Автор Тема: Кой е АРИМАН и кой е Луцифер  (Прочетена 30567 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

zahary

  • Гост
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #60 -: Март 20, 2007, 12:52:40 pm »
"Човекът е паднал Ангел" - това го е казал Ориген. Значи състоянията са близки...

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #61 -: Март 20, 2007, 13:12:24 pm »
@захари, много готин отговор, повечето от нещата и на мен ми хрумнаха, но никога не бих отговорил по такъв начин, имайки предвид усещането си за гил-галадх. подобни неща за вътрешна плоскост, влияния и процеси ги говоря пред друг тип хора :) езотериката е ясно за всеки, които се е занимавал поне повърхностно с изучаването й кога започва. кабала е езотеричната (а понякога и екзотеричната) традиция на тората, при положение, че християнството стъпва върху стария завет (макар да изключва някои стари еврейски книги, които оформят заедно с тората юдаизма) няма как да няма по-дълбок смисъл в думите. преди време много се забавлявах да търся такъв и понякога да намирам, както и да откривам практическо приложение на нагледно напълно теоретични постановки.
луцифер според моята система на вярвания не е ангел, а е откъсната от източника душа, която е започнала да твори по друг начин (не вътрешен). в резултат на такъв тип творение, както и заради привличането на други подобни на него е създадено напълно отделено пространство във вселената, в което неща като сянка и мрак имат валидно съществуване (отвън погледнато са илюзорни и безсмислени). проблемът с изследването на митологията е, че всеки, който предава или разказва митове и легенди го прави по свои начин и винаги има изкривявания.
колкото до името и до това, че във външния план (физическия свят) някакъв локален бог, свързан с утрото, е наричан луцифер, мога да дам около един милион примера как резонанси и честоти от вътрешния план се приемат и изкривяват от хората, като те наричат с тези имена някакви свои представи. луцифер като същество със свободна воля (защото иначе как би поискал да се откъсне от източника, ангелското царство няма свободна воля, а действа като продължение на източника, без право да вземе нито едно решение, така че глупости за паднали ангели са изкривявания и психични лъжи).

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #62 -: Март 20, 2007, 13:16:10 pm »
Уважаеми Albinoni, напълно си прав, от гръцки "ангел" значи "вестител", но в темата все пак ставаше дума за езотерични , а не за етимологични понятия. От окултна гледна точка ЗВЕЗДАТА подобно на човешкото тяло съдържа етерно, астрално, ментално и т. н. тела. Физическото тяло примерно при Утринната Звезда МОЖЕ да бъде планетата Венера, но думата ми бе за другите  ЕФИРНИ тела. От тази гледна точка ЗВЕЗДА = АНГЕЛ.

Бих се радвал занапред читателите да не объркат етимологичните термини с окултните. Благодаря.
това много не върви пред някои хора, както казах по-горе. интересна и дълбока тема, но остава неразбрана и неприета сред тези, които вървят по пътя на изпитанието (отваряне към светлината, етерния пласт) или още по-зле на предизпитателно ниво.

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #63 -: Март 20, 2007, 13:55:06 pm »
Добре. Ще задам един глупав въпрос: От къде произлиза името Луцифер? Чисто информативно питам.

@WhiteRider Айде използвай го малко тоя "Shift" (вкарай някоя друга главна буква), едвам ти разчитам постовете, като изключим факта, че и мислите ти от време на време нещо се оплитат и е трудно човек да схване смисъла на поста ти. Една главна буква в началото на изречението би помогнала.
[/U

zahary

  • Гост
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #64 -: Март 20, 2007, 13:56:56 pm »
 :) WhiteRider, да, прав си, не върви, но въпреки всичко почувствах необходимост да го напиша, който може, ще ме разбере. Благодаря за съвета! Приемам оценките ти за "Луцифер". :) :) :)

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #65 -: Март 20, 2007, 13:58:31 pm »
Добре. Ще задам един глупав въпрос: От къде произлиза името Луцифер? Чисто информативно питам.

