Автор Тема: Промените в климата: някои основни факти  (Прочетена 253919 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #135 -: Февруари 18, 2006, 10:07:50 am »
Ледниците на Гренландия се топят все по-бързо
стандарт

Вашингтон. Гренландските ледници се топят и се спускат към водата по-бързо, отколкото се смяташе, алармираха учени от НАСА и Канзаския университет, цитирани от АФП. Явлението се дължи на по-бързото топене на ледовете и на ускореното движение на ледниците заради затоплянето на климата. През 1996 г. Гренландия е губела около 100 куб. км лед годишно, а през 2005 г. - около 220 куб. км. Ако гренландският лед се стопи напълно, нивото на световния океан ще се вдигне със 7 м.

Eon

  • Гост
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #136 -: Февруари 18, 2006, 10:16:20 am »
Датчаните да се кефят...
Още използваема територия...
Може и градове и села да построят (по-големи)

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #137 -: Февруари 21, 2006, 20:44:19 pm »
21 Февруари 2006


Защитниците на околната среда твърдят, че нарастващата вълна от електронен боклук представлява сериозна заплаха от замърсяване на въздуха и водата.

 
      Американците изхвърлят на година 2 млн. тона електронни продукти– включително 50 млн. компютри и 130 млн. мобилни телефони, като прогнозите са това количество да нарастне до 400 млн. устроства до 2010, според Международната асоциация на фирмите за рециклиране на електроника.

      Повече от три години, след като федерални власти и индустриалци започнаха да обмислят решение на проблема "e-боклук", ситуацията единствено се влошава.

      Защитниците на околната среда твърдят, че нарастващата вълна от електронен боклук представлява сериозна заплаха от замърсяване на въздуха и водата. Компютрите, телевизорите и другите технологични устройства съдържат токсини и канцерогенни вещества, като олово и берилий, които замърсяват водата, прониквайки в почвата и реките, и въздуха – след изгаряне и прах.

      В продължение на години САЩ изпращаха компютри и телевизори в Китай, където те биваха разглабяни на части. Нарастването на електронните отпадаци заплашва обаче да надхвърли капацитета на страната за съхранение и премахване, принуждавайки управляващи и производители да измислят цялостно решение на новата дилема свързана с опазване на природната среда.

      Някои от технологичните компании се опитват да решат проблема по своему. Hewlett-Packard Development са решили да не изнасят повече електронни отпадъци; Dell са обявили също намерението си да не изнасят стари компютри, да не използват затворнически труд за разглобяването им, и да не ги стоварват в сметищата. Hewlett-Packard и IBM ще рециклират всеки персонален компютър за такса от 13$ до 34$. Няколко фирми, занимаващи се с рециклиране заявиха, че демонтирането на едно устройство по начин, щадящ околната среда, струва между 4$ и 20$.
musica universalis

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #138 -: Февруари 22, 2006, 01:10:58 am »
Щото зомбитата в СЕЩ са ги научили да не си поправят уредите (като нас и братушките), а направо хвърлят и купуват нови.
Супер консуматори >:( >:( >:(

Antonium

  • Гост
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #139 -: Февруари 22, 2006, 13:54:24 pm »
Абе то и вСофия няма каде да си хвърляме боклука :P Супер консуматори сме.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #140 -: Март 02, 2006, 01:15:28 am »
 дата: 28.02.2006 17:55
 

Бъдещето на света – войни за вода

 „Войните за вода” започват по целия свят. От Израел до Индия, от Турция до Ботсвана започват дебати относно спорните водни ресурси и скоро тези дебати могат да прераснат в открити конфликти, пише Independent.

Министърът на отбраната на Великобритания Джон Рид е посочил фактора, който предрича жестокия сблъсък между ръста на световното население и намаляващите водни ресурси: глобалното затопляне.

Коментирайки за първи път по време на дебата за климатичните промени британският военен министър е съобщил мрачната прогноза за това, че през следващите 20-30 години ще се увеличи вероятността от насилие и политически конфликти заради това, че климатичните промени превръщат земята в пустиня, топейки ледените полета и отравяйки водните ресурси.

Активисти еколози са подкрепили предупреждението на Рид и са настояли да бъдат удвоени усилията по намаляването на емисиите на парниковите газове.

Британският военен министър е причислил заплахата от глобалното затопляне към заплахите от тероризма, демографските промени и ръста на глобалното търсене на енергия.

Според Рид въоръжените сили на Великобритания трябва да бъдат готови към разрешаването на конфликти, предизвикани във връзка с намаляването на природните ресурси.

Военните „плановици” вече са започнали да обмислят потенциалното значение на глобалното затопляне за въоръжените сили на страната през следващите 20-30 години.

Те са съгласни с това, че климатичните промени са неизбежни и предупреждават, че Великобритания трябва да бъде готова за оказване на помощ при катастрофи, към мироопазващо съдействие и военни действия с цел отстраняване на драматични социални и политически последствия от климатичните промени.

Рид е предупредил и за това, че бъдещето на страните, които най-малко са защитени от наводненията, дефицита на водата и превръщането на ценните селскостопански земи в пустиня, е неопределено. Той е посочил, че климатичните промени вече „имат пръст” в африканските конфликти.

Ако погледнем извън рамките на следващото десетилетие, можем да видим, че се увеличава неопределеността на геополитическите и човешки последствия, имайки предвид климатичните промени.

Явленията като наводненията, топенето на ледници и опустиняването могат да доведат до унищожаване на селскостопански култури, отравянето на водни запаси и разрушаването на икономическа инфраструктура.

