Автор Тема: Песен за нибелунгите  (Прочетена 13417 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Песен за нибелунгите
« -: Декември 20, 2005, 21:07:36 pm »
Песен за нибелунгите

Автори: Немско народно творчество
Съставител: Конрад фон Фусесбрунен
Превод от средновековния оригинал: Борис Парашкевов
Издател: ИК "Емас" 

Някъде в далечната 1200 година епископът в крайдунавския град Пасау възложил на скромния книжовник Конрад фон Фусесбрунен да обедини устните предания за чутовния нибелунг Зигфрид и прелестната Кримхилда, за последния бургундски владетел Гунтер и неговата съпруга Брунхилда, за безжалостния и алчен Хаген, погубил Зигфрид и потопил в Рейн съкровището на нибелунгите...
Така, предполагат учените, възникнал знаменитият средновековен немскоезичен епос "Песен за нибелунгите". Приказни мотиви и легенди за стародавни герои се преплитат с потънали в забрава исторически събития, станали в обширния ареал от Исландия през поречията на Рейн и Дунав до Виена, за да се слеят в тази грандиозна сага за всеотдайна любов и гнетяща омраза, за достопочтена преданост и подла измяна, за помпозни рицарски турнири, редуващи се с безпощадни кръвопролития. Независимо кой е истинският и автор, "Песента за нибелунгите" притежава не само художествена стойност, отредила й място в световната литературна съкровищница, но и магнетичната привлекателна сила на изпепеляващите страсти, покорила умовете на велики творци и станала повод за претворяване в други изкуства.


Прекрасният превод на Борис Парашкевов, за пръв път на български език, ще попълни празнината в нашата култура и ще даде възможност на българския читател да се потопи в омаята на една епоха на герои!
 



Всъщност гледах това произведение на панаира на книгата. Можех да я взема за 40 лева, но нещо не ми се даваха :P Може би една от главните причини, е, че ги нямах :P Сега е 55 лева :P Оправданието за цената е:

Първо - че е супер луксозно направена, което е вярно, но това и автоматично я прави невъзможна за толкова хора...
Второ (което издателството подчерта) - че човекът я е превеждал 30 години (да - не преувелиавам) и преводът е много чист. От староскандинавски или нещо от сорта...

Беше странно, защото 2 дена преди това бях гледал филма и не ми хареса.
Отварям тема не за друго, ами заради това, че "Песен за нибелунгите" е любима книга на масоните. Нещо повече - те и се кланят и си я четат постоянно. Въпроса е защо... Какво толкова има в този епос? То е ясно, че може би описва реално случили се наща (доокрасени с времето), но какво от това? Търсят този пръстен ли? Или се кланят на дракона :P :P :P
Даже масонът Вагнер прави произведение от епоса, изключително вдъхновен, като разбива дотогавашната традиция да се правят само библейски сюжети...

Пък и каква е тази мания с "пръстени"? Властелина, Нибелунгите... Има някакъв такъв пръстен, казвам ви. Толкин по принцип е бил много навътре в нещата. Трябва най-накрая да гледам онзи филм "Lord of the Rings is Real"...

Някой да знае нещо?

Heinie

  • Гост
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #1 -: Декември 20, 2005, 21:15:36 pm »
С кеф я бих прочел. 55 лева??? - забрави. То трябва да го направят елитарно, да изглежда голяма работа.

Пръстен - първа асоциация - змията на световното еврейство, усукана около планетата и  захапала опашката си. Не е това, обаче.

Дай линк за тоя филм, може и аз да го погледна. ;)

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #2 -: Декември 20, 2005, 21:22:34 pm »
Ми не знам линк... Виж по торентие, няма да е мисия невъзможна :P
Аз го имам отдавна на диск (2 на брой ;)), но чак наскоро успях да го гледам. Филмът е глупав. Мисля, че не са предали идеята, заради която "нашите" толкова се кефят на епоса, защото не успях да я намеря :P Но може и аз да не съм я видял. И символи няма... Е, добре, има дракон, но дракони има в много филми, те си казват пряко кои са... Нищо повече...

