Автор Тема: Позитивното мислене  (Прочетена 11288 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Позитивното мислене
« Отговор #30 -: Август 29, 2006, 12:42:24 pm »
Цитат
Затова, когато се намирам на някакъв кръстопът или в ситуация, която ми се иска да се реши по определен начин, това, което си казвам мислено, е разновидност на "Да бъде волята Ти". И тогава съм спокойна, че когато ме шамаросат за пореден път или, не дай си Боже, получа някой здрав ритник отзад, той ще ме изстреля във вярната посока, а от мен се иска само да се изправя, да се поизтупам и да продължа напред
Все едно на моята клавиатура е написано това  :D
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Позитивното мислене
« Отговор #31 -: Февруари 23, 2007, 08:17:51 am »
Разглеждайки стари теми, в които отдавна не е писано, попаднах на тази. Тази темичка е изключително полезна и винаги актуална, затова реших да я поизтупам от праха и я извадих на светло отново. Сега в момента чета книжката на Ани Безант "Мисловната сила" /на хартия  - доста старо издание/, мисля, че упражняването в положително мислене и трупане на такъв опит е от жизнено важна необходимост сега за всеки от нас, които живеем в тези особени времена  ;) - вие си знаете!... :P   Зная, че повечето от вас са чели тази кнога, но сега е момента отново да се насочи вниманието ни към положителното мислене, затова можете да си я препрочетете отново :),  ето и малък цитат:


Знанието

За да може Азът да бъде Познавателят, а не-Азът Познаваемото, помежду им трябва да бъде установено едно определено отношение. Не-Азът трябва да влияе върху Аза, като Азът на свой ред също трябва да оказва влияние върху не-Аза; трябва да има един взаимен обмен помежду им. Знанието е връзка (relation) между Аза и не-Аза, природата на която ще бъде изяснена в следващата глава на тази книга, но преди това все пак трябва ясно да се осъзнае фактът, че знанието е връзка. То подразбира двойственост: съзнание у едно Аз и познаване на едно не-Аз - присъствието на двете редом е необходимо за знанието.
Познавател, Познаваемо и Знание - това са онези три, обединени в едно, неща, в същността на които трябва добре да се вникне, за да може мисловната сила да бъде насочена към единствено правилния път на развитие, т.е към работа за подпомагане развитието на света. Според западната терминология умът е субектът, който знае; обектът е това, което е познаваемо; връзката помежду им е знанието. Нашата задача е да разгадаем природата на Познавателя, природата на Познаваемото, природата на връзката, установена помежду им и как тя възниква. Осъзнаем ли всичко това, ще сме направили действителна стъпка към онова себепознание, което е мъдрост. Тогава наистина ще бъдем способни да помагаме на света около нас, реализирайки се като негови служители и спасители, защото това е истинското предназначение на мъдростта - разпалена от любовта, да изведе света от нищетата на незнанието до там, където мъки и страдания не може да има. Това е предметът на нашето изследване, защото добре е казано в книгите на този народ, който притежава най-ранната, най-дълбоката и най-тънката психология, че целта на философията е да се сложи край на страданието. Затова Познавателят мисли, затова постоянно търсим Знание. Да се премахне страданието е истинският смисъл на философията и една мъдрост не е истинска, ако не води към постигането на Мира.
 


(...)

