Автор Тема: Промените в климата: някои основни факти  (Прочетена 253921 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #255 -: Декември 13, 2006, 15:50:41 pm »


Италиански град залят от аномално голяма вълна

(09.12.2006

На кея на североиталиянския град Вадо Лигуре аномално голяма морска вълна заля паркинг, съобщава италиaнската телевизия.
Повредени са стотици коли, които очаквали да бъдат натоварени на кораб. Според специалисти, аномалната вълна се е обрадувала в резултат от лошото време по време на прибоя. От удара на вълната също така е повредена сграда, разположена до паркинга. За постарадали за сега не се съобщава.

 

www.linkbg.com
« Последна редакция: Декември 13, 2006, 15:52:25 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #256 -: Декември 13, 2006, 15:59:18 pm »
Преди 2-3 години, в Средиземно море започнаха да се забелязват бели акули. Което, разбира се не е нормално. Засега не е ясна причината. Може би хранителната верига се е из,естила натам, или промяната в климата на родните им места. В средиземноморието е по-топло и по-солено.

Оберон

Да, само че преди 2-3 години се заговори, че топлото течение Гълфстрийм има вероятност да спре, или да промени посоката си...
Представяте ли си какви ще са последиците от този обрат, за т.нар. Средиземноморски климат..?


www.bgfactor.org

Наука и Техника:
Глобалното затопляне унищожава Гълфстрийм


5 Декември 2005

Когато топлото течение се забавя се понижава температурата във Великобритания и Северна Европа.

     Гълфстрийм може да изчезне, а температурата в Европа ще се понижи с около 10 градуса, предупреждават британски океанолози. Според резултатите от изследването им, топлото океанско течение вече е отслабнало с една трета през последните 12 години. За това са виновни сибирските реки и арктическите ледници, пише The Guardian.

     Поради глобалното затопляне ледниците се разтапят, а реките вливат повече вода в океана. Следователно, отбелязват океанолозите, смесването на водите нарушава цикъла на топлообмен, осигуряващ съществуването на Гълфстрийм. При “нормални условия” Гълфстрийм доставя по крайбрежието на Северна Европа топла вода от тропиците. Тази вода се намира на повърхността, на север тя се охлажда и се спуска надолу, след което се отправя на юг. Така се осъществява една непрестанна циркулация. Ако съдържанието на соли е малко (а това се случва след смесването на морска с речна вода), то плътността на водата се изменя и течението може да изчезне.

     Резултатите от последната изследователска експедиция показват, че за една секунда Гълфстрийм пренася 6 милиона тона вода по-малко в сравнение с 1992 година. Учените настояват да се постави в океана разпределена мрежа от датчици, които да следят непрекъснато измененията в течението.

     Поради факта, че универсални климатични модели не съществуват, специалистите не са готови математически да предскажат последствията от глобалното затопляне в детайли. Климатологът Тим Озбърн (Tim Osborn) отбелязва, че когато течението се забавя, това води до понижаване на температурата във Великобритания и Северна Европа средно с няколко градуса, но ефектът е различен през различните сезони.
« Последна редакция: Декември 30, 2006, 12:36:50 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #257 -: Декември 13, 2006, 16:05:25 pm »
В хода на историята на земята климатът постоянно се е променял, отчасти драматично. Имало е смяна на топли и ледникови периоди. В действителност климатът през последните 10 000 години е бил относително стабилен. През това време се е развила човешката цивилизация. През последните около 100 години, или от началото на индустриализацията, глобалната средна температура се е покачила с около 0,6 °C, по-бързо отколкото когато и да е било друг път през последните 100 години. Горната таблица на IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) онагледява това развитие.

Основната причина за изменението на климата, която вече никой не поставя под съмнение, представлява затоплянето, покачването на глобалната температура на земната повърхност. Това води със себе си и другите наблюдавани промени в глобалната климатична система: планинските глетчери и полярните ледени маси се топят, морското ниво се покачва, подсилва се кръговрата на водата, валежите стават все по-екстремни, а така наречените природни катастрофи стават все по-чести.

