Автор Тема: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...  (Прочетена 133443 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #195 -: Юли 25, 2012, 13:05:57 pm »
        Дел,  m2f :hi: 
       
        Мнението  ти  Дел  за  прераждането  в  библията?   Защо,  по  какви  причини  е  отхвърлено  след  1000  години  християнство,  мисля  че  бе  на  никейският  събор,  но  не  съм  сигурен?

Ето тук, за отхвърленото на петия  Вселенски събор:

Трулският събор потвърдил анатемата с думите:
"...Признаваме така също и приемниците си учим да признават като произнесени от Светия Дух изреченията на сто и шестдесетте богоносни отци, които се събрали в царстващия град на бившия наш цар Юстиниан, благочестива му памет, които съборно са предали на проклятие и са отхвърлили Теодор Мопсуетски, учителя на Несторий, Ориген, Дидим и Евагрий, които са възобновили езическите басни и отново са ни повтаряли в бълнуване и блуждаене на ума и в сънни видения преминаванията на някои тела и души, и които нечестиво са въставали срещу възкръсването на мъртвите..." (Из Първо правило на Светия Пето-Шести вселенски събор.
Pravoslavieto.com



Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #196 -: Юли 25, 2012, 13:15:27 pm »
Тъй ли не се намери някой прероден да ни разкаже какво е преживял през космическите епохи на своето самоусъвършенстване и "вечно" въплъщение ? Аа?

Не е ли по-ценно всеки сам да го постигне без да се вглежда в постиженията на другите.
           Снощи  докат  си  почивах,  мислех  по  един  такъв  въпрос:  Дел  е  дълбоко  вярващ!!!!  Е  непоклатимо  вярващ  съм  и  аз,  тогава  защо  ли  не  говорим  на  един  език  и  се  разминаваме   в  мненията  си?   
           А   Дел  защо???
           Познаваш  ли  човек  за  който  можеш  да  кажеш  той  е  за  рая  или  за  ада?
« Последна редакция: Юли 25, 2012, 13:23:00 pm от mitko »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #197 -: Юли 25, 2012, 14:53:37 pm »
Ти сам казваш че си практик. Да разбирам рационален. Без това не е възможно да се приведе в действие, което и да е духовно прозрение, би изглеждало като неясен мистицизъм, и все пак именно този който е духовно търсещ и практичен може да провокира мистичното да бъде проявено и разбрано. Аз пък се движа по обратен ред, от ирационалното се опитвам да извлека проявата. Така си обяснявам разликите.

Пример, ти изведи:
Преди време имах сън-видение: Намерих се в Голяма зала, в която един до друг седяха  Дванадесет  Старци, Те Представляваха Съд. Аз наблюдавах, като да съм част от ставащото и едновременно себе си. В средата имаше везни, на тях се мереха делата на хората. Идваше някой и делата му се поставяха в миг на везните, на едната страна бяха „добрите”  дела, на другата страна „лошите”..., после се решаваше кой отива в Ада и кой в Рая. В Рая не отиваха „твърде праведните”, а само тези, на които делата на везните се уравновесяваха, тоест биваха по равно. Всеки, на който „доброто” бе в повече отиваше в Ад, Също и този на който „злото” бе в повече отиваше В Ад. Разтълкувай го рационално.
« Последна редакция: Юли 25, 2012, 21:14:36 pm от Mirotvorec »

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #198 -: Юли 25, 2012, 15:27:21 pm »
 del, това значи ли че като направим добро след това трябва да направим зло, че да има равновесие и да ходим в рая. ::)

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #199 -: Юли 25, 2012, 17:01:24 pm »
Именно фиксацията къде отиваме за мен е без значение. Въпроса е дали сме действали в пълнота. Цялостно, а не дали тълкуваме нещо като добро или лошо, това е нарицателно. То не ми се вижда реално да можеш да си наравно добър и лош в смисъла на постъпки,  и да ги отсъждаш, а като осъждение за добро и лошо - имаш ли осъждение за себе си. Ще са с равен знак ако нямаш осъждение, значи си невинен.

