Автор Тема: Числото 108  (Прочетена 13481 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Галадриел

  • Гост
Отг: Числото 108
« Отговор #15 -: Юни 15, 2006, 18:00:56 pm »
Ще ти бъда благодарна, ако ми кажеш книга до която мога да се добера ;)

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Числото 108
« Отговор #16 -: Юни 15, 2006, 18:31:54 pm »
108 е сакрално число от началото на времената. Знаех 108 неща за това числа, ама сега не мога да се сетя нищо :P

Обероне, портите на Валхала не бяха ли 144 (също сакрално число)?

Oberon

  • Гост
Отг: Числото 108
« Отговор #17 -: Юни 15, 2006, 18:45:00 pm »
Валхала има 4 главни входа, по един на всяка посока на света. На всеки от тези входове има по 108 врати, или общо 540 врати. Някъде бях , че героите минават само през Западните 108 врати, ама не съм шуре:(

Галадриел

  • Гост
Отг: Числото 108
« Отговор #18 -: Юни 15, 2006, 18:45:20 pm »
Упс, грешчица Обероне,портите не са 108

Легендите и древният фолклор посочват това число, четиристотин тридесет и две хиляди, циклична величина, далеч надхвърляща земята, по-късно наречена Шумер. В "Мелницата на Хамлет" Джорджо де Сантиляна и Херта фон Дехенд търсят "точката, където митът и науката се срещат" и стигат до заключението, че "432 000 е древно важно число". Сред приведените от тях примери са тевтонският и скандинавският разказ за Валхала, митичното обиталище на убитите герои, които в Деня на Страшния съд ще излязат от портите на Валхала, за да се сражават на страната на бог Один или Воден срещу великаните. Тези порти били петстотин и четиридесет и през всяка от тях щели да минат по осемстотин воини. Общият брой на героите, отбелязват Сантиляна и фон Дехенд, бил четиристотин тридесет и две хиляди. "Това число - продължават те - трябва да е имало много древно значение, тъй като това е и броят на сричките в Ригведа", санскритската "Свещена книга на стиховете", в която са засвидетелствани индоевропейските разкази за богове и герои. Числото четиристотин тридесет и две хиляди, пишат двамата автори, "е свързано с основното число десет хиляди и осемстотин, числото на строфите в "Ригведа", с четиридесет срички във всяка строфа" (10 800 х 40 = 432 000).

В случая се визира друго свещено число, но забележи 108 го има.

Галадриел

  • Гост
Отг: Числото 108
« Отговор #19 -: Юни 15, 2006, 18:47:16 pm »
Ясно, ти си обяснил. Извинявай! :)

Oberon

  • Гост
Отг: Числото 108
« Отговор #20 -: Юни 15, 2006, 18:48:58 pm »
Valhalla
by Micha F. Lindemans
Valhalla, Hall of the Slain, in Norse mythology is the hall presided over by Odin. This vast hall has five hundred and forty doors. The rafters are spears, the hall is roofed with shields and breast-plates litter the benches. A wolf guards the western door and an eagle hovers over it. It is here that the Valkyries, Odin's messengers and spirits of war, bring half of the heroes that died on the battle fields (the rest go to Freya's hall Folkvang). These heroes, the Einherjar, are prepared in Valhalla for the oncoming battle of Ragnarok. When the battle commences, eight hundred warriors will march shoulder to shoulder out of each door.

Old Norse: Valhöll

Oberon

  • Гост
Отг: Числото 108
« Отговор #21 -: Юни 15, 2006, 18:55:45 pm »
Упс, грешчица Обероне,портите не са 108

Легендите и древният фолклор посочват това число, четиристотин тридесет и две хиляди, циклична величина, далеч надхвърляща земята, по-късно наречена Шумер. В "Мелницата на Хамлет" Джорджо де Сантиляна и Херта фон Дехенд търсят "точката, където митът и науката се срещат" и стигат до заключението, че "432 000 е древно важно число". Сред приведените от тях примери са тевтонският и скандинавският разказ за Валхала, митичното обиталище на убитите герои, които в Деня на Страшния съд ще излязат от портите на Валхала, за да се сражават на страната на бог Один или Воден срещу великаните. Тези порти били петстотин и четиридесет и през всяка от тях щели да минат по осемстотин воини. Общият брой на героите, отбелязват Сантиляна и фон Дехенд, бил четиристотин тридесет и две хиляди. "Това число - продължават те - трябва да е имало много древно значение, тъй като това е и броят на сричките в Ригведа", санскритската "Свещена книга на стиховете", в която са засвидетелствани индоевропейските разкази за богове и герои. Числото четиристотин тридесет и две хиляди, пишат двамата автори, "е свързано с основното число десет хиляди и осемстотин, числото на строфите в "Ригведа", с четиридесет срички във всяка строфа" (10 800 х 40 = 432 000).

В случая се визира друго свещено число, но забележи 108 го има.