Какви последствия има затоплянето на земята?

 
  • Континенталните глетчери и полярните ледове се топят
     
     Увеличаване на затоплянето на океанските води и покачване на морското равнище (загуба на пространство, малки острови, екзистенциално застрашени)
     
     Засилва се глобалния кръговрат на водата: в тропическите области се изпарява все повече вода, която се извалява в северните ширини; промяна на модела на валежите.
     
     Солеността на Северния Атлантик намалява; Гълфстрийм или "топлият транспорт" към Европа отслабва и може да се стигне до поражения; не са изключени резки промени на климата.
     
     Зачестяване на екстремните явления във времето: бури, силни валежи, наводнения, суша
     
     Увеличаване на пустинните райони (загуба на територия, хора, които са принудени да напускат местата, на които живеят)
     
     Промяна на растителния свят: Могат да бъдат унищожени огромни горски територии. По този начин биха се освободили огромни количества въглероден двуокис, които биха подсилили парниковия ефект (виж долу) и биха довели до едно по-бързо затопляне на земята ("галопиращ парников ефект")
     
     Възможни нарушения на озоновия слой: предполага се, че затоплянето на земята ще доведе със себе си до охлаждане на стратосферата (част от атмосферата на 15-25 км височина), което ускорява отделянето на озон.



Защо се затопля земята? - Парниковият ефект

По-високите температури в един парник се предизвикват от това, че богатата на енергия слънчева светлина влиза вътре без да бъде възпрепятствана, а излъчващата се от почвата топлина не излиза навън. Точно такова е положението и в нашата атмосфера. В нея по същия начин както и в парник, действат инфрачервени абсорбиращи газове, така наречените парникови газове (повече информация за парниковите газове ще намерите на допълнителна страница).

Съдържащите се в атмосферата водни пари и естествени остатъчни газове като въглероден двуокис, диазотен оксид, метан и озон, са причина за това, късите, богати на енергия слънчеви лъчи да падат невъзпрепятствано върху земята, но абсорбират топлинното излъчване от земята, отдавано под формата на дълги лъчи. От една страна парниковите газове емитират тази енергия към вселената, а от друга я излъчват обратно в посока на земната повърхност. По този начин земята се затопля с около 15°C средна температура (вместо около –18°C), като по този начин е възможен човешкия живот на нашата планета. Това се нарича естествен парников ефект.

От началото на индустриализацията в следствие на човешката дейност значително се увеличи концентрацията на естествени парникови газове в атмосферата, преди всичко на въглероден двуокис. Освен това се освобождават и допълнително синтетични, също влияещи върху климата газове, особено халогенирани въглеводороди. По този начин се подсилва парниковия ефект и глобалната средна температура се покачва. В този случай се говори за  антропогенен (предизвикан от човека) парников ефект.

Важно освен това е да се види, че отделно представените проблеми на околната среда са тясно преплетени помежду си и могат взаимно да се подсилват. Така например изсичането на горски масиви води до това, те да не могат да абсорбират повече въглероден двуокис, което подсилва парниковия ефект.

Друг пример би могла да бъде връзката между парников ефект и разрушаването на озоновия слой: чрез парниковия ефект се затопля близката до почвата атмосфера. Това предизвиква намаляване на температурата в стратосферата, което ускорява отделянето на озон. Увеличават се ултравиолетовите лъчи. Това е вредно не само за хората, но и води до засилено измиране на морския планктон. По този начин се освобождава допълнително количество въглероден двуокис, което от своя страна подсилва парниковия ефект. Близката до почвата атмосфера продължава да се затопля, което затваря (порочния) кръг.




