Автор Тема: Манастирът Шаолин и източните бойни изкуства  (Прочетена 20709 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Отг: Манастирът Шаолин
« Отговор #15 -: Август 25, 2006, 15:49:23 pm »
като стана дума, и така темата тръгна в грешна посока, та да задам едно въпросче: някой може ли да ми прати материали /не задължително на български/ за философията на източните бойни изкуства, може би по-конкретно нинджитсу. Че от известно време съм пристрастена към шурикените, но се оказа че философията им е не по-малко /да не кажа повече/ интересна от парченцата метал и информацията за тях. Рових доста в нета, но най-важните неща явно се пазят в тайна, или не са преведени на някой европейски език.
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Oberon

  • Гост
Отг: Манастирът Шаолин
« Отговор #16 -: Август 25, 2006, 17:07:31 pm »
Да ти разкажа аз това което знам за нинджуцу.

Това е тайно изкуство. В основата си нинджите са бойци, които изпълняват "мокри поръчки" :))) Демек, убийци. Във всяка префектура, към двора на владетеля неофициално е имало по няколко такива бойци. Славели са се с изключителна бързина, сила, дух и тн. В един завет , мисля че беше ХХХI, на някакъв техен учител, се казва следното: Бойците нинджа са тренирали дотолкова своето съзнание, намерили са синхрон с околната среда, че за тях "изневиделица" не съществува. ( цитирам по памет, че я четох отдавна ). Демек, в мрачната нощ, те саимали перфектно осезание за околната среда, и са усещали противника, без да го виждам. Заедно с намерянията му, разбира се.

Нинджа са били елитни бойци, които са били пращани да убиват само важни клечки. При тях провал няма. Ако има, боеца ритуално се самоубива. Има много известен случай, при който пращат нинджа да убие шефа на някаква префектура. Нинджата отива, тихомълком стига до спалнята и установаява, че жертвата е на военен поход. Боеца се скрива в личната тоалетна на шефа на префектурата с пръчка в ръка, където стои няколко дена ( демек в лайната и пикнята, буквално ). Когато оня се връща, и отива да се облекчи, бива наръган през сфинктера...

Нинджа са били бързи, ловки и много обучени. Служели са си със всякакъв вид оръжие, метални, дървени, с каквото имали под ръка. Не убиват наред, както е по филмите, а само този за когото са пратени. Ако някой им окаже съпротива, умира разбира се. Стараели са се обаче с минимални жертви да убият набелязаната цел:)
Действали са предимно нощем. Били са облечени в черно. Били са абсолютно безшумни.
Можели са да бъдат убити само, и единствено от Айнурите.
Ако те интересува кои са Айнурите , питай :))

Оберон

Неактивен reply

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Отг: Манастирът Шаолин
« Отговор #17 -: Август 25, 2006, 18:07:19 pm »
аз питам   :D

Неактивен nord

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 15
Отг: Манастирът Шаолин
« Отговор #18 -: Август 25, 2006, 18:09:43 pm »
Добре, щом искаш го наречи боен стил. Но не знаеш дали наистина не е възникнал като бойно изкуство, и през последващите хилядолетия да се е запазила само тази част, която виждаме като стил днес (вече и като спорт, баси тъпото :)  ). Все някой трябва да е поставил началото и не е изключено много в него да е било заимствано от други места. Доста е относително. Поздрави :)

Що се отнася до възникването на Панкретион, няма много предположения по този въпрос и изказаните такива не го свързват с бойни изкуства а с борба и бокс (нали не ги причиляваш към бойните изкуства  :D). Иначе годината на възникването се посочва твърдо 648 г. пр.хр.
Конкретно за възникването на бойните изкуства съм чел, че са възникнали като форма на защита, развита в Китай от пътуващите монаси, които често били нападани, ограбвани и убивани от войници и разбойници. Всичко е тръгнало от един вид форма на бой без оръжие, която впоследствие се разделила на отделните стилове познати днес. Монасите се биели без оръжие, защото техните обети забранявали ползването на оръжие. Тази форма на водене на ръкопашен бой съдържала набор от движения, удари финтове и трикове, които монасите си предавали един на друг по време на техните пътувания. Също както са си разменяли лекове и рецепти, техники за медитация, за масажи и др. Споделяли също и опита, който ги бил научил на нещо морално и практично свързано с техния начин на живот. Така си изгражадали някакъв морален кодекс. В своето странстване монасите пренасят всичко това в Япония.