@WhiteRider Айде използвай го малко тоя "Shift" (вкарай някоя друга главна буква), едвам ти разчитам постовете, като изключим факта, че и мислите ти от време на време нещо се оплитат и е трудно човек да схване смисъла на поста ти. Една главна буква в началото на изречението би помогнала.
сигурно си прав, но е въпрос на елементарна концентрация да четеш, не на главни и малки букви.
за другия въпрос, това е име/мантра/резонанс от нивата на душата, по същия начин както има имена като Майтрея, Джуал Кул, Ширай Санте, Шатай Витар (да, има и Нисан Шатай, но последното няма връзка с духовното име на това същество).
« Последна редакция: Март 20, 2007, 14:00:10 pm от WhiteRider »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Кой е АРИМАН и кой е Луцифер
« Отговор #66 -: Март 21, 2007, 14:42:56 pm »
Най-големия проблем на хората занимаващи се с езотерика  е най-добре характеризиеран в подписа на един потребител-Здравчо.Направете си труда да го погледнете....
Името си е просто думичка на латински.ДА не говорим че  е и лично име и е имало хора с такива имена или фамилии


Gil-Galadh, става въпрос за времева плоскост, намираща се извън нашата материална, така че  критериите ни за оценка на раждането на това изключително окултно понятие са бих казал  прекалено инсуфициентни ако не се доближим до вибрациите на Духа си и изследваме коректно тази задача.

Поради самото естество на вибрациите и същността на нашият свят като едно ЦЯЛО,прави всяко едно времево измерение част от него,и по този начин можем да разгледаме всяка една дата като разпръсната във вечността и заемаща цялото време и можем да видим отражението на това във "скритите" школи на древен Египет и Атлантида,както и ограниченото предаване на знанието оттма нататък..Също възможността чрез астрала да се разгледа,и реално да се бъде в един минал момент говори за илюзорността на времето и че няма никаквео значение кога се  е случило дадено събите,защото то винаги се случва СЕГА.

Казано по друг начин-винаги е имало скрити учения и тайно предаване на знания..но това НЕ  Е езотерика такава каквато е тя сега.Сегашната езотерика дори не е "езотерична" и е затънала в собствени глупости(ДУха,всемирната любофф и такива неща) и произлиза от деветнадесети век(и началото на 20-ти) и трудовете на лица като Блаватская,ЩАйнер(който пише куп глупости за християнството и си спряга псевдо-фиолософията си).Съвременната кабала пък е продукт най-вече на хора като Алистър Кроули,нпаример



така че глупости за паднали ангели са изкривявания и психични лъжи).


Аз от кога го разправям...



п.с.Честита Остара
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

zahary

  • Гост
Re: Кой е АРИМАН и кой е Луцифер
« Отговор #67 -: Март 21, 2007, 20:03:32 pm »
Gil-Galadh, съгласен съм че езотериката на древните херметисти не е същата като тази на Блаватска и съвременната Кабала също, това е така, защото истинското Знание не може да бъде изказано с думи и чувства, тъй като Тайната сама по себе си не може да бъде изказана външно. Тя може да бъде изживяна в друга времева плоскост, различно от нашата.
Явно много хора са се мъчели да подскажат тази Тайна на учениците си, но в много от случаите резултатът е бил плачевен, както пример школата на Питагор, която е била по своя характер херметична. Човекът се е помъчил да загатне някои тайни на числата, буквите и символите,тяхните трансцедентални връзки в космоса  но не е бил разбран правилно, като резултат школата му е била опожарена...
Въпреки всичко обаче човешката душа е в правото си да издирва пътища за доближаване до истинското знание. При всичко това са дадени указания от великите посветени за начина по който се повишава вибрационната честота на душата до степен да бъде в състояние да навлиза в тези плоскости на езотерика.
А това е нещо много полезно днес, при наличието на толкова "пророци" като Д. Айк, които може би неумишлено, но това е без значение, интоксикират общественото мнение с книгите си. Проблемът е в това, че те не посочват техниките или методите за излизане от това натрапено  положение. Като резултат- метафизичната интоксикация не закъснява!
А колко малко се иска за постигане на хигиената на душата.

zahary

  • Гост
Re: Кой е АРИМАН и кой е Луцифер
« Отговор #68 -: Март 21, 2007, 20:05:43 pm »
Цитатът за падналите Ангели е от Ориген, не от мен.