В Африка над 300 милиона души вече са лишени от достъп до чистата вода и климатичните промени само ще задълбочат плачевната ситуация, е заявил Рид. По думите му тези промени ще направят ограничени ресурси, чистата вода и ценната селскостопанска земя още по-ограничени и това трябва да бъдат грижа не само на географите и демографите.

Подобни промени правят жестоките конфликти много по-вероятни. Горчивата истина се състои в това, че липсата на водата и селскостопанската земя са значителен фактор, допринасящ към трагичен конфликт, който се развива пред очите ни в Дарфур.

Ние трябва да разглеждаме това като предупредителен сигнал”, посочил Рид. Директорът на екологичната организация Friends of the Earth Тони Джунипер е заявил, че „науката за глобалното затопляне все повече подчертава мащаба на проблема, с който ние се сблъскахме, а сега се очертават и последствията от глобалното затопляне за безопасността и политиката”.

По думите му най-изострено тези конфликти могат да се разразят в Близкия Изток и Северна Африка.

Чарли Корник, шефът на климатичния отдел в Greenpeace, е заявил, че в Африка, Азия и Южна Америка милиарди хора вече са се сблъскали с недостига на водата поради промени в климата. „Ако политиците разбират колко сериозни могат да бъдат проблемите, защо британските емисии на въглероден двуокис продължават да растат?” пита риторично Джунипер.

Предвижда се британският премиер Тони Блеър да проведе съвещание, на което да бъде разгледан този въпрос, който той е нарекъл „голяма продължителна заплаха, която е надвиснала над нашата планета”. Според Блеър заплахата е сигнал за политическите последствия за неспособността да се справи с мащабите на глобалното затопляне.

На заседанието се очаква да присъстват министърът на финансите Гордън Браун, министърът на околната среда Маргарет Бекет и министърът по международното развитие Хилъри Бен. Те ще се срещнат и с представители на новосъздадената организация , алианса екологични организации, включително и Greenpeace, Friends of the Earth и Oxfam, както и с членовете на опозиционните партии.

Промените в климата могат да предизвикат конфликти между:

Израел, Йордания и Палестинската автономия
5% от населението в света ползва 1% от водата в Близкия Изток. Този факт е бил част от арабско-израелската война през 1967 година и отново може да бъде „фактор” в нови военни кризи. Израел, палестинските територии и Йордан зависят от река Йордан, която обаче е контролирана от Израел и в периодите на водния недостиг той намалява доставките, съществено ограничавайки палестинците от потреблението на водата.

Турция и Сирия
Турските планове за изграждането на язовирни стени на река Ефрат едва не са довели страната до войната със Сирия през 1998 година. Дамаск е обвинил Анкара в съзнателна намеса във водоснабдяване на Сирия, която получава водата след Турция. Сирия свързва този проблем с обвиненията от страна на Турция в укриването на кюрдските сепаратисти. Недостигът на водата, обусловен от глобалното затопляне, ще доведе до ръста на напрежението в този неспокоен регион.

Китай и Индия
Река Брахмапутра в миналото е предизвиквала конфликти между Индия и Китай и може да стане „мястото на срещата” на двете най-големи армии в света. През 2000 година Индия е обвинила Китай, че не споделя информацията за състоянието на реката след свлачищата в Тибет, които водят до наводнения в Североизточна Индия и Бангладеш. Китайските предложения за промяната на руслото на реката са предизвикали загриженост от страна на Делхи.

Ангола и Намибия
Между Ботсвана, Намибия и Ангола се разпалват страстите по повод делтата на река Окаванго. Сушата е накарала Намибия да поднови плановете по строителството на водопровод с дължина 250 мили за осигуряването на водата в столицата. Изсушаването на делтата може да бъде „тъжен край” за местните жители и да „погуби” туризма. Без годишния приток от север ще намалеят блатата и пустинята Калахари ще „погълне” водата.

Етиопия и Египет
Ръстът на населението на Египет, Судан и Етиопия е „пълен с възможности” за конфликти по дължината на най-дългата река в света – Нил. Етиопия настоява за изграждането на стена във водите на Синия Нил, най-големият десен прилив на реката. Но това много ще ограничи разположеният по-долу по течението Египет, който от своя страна е обезпокоен от това, че Белият Нил, минаващ през Уганда и Судан, може да изсъхне, преди да достигне Синайската пустиня.

Бангладеш и Индия
Наводненията по реката Ганг, предизвикани от топенето на ледниците в Хималаите, нанася сериозен ущърб на Бангладеш, което води до ръст на незаконната имиграция в Индия. Това бе причина Индия да изгради огромна гранична стена, която да предпазва от бежанците. Всеки ден близо 6 000 души пресичат незаконно индийската граница.

www.news.bg
musica universalis

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #141 -: Март 15, 2006, 09:16:08 am »
Британски учен: Емисиите на въглероден двуокис в земната атмосфера достигнаха рекордни нива



Емисиите на въглероден двуокис са се покачили драстично в атмосферата, показват последните изследвания на учени, информира Би Би Си. В момента емисиите на въглероден двуокис са 381 промила, със сто промила по-високи от допустимото средноиндустриално ниво. Само през последната година нивото на въглероден двуокис се е увеличило с 2.6 промила.

"Настоящата стойност на въглероден двуокис отбелязва рекордна стойност в сравнение с милиони години назад, може би 30 милиона години. Човечеството променя климата", коментира британският учен проф. Дйвид Кинг. Това ще отключи необратими процеси, които ще променят веднъж завинаги климата. Сред тях са намаляване на реколтите както в индустриалните страни, така и в третия свят, нарастване на глада сред хората, разширяване на пустините, разпространяването на малария, измиране на животински видове и дори до срутване на екосистемата. Ще настъпи суша, ