Автор Тема: Кой е АРИМАН и кой е Луцифер  (Прочетена 30587 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #30 -: Март 03, 2007, 15:04:59 pm »
ранната гностична традиция говори за богоподобно същество, бог-демиург или бог-узурпатор, които намесва съзнанието си между физическата вселена и светлината и образно казано измества със съзнанието си истинските духовни измерения, като налага свои закони, създавайки имитация и илюзия на духовно пространство във вселената.

Именно...
Символ е на откраднатата светлина, спотаена зад безбой условности, и в крайна сметка оказала се недостъпна за хората. На прикриваната и манипулирана Истина. Тъкмо затова, според мен, е и толкова буквалното означение на името му - Луцифер... :-\
musica universalis

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #31 -: Март 04, 2007, 00:07:48 am »
може би е лично възприемане, аз свързвам името на луцифер единствено със сакралната геометрия и едно особено движение на духа, когато излиза от пустотата, създавайки по този начин дуалистично възприемане на реалността. за съжаление електромагнитните полета на огромната маса хора са с това движение и няма абсолютно никакво значение какво правят, защото го правят вътре. проблемът е много по-надълбоко и в този смисъл 90% от хората са луцифер :)

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #32 -: Март 04, 2007, 00:19:47 am »
Аз не виждам какъв е проблема от дуалистично възприемане на реалността? Как по точно свързваш Лу със сакралната геометрия? ??? Просто питам.
Анализирайки последния ти пост мога да твърдя че : "Аз съм Луцифер!" Кланяйте ми се щото иначе ще горите всички в ада. ;D :D ;D :P
[/U

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #33 -: Март 04, 2007, 00:24:00 am »
Цитат
проблемът е много по-надълбоко и в този смисъл 90% от хората са луцифер
На въпрос кой е Луцифер касиопеяните отговарят-цялото земно човечество.   ;)
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #34 -: Март 04, 2007, 00:30:06 am »
хахаха винаги съм ги смятал за особено проникновени :)

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #35 -: Март 04, 2007, 01:41:52 am »
Аз самият съжалявам, че нямам време, иначе бих превел техни послания. Има ги и са много, но на руски.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #36 -: Март 04, 2007, 10:08:56 am »
можеш ли да дадеш някакъв линк? няма да тръгна да ги превеждам, защото руският ми е поръждясал, но поне продължавам да разбирам какво чета без особени проблеми.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #37 -: Март 04, 2007, 13:29:03 pm »
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #38 -: Март 04, 2007, 19:47:33 pm »
християнството не започва с исус. луцифер е просто някакъв дребен локален римски бог, бог-форма, която е човешката идея даваща някакви човешки качества на слънцето. дори името му е буквален превод на източника на светлина, която окото може да възприеме - слънчевата светлина. няма друга агенда зад него, заради която да си струва да му се обръща внимание.
Ооо не..защо ли да му обръщаме внимание...Т'ва че на Диана са и викали Луцифера(демек проасветителка) няма никакво значение,нито че и Джийзъс е носил титлата,а че самият император се е титлувал син на Слънцето...определено е малко локално богче-от най-мъничките дето по-цял ден седят в локалите



в езотеричната традиция обаче луцифер е друго същество, а неговото възприемане на земята е просто отзвук на качествата му. луцифер на щайнер няма общо с малкото крилато херувимче с лък в рим. ранната гностична традиция говори за богоподобно същество, бог-демиург или бог-узурпатор, които намесва съзнанието си между физическата вселена и светлината и образно казано измества със съзнанието си истинските духовни измерения, като налага свои закони, създавайки имитация и илюзия на духовно пространство във вселената. луцифер не е това същество, но съществува в "тялото" на този бог-демиург.
Херувимче с лъч :):):)
Иначе работата с "езотеричната традиция" е че тя е продукт основно на 19 в. и късната викторианска епоха и като цяло е нещо....ще кажа съмнително,че някой да не вземе да се засегне...



Иначе кога ги откриха тея касиопеяни..последния път май нямаха планети около звездата
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #39 -: Март 05, 2007, 00:31:56 am »
изглежда след малко ще кажеш, че Йошуа, което означава Слънце на Бог, и Луцифер са едно и също нещо, заедно с Диана (вероятно евреите са го взаимствали от нея?) и Краля-Слънце (името му е дадено по политически причини). херметизмът всички знаем, започва от 19ти век, заедно с християнския езотеризъм, езотеричните традиции на Изтока от преди 2-3 хиляди години и те започват от 19ти век... по-добре да не изброявам, че сам започвам да мисля, че писанията ти и отговорите след това са флуд.
/за неразбралите горното беше ирония/
« Последна редакция: Март 05, 2007, 19:00:09 pm от WhiteRider »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #40 -: Март 05, 2007, 02:00:02 am »
Всъщност мене тая теория за Ариман и Луцифер не ми се вижда много смислена.

Прочетох лекцията на тоя Рудолф Щайнер, не ми хареса много.
Рекламира си антропософията през цялото време. Долавям демагогия и директна манипулация в думите му. Истини са омесени със съмнителни теории, които според мен не са верни. Говори се за това антропософско движение като едва ли не за единственото, което води до духовно развитие.