Има нещо повече, което не мога да хвана обаче... Ще го търся.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #3 -: Декември 20, 2005, 22:19:25 pm »
Като стана въпрос за пръстени - Пръстенът на Арабела беше масов хит сред децата по комунистическо време  :P

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #4 -: Декември 20, 2005, 22:52:28 pm »
Да, както е сега халката на Фродо.   :D
Не мисли като човек!-Крион

Eon

  • Гост
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #5 -: Декември 24, 2005, 07:58:06 am »
Хорус, колежката ми от втората работа го знае този човек, той е преподавал на нея, и тя е присъствала на прежентацията на книгата в софийския ли или не знам къде точно, и една лигла е задала въпрос, а откъде да сме сигурни че не сте превели книгата от съвременния немски? (което е много по лесно де) И всички в залата: "уУУУУУУ ааааааааарххххх, освирквания и т.н," Представяш ли си ква е смотла... На човек му се отелил вола докато я преведе и накрая такава пикла да задава такива въпроси....
мани мани...
remove remove ;D

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #6 -: Декември 24, 2005, 11:47:00 am »
Хахаха :D Еми хора всякакви :P

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #7 -: Декември 25, 2005, 03:59:28 am »
Цената едва ли е случайна. Ефективен регулатор на достъпа до важна част от пъзела.
Четох някъде, че археолози изследвали предполагаемото лобно място. Но неудобното било, че типа на погребаните не се връзвал с описаните и вероятно живели и участвали в събитията.
Ако кажа повече ще бъда обвинен във великобългарски шовинизъм. ;)
Ако някой знае годината на събитията, ще мога да се поориентирам малко по-добре.
Ни Бел Унги, Бург унди, Крим Хилда, Брун Хилда, Зиг ф(в) рид, Г(Х)ун тер, Хаг(а)ен, Виена, Дунав-Вану(н)д..... бря???
Бла, бла, бла. Големи глупости съм чел. Ама знае ли човек...
Толкова стига за сега. Ще чакам евентуалното развитие на нещата.

П.С
http://www.knigabg.com/index.php?page=news&id=109
Цитат
Очаквайте "Песен за Нибелунгите", Издателство Емас.
02 December 2005
Изданието ще бъде в три варианта и съответно три цени - 28лв., 55лв.и 200лв. :o
айде-е-е на пазар
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #8 -: Декември 25, 2005, 18:31:22 pm »
Това от 28 също го видях - става. От 55 също го знам. Какво ли толкова ще е от 200? И тези добре ли са???

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #9 -: Декември 25, 2005, 20:21:03 pm »
Това от 28 също го видях - става. От 55 също го знам. Какво ли толкова ще е от 200? И тези добре ли са???

200 лв е изданието за по-заможните масони ;)

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #10 -: Май 29, 2006, 03:25:15 am »
"Песен на нибелунгите" с наградата за най-добре издадена книга

За принос в националната култура с диплом бе отличена "Книга за балета" от Любомир Сагаев

25.05.2006


Първото българско издание на германския епос "Песен на нибелунгите", осъществено от изд. къща "Емас", получи голямата награда "Бронзов лъв" за най-добре издадена книга.
Преводът от средновековния оригинал е направен от проф. Борис Парашкевов, а за илюстрации са използвани гравюри от началото на XIX век от Фон Каролсфелд.

Някъде в далечната 1200 г. епископът в крайдунавския град Пасау възложил на скромния книжовник Конрад фон Фусесбрунен да обедини устните предания за чутовния нибелунг Зигфрид и прелестната Кримхилда, за последния бургундски владетел Гунтер и неговата съпруга Брунхилда, за безжалостния и алчен Хаген, погубил Зигфрид и потопил в Рейн съкровището на нибелунгите. Така, предполагат учените, възникнал знаменитият епос.

Призът, даван от асоциация "Българска книга" (АБК), бе присъден за цялостната концепция, полиграфическото изпълнение и качеството на превода.


Източник: http://netinfo.bg

Неактивен Empty

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 115
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #11 -: Юни 18, 2006, 18:06:59 pm »
Това от 28 също го видях - става. От 55 също го знам. Какво ли толкова ще е от 200? И тези добре ли са???

200 лв е изданието за по-заможните масони ;)
и аз така мисля 8)

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #12 -: Юни 19, 2006, 01:21:04 am »
Внимавайте много с нибелунгите!

Направете си труда и ще откриете много материали, че това е било едно от племената на Кубратовите българи, които "уж" са отишли при своите след пръскането на лъча (разделянето ан Велика България) и местните са ги избили...при което остатъците избягват във Северна Италия при другите българи.

Само внимавайте - ще се радвам да чета за повече "открития" - аз следя тази тема от години! (И не ме обвинявайте за шовинистка - просто се порзатърсете!)


Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #13 -: Юни 19, 2006, 02:40:43 am »
Tina,
в предния си пост казах същото, но между редовете.
Ако имах повече факти, да ги бях поместил тук.
Дано се намерят, пък били те и опровержение.
:)
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Дъвиан

  • Гост
Отг: Песен за нибелунгите
« Отговор #14 -: Юни 19, 2006, 21:49:02 pm »
И аз мисля, че има много общо и намеря ли информация веднага ще я пусна!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27