:)))) Сега, всичко това е свързано с прецесията. Един прецесиалне цикъл е 29520 години, или нещо такова беше. 12 х 2460. За 2460 години Слънцето преминава в съседното съзвездие. Какво имам предвид? Ако ти си зодия Риби, да кажем на 27.02, след 2460 години на 27.02 Слънцето ще изгрява от съседното съзвездие, именно заради прецесиалния цикъл на Земята.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Отг: Числото 108
« Отговор #22 -: Юни 16, 2006, 02:51:10 am »
Цитат
Надявам се да не се повлияете от гръцкото залитане на авторката.


Аз се дразня, когато българи се правят на гърци, ама ми идваше да разцелувам един "турчин" от Анкара който писа, че жали и копнее за древна Тракия - родината на пра-родителите му.

Не беше ли точно това съкровище открито от едни селяни, които дълги години държали различни съдове както ги изкопаят по шкафовете и под леглата си докато не станали толкова много, че накрая се обадили в музея? Мисълта ми е дали е вярна цифрата на съдовете и накитите? Може нещо да е откраднато все пак.

Галадриел

  • Гост
Отг: Числото 108
« Отговор #23 -: Юни 16, 2006, 07:53:44 am »
Рогозенското съкровище

Село Рогозен се намира на 43 километра северно от Враца, в средата на Дунавската равнина, между реките Огоста и Искър. Съкровището е открито в центъра на селото в един празен парцел, използван дълги години като зеленчукова градина.
Находката е случайна. През 1985 година при направа на водопровод в своята градина трактористът Иван Димитров открива в една яма купчина красиви сребърни съдове, заровени само на около 50 см дълбочина. В тази купчина се оказало, че се намират 42 канички, 22 фиали и една чаша, които били предадени на сътрудниците на музея в град Враца.
Проучването на мястото убедило археолозите, че съкровището е било заровено при екстрени обстоятелства и че вероятно е било разделено на няколко групи. След проведеното издирване е открита втора яма в която са открити още 100 сребърни съда, закопани само на 40 см дълбочина. Тук се оказали 86 фиали, 12 канички и две чаши. Така общия брой на предметите в Рогозенското съкровище достигнал 165 сребърни съда от които 54 канички, 3 чаши и 108 фиали.
Може да се предполага, че тези предмети са били притежание на местен владетелски род и са събирани в продължение на много години, от V в. пр.н.е до 40-те години на IV в. пр.н.е. По някои от съдовете са гравирани и различни дарствени надписи, от които се научават имената на различни тракийски владетели и на майсторите златари, които са изработили съдовете.
Украсата на намерените предмети изобразява много сцени от религията на древните траките както и от гръцката митология.
Съкровището от Рогозен е най-голямото намерено до сега тракийско съкровище. Изложено е в залите на Националния Исторически музей в София.

Мисля, че веднага са предадени на ахеолозите. :)

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Отг: Числото 108
« Отговор #24 -: Юни 17, 2006, 04:42:31 am »
Валхала има 4 главни входа, по един на всяка посока на света. На всеки от тези входове има по 108 врати, или общо 540 врати. Някъде бях , че героите минават само през Западните 108 врати, ама не съм шуре:(
4х108=432  ???
губят ми се 68 :(
... в романа "Речни заливи" ...
Е те този роман го търсех години наред. В библиотеката ми казаха:
"Имахме го, но е много стар и го бракувахме." Нямям думи... :(
Интереса ми беше поради това, че автора му Шъ Наян (Ши Наян), явно е майстор в древните бойни изкуства. Описанията са му перфектни. Попадна ми цитат на руски, и това беше.
Галадриел, ако можеш да ме насочеш по следа към романа, ще е СУПЕР. :D
опс. намерих я. Антикварна, Автор: Ши Най - Ан Обем: 1239 стр. Година на издаване: 1956
Малейиии, че голема.

Около Хималаите казват, че космическите закони били 108.
Основния, който се стремя да следвам е: "Не навреждай на никой и нищо, с действие, дума или мисъл!"

Мудрите, до които съм достигнал, са 80 плюс още 27 = 107.
Сто и осмата ми се губи някъде?

Ето линк към abv форум.
http://forum.abv.bg/index.php?s=51590857c7b39a500c8729814f0cf72d&showtopic=4030&pid=41315&st=0&#entry41315
Има за четене...
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Числото 108
« Отговор #25 -: Юни 17, 2006, 13:42:45 pm »
В будистката традиция земните препятствия към нирвана са 108. Японците бият камбаната 108 пъти на Нова година.

Дъвиан

  • Гост
Отг: Числото 108
« Отговор #26 -: Юни 19, 2006, 19:07:58 pm »
Будистите в Хималаите пеят по 108 мантри на ден.
108 са томовете с думите на Буда - Канджур.
И мисля, че 108 бяха имената на Кришна, с които се обръщат към него последователите му. Затова и броениците им имат по 108 части.

А за число на Бога, съм чувал че е 123! А 9 за число на Христос! Не знам защо!
« Последна редакция: Юни 19, 2006, 19:18:28 pm от Дъвиан »

Oberon

  • Гост
Отг: Числото 108
« Отговор #27 -: Юни 19, 2006, 19:34:28 pm »
9 е Триада на Триадата, 3+3+3  :)))

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27