Oberon

  • Гост
Отг: Манастирът Шаолин
« Отговор #19 -: Август 25, 2006, 18:23:34 pm »
Към Норд:
Аз съм чел, че бойните изкуства са възникнали в Китай и Япония, като първи са започнали да се занимават с техниките селяните , с оглед на честите нападения над селата и за защита.

Към Риплай:

Айнурите са може би най голяма загадка в бойните стилове. Те не са точно бойци, в познатия ни смисъл, като нинджуцу война например. Те са стрелци. Лъковете са им от 2.5 до 3 метра дълги и тетивата е от нещо специално, което сега ми убягва:( От 5 годишни започват да тренират. На 15 годишна възраст са можели да пратят стрела на над 300 метра и да уцелят при това. стрелите са били дълги по 1,5 метра и са били от някакво специално дърво.  Имали са много странна ( и тайна разбира се :))) система за целене на противника. Били са много безшумни и сръчни. Имали са отряди от по 2-5 човека. Не са били част от всяка войска, в смисъл на взвод или рота...Били са използвани пак за специални поръчки. Има сведения, че великите майстори Айнури, са можели да убият от над 1 км. разстояние. Очевидци разказвали как стрелата се забива в човека и направо минава през него, с такава скорост е летяла. Нинджите така и не разработили техника с/у тези стрели. От всички майстори в Япония, от всички видове и т.н, най-са се страхували от Майстор Айнур. Айнурите рядко са влизали в бой, но за сметка на това, рядко са пропускали...

