Автор Тема: За кръстът и неговите предназначения днес  (Прочетена 23503 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #30 -: Януари 18, 2006, 07:45:34 am »
Понякога е полезно да те повее вятъра - действа отрезвяващо.   :D
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #31 -: Януари 18, 2006, 08:21:16 am »
дънов е вятър работа какво му сваляте шапка все едно е закъснелия месия опитал се е да си обясни живота с негови думи .ако всеки саздава като него нови философии вече наистина Бог трябва да се оттегли и на негово място да застанат такива като данов.

Чакай сега,Дънов е просто философ(теософ всъщност),и си има собствени разбирания.а Бог е толкова многоаспектен че всяка една философия е вярна,но пък е тъпо да твърдиш че само една носи истината и освен това:
Понякога е полезно да те повее вятъра - действа отрезвяващо.   :D
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

coroviev

  • Гост
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #32 -: Януари 18, 2006, 08:21:32 am »
Цитат
дънов е вятър работа какво му сваляте шапка все едно е закъснелия месия опитал се е да си обясни живота с негови думи .ако всеки саздава като него нови философии вече наистина Бог трябва да се оттегли и на негово място да застанат такива като данов.
  Недей така,Дънов е един от малцината,които успяват да обяснят идеите на Христос с думи прости.Той не е създал собствена философия,а само обяснява вече съществуващи  учения.Няма нищо общо с месиите и той сам го заявява.Няма да е лошо да прочетеш малко Дънов,защото иначе доводите ти висят малко във въздуха.

firma

  • Гост
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #33 -: Януари 18, 2006, 08:25:51 am »
Неведнъж в лекциите си Дънов е споделял пред своите поклонници разочарованието си от българите. Когато Христос дойде между евреите, какво им остави, питал той. Нищо не им остави, задигна си филмите. Така ще направя и аз. Няма да дам нито един косъм от главата си на българите. Каквото давам, един ден ще си го взема. Ще си вдигна тялото - цигулката и лъка си, и ще си замина, а те ще останат само със свиренето си.
Аз исках да направя едно добро на българите, да им покажа как да намерят еликсира на живота, но сега вече нищо няма да им дам. Те ме нарекоха какъв ли не - идолопоклонник, самозванец, ругаха ме и затова: да правят каквото искат, повече не се интересувам от тях. Употребих близо 12 години да изследвам българската глава, но я намерих много дебела. В дебелата глава няма много ум. Това не е за докачение, а факт. Исках да напиша нещо върху тия мои изследвания, което щеше да ползува българите. Това ще си остане за мене. И затова колкото научни данни съм събрал, ще ги задържа за себе си.  ;D

virtual

  • Гост
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #34 -: Януари 19, 2006, 19:40:40 pm »
много ви харесва дънов защо ли не знам,знам  само че в тоси ред на мисли вие сте склони да повярвате на всеки които си даде мнение и разбиране но истината е такава че малко или много трябва да се саобразяваме с заобикалящата ни среда, да мислим трезво. всяка една нова теория трябва да има основа на която тя да лежи .дънов няма защото не са му ясни много неща.

coroviev

  • Гост
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #35 -: Януари 19, 2006, 19:58:41 pm »
Цитат
много ви харесва дънов
  Много ми харесва Дънов,защото успява да обясни доста сложни неща,доста простичко.Ако си чел Дънов,ще забележиш,че 99.99% от лекциите му са в стил"приказки за първокласници и бавноразвиващи се пълнолетни",защото това са били 99.99%от учениците му-простой болгарский народ :P.Човекът успява да влезе в тон на масата негови слушатели и да бъде разбран.Ти можеш ли?А опитвал ли си?

Цитат
всяка една нова теория трябва да има основа на която тя да лежи .дънов няма защото не са му ясни много неща.

отговарям

Той не е създал собствена философия,а само обяснява вече съществуващи учения.
Учил си за  Нютън?И неговата теория за гравитацията?Ти от Нютън ли си го научил това или от учителя ти по физика?Ако приемем,че Нютън е Христос,нима учителя ти по физика няма място в тази история?
« Последна редакция: Януари 19, 2006, 23:29:15 pm от Horus »

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #36 -: Януари 19, 2006, 20:50:19 pm »
много ви харесва дънов защо ли не знам,знам  само че в тоси ред на мисли вие сте склони да повярвате на всеки които си даде мнение и разбиране но истината е такава че малко или много трябва да се саобразяваме с заобикалящата ни среда, да мислим трезво. всяка една нова теория трябва да има основа на която тя да лежи .дънов няма защото не са му ясни много неща.
Доста категорична оценка за нас, не мислиш ли ? И тъй като аз мога да отговарям само за себе си ще кажа, че съм готов да изслушам всеки, но не и сляпо да му повярвам. Всеки си има някаква истина, но Истината е една.
А такива като Дънов не са се раждали много в България.
Не мисли като човек!-Крион

virtual

  • Гост
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #37 -: Януари 19, 2006, 23:19:49 pm »
Цитати:

"Дънов не принадлежи към никоя религия, понеже религиите стесняват свободата на човека, а Дънов желае да бъде "напълно свободен"

"Какво са съвременните църкви? - Само едно далечно възпоминание за величието на миналото" (Дух и плът, стр. 23). А тия и подобни твърдения, както и цялата дейност на Дънов, ни показват много ясно с кого си имаме работа. Те показват, че Дъиов е действително ловък сектант, който незабелязано подкопава религиозните убеждения на своите последователи, за да насади у тях постепенно своето сектантско учение и по този начин да образува своята секта, своя религия с особено свое учение и свое богослужение. Дънов мечтае да стане "втори Христос" и дори се представя вече за такъв пред своите последователи."

"Често ме питат: проповядваш ли неща, съобразни с църквата? Отговарям: аз проповядвам неща, които са съобразни с великия Божествен закон (?); пред Господа не лъжа. Дали обаче моето учение е съгласно с вашите възгледи, това за мене е безразлично. За мене е важно моите възгледи да бъдат съгласни с великия закон (?), да не бъда лъжец пред Бога, пред Небето, пред ангелите, пред светиите - то е важният въпрос за мене. Ако всички така схващат учението и така мислят, няма от какво да се боим"...

"Някои казват: ама ти имаш за цел да образуваш някоя секта? - Нашата задача е да въдворим царството Божие на земята. Искам да образувам една секта, но каква? - Да станем проводници на Божия закон, който да завладее всички умове и сърца, да станат всички - и мъже, и жени, и деца - синове на царството Божие, да заживеят живот, какъвто трябва. И сега, когато хората ми се оплакват: "големи нещастия станаха", аз им казвам: радвам се, че вашите затвори се разрушават, че вашите стари убеждения падат, защото ако от едно шише не се излее застарялата вода, не може да се налее в него прясна. Когато Христос дойде, евреите трябваше да се очистят по същия начин и да заживеят нов живот; но те казаха: ние Мойсей познаваме, тебе те познаваме; ти искаш да образуваш секта. Но Той, както виждате, секта не образува, макар от еврейско гледище Той да беше еретик".

"Някои ме питат: Ти правоверен ли си? - Може да бъде правоверен, но от гледище на църквата да не бъда такъв. И на Христос казваха: "Той иска да унищожи нашия народ" (Многоцв. бисери, стр. 11 - 12).

В горните цитати, от които диша сектантска самонадеяност, много ясно се вижда ролята, която Дънов си приписва: Той е "нов Христос", който проповядва "ново учение", съобразно с някакъв "велик Божи закон"; това ново учение ще направи от хората "проводници на Божия закон", но затова е необходимо това учение да се разбере, да се усвои; а това не може да стане, докато човек не се откаже от старата си вяра и от нейното учение.

А що се отнася до църквата - тя е старият еврейски синедрион, който едно време не разбрал Христос, сметнал Го за еретик и Го разпънал на кръст; същото може днес да направи и църквата с Дънов, но какво от това? - "Нищо". Евреите нищо не спечелиха от разпъването на Христос - няма нищо да спечели и българската църква, ако разпъне Дънов (същ. беседи и същ. стр.). В своето "пророческо ясновидство" обаче Дънов предвижда, че "нашите затвори вече се разрушават", че "нашите стари убеждения падат" и се радва, защото знае, че "в едно шише, докато не се излее застарялата вода, не може да се налее прясна".