Когато срещнем човек с възвишени мисли, неговите мисловни вибрации предизвикват трептения в съответната материя на нашето умствено тяло, които разместват и дори изхвърлят навън някои от най-грубите му частици, за да може то като цяло да вибрира в унисон. Доколко ще разберем този човек, как ще го възприемем, зависи много от нашата минала мисловна дейност, обуславяща и ползата за нашето духовно израстване, която можем да извлечем от общуването си с него. Ние не можем да мислим вместо друг някой; човекът до нас може да мисли само със свои мисли, които причиняват съответно вибрации в умствената материя около него. Тези вибрации влияят върху нас, предизвиквайки в нашите умствени тела сродни трептения, които от своя страна въздействат на съзнанието ни. Ако някой пожелае да достигне с мисъл нашето съзнание, може да направи това само като предизвика мисъл-трептения в умственото ни тяло.
Не винаги обаче такова внасяне на трептения отвън води до непосредствено разбиране. Понякога въздействието наподобява това на слънцето, дъжда и почвата върху семето, заровено в земята. На първо време то сякаш не отговаря на тяхното влияние, но вътре в него все пак е налице един незабележим трепет на вътрешен живот, който ще става все по-силен и по-силен, докато одушевяващият живот пробие накрая обвивката на семето и пусне корен и стъбълце. Така е и с ума. Съзнанието трепти едва забележимо вътре в себе си преди да бъде способно да даде какъвто и да било външен отговор на оказаните му въздействия; по същия начин, когато още не сме в състояние да разберем някой благороден мислител, у нас все пак има едно несъзнателно трептене, предтеча на съзнателното възприемане. Ние сме се докоснали за малко до богатия мисловен живот, на който той е изразител; зародишите на мислите са пробудени и съдействат за еволюцията на нашият ум.
Развитието на ума може да бъде до известна степен подпомогнато отвън, но по-съществена е дейността на нашето собствено съзнание, и ако искаме да притежаваме силно, жизнено, активно и способно да възприема възвишени мисли умствено тяло, трябва усилено да работим над него, защото собствения ни ум се гради от нас самите.
Много хора обичат да четат. Не четенето обаче, а мисълта гради ума. Четенето е ценно в това отношение само ако доставя материал за размисъл. Някой може да чете много, но умственото му развитие ще бъде пропорционално на умственото усилие, вложено при четенето. Ценността на мисълта, която той ще прочете, се определя от това как ще я използва. Не започне ли да работи сам над нея, ползата от нея за него ще бъде малка и временна. “Четенето изпълва човека”, казва лорд Бейкън, и тук можем да открием голяма аналогия между ума и тялото. Храната изпълва стомаха, но тя е безполезна за тялото, докато не бъде смляна и асимилирана. По същия начин умът може да бъде изпълнен с четени неща, но докато мисловна дейност не е асимилирала прочетеното, той не само че не расте, а дори би могъл да се претовари и да отслабне под тежестта на поети и несмлени идеи, вместо да укрепне.
Би трябвало да четем по-малко и да мислим повече, ако искаме умът ни да расте и да се развива. Ако искаме да вървим твърдо напред в усъвършенстването на ума си, би трябвало ежедневно да прекарваме поне час в изучаване на някоя сериозна и тежка книга, като четем 5 минути и размишляваме 10 минути над прочетеното. Обикновено се чете час-два бързо, след което книгата се оставя настрана, докато дойде следващият момент за четене. Ето защо мисловната сила на хората расте много бавно.
Едно от най-забележителните явления, които можем да наблюдаваме в редиците на теософското общество, е умственият напредък, който от година на година бележат неговите членове. Това се дължи на факта, че теософското учение изяснява природата на мисълта; така онези, които го следват, започват малко по малко да разбират начина, по който умът действа и да работят целенасочено за изграждането на умствените си тела. Ученолюбивият, желаещият да се усъвършенства, трябва да си наложи всеки ден да отделя най-малко по 5 минути за четене и по 10 минути за усилено размишляване над прочетеното. В началото ще открие, че това е доста трудно и мъчително и ще разбере колко слаба е неговата способност да мисли. Тази констатация ще е белег за неговите първи стъпки, защото не е маловажно да осъзнаеш, че си неспособен да мислиш целенасочено и последователно. Хора, които не могат да мислят, но си въобразяват, че могат, не отбелязват особен напредък. По-добре е човек да съзнава своята слабост, отколкото да си въобразява, че е силен, когато в действителност е слаб. Неспособността на ума да се съсредоточи върху едно нещо, усещането за затопляне, объркване и умора, които се появяват след продължителното усилие да се следва хода на една трудна мисъл, наподобява усещането в мускулите, което изпитва човек след продължително физическо натоварване. Със системно и постоянно, но не прекалено упражняване мисълта укрепва, точно както нараства и физическата сила. А едновременно с нарастването й, мисловната сила може да бъде насочвана и към служба на определени цели. Без такъв концентриран размисъл умственото тяло не може да бъде добре оформено и организирано, а без съсредоточаване, мисловната сила не може да бъде използвана целенасочено.
 



Мислейки положително, ние си влияем един на друг, влияем на обстоятелствата и създааме реалности по този начин, тези мисловни задачи са необходими, защото ускоряват развитието на общото мисловно поле  на Едното и на общото цяло. Добрите и възвишение мисли излъчвани съзнателно от нас, създават трептения и биват достигнати и от много други хора и умове, нямащи нищо общо с нас.  По-принцип силата на мисловното поле създава и общественото мнение. Така че колкото повече хора имат висша ценностна нагласа, светли и положителни мисли, хармонично и балансирано съчетание между мисъл и усещане и действие, толкова по-реален е прехода / СКОРО  :P/, който очакваме и за който  копнеем. :)
 :)
« Последна редакция: Февруари 23, 2007, 08:30:34 am от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Позитивното мислене
« Отговор #32 -: Февруари 23, 2007, 08:46:01 am »
ами взимай поука, мисли и преразказвай със свои мисли.
Това беше доста многословно. 1-2-3 идеи дето могат да се кажат с по 1 изречение  :P

Наистина мозъкът трябва да се упражнява, духът също, а също и тялото.