Източник: http://www.dadalos-iizdvv.org/nachhaltigkeit_bg/grundkurs_4.htm
« Последна редакция: Декември 13, 2006, 16:06:48 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #258 -: Декември 13, 2006, 16:13:37 pm »
Гълфстрийм


Световните морета са в постоянна връзка чрез големи системи от течения. Тези морски течения, освен атмосферната циркулация, са най-важният фактор за глобалното изравняване на температурата. Те се пораждат от разлики в температурата и солеността на морската вода. Студената и солена вода понижава температурата, защото има по-висока гъстота от топлата вода с по-ниско съдържание на сол. Промените в температурата или солеността на морската вода водят до промени в глобалните морски течения, които имат непредвидими последици.

Течението Гълфстрийм – по точно казано едно под-течение на Гълфстрийм, Северноатлантическото течение, транспортира топла тропическа вода от Мексиканския залив към Северна Европа. По този начин се обуславя необичайно мекия за географската ширина климат на Западна и Северна Европа ("Парното отопление на Европа").

Топлата около 10°C вода с висока степен на соленост от Мексиканския залив навлиза в Северноатлантическите води. Студени арктически ветрове я охлаждат до 3°C. През зимата допълнително замръзва още една част от морската вода, като ледът съдържа съвсем малко сол.

Незамръзналата морска вода сега е студена и с високо съдържание на сол. Поради това тя потъва на морското дъно пред Гренландия и Исландия на около 3000 метра дълбочина и се изтича като дълбочинно студено течение отново на юг. Колкото повече студена вода се образува на дъното, толкова повече солена вода се изтласква на повърхността в северните части.

Може ли Гълфстрийм да се обърне?

Поради затоплянето се увеличава глобалния водовъртеж във въздуха. Все повече вода се изпарява в тропиците, тази вода пада под формата на валежи в северните части. Освен това в следствие на затоплянето на земята се топят арктическите ледове в и около Гренландия и все по-малко морска вода замръзва през зимата.
 
Тези фактори са причина за това, че в Северноатлантическия океан навлиза все повече сладка вода. Водата на повърхността от южните части се разрежда и в един момент вече не е достатъчно студена и солена, за да потъне на дълбочина. В тази ситуация вече няма прилив на топла повърхностна вода. Северноатлантическото течение не действа както до сега и в Европа става осезаемо по-студено.



musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #259 -: Декември 30, 2006, 12:21:11 pm »
Огромен айсберг се е откъснал в Арктика

Глобалното затопляне е основната причина за откъсването на най-големия за последния четвърт век айсберг в Арктика, предаде Би Би Си.

Неговото раждане е станало през август, но едва през последните седмици при сателитни снимки е открит и близо 15 км разлом. Неговото появяване е било трудно да се засече, защото той се намира едва на 800 км. от Северния полюс.

В момента огромният айсберг е скован в ледове, но учените се опасяват, че огромният айсберг, с площ 66 кв. км., може да създаде непредвидими опасности за корабоплаването или нефтодобива при идването на пролетта.

При затопляне на времето айсберга може лесно да достигне до бреговете на Аляска.

От 1906 г. ледената шапка на север от Канада се е свила близо с 90%.



Ледовете в Арктика се топят и през зимата


Ледените блокове, които плуват в Северния ледовит океан, са се стопили и броят им е намалял с 14% между 2004 и 2005 г. Според учените намаляването им е ясен знак за затоплянето на климата заради парниковия ефект. Учените наблюдават топенето на ледените шапки на полюсите със сателити още от 1970 г. Новото сега е, че ледовете се топят и през зимата. "Парниковият ефект става очевиден в Арктика", каза Джозефино Комисо от центъра Годард в НАСА. По принцип ледените блокове в Арктика са постоянни и целогодишни. Нормално е да намалеят с около 2% на десетилетие, обясни Комисо. Но за 2005 и 2006 г. този лед е с 6% по-малко от нормалното за последните 26 години. Екип на НАСА в Калифорния изчисли въз основа на сателитните снимки, че ледовете са намалели с 14% между 2004 и 2005 г. Рекордното топене на ледовете беше отбелязано през лятото на миналата година.