И ето В центъра- Везните=Невинноста, неосъждаща, а Оставаща личноста да има думата – волята - да се произнесе, сама със себе си, на вътрешния закон за правда, който всеки има, не външен съд, а дванайсетте старци, са дванадесетте изначални човешки форми-прояви, които са свидетели, всякога на ставащото и присъстват у всеки,12 съдника съгласувано мълчат, 12 гледни точки-отношения, прояви в нас, мълчат, когато се изправим в себе си пред висшия си Аз и се запитаме защо , кои сме и какви са постъпките ни, наши, или водени от формата и преценката за добро и лошо..., защото ако е нашата преценка, тя ни изкушава да се защитим, че сме добри в името на цел и нещо, което, погледнато Свише е без значение за Аза ни, и обратно лошото, може да е неразбрана, недоосветена, неприета, неразвита от нас проява, която е била в полето на волята ни и ние по външни белези за преценка на добро и лошо сме отрекли и сме се лишили от момента ни за израстване, и сега В „ада си” престояваме да се приемем, да се осмислим, сами с нашата присъда, в нещата, които сами сме произвели и призовали, чрез собственото си осъждане.
« Последна редакция: Юли 25, 2012, 21:15:02 pm от Mirotvorec »

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #200 -: Юли 25, 2012, 17:29:21 pm »

Пример, ти изведи:
Преди време имах сън-видение: Намерих се в Голяма зала, в която един до друг седяха  Дванадесет  Старци, Те Представляваха Съд. Аз наблюдавах, като да съм част от ставащото и едновременно себе си. В средата имаше везни, на тях се мереха делата на хората. Идваше някой и делата му се поставяха в миг на везните, на едната страна бяха „добрите”  дела, на другата страна „лошите”..., после се решаваше кой отива в Ада и кой в Рая. В Рая не отиваха „твърде праведните”, а само тези, на които делата на везните се уравновесяваха, тоест биваха по равно. Всеки, на който „доброто” бе в повече отиваше в Ад, Също и този на който „злото” бе в повече отиваше В Ад. Разтълкувай го рационално.

Той Митко сигурно ще го разтълкува достатъчно рационално-практично, но аз се сетих за един пример, който ми се струва, че ще помогне поне малко.

Навремето като карах шофьорски курсове имаше теория- листовки. Максималния брой наказателни беше ПЕТ! Това разбирате в контекста на темата, че са грешки или "зло", да приемем. Въпросите са общо двайсе-трийсе (не помня вече).

И тогава чичкото полицай ни каза: "Тези, които имат ПЕТ наказателни и тези които имат ШЕСТ, за мен лично, а и логично са учили и знаят поравно. И са "потенциални нарушители" поравно. Разликата е, че едните ще минат и ще имат книжка, а другите ще са скъсани". Аз имах точно ПЕТ наказателни. На практическия- колата беше жигулка- реших да се прередя за ляв завой на едно голямо кръстовище след едно трабанче, НО на трамвайната линия, а не на платното, за да изпреваря колоната за ляв завой.
Веднага след това чичкото полицай ме спря и ме попита къде сгреших и то грубо. Аз не знаех! Каза ми, но уточни, че ме пуска с особено мнение. Да не се отклонявам повече, само ще приключа с това, че освен че има голяма разлика между теория и практика, като и в двете използваш разсъдъкът си, т.е. са рационални, проблемът при практиката е, че знанията на теория не ти дават знанията от опитът.

И когато е трябвало в Содом и Гомор да се намерят седем праведни и добри хора, определено са били много по-малко като количество с всичката си добродетелност спрямо останалите, за да се "уравновесят" някакви "везни".

Но, ако идеята е, че няма абсолютно добри и абсолютно лоши хора, защото първите не биха имали какво да търсят, а вторите защо да го търсят, то ми се струва, че това е повече от ясно.
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен вещичка

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 202
  • Виждам те!
    • Уникални подаръци за любими хора
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #201 -: Юли 25, 2012, 17:32:58 pm »
Интересен сън Дел,

Баланса е най-важното нещо и това е стара истина. Да бъдеш само добър, означава да си идиот. Да бъдеш само лош отново е доста непрактично. Тези лафчета като те ударят и да си подадеш и другата буза са за слабоволеви натури, които имат нужда от поводи/юларчета за да вървят в пътя...
Отсъствието на доказателство не е доказателство за отсъствие!

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #202 -: Юли 25, 2012, 17:33:39 pm »

Пример, ти изведи:
Преди време имах сън-видение: Намерих се в Голяма зала, в която един до друг седяха  Дванадесет  Старци, Те Представляваха Съд. Аз наблюдавах, като да съм част от ставащото и едновременно себе си. В средата имаше везни, на тях се мереха делата на хората. Идваше някой и делата му се поставяха в миг на везните, на едната страна бяха „добрите”  дела, на другата страна „лошите”..., после се решаваше кой отива в Ада и кой в Рая. В Рая не отиваха „твърде праведните”, а само тези, на които делата на везните се уравновесяваха, тоест биваха по равно. Всеки, на който „доброто” бе в повече отиваше в Ад, Също и този на който „злото” бе в повече отиваше В Ад. Разтълкувай го рационално.

Той Митко сигурно ще го разтълкува достатъчно рационално-практично, но аз се сетих за един пример, който ми се струва, че ще помогне поне малко.

Навремето като карах шофьорски курсове имаше теория- листовки. Максималния брой наказателни беше ПЕТ! Това разбирате в контекста на темата, че са грешки или "зло", да приемем. Въпросите са общо двайсе-трийсе (не помня вече).

И тогава чичкото полицай ни каза: "Тези, които имат ПЕТ наказателни и тези които имат ШЕСТ, за мен лично, а и логично са учили и знаят поравно. И са "потенциални нарушители" поравно. Разликата е, че едните ще минат и ще имат книжка, а другите ще са скъсани". Аз имах точно ПЕТ наказателни. На практическия- колата беше жигулка- реших да се прередя за ляв завой на едно голямо кръстовище след едно трабанче, НО на трамвайната линия, а не на платното, за да изпреваря колоната за ляв завой.
Веднага след това чичкото полицай ме спря и ме попита къде сгреших и то грубо. Аз не знаех! Каза ми, но уточни, че ме пуска с особено мнение. Да не се отклонявам повече, само ще приключа с това, че освен че има голяма разлика между теория и практика, като и в двете използваш разсъдъкът си, т.е. са рационални, проблемът при практиката е, че знанията на теория не ти дават знанията от опитът.

И когато е трябвало в Содом и Гомор да се намерят седем праведни и добри хора, определено са били много по-малко като количество с всичката си добродетелност спрямо останалите, за да се "уравновесят" някакви "везни".

Но, ако идеята е, че няма абсолютно добри и абсолютно лоши хора, защото първите не биха имали какво да търсят, а вторите защо да го търсят, то ми се струва, че това е повече от ясно.

Примера е добър!

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #203 -: Юли 25, 2012, 18:09:02 pm »
        Дел, 
       Когато  искам  да  разбера  колко  боли  да  се  изгориш  от  цитара  -  изгарям  се   
       Когато   искам  да  знам  сладка  ли  е  захарта  -  опитвам  я
       Искам  да  кажа,  че  няма  да  се  задоволя  с   това  някой  да  ми  обяснява  един  или  друг  аспект  и  аз  след  това  да  го  приема  за  своя  истина!  Тоест  не  си  позволявам  лукса  да  вярвам  (напразно  загубена  еволюционна  енергия),  аз  трябва  да  знам.  За  да  си  непоклатимо  вябващ  в  Бога  значи  да  си  знаещ!
      И  разликата  помежду  ни  е,   че  аз  знам,  а  ти  вярваш!  Знам  че  има  Бог  (и  много  други  неща  от  ирационалното),  и  че  той  създава  в  ирационалният  свят,  а  тук  на  Земята  живота  в  неговата  дуалност  е  създаден  от  високо  еволюирали  души  (по  този  въпрос  писах  по-горе)  Ти  Дел  и  много  други  вярвате  именно  в  тези  "богове"
       "3:22 И Господ Бог каза: Ето, човекът стана като един от Нас, да познава доброто и злото; и сега, за да не простре ръката си да вземе и от дървото на живота, да яде и да живее вечно,
       3:23 затова Господ Бог го изпъди от Едемската градина да обработва земята, от която бе взет."    Тук  е  казано  категорично  защо  боговете  са  изпроводили  Първите - Да  не  яде  от  дървото  на  живота,  а  не  защо  е  ял  от  дървото  на  знанието!
      Ако  приемем  този  сценарии  то  всичко  в  библията  си  идва  на  мястото  -  от  хората  за  хората! 
      П.П.  Сътворението  на  Адам  и  Ева  е  втори  опит!
      Как  става  съденето  горе! 
      Първо  -  няма  везна  и  доброто  се  награждава,  а  лошото  наказва,  понятието  компенсация  горе  не  съществува!  Председател  на  съда  е  собствената  ти  съвест,  горе  не  можеш  да  я  заглушиш  (малка  посробност)
     Гледаш  един  филм  където  ти  си  главният  герой,  но  го  гледаш  с  очите  на  другите  участници  изпитваш  болката  която  си  им  причинил  без  смекчаващи  вината  обстоятелства,  изпитваш  радоста  която  си  им  донесъл!    Можеш  ли  да  си  представиш  този  сценарии? 
       За  Ада -  Би  ли  наказал  детето  си  за  някаква  пакост  да  стои  вечно  зад  вратата?? 
« Последна редакция: Юли 25, 2012, 18:13:47 pm от mitko »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #204 -: Юли 25, 2012, 18:23:05 pm »
Митко, не разбирам разликата. Би ли прочел отново.

Именно фиксацията къде отиваме за мен е без значение. Въпроса е дали сме действали в пълнота. Цялостно, а не дали тълкуваме нещо като добро или лошо, това е нарицателно. То не ми се вижда реално да можеш да си наравно добър и лош в смисъла на постъпки,  и да ги отсъждаш, а като осъждение за добро и лошо - имаш ли осъждение за себе си. Ще са с равен знак ако нямаш осъждение, значи си невинен.

И ето В центъра- Везните=Невинноста, неосъждаща, а Оставаща личноста да има думата – волята - да се произнесе, сама със себе си, на вътрешния закон за правда, който всеки има, не външен съд, а дванайсетте старци, са дванадесетте изначални човешки форми-прояви, които са свидетели, всякога на ставащото и присъстват у всеки,12 съдника съгласувано мълчат, 12 гледни точки-отношения, прояви в нас, мълчат, когато се изправим в себе си пред висшия си Аз и се запитаме защо , кои сме и какви са постъпките ни, наши, или водени от формата и преценката за добро и лошо..., защото ако е нашата преценка, тя ни изкушава да се защитим, че сме добри в името на цел и нещо, което, погледнато Свише е без значение за Аза ни, и обратно лошото, може да е неразбрана, недоосветена, неприета, неразвита от нас проява, която е била в полето на волята ни и ние по външни белези за преценка на добро и лошо сме отрекли и сме се лишили от момента ни за израстване, и сега В „ада си” престояваме да се приемем, да се осмислим, сами с нашата присъда, в нещата, които сами сме произвели и призовали, чрез собственото си осъждане.
« Последна редакция: Юли 25, 2012, 21:17:25 pm от Mirotvorec »

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #205 -: Юли 25, 2012, 18:33:35 pm »

Въпроса е дали сме действали в пълнота.

Какво означава за теб да действаш в пълнота. Митко ми е ясен, пише конкретно и разбираемо но твоите писания ми звучат много завоалирано.
« Последна редакция: Юли 25, 2012, 20:17:32 pm от old4 »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #206 -: Юли 25, 2012, 20:32:32 pm »
Човек съзнателно ли произвежда добро и зло. Защото ако е съзнателно, явно човека не е стигнал до това, че всяко действие си има ответ, ако го осъзнае тук и сега, кой ще го съди. Всеки в себе си знае, ако не си затваря очите, защо върши едно или друго, но когато си позволи да се оправдава изпуска момента да осъзнае, изпада в самозаблуда и търси начин пред себе си да оправдае своето поведение. Та аз казвам, че такъв човек не действа в своята пълнота, не си позволява да бъде себе си, а си намира удобен образ.

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #207 -: Юли 25, 2012, 20:53:04 pm »
Аз ли не съм задал въпроса си правилно или пак избягваш отговора, въпросът ми беше:
Какво означава за теб да действаш в пълнота.

Не ме интересува кога не се действа в пълнота и разни "удобни образи", отговори ми с няколко думи това което те питам.