Оберон

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Манастирът Шаолин
« Отговор #20 -: Август 25, 2006, 23:27:54 pm »
Аз съм чел, че бойните изкуства са възникнали в Китай и Япония, като първи са започнали да се занимават с техниките селяните , с оглед на честите нападения над селата и за защита.
Бе бойни изкуства има там където има хора да се бият.Западните БИ не с адобре запзаени,щото тука се въвежда огнестрелното оръжие
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Отг: Манастирът Шаолин и източните бойни изкуства
« Отговор #21 -: Август 25, 2006, 23:38:45 pm »
Оберон много благодаря за интересния разказ но това са общи приказки и като цяло неща, които вече съм чела. Моят въпрос беше по-скоро за философията, за настроя на ума. Четох, че медитацията е много важна но нещо все бързам, или не намирам време, и в крайна сметка не съм убедена че се получава...
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Отг: Манастирът Шаолин и източните бойни изкуства
« Отговор #22 -: Август 26, 2006, 04:22:31 am »
 Cenestelle, надявам се говориш за  стоманените звезди? Те са се наричали шакени, а шурикени са правите остриета за мятане, които са били крити навсякъде по дрехите. И Обе, тази нинджа, за която говориш бил джудже. Понеже бил, много малък и затова успял да се завре в кенефа ;). Това наистина е така и освен това освен от Айнурите нинджите са били убивани и от самураите. Направо са им разказвали играта с катаните. Тези Айнури ми напомнят за стрелците във филма "Герой", само, че там бяха хиляди. Нинджите живели в отделни кланове. Започвали обучението им още от пеленачета. Например слагали новороденото бебе в люлка до стената. И от време на време залюлявали люлката и тя се удряла в стената. Бебето плачело, естествено, но с времето свиквало. По - късно лялката се заменяла от препаски, който държели бебето. Когато се залюлявало към стената то, вече започвало да се отблъсква от нея. Ежедневно се занимавали с различни тренировки и тренирали всичко от сухожилията до мозъка. Учели се да си разместват ставите за да минават през процепи и да се измъкват от капани. Имоло период от обучението, когато са прекарвали известно време в пещера, напълно изолирани от външния свят. Там не са разчитали на зрението и са развивали и другите сетива, включително усета и интуицията. Тренирали са за равновесие и издръжливост. От малки започвали да ходят по греда. После гредата се изтънявала и се вдигала на по - голяма височина. След това гредата била заменяна от въже и накрая са ходели по отпуснато въже. Висели са на ръце с часове защото не се е знаело кога ще им се наложи да се крият. За пълнолетие говорели, когато се станело на 15 - 16 години. Доколкото си спомням всеки клан се е специализирал в дадено умение. Един се е специализирал, в ръкопашен бой, друг в изкуството да се слееш с околната среда, т.е. да могат да се сливат със сенките, да използват природата като естествен камуфлаж. Въобще "невидимостта" при тях е достигала до шокиращи нива. Имало е специализация и в бой с оръжия и още някакви, но не си спомням. Нинджите, често са се представяли за пътуващи артисти, акробати, просяци, монаси, въобще дегизировката също е била в арсенала им. Когато са се правели на цивилни са носели едни големи кръгли шапки със заострен връх (много често ги показват по Азиатски филми), които са имитирали обикновенните селски шапки. Но по ръба са имали острие и са се хвърляли като фризби, такова нещо е можело да ти резне главата. Нинджите са имали още много умения. Хора разказват, че са ги виждали да прекосяват реки като ходят по водата. Трябва да знаете, че нинджите не са тръгвали, ей така  да вършат някоя задача. При тях разузнаването е било от първостепенна важност. Разучавали са местността и човека както днес тайните агенти правят. Та за реките са проверявали къде има подводни камъни и бродове. Освен това са имали някакви специални приспособления, нещо като снегоходки, с които е можело да изминеш известно разстояние по повърхността на водта. Въобще мистиката и потайността са били нещо като психологическо оръжие. Например: "Шефе, ей тея нинджи дето ходят по водата искат да те убият" или нещо такова :) За нинджите се е знаело, че могат да влязат във всяко укрепление, колкото и охранявано да е. Имали са специални ръкавици с метални шипове по тях, с които са се катерели по стени, по тавани само мухите могат освен ако е нямало греди. С тези ръкавици са се катерели по каменните стени и дърветата и са влизали в укрепленията, понякога ги използвали и като оръжие. При такива прониквания в укрепления понякога са действали на групи. Има данни за един много оригинален метод за нападение над укрепления. Нинджите са имали едни големи хвърчила. Използвали ги нощем, когато нямало луна или било облачно, за да не се виждат. Когато ги пускали в единия си край били завързани с дълго въже или нещо друго към земята. Хвърчилата, били достатъчно големи за да издържат един човек. Та представете си нинджата се носи в тъмната нощ на 20 метра над укреплението и го засипва със стрели, понякога били запалени за да нанясят повече поражения.  Шок за хората долу, а през това време другите от групата проникват и действат по задачи. Те били обучавани и как да действат с отрови и лекарства. Понякога можели да бъдат ранени и се налагало да се оправят сами. Въобще били специалисти в незабелязаното проникване. До такава степен ги учели да се сливат с окръжаващата ги среда, че използвали и най - малката сянка и неравност и буквално ставали едно с пейзажа. Ех, че не мога да намеря статията, в която пише за изкуството да се слееш със сенките, много добра беше. Не на последно място са отделяли и голямо внимание на развитието на ума. Освен, че са се учели да разчитат карти  съобщения, са научавали и нужното им за да могат да се представят достоверно като цивилни, например някой монах. Развива ли са всичките си сетива до съвършенство и са правели и такива мании, като медитации, както казва Cenestelle, но нямам информация за този аспект от подготовката им. Когато хамериканците идват изнасят изключително много ценни записки и старинни документи за нинджите и техните умения. После естествено ги засекретяват и започват да обучават специалните си части по тези методи на физическа и психологическа война.

И само да вметна, че бойните изкуства не възникват в Китай, Япония и другите азиатски държави. Първи, доколкото си спомням са били египтяните и нородите около тях. Казах за йероглифите. После това се е пренесло на изток. Жалко, че книгата от която го прочетох не е у мен - "За двубоя" на Кийт Керншпехт, говори главно за Wing Tsun, но обяснява и малко история ;)
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Отг: Манастирът Шаолин и източните бойни изкуства
« Отговор #23 -: Август 26, 2006, 07:46:47 am »
само да вметна, относно названието 'шурикен' има известна дискусия но в крайна сметка извода е: шурикен е общо название за шакените, доколкото разбирам също така познати като 'хира-шурикен' или 'звездички за хвърляне', и за втората група малки остри предмети за хвърляне - 'бо-шурикените', които първоначално са били игли за коса, докато някой не ги направил от метал и не ги заострил, за вторите действително по-често се използва названието шурикен, а шакени са звездичките... малко е въпрос на терминология, ако не използваш първата дума, понеже шурикен ако не се бъркам означава какво да е oръжие, което можеш да скриеш в ръката... исторически
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Неактивен seeker