Не бързайте да се увличате по "тържествените" му думи за светлината, духовността и т.н. Прилича ми на евтин трик, който има единствено за цел да "шашка" хората и да ги омайва.

Тъй като за първи път чувам името му и не зная дали за някои от вас е някакъв капацитет, ако засягам някой, се извинявам, но мнението ми остава.

Някои неща например, които не ми харесаха :
1. Говори за все по-голямо развитие на културите - индийци, гърци, перси и т.н. (неговата, разбира се е "топ оф дъ топ" - върха, демек)

Нима Буда или Христос не са постигнали просветление !?
Тогава какво им има на техните учения и културата, която идва от тях?
(Не говоря за масовата "християнска" култура)

2. Говори за хората като за по-низши. - Според мен във всеки човек има заложена частица от Божественото. Макар и само теоретично, човек има възможност сравнително "бързо" (в космически план) да достигне съвършенство. (При повечето хора този срок е по-малко от един земен живот) Реално се получава, че хората са на по-висше стъпало от ангелите заради тази си способност.
3. Говори за свободния избор на хората, като даден от Луцифер. Говори, че именно на него се дължи възможността на хората да достигнат просветление.
Според мен хората изначално са създанени със този свободен избор. Създателят ги е създал така. Именно този свободен избор им позволява да изберат светлината по личен избор и да се извисят. (освен това свободният избор им позволява да се извисят "бързо")
Именно свободният избор липсва при ангелите и те не могат да се развиват толкова бързо.
4.
Цитат
В света на Боговете, любовта не съществува. И ето, че сега ние ще влеем любовта там, в света на онези Същества, които са по-висши от нас, а те ще я усетят като един вид жертва.
Според мен любовта е изначална и ние сме "родени" (от Създателя) чрез Любов. Това, което можем да направим е да го осъзнаем, и от своя страна да "приемаме", а също и да "отдаваме" Любов.
5. Не смятам, че мисленето, както и изпитването на по-силна Любов върху образи като "Луцифер" и "Ариман" би помогнало на когото и да е. Най-добре е съзнанието да не се фокусира въху подобни образи и да се занимава с мислене и съзерцание върху положителни неща.
(За който е чел "Магьосника от Землемория", в момента се сещам за един подобем пример от там: Когато главния герой приемайки формата на ястреб за да се спаси прекара така дълго време, нанесе вреди върху себе си и беше трудно да се възстанови)
6.
Цитат
Ако Луцифер не беше проникнал в човечеството, на хората щяха да липсват всякакво усърдие и всякакъв ентусиазъм за съучастие в универсалното развитие на човечеството;
Според мен, усърдието и ентусиазма на хората не идват от Луцифер.
Те идват от Божествената частица в нас. Идват от празнотата на Дао, която е във всеки човек.
7. Говори за различни видове тъмни и светли сили, и какви ли не.
Според мен трите велики сили на този свят, са тези, които нашия мъдър народ признава:
1. НЕБЕ - ян
2. ЧОВЕК - ян и ин
3. ЗЕМЯ - ин

8. Най-съществения проблем, който виждам е, че според него човека трябва да познае и доброто и злото и едва ли не щом има свободен избор, трябва да избере и двете, и едва тогава ще се извиси до Божествено ниво.
Според мен това си е жив сатанизъм. Сатаната е този, който провокира човек да "използва" избора си до край.
Според мен единствено, когато избираш "Светлината" (светлите неща) има развитие. Избереш ли мрак - закопаваш се.
За да се извиси човек трябва:
1. да има избор (за това се иска сила. Силата дава възможностите за избор.)
2. да избира "правилно". (т.е. да избере Светлината)

Сигурно ще намеря още доста точки, но ми омръзна, а и нямам време. Но мисля, че изброеното никак не е малко или маловажно.
Греши се (дали несъзнателно или умишлено) в ключови моменти, които объркват хората и ума им.
В същото време се дава "велико" "решение" в лицето на неговото "антропософско" течение и се рекламира почти непрекъснато.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #41 -: Март 05, 2007, 10:28:36 am »
изглежда след малко ще кажеш, че Йошуа, което означава Слънце на Бог, и Луцифер са едно и също нещо, заедно с Диана
Ами няма как да са едно и съшо нещо, защото Лу е бог на слънцето, докато както казваш Йошуа(който и да е този) е слънчицето на бог. Освен това ако наистина Лу е някакъв локален бог, ми по твоята логика то и онзи "к'ъв беше" египетския Ра е ня'кво лилипутче в пантеона. И те по принцип ще свържат нещо толкова  маловажно като слънцето с бог, нали?!? И освен това Лу не е римско богче, ми беше малко по-отдавна. Но за това последното имам малко съмнения, демек ще проверя какво съм чел.
християнския езотеризъм
Виж само как звучи: християнски езотеризъм... ама как само се връзват двете думи в една невероятна симфония от смисъл и хармония... нееее то християнството не е най-черногледата религия в езотерично отношение, ама хич да не си го помисли човек.  ;D