"Шишето със застарялата вода" - това е, разбира се, православната българска църква, която през всички векове е крепила българския народ; "застарялата вода" - това е нейното "остаряло" учение - учението на Христос Спасителя, а "прясната вода", която предстои Дънов да налее в това шише - това са "новите идеи" на "Учителя", "новото учение", "новата вяра"...
Авторът, Даниил Т. Ласков († 1922 г.) е съвременник на П. Дънов, учител в Софийската духовна семинария и автор на учебник по догматическо богословие.
Има и още от него но инфото е много и не ми се играе да го зглобявам ако се интересувате ето пълен текст на тази страница:

http://www.pravoslavieto.com/inoverie/petar_dunov/uchenie.htm
« Последна редакция: Януари 19, 2006, 23:43:55 pm от Horus »

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #38 -: Януари 19, 2006, 23:34:28 pm »
И какво толкова те шокира в думите на Дънов, че не се сещам ?
Не мисли като човек!-Крион

virtual

  • Гост
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #39 -: Януари 19, 2006, 23:49:38 pm »
ами ако имаш време прочети цялата статия http://www.pravoslavieto.com/inoverie/petar_dunov/uchenie.htm и ще се светнеш там доказват че на много места си противоречи ,сиреч сам не си вярва ;D

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #40 -: Януари 20, 2006, 00:35:36 am »
Винаги съм се чудел на едно нещо-защо тези, които са избрали да носят кръста, толкова ревниво и критично гледат на другите, че даже си позволяват волности, които няма да споменавам.
В същото време са забравили за свободната воля на всеки човек, забравили са, че единственият правилен начин да разпръскваш Христовото съзнание е чрез личния пример, а не чрез заклеймяване.
Кръстът ... явно е тежък за носене.
Не мисли като човек!-Крион

virtual

  • Гост
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #41 -: Януари 20, 2006, 00:49:55 am »
много грешно си ме разбрал това дали ще повярваш си е твой проблем просто давам мнение понеже сме в форум и там занятието е да приказваме а не да се гледаме ;) така че нямам такива замисли.това в какво ще вярва човек си е лично негов избор защото като доиде съдния ден сам си носи последствията("кръста")

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #42 -: Януари 20, 2006, 08:12:26 am »
Virtual   като погледнеш кой е писал тези неща за Дънов и веднага лъсва на преден план поръчката на църквата да се обяви Дънов за сектант и да се заклейми като такъв за да не и оспорва властта! Този автор търси под вола теле като вади отделни пасажи от лекциите на дънов вадейки ги от контекста им ! И това за което се хваща този "богослов" е точно ДОГМАТА! Не се гледа какво като цяло проповядва Дънов и дали това е полезно за хората а се гледат някакви догматични простотии на църквата че противоречали на  това което казва Дънов.Зарадитази догема в миналото са избивани хиляди хора в името уж на Христос и на църквата - Вярно е че при правослвната църква жертвите са по-малко отколкото при католическата, но това не онзачава че няма такива.
« Последна редакция: Януари 20, 2006, 08:56:29 am от Alien »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #43 -: Януари 20, 2006, 08:52:13 am »
Да не говорим че в нито един от цитатите не видях нищо лошо.И защо ги критикуват-ми както каза Alien-противоречи на догмата.И пречи на властта на църквата.
 п.с.Най-големият враг на църквата е догмата
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Отг: За кръстът и неговите предназначения днес
« Отговор #44 -: Януари 21, 2006, 23:17:37 pm »
Няма как да се доверя сляпо на църквата и догмата и.
И в Библията има много противоречия.
И църковните дейци са "безгрешни".
Ако кажеш, че имаш общуване с Бог, не можело така просто човек да си говори с него. А те от него ли го знаят? Или от други хора?
За мен, църковните служители, не са никакви служители на Бог. Те са обикновенни работници на църквата. Плаща им се.
Наместо те да подпомагат хората, хората ги подпомагат. И си карат лимузините, въртят си ланците, шпрехат си по мобилните (но с Бог ли?).
Единици са тези, които наистина служат, показвайки пътя към божественното.
Отдавна мнозинството е забравило за силата на личния пример. А разчита само на назиданието, принудата и заплахата.
Кое дете ще тръгне към Бог, ако му казват "Страхувай се от Бог", А в същото време "Бог е ЛЮБОВ"? Защо, и кой да се страхува от любовта?
Да се страхуват гузните, срамуващи се от постъпките си.
Да се страхуват нарушилите съзнателно законите.
Ако ЧОВЕК е изтъкан от ЛЮБОВ и ПРЕДАННОСТ, към ТВОРЕЦА и ТВОРЕНИЕТО МУ, коя църква ще му бъде съдник?
Проста работа:
има 10 "заповеди"
кой от нас (Вас) ги спазва всички?
Твореца ни е дал правила за перфектното ни развитие. Никакви заповеди не са. Толкова ли некадърен го изкарват, та заповедите му да не действат?
Благословен да е, заради свободата, с която ни е дарил.
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27