Арктика изчезва след 30 години
През 2040 кораби свободно ще минават през Северния полюс



  Ледовете на Арктика ще се разтопят напълно до 2040 г., показва изследване на космическата агенция на САЩ НАСА, съобщи в. "Телеграф". Британски учени обаче смятат, че това ще стане по-рано. Ако прогнозите са верни, застрашено е оцеляването на белите мечки, гърбатите китове и тюлените. Само през последната четвърт на XX век Арктика е загубила 25% от леда си. Само след 30 г. кораби ще могат да минават напряко през Северния полюс, се казва в съобщение на учени от Университета в Колорадо. "Корабоплаването и водата, която абсорбира повече слънчева светлина от ледовете, ще доведат до още по-драматично и бързо затопляне", предупреждава Марика Холънд, ръководител на екипа.  Постоянни ледове през лятото ще останат само край бреговете на Гренландия и още няколко северни острова, показва компютърна симулация представена на конгреса на Американското геофизическо дружество. Марк Сериз, водещ учен в областта, уточнява, че вечните ледове са намалели с 2 млн. кв. км в сравнение с историческите средни данни и вече не са в състояние да се самовъзстановяват след лятното топене.
 Само драстично съкращаване на емисиите въглероден двуокис биха забавили този процес. Британските учени, които се занимават с Антарктида, обаче алармират, че вместо това количествата вредни емисии са скочили 2 пъти в сравнение с темпа от 2000 г., а това ускорява и топенето на ледовете.


www.standartnews.com
« Последна редакция: Декември 30, 2006, 12:34:17 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #260 -: Декември 31, 2006, 05:08:58 am »
Аз пиша сега под впечатлението на книгата "Грешки в историята на Земята".
Какво се оказва?
Ледниковите периоди не са съвсем това, което ги описват в учебниците ни.
Представете си, през ледниковия период в сегашните земи на Германия са плували гигантски хипопотами. И вкаменените такива и други животни са със запазени вътрешности (не всички) и консумирани храни.
В задачата се пита, колко време е необходимо за да се вкаменят биологичните структури и за колко време биха се разложили тези нестабилни въглеводороди?
Оказва се, според датировките, че те са живели в края на ледниковия период. Странно?!? Какво ли са яли при арктическия студ? И защо са заагинали в края а не в началото на периода?
Според ралични доводи, които няма да цитирам сега, се оказва, че е имало корали в Черно море а и много по-северно...чак до Гренландия. За да живеят са нужни средно 20-30 градуса?!?
Фосили на динозаври са открити и на полюсите, при това някои от тях не са плаващи образи ;)
Извода - забравете за Лаил-Дарвиновата теория и подкрепящата ги датировка на епохите.
Така наречените ледникови епохи са настъпили в много по-близко до нас време и са протекли много по-бързо. Примерно за две-три човешки поколения, т.е. стотина години най-много. Динозаврите са живели заедно с хората, затова има техни съвместни фосили а и рисунки на хората описващи тези същества.
Климатолози и геолози все по-често стигат до извода, че в така наречените ледникови периоди, по-точно в периодите за които се отнасят намерените фосили на тропични животни из средна Европа, температурата е била с няколко градуса по-висока от днешната.
Парадокс?!?
Да, ако се вярва на старите и необосновани теории а не на съвременните факти.
Оказва се, че преданията на древните нартоди, записани и в религиозни текстове, напълно вероятно са били предадени от свидетели. А там се описва как Фаетон (или Тиамат) след сблъсъка си с друг планетоид е странствал из Слънчевата система. В резултат на тази колизия, от изхвърлените части се образува астероидния пояс. От оцелялата по-голяма част се образува сегашната Земя. В този период изгубваме и горната водна обвивка, наричана "Фирмамента". Благодарение на фирмамента и на ненаклонената земна ос преди е нямало изразени климатични зони и на север са съществували динозаври и корали. Фирмамента е спомагала за по-равномерното разпределение на слънчевата светлина по цялото земно кълбо.
В резултат на цялата тази трагедия се променят магнитното и гравитационното полета. Големите животни не са загинали основно от удара, но не са могли да понесат прекомерното увеличение на тежеста си. Представете си, повечето динозаври имат кухи кости?!?
И в този ред на мисли, сегашното затопляне е нормално.
Верно е, че и ние хората помагаме за това. Дори ако не го правим, пак ще се стоплим но по-късно.
Пропуснах да спомена, че от геомагнитни проучвания на застинали вулкани по морското дъно и други косвени сведения, някога годината е била 360 и по-малко дни а дните са били почти наполовината от сегашната си продължителност.
А някои скоро бяха се изказали, че ако Земята била само с няколко градуса встрани от сегашната си орбита живота би бил невъзможен.
Ще поживеем и ще видим. :)
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #261 -: Декември 31, 2006, 13:14:52 pm »
Представете си, през ледниковия период в сегашните земи на Германия са плували гигантски хипопотами. И вкаменените такива и други животни са със запазени вътрешности (не всички) и консумирани храни.
А има и запазени такива вледенени.

Според ралични доводи, които няма да цитирам сега, се оказва, че е имало корали в Черно море а и много по-северно...чак до Гренландия. За да живеят са нужни средно 20-30 градуса?!?
кога


Фосили на динозаври са открити и на полюсите, при това някои от тях не са плаващи образи ;)
Правиш ли разлика между 75 000 години и 65 000 000 години?


Така наречените ледникови епохи са настъпили в много по-близко до нас време и са протекли много по-бързо. Примерно за две-три човешки поколения, т.е. стотина години най-много.
повече от 100-на години определено. Прочетри и не-конспиративната литература по въпроса
Динозаврите са живели заедно с хората, затова има техни съвместни фосили а и рисунки на хората описващи тези същества.
Отделни екземпляри да,но  не и масово да са живяли

Оказва се, че преданията на древните нартоди, записани и в религиозни текстове, напълно вероятно са били предадени от свидетели. А там се описва как Фаетон (или Тиамат) след сблъсъка си с друг планетоид е странствал из Слънчевата система . В резултат на тази колизия, от изхвърлените части се образува астероидния пояс.
НУжно ли е да се споменава коолко е абсурдно това?
 И защо астероидният пояс е между Юпитер и Марс,а не между Марс и Земята?

В този период изгубваме и горната водна обвивка, наричана "Фирмамента".
Оби,ти си

Благодарение на фирмамента и на ненаклонената земна ос преди е нямало изразени климатични зони и на север са съществували динозаври и корали. Фирмамента е спомагала за по-равномерното разпределение на слънчевата светлина по цялото земно кълбо.
Именно благодарение на ненаклонена ос ще има много по-ясно изразени климатични зони

В резултат на цялата тази трагедия се променят магнитното и гравитационното полета. Големите животни не са загинали основно от удара, но не са могли да понесат прекомерното увеличение на тежеста си. Представете си, повечето динозаври имат кухи кости?!?
1-во нали от този удар се  е образувала Земята? Кви животни?
и 2-ро-при подобен удар гравитацията ще намалее заради намалявяането на МАсата на Земята.

И в този ред на мисли, сегашното затопляне е нормално.
Верно е, че и ние хората помагаме за това. Дори ако не го правим, пак ще се стоплим но по-късно.
да
Пропуснах да спомена, че от геомагнитни проучвания на застинали вулкани по морското дъно и други косвени сведения, някога годината е била 360 и по-малко дни а дните са били почти наполовината от сегашната си продължителност.
Тц. Годината е била 420,а сегашните дни са почти наполовина по-дълги.360 дни ще бъде годината в бъдеще

А някои скоро бяха се изказали, че ако Земята била само с няколко градуса встрани от сегашната си орбита живота би бил невъзможен.
Ще поживеем и ще видим. :)
Едва ли.ПО-скоро би бил по-неприятен
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #262 -: Декември 31, 2006, 15:55:21 pm »
Ей, не се отказахте от този "раздробяващ" "психо" - "анализ", Галад !!!

И макар за някои от нещата да си прав, на много места доводите ти "издишат":


Фосили на динозаври са открити и на полюсите, при това някои от тях не са плаващи образи ;)
Правиш ли разлика между 75 000 години и 65 000 000 години?



Тези истории за 65 000 000 години съм ги чувал и аз, но защо ли не мога да им повярвам...? :-\
Та нали само преди 300 000 години цялата Реалност е била различна, как може да се смята толкова назад във времето: на базата на какви изчисления са тези данни ? И какво, в крайна сметка, е удудващото във възможността някога хора и дракони да са съжителствали в мир и разбирателство ...?




Оказва се, че преданията на древните нартоди, записани и в религиозни текстове, напълно вероятно са били предадени от свидетели. А там се описва как Фаетон (или Тиамат) след сблъсъка си с друг планетоид е странствал из Слънчевата система . В резултат на тази колизия, от изхвърлените части се образува астероидния пояс.

 И защо астероидният пояс е между Юпитер и Марс,а не между Марс и Земята?


Защото Юпитер е упражнил притеглящата си гравитационна сила...




В този период изгубваме и горната водна обвивка, наричана "Фирмамента".
Оби,ти си



Това не се нуждае от коментар... Кой ли е този странен персонаж Оби, който ще разнищи за пореден път тотално абсурдната теза за ФирмаментЪТ. Дали ще трябва да му ръкопляскаме после, или тъкмо напротив..?




Благодарение на фирмамента и на ненаклонената земна ос преди е нямало изразени климатични зони и на север са съществували динозаври и корали. Фирмамента е спомагала за по-равномерното разпределение на слънчевата светлина по цялото земно кълбо.
Именно благодарение на ненаклонена ос ще има много по-ясно изразени климатични зони



Нещо пак не си разбрал:

Фирмаментът е спомагал за по-равномерното разпределение на слънчевата светлина по цялото земно кълбо.
Т.е. - имало е равномерна светлина, която не е била пряка, а по-скоро пречупена, като през матово стъкло..
Това е благоприятствало установяването на един климатичен сезон, с леки разлики в отделни аспекти през различните месеци..

Поздрави !!!

 :D :)



Ще поживеем и ще видим. :)
musica universalis

Неактивен lubarski

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 254
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #263 -: Януари 03, 2007, 01:19:32 am »
Според мен кофтито на това затопляне е само, че ски сезона става по малък. Готино е да е топло но на мен пък ми се карат ски !!!   :o :o :o
It' oil stupid.

Oberon

  • Гост
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #264 -: Януари 03, 2007, 09:30:08 am »
Ултра:)

Това за астероидния пояс..направо ...как да коментирам:))) Казваш, че е там, защото Юпитер е упражнил силата си? Странно. А къде са силите на Марс и Земята? Защо тогава Луната си седи тук, а не се е довлачила до Астроидния пояс:)? Не бъркай силата на Юпитер с балансиращите сили в системата. Нали и Слънцето има сила, хиляди пъти по-голяма от тази на Юпитер. Ако астероидния пояс е в резултат от колизия на Земята, къде остава Слънцето в картинката?