Неактивен Vanesa_

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Re:Кой е АРИМАН и кой е Луцифер
« Отговор #69 -: Юни 01, 2009, 06:27:01 am »
ЗОРОАСТЪР (Шепне.)
Не работи, не чувствувай, не мисли даже, о, ти, който не обичаш Жената! Защото само един не обича Жената, защото е сянка, а Жената е реалност - това е Сатан, и ето защо сянка е още този, който не е обикнал Жената. (Тихо на Амрита.) На сенки съм говорил, на облачета, които слизат в долините и си вземат вода и докато се издигнат до просторите, свършват се жизнените им сили, защото водата си е вода - на вода съм говорил, която се носи по полетата и иска да възроди цветята, и става роса, но зефирът я събаря и тя пада в калта - на кал съм говорил.

АМРИТА
Защото си слънце. Само човеците говорят на човеци, а лъчите на слънцето говорят с прашинките, а знаеш ли прашинките колко се радват на този Бог? Те стават от радост тревици, а знаеш ли тревиците колко се радват?

ЗОРОАСТЪР
Но кога ще стане това? Нима не му говоря като слънце?

АМРИТА
Загадъчни са думите ти, но кажи ми, не свърши ли вече твоята мисия?

ЗОРОАСТЪР
Сега почва. Луцифер ще разкаже всичко на Сатан,който ме следеше, но Сатан не се бои от мен. В твое лице той ще почувства края си, а Луцифер ще му каже - той се влюби в тебе, ще поиска да напусне Сатан заради тебе, а Сатан без него не може.

МАНУС
Та всичко това няма ли да се превърне в кървава война?                                                               

ЗОРОАСТЪР
Именно това ме накара да заплача - че под развалини трябва да никне Новото Цвете, а разрушенията ще станат заради тебе, Амрита.

АМРИТА
Какво говориш, мили мой? Нима навсякъде слизането и намирането на Жената е фатално?

ЗОРОАСТЪР
Навсякъде. Тя работи тайно, вашата същина, и под израза на милувка твори катастрофи и бури, мор и войни. Не се чуди, страшна е силата на Жената, когато обича, защото тя никога не обича временното, тя обича Едното, от което е неразделна, а всичко друго за нея е прах. За своя първичен мъж тя създава и руши, тихо като вода наводнява, като зефир подухва и като мирис се носи. Тя винаги обича и като узнае, че това все още не е истинският й мъж, прави страшни разрушения. Едничка тя е, която иска Едно да обича, защото от Едното излезе.

АМРИТА
Та нима за мъжа не е същото?

ЗОРОАСТЪР
В любовта мъжът е деятелят, но той не може да сътвори друго освен Жена, а Жената търси този, който я сътвори. Тя е изразът на вярност. Реалността е Тя. Мъжът твори Жената в образа си, но този образ не е реален, защото реалното се скрива в красивия й лик и Тя, когато заживява, не като красота заживява, а като реалност, нещо реално, което се обръща към творителя си и го прегръща, но създателят не вижда това, той вижда само образа и красотата й и не знае откъде идва, не знае тайната на Корена й. Жената е най-скритата същина - Блаженството на мъжа като саморождение. В обратния удар Жената е деятелят, ето защо тя руши, но никога не сама, а чрез сили, които сама си създава и препраща. Не се наскърбявай, ако ти кажа, че по висшите мирове се пошепва, макар и тайно, че от Жената е роден и Сатан и той именно затова падна, защото поиска Майка си за жена, понеже няма Жена, вече готова и по-красива от Първата. И защо тя е създала Сатан - за да руши вместо Нея, Любовта.

АМРИТА
Стига, мили! Аз мисля, че ако Ахура те чуе, ще бе наскърби да узнае това.