Ако някой има проблеми с позитивното мислене, му препоръчвам тежки и продължителни физически натоварвания. Това ще му изкара излишната енергия и ще го смири.

Може и да си повтаря по няколко пъти 2-3 от първите изречения от някоя молитва (комбинирано с мислене/медитация върху Него) ... на мене ми помага.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Позитивното мислене
« Отговор #33 -: Февруари 23, 2007, 09:15:29 am »
 Благодаря ти, нямах време да пиша  с преразказване, затова избрах по-лесния начин да го копирам направо. Няма лошо, ако не ти се чете - не чети. С този цитат исках да насоча вниманието и да предам заниманието на книжката. Може да има хора, които не знаят за какво става въпрос в нея, както и аз не я познавах до сега. Странно е, че не реагираш на безсмисловите постове, които понякога  се появяват, а даваш съвети на мен и то за нещо ценно. На мен този начин на мислене не ми е заучен, Танграта,  лично виждане  си ми е, и то  винаги . :)
Раздразнителност ли забелязвам в теб, или просто това е обичайното ти състояние?  :P ;)
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Позитивното мислене
« Отговор #34 -: Февруари 23, 2007, 17:21:38 pm »
поста ти го прочетох целия, включително и цитата от книжката, а аз книжки не чета, а и не всички постове.
Това отговаря ли на въпроса ти :)
Може би беше нещо като шега, защото беше съвет, който се дава от цитата от книжката ...

не е заяждане накратко казано. Просто пиша по темите, които ме вълнуват и със хора, с които е интересно да се говори.

Но не ми хареса особено текста от книжката. Не исках да го казвам да не те засягам, но сега го казвам. Една проста идея се усложнява с 100 думи и звучи адски сложно, а всъщност са прости и отдавна известни работи.
При мене нещата работят само като са прости и ясни. Тогава отиват и до ума и до сърцето. Предполагам при всеки е различно.
 :)
Всъщност, харесва ми това, което пише и е вярно, не ми харесва начина на писане. Но все пак е хубаво че ги постваш тия работи.   :) :P
« Последна редакция: Февруари 23, 2007, 17:33:46 pm от Tangrata_ »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Позитивното мислене
« Отговор #35 -: Февруари 24, 2007, 11:37:21 am »
     Да, разбирам те :) Знаеш ли, изданието, което чета е много старо /със стария стил на писане с "ъ"окончание/. Самата книга е писана вероятно в края на 19 или началото на 20 в., затова е такъв изказа, но ако се абстрахираме от това, и се отърсим от претрупаността и натруфеното изказване, наистина е ценна като пътеводител за овладяване и развитие на мисловната сила и енергия. Това е изключителна тема! 
    Сега пък прочетох на Радея - "Пътят на Човека- Новата етика и  човешките взаимоотношения". Много лека книжка, написана за всякаква възраст, с много лек стил, но-о, отново засягаща най-проблемната тематика за човечеството - овладяване и опознаване на нас самите и нашият мисловен потенциал, като основна единица  на цялото. Съвпада с представите и вижданията ми, харесва ми че  може да се чете и от дете. Трябва наистина умение за да се представи сложна материя като тази, в стил подходящ и за деца. Мисля, че би се харесала  на всеки, който търси съвършенството. :)
« Последна редакция: Февруари 24, 2007, 12:11:38 pm от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Позитивното мислене
« Отговор #36 -: Февруари 25, 2007, 01:57:01 am »
Albinoni, браво аз смятам ,че въобще не беше многословно. Автора наистина е много прав по въпроса за четенето. Защото и сто книги да си прочел, ако ги четеш механично, няма никакъв смисъл. Може би затова изглежда многословен текста, понеже автора обяснява, защо няма смисъл.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Анатолий

  • Гост
Re: Позитивното мислене
« Отговор #37 -: Февруари 25, 2007, 12:13:49 pm »
  След дългите години на изследване на феномена мислене, аз достигнах до извода, че няма позитивно или негативно мислене. Разликата е в това - или има мислене или няма. Като уточнение ще кажа, че на много от хората почти не им се е случвало да мислят. А още повече хора живеят в заблудата, че го правят.Но все пак ми е интересно кое според вас е позитивно и кое негативно мислене?
  Между другото, гледах една комедия - Идиотокрация. Рядко ми се е случвало да гледам толкова реалистичен филм.