И как така преди 300 000 години реалността е била друга? Тука нещо не схванах:)

Динозаврите...Това, че има кокали по Полюсите иде да рече, че Земята по която са бродили е била доста повече към Екватора. Тук не говорим за никакви тежести и т.н, защото иначе Галад е прав. Ако е имало колизия, Земната маса намалява, оттам и гравитацията и т.н, иначе казано, Динотата са станали по-леки :)

Оберон

п.с Това Оби може би съм аз, но Фирмаментът няма да го коментирам, за да си спестя насмешките:) Щото ръкопляскане едва ли...
Гил отново е прав, като казва, че е хубаво да се чете и неконспиративна литература. Вие пък що си мислите, че всичко е боза и цели дезинформация???

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #265 -: Януари 03, 2007, 10:44:14 am »
1. Казвам, че Юпитер е упражнил силата си в този локален момент от ВремеПространството. Силата на Слънцето не е изключена, но тя не е точно гравитационна, в смисъла на планетообразуването... Юпитер е една от балансиращите сили в Слънчевата система, с масата си най-малко, а и с редица други аргументи..

2. Преди 300 000 години, по времето на Древна Лемурия, нещата са били много по-различни от описваните в учебниците по Древна история - ето това е твърдението ми. Мисли, хора, предмети, технологии - всичко е било различно. Изобщо не говорим тука за динозаври, тъпчещи се с месо, придружавани от първобитни хора с каменни чукове... ;)

3. Спести си коментарите за Фирмамента, защото след години сам ще се смееш на тях... :)

А колкото до Гил Галад - и неговата правота ще бъде проверена с времето...   :) :) :)

Peace and Harmony
musica universalis

Oberon

  • Гост
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #266 -: Януари 03, 2007, 11:21:45 am »
Силата на Слънцето не е планетообразуваща:))))? Тоя път ме свари неподготвен:)))) Не коментирам...
Юпитер може да има балансираща сила, но тя не е ключова !!!! Ти не можеш да знаеш, в кой локален момент е упражнил силата си Юпитер. А и каквато сила да е упражнил, пак не може от земната орбита да закара тия камънаци зад орбитата на Марс. Все пак си има планетарна механика :)
Кои са другите аргументи в полза на Юпитер, освен масата му?
Хич не ме плаши с Фирмамента, да не се смеем заедно:)))))

Но все пак говорим за климата тук, нали? И за ОСНОВНИТЕ факти:)
А те са тревожни наистина - топенето на полярните шапки и траекторията на Гилфстрийм...
Четох преди време, било изчислено, че ако се разтопи всичкия лед по полярните области, нивото на световния океан би се покачило с 80м. Никак не е малко, разбира се. Хубавото е, че това няма да стане изведнъж, поне няма предпоставки засега. А ще стане постепенно, и хора и животни ще имат възможността да се преместят навреме навътре в сушата. Което ще доведе до други проблеми, които не са от климатично естество. След покачването с 80м ( ако това се случи ), сладката вода в океаните ще е много повече от сега, което вече ще доведе до ускоряване на сега наблюдаваните процеси - амплитуда в температурата и смяна на посоките на основните течения. С всичката тази сладка вода, процесите, мисля аз, ще се ускорят неимоверно...

Оберон

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #267 -: Януари 03, 2007, 14:11:57 pm »
Обероне,точно за теб говорех.Щото имаше преди време една тема за фирмамента....
Иначе 80м не знам,но в близките десетина години едно 10-на метра ще скочат океаните


Ултра, при сблъсък астероидите ще установят на околоземна орбита или максимум около Марс и Венера.
Юпитер е прекалено далеч
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #268 -: Януари 03, 2007, 22:20:11 pm »
Цифрата е 8 метра, не 80. 80 е абсурдно да се повдигне световния океан само от стопяването на полярните шапки ;)

Oberon

  • Гост
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #269 -: Януари 03, 2007, 23:26:25 pm »
"leading to a complete melting of the Greenland ice sheet over several millennia, resulting in a global sea level rise of about seven meters."
Цифрата е 7м, и се отнася само за Гренландия:) Не се споменава за Антарктида, където ледената шапка достига 5км. на места:)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27