ЗОРОАСТЪР
Не, защото делото й не е лошо, то е любовно дело и всичко, което твори любовта, е добро. Разбира се, тя извърши един грях, като отпрати Мазда през болки да се въздига. И ще трябва да изкупи този грях.

АМРИТА
Нима? Как?

ЗОРОАСТЪР
Собственият й син от сянката й ще убие истинската й дъщеря. Тя знаеше това и затова роди истински Син, който да я възкреси.

АМРИТА
А кой ще я възкреси?

ЗОРОАСТЪР
Новороденият - Христос! Този Христос засега ще съм аз, а ти си нейната дъщеря, Амрита!

АМРИТА
А какво значи възкресение?

ЗОРОАСТЪР
Ще смениш тялото си, ще вземеш ново тяло, с което ще станеш вечна Жена на този, когото си обичала.

АМРИТА
На тебе! Ах, какво щастие, какво величие, колко е милостива Ахура, като те връща и те дава пак на мен!


Св. Августин благодари на Бога, че не му е вменил отговорността за неговите сънища. Несъзнаваното е

Неактивен Vanesa_

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Re:Кой е АРИМАН и кой е Луцифер
« Отговор #70 -: Юни 01, 2009, 06:39:33 am »
ЗОРОАСТЪР
Защото го заслужи, но не мисли, че само ти ще ме притежаваш. Не, защото Ахура е моята реална Любов. (Амрита се натьжава.) Защото не можеш да разбереш мистерията на Трите Лица, затова сянка те осени. Ахура е най-висша същина, усет, светлина. Тя през тялото ти ще идва в мен, а аз през тебе в Нея, но знаеш ли, че тялото, което е осенено от Божеството, е станало също Божество, тъй че аз и ти ще се знаем като едно в две и като три в едно с Ахура, а Ахура ще ни чувства като едно и когато е две и три, защото Тя само Едното обича.

АМРИТА
Разбрах. Всичко, което е ставало досега и има да става, то е за да се изпълни писаното: „И ще умре, и ще възкръсне на третия ден от гроба"... но сега мълчи, защото Луцифер идва.

ЛУЦИфЕР
От любов към вас се върнах. Аз съм лъч от Сатан, но обратен лъч. Във всяка същина се ражда обратен лъч, който унищожава първия. Той мисли, че съм му верен, но аз не съм му верен. Само се преструвам и говоря публично все за него, но вътрешно съм против него. Никой не може да знае тайните му замисли, но аз ги зная и дойдох да ви ги кажа. Обаче имам едно условие: да го свалим от престола, да се възцаря аз, като обещавам и клетва давам, че ще управлявам толерантно - само така се развива човечеството. Тогава вярвам, че и Амрита не ще откаже ръката ми, като се заклевам да се подчинявам на всички небесни заповеди. Бог няма вече да вижда в мен непокорен противник на заповедите му.

ЗОРОАСТЪР
Не ме учудиха предложенията ти, но сега е още рано да стане това. Предначертаното трябва да се изпълни, защото малкото зависи от по-голямото. Твоето възвръщане ще бъде възнаградено, макар и не с Амрита, но с нещо, което напълно ще те задоволи. Иди сега по обширното си царство, ние тръгваме след тебе. Още не е дошло времето, когато земните и небесните сили ще работят заедно рамо до рамо. То ще настане, когато бъде съборен онзи Сатан на Всемира, за когото сега е забранено да се говори.

ЛУЦИфЕР
Аз ще употребя една хитрост, която вие може и да не одобрите, но си остава мое дело: ще ходя пред вас по селенията и ще събирам народа с камбанен звън, с обявления, че Сатан идва, а в същото време вие ще държите речите си.

ЗОРОАСТЪР
Това не е наше дело, но ти ще се разкриеш пред господаря си, а добре ти е известно, че никой не знае откъде ще затръби Божият Глас - и ти не знаеш, а дори и ние. (Луцифер си отива.)