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Позитивното мислене
« Отговор #38 -: Февруари 25, 2007, 12:46:54 pm »
  След дългите години на изследване на феномена мислене, аз достигнах до извода, че няма позитивно или негативно мислене. Разликата е в това - или има мислене или няма. Като уточнение ще кажа, че на много от хората почти не им се е случвало да мислят. А още повече хора живеят в заблудата, че го правят.Но все пак ми е интересно кое според вас е позитивно и кое негативно мислене?
  Между другото, гледах една комедия - Идиотокрация. Рядко ми се е случвало да гледам толкова реалистичен филм.

Има позитивно и негативно възприемане на обективната реалност, която пречупена през нашето субективно възприятие и  възпроизвеждане придобива насоченост на мисленето в една или друга посока. За мен да има човек позитивна нагласа, означава да приема всичко,което се случва - събития, обстоятелства, с отношение на трупане на личен  духовен опит, необходим на съответната личност в нейното дълго развитие. Мисля, че възприемането на всичко по начин като част от една действителност в която сме участници и често самите сме двигатели на събития, ни прави отговорни за позицията ни към  реално случващите се  неща. Тук има и други категории,които определят начина на мислене на един човек , а именно неговата етична нагласа и култтура на възприемане на себе си като част от цялото. Ако има такова позитивно отношение тук се включват  качества от други категории - уважение, любов, добронамереност,което придават цвят и посока на мисленето в  измерението >>>  позитивност - негативност.
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

ssi

  • Гост
Re: Позитивното мислене
« Отговор #39 -: Февруари 25, 2007, 18:18:43 pm »
Мдааа.. Джак "Изкормвача" със сигурност е мислел.
Поемаме насока ,според мен ,към една друга тема "Кое е добро и кое е лошо"

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Позитивното мислене
« Отговор #40 -: Февруари 25, 2007, 18:27:17 pm »
е да няма позитивно и негативно мислене е еквивалентно на това да няма добро и лошо. Така, че според Анатолий явно няма добро и лошо ...

Все пак аз съм на друго мнение. Докато сме в този свят, за нас важат неговите правила и закони, а тук добро и лошо има.
Когато се освободим, тогава ще видим как е тогава. Ама за да се освободим, трябва да минем през познанието за добро и лошо, не може иначе.

Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Позитивното мислене
« Отговор #41 -: Февруари 26, 2007, 01:53:46 am »
Предполагам, че Анатолий има предвид, че някои хора възприемат чуждите идеи, мисли и модели като техни и затова си мислят, че мислят. Така мисля :)
« Последна редакция: Февруари 26, 2007, 01:54:35 am от asdfghjkl »
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
Re: Позитивното мислене
« Отговор #42 -: Февруари 26, 2007, 20:52:03 pm »
Толкоз мисъл в една тема не бях виждал събрана!  ;D ;D
Стига сте мислили, ами по-добре усещайте нещата. Като се научите да усещата нещата ще се научите и как и какво да мислите.
Така мисля!  ;D ;D ;D

anna

  • Гост
Re: Позитивното мислене
« Отговор #43 -: Февруари 26, 2007, 23:14:12 pm »
Предполагам, че Анатолий има предвид, че някои хора възприемат чуждите идеи, мисли и модели като техни и затова си мислят, че мислят. Така мисля :)
To  be  are  not  to  be?! Трудно  е  чистото  възприятие  на  собствените  мисли. Движението  на  енергия  е  свободно  през  пространството.
От  колко  аз-а  е  изграден  един  човек! Мислиш(за  теб!)  в  зависимост  от  рамките, поставени  от  теб.
Ии, все  пак- друго  нещо  предшества  мисълта...(?)

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Позитивното мислене
« Отговор #44 -: Февруари 27, 2007, 02:26:27 am »
Предполагам, че Анатолий има предвид, че някои хора възприемат чуждите идеи, мисли и модели като техни и затова си мислят, че мислят. Така мисля :)
To  be  are  not  to  be?! Трудно  е  чистото  възприятие  на  собствените  мисли. Движението  на  енергия  е  свободно  през  пространството.
От  колко  аз-а  е  изграден  един  човек! Мислиш(за  теб!)  в  зависимост  от  рамките, поставени  от  теб.
Ии, все  пак- друго  нещо  предшества  мисълта...(?)

Е, ми като твърдиш нещо, обясни :) Бих ти казала... ;), но това се открива от вътре - само  :P
« Последна редакция: Февруари 27, 2007, 03:14:12 am от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27