да са балансирани. Ния е абсолютно права за подтискането на женската енргия в този мъжки свят и затова се стига до толкова конфликти.

Ти Cenestelle си жертва на обществото и в теб преобладава повече мъжката енергия (и мислене), Нищо лошо в това - казват ми, че и аз съм в това нещастно положение, но аз търся начини да балансирам (тоест да се върна към това, което природата ми е дала, за да мога да бъда човек!) И ще бъда откровена - не ми го казва някой по фурумите както си говорим тука, а човек, който е учител по енергийните въпроси.

И за извод: Да света е прекалено мъжки и ако не се извиси женската енергия (и в мъжете и в жените) света е загубен!
   

IYI

  • Гост
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #13 -: Септември 18, 2006, 00:12:16 am »
УхаааААААааа

Неактивен Niya

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
Отг: ИН - начин на употреба
« Отговор #14 -: Септември 18, 2006, 00:51:58 am »
Ето, за да стане интересно, и една задачка-закачка  ;)

    Защо сърцето е разположено вляво?Що не си стои посредата?Нали е само едно, би трябвало да пази център.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27