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 6
Отг: Манастирът Шаолин и източните бойни изкуства
« Отговор #24 -: Август 26, 2006, 13:09:03 pm »
Интересно ми е, че покрай шаолинските изкуства почти нищо не се чува за даоските такива. :)

Много бих се радвал да поговорим на тази тема (може и в отделна тема), интересно ми е например твърдението (чел съм го в http://daobg.com/forum/index.php?showtopic=162 и http://daobg.com/forum/index.php?showtopic=1386&hl= ), че вътрешните практики били вредни за западен тип хора...

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Отг: Манастирът Шаолин и източните бойни изкуства
« Отговор #25 -: Август 26, 2006, 16:34:45 pm »
Да, този сайт го знам отдавна, но сега ме подсещаш да го препоръчам на Хорус за да потърси информация за Тай Чи. ;)
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Манастирът Шаолин и източните бойни изкуства
« Отговор #26 -: Август 26, 2006, 16:35:30 pm »
Знам го от 2 години ;)

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Манастирът Шаолин и източните бойни изкуства
« Отговор #27 -: Август 26, 2006, 18:58:35 pm »
Направо са им разказвали играта с катаните.
Като чуя "катана" и се изприщвам целия и ми става лошо


Айнурите са може би най голяма загадка в бойните стилове. Те не са точно бойци, в познатия ни смисъл, като нинджуцу война например. Те са стрелци. Лъковете са им от 2.5 до 3 метра дълги и тетивата е от нещо специално, което сега ми убягва:( От 5 годишни започват да тренират. На 15 годишна възраст са можели да пратят стрела на над 300 метра и да уцелят при това. стрелите са били дълги по 1,5 метра и са били от някакво специално дърво.  Имали са много странна ( и тайна разбира се :))) система за целене на противника. Били са много безшумни и сръчни. Имали са отряди от по 2-5 човека. Не са били част от всяка войска, в смисъл на взвод или рота...Били са използвани пак за специални поръчки. Има сведения, че великите майстори Айнури, са можели да убият от над 1 км. разстояние. Очевидци разказвали как стрелата се забива в човека и направо минава през него, с такава скорост е летяла. Нинджите така и не разработили техника с/у тези стрели. От всички майстори в Япония, от всички видове и т.н, най-са се страхували от Майстор Айнур. Айнурите рядко са влизали в бой, но за сметка на това, рядко са пропускали...
Някакси триметрови лъкове ми се струва доста преувеличено,осожено като се вземе в предвид и ръсата на джапанците,пък и с тоя триметров лък промъкването не е особено приятно занимание
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Oberon

  • Гост
Отг: Манастирът Шаолин и източните бойни изкуства
« Отговор #28 -: Август 26, 2006, 19:21:18 pm »
Гил:)
Самите Айнури са били доста високи. А и не им се налага да се промъкват, все пак бият от доста далеч:)

Неактивен nord

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 15
Отг: Манастирът Шаолин и източните бойни изкуства
« Отговор #29 -: Август 26, 2006, 19:39:23 pm »
Има много известен случай, при който пращат нинджа да убие шефа на някаква префектура. Нинджата отива, тихомълком стига до спалнята и установаява, че жертвата е на военен поход. Боеца се скрива в личната тоалетна на шефа на префектурата с пръчка в ръка, където стои няколко дена ( демек в лайната и пикнята, буквално ). Когато оня се връща, и отива да се облекчи, бива наръган през сфинктера...

Оберон
Понеже ме заинтригува цветущия ти разказ, реших да го допълня с тази подробност, че в конкретната ситуация нинджата е имал късмет относно мястото, където е изчакал жертвата. Все пак е трябвало да стои там няколко дена и не е било нужно да се стиска по-голяма и малка нужда, защото на друго място облекчаването много лесно би го издало с миризмата си. Но в тоалетната няма такъв проблем. :)

Cenestelle, относно медитацията, в бойните изкуства се ползва практиката и философията на дзен будизма. Определено е нужно повече търпение и постоянство, когато става въпрос за постигането на кокретното състояние, за което говорят практикуващите дзен медитацията. Като всяко ново нещо е нормално да изпитваш трудности в началото. Това не бива да те обезкуражава.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27