П.С.И кой ти е казал че като отидеш там "горе" някой друг ще те съди. Тези  старозаветни простотии просто им мина времето.
Четох в писанията ти че казваш :
Каквото е тук такова е и там и каквото е там, такова и тук ...... просто не ми се коментира ако това е истината  ???.
« Последна редакция: Юли 25, 2012, 21:19:13 pm от old4 »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #208 -: Юли 25, 2012, 21:42:27 pm »
Преди време имах сън-видение: Намерих се в Голяма зала, в която един до друг седяха  Дванадесет  Старци, Те Представляваха Съд. Аз наблюдавах, като да съм част от ставащото и едновременно себе си.
ТИ си и "ставащото"и участниците в него..И съдниците и съдените.Останалото..образи рефлектирани от съзнанието

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #209 -: Юли 26, 2012, 09:12:37 am »
Аз ли не съм задал въпроса си правилно или пак избягваш отговора, въпросът ми беше:
Какво означава за теб да действаш в пълнота.

Не ме интересува кога не се действа в пълнота и разни "удобни образи", отговори ми с няколко думи това което те питам.

П.С.И кой ти е казал че като отидеш там "горе" някой друг ще те съди. Тези  старозаветни простотии просто им мина времето.
Четох в писанията ти че казваш :
Каквото е тук такова е и там и каквото е там, такова и тук ...... просто не ми се коментира ако това е истината  ???.

Аз Не мисля, че В Стария Завет пише простотии. Разглеждам Билблията като Завет, който се разгръща във Времето и свидетелства за появата на Христос. Христос за мен е този, който още като човека Иисус се проявява в пълнота. Да си в пълнота за мен е обратното на това да си разкъсван от противоречия, заради двойнствената си природа. В Стария Завет познанието за Бог не се осъществява индивидуално. По мое мнение в Библията се разглежда еволюцията на човешкото съзнание,  от Груповото отношение на Рода към Бог, до идването на Христос, чийто Завет е да се отнасяме Лично към Бог. Вече няма как да се говори за наказание, а за съвест, доколкото има разбиране, породено от собственото  отношение към единния БОГ в нас . За прераждането - За мен има прераждане на душите, за да може съзнанието, което се е развило у някой да градира и да се запази и пренесе през времето, добивайки опитност, докато добие пълнота, тоест се саморазглежда като Пълноценна единна самостоятелна индивидуалност със съзнателна връзка с Бог, което Ни прави синове Божи, а не раби Божии. Така че за мен В цялата Библия от Сътворението до Появата на Христос като човека Иисус се говори за трансформацията на човешкото съзнание. Тъй като разглеждам човека като енергийна система, а съзнанието за мен е същината на тази система, мисля и че в началото при Сътворението, неговото устройство е било различно, както и че Земята като място за живеене е била с друга енергийна цялост, мисля, че Човек непосредствено развивайки Себе си, въздейства и на планетата, която обитава, и с тази своя обвързаност той постепенно променя и Земята, а смисъла на тази цялостна взаимосвързана проява води до по - високи и съзнателно проявени вибрации за Връзка с Бог. И не казвам, че този Бог е стоял Извън човека на небето, но той е "извън", доколкото човек е развил себе си, за да се възприеме като единен с Бог.  Бог се изявява физически, посредством творящи сили и има равновесие, душите се развиват в тела, проявени в пространството и времето тук на Земята, но като същност те са енергия, произтичаща и съставляваща Бог и това е взаимопроникващ процес. Затова твърдя, че каквото има горе това има и долу.

За Библията. Защо да осъждам Учебника понеже преподавателя не го разбира и го преподава Грешно. От това ще изчезнат ли закономерностите в природата. За търсещия има отговор. Слънцето Спира ли да свети, когато за нас е нощ. Човек има избор ако иска приема за себе си информацията като си я осмисля ако иска я отхвърля. За мен в свещенните книги ядрото е единно, останалото е човешка интерпретация, доколкото подхожда на своето съвремие и доколкото е разбрана.  Ако има манипулация, то ако човек я вижда по-скоро би очистил писанията, отколкото да съди, доколкото последното е точно като действието на фарисеите.

П.П : Митко, По темата за прераждането и дали в Библията е отразено, вчера търсейки намерих следното http://anthroposophie.byu.edu/bulg/139.pdf , не знам дали да поставям откъс или да отворя нова тема за прераждането и Библията, в духа на написаното, доколкото е сродно с моето виждане за тълкуване на Библията.
« Последна редакция: Юли 26, 2012, 09:38:34 am от del »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27