Всъщност мене тая теория за Ариман и Луцифер не ми се вижда много смислена.
Прочетох лекцията на тоя Рудолф Щайнер, не ми хареса много.
И аз така. Тоя тип е пълен параноик. И освен това си вярва, което е за притеснение. И още по-зле е че хората му връзват на популистките приказки. А тези тържествените думи за светлината направо ме разбиха от смях.  ;D Явно това е поредния изкуфял тип, решил да си прави нещо като секта.
[/U

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #42 -: Март 05, 2007, 14:37:22 pm »
е вече настана истински флуд и безсмислие по тази тема. християнски езотеризъм... розенкройцерството, богомилството, бялото братство, които по същество не се различават от другите езотерични школи  (дори само по един елемент, който е съществувал в християнството преди никейския събор, прераждането, приемането от тези школи на прераждането, автоматично прехвърля християнстовото вътре, като го прави независимо от обществото и църквата). на много християни им се ще да няма такова, защото според тях тяхната религия стои много по-високо, но класификациите стават по белези, а не по претенции. ако на мястото на тълкуванията на св. павел бяха приели евангелието на тома, то между християнството и източните философии щеше да има минимални разлики в разбирането им за света. но дори и в този вариант, има течения, които са с езотерична основа.
по същия начин наименованието локален бог, което така ви бръкна в умовете с гил-галадх, има своето обяснение и означава, че луцифер не е бил почитан на цялата територия, на която е било разпространено римското езичество, а само в една  част на днешна италия. всъщност е бил почитан точно на едно място, което ще оставя на теб да откриеш. това, което свързва луцифер много повече с рим и гърция, е използването на тази дума като заместител на утрешна звезда (венера), справка превода на Одисей от гръцки и Теогонията на Хесод.
което прави смешни твърденията, че луцифер е едно към едно с ра, озирис (като възкресител на светлината), или още по-смелото, че е soulmate (название изобретено 70те години на миналия век) на Диана. ето ти част от етимологията на morning star боговете, от научна гледна точка, а не от паганските и уика страници, от които очевидно черпите образованието си.

Eos/Aurora/Eostre - dawn god(dess):
Ind Us(h)as, Arab Uzza or Azizu/Azizos, Latvia Usins or Auseklis, Americ Osseo, Engl Eostre, Germ Ostara, Grk Eos, Ital Aurora, Jap Amano-uzume, Slav [Vesna] or Jessis, Etrusc Thesan or Usil, Hitt Sausga, Voodoo Oshun or Oshala, Armen Astlik, Israel Esau, Egypt Iusas/Eus-os, Phoenic Ousoos, Mexico Tatosi, Jap Fuchi?
Notes: fire = light/heat = sun/day; hairy* = rays sun ("Samson") = first rays of dawn (Star of Bethlehem); red hair; only one evening star (Venus) but more than one morning stars (Lucifer (Venus)/daystar, Jupiter, [Mercury]); dawn/morn (dayspring) = spring ~ birth?; red sky night/morn (red dawn); (opp/twin) morn & even stars same entity/not; Venus/(morn/eve) assoc (trinity) with (betw) start/end (rising/setting) of Sun/(day) &/or Moon/(night); Venus' periodic catastrophic "turn inside out"; *goat hairy; *goat skin; day/dawn cognate; Age of Aries; Venus dying/rising; red = fire/sun (Jap flag).
Refs K Naddair, Robinson/Wilson, Voodoo Contra, M Jordan, E Sykes, Hutchinson, Schoolcraft, Lehmann; [Acknowls: Balder, Lithuan/Latv publication.]

също можеш да използваш и този линк, в който може би поради липса на информация за това единствено селце и околните хълмове, в което е бил известен като бог на слънчевата светлина, го наричат само morning star:
http://dictionary.reference.com/browse/lucifer

п.с. Йошуа е еврейското име на Исус.

"Явно това е поредния изкуфял тип, решил да си прави нещо като секта." Говориш, сякаш не знаеш, че Щайнер е живял преди 100 години.
« Последна редакция: Март 05, 2007, 14:38:46 pm от WhiteRider »

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #43 -: Март 05, 2007, 15:54:59 pm »
Ще се въздържа от коментар поради липса на достатъчно асимилирана информация... очаквай включване до няколко дни. Нещата които излагаш са доста и трябва да ги прегледам. Мерси за линка. И да, не знаех кога е живял Щайнер, защото се интересувах от писанията му, а не от него самия. Но и това ще го оправя. Както казах очаквай включване.
[/U

Oberon

  • Гост
Re: Кой е АРИМАН
« Отговор #44 -: Март 05, 2007, 18:38:03 pm »
Херметизмът е от началото на 19 век? Абре WhiteRider, да не си решил да осмееш форума в нет-пространството?
Така като ти чета писанията, не виждам логическата нишка на размислите ти. Моля, бъди по-конкретен и пиши малко по-смислено, защото малко ме объркваш, а предполагам не само мен...
Я сега ми обясни за етимологията на morning star? И каква е връзката на morning star с Озирис например?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27