ЗОРОАСТЪР
Видя ли, Амрита, че Луцифер не е вече служител на Сатан? Той е първият отцепник от неговия престол и не съзирате ли от това, че краят на Сатан наближава? Луцифер е най-силният му помощник, най-важният стълб от зданието му - блясъкът на словата му из полето на религията, философията и поезията. Има той още двама други помощници, но не са нищо те пред Луцифер, който държи духовната му страна. Велзевул му помага за политиката, а Демон - за науката и индустрията.

МАНУС
И по всичко личи, че се промени, след като видя Амрита.

ЗОРОАСТЪР
И едното, и другото - времето подготви зародиша за възприемане на Висшето, то слезе, искрата се запали и небето се спаси, но без възвишеното отгоре напразни остават усилията на вековете, защото Висшето не идва никога, ако няма готова килийка в розата на Венчанието.
Да, Луцифер е намерил силна обич към Жена в Амрита, а такава обич спасява и демоните даже от вечна погибел. Ето как се издига факелът на Жената и нейното влияние показва своята мощ. И самият Сатан би се увлякъл по Нея. И би спасил сам тъмната си природа, но той не може да направи това, защото е видял Ахура,


... а който види Ахура, той не може да обикне друго, по-ниско от Нея.


.........



ЛУЦИФЕР
Какво е това?


АМРИТА
Птицата


KALA HANSA


АХУРА-Дъщеря Божия, Светлината, Висшата любов,
Красота, нежност и покой

МАЗДА-Син Божи, Огънят, Разумът, движението,
свободната воля

АМРИТА-Лъч от Адонай - интуицията в човешката душа,
другарка на проявения Висш Човек в човека-жена на Рама

ЗОРОАСТЪР-Второ въплъщение на Мазда като Спасител на религията,
слънчев Чародей, Син на Лазура

ХРИСТОС-Четвърто въплъщение на Мазда като любов,
смирение и милосърдие


САТАН-Оживена сянка от Бога, самостойна наслада, която
при целувката й се изражда в нисш ум

ЛУЦИфЕР 
ВЕЛЗЕВУЛ-Деца на Сатан
ДЕМОН       








« Последна редакция: Юни 01, 2009, 06:57:18 am от Vanesa_ »
Св. Августин благодари на Бога, че не му е вменил отговорността за неговите сънища. Несъзнаваното е

Неактивен Tuki

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 134
Re:Кой е АРИМАН и кой е Луцифер
« Отговор #71 -: Юни 01, 2009, 18:17:59 pm »
Имам няколко въпроса към вас:

Защо някои от вас наричат Луцифер бог на Слънцето, при положение, че той е син на утринната звезда - т. е., на планетата Венера? В Библията съвсем ясно се казва и май точно на три места, че той е син на утринната звезда.

Има ли връзка между Луцифер и богинята на плодородието, любовта и войната Инана? Луцифер е син на утринната звезда, а символът на богинята Инана е точно звезда с осем лъча - утринната звезда, планетата Венера.  Щом Инана е утринната звезда, то излиза, че Луцифер би трябвало да е неин син.

Или тези, които са измислили християнството пак са преиначили някоя по-стара история?

« Последна редакция: Юни 01, 2009, 18:19:20 pm от Tuki »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Кой е АРИМАН и кой е Луцифер
« Отговор #72 -: Декември 11, 2009, 20:49:40 pm »
Идването на Ариман
http://www.ivanstamenov.com/?p=327

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Кой е АРИМАН и кой е Луцифер
« Отговор #73 -: Декември 16, 2009, 06:26:48 am »

Влиянията на Луцифер и Ариман

+ Вметка за българите от лектора

http://www.ivanstamenov.com/?p=747#more-747

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Кой е АРИМАН и кой е Луцифер
« Отговор #74 -: Август 21, 2010, 22:37:49 pm »
Човекът като арена на борбата между Луцифер и Ариман

http://www.ivanstamenov.com/2010/07/2031/


АРИМАНОВИЯТ ХРАМ

http://www.ivanstamenov.com/2010/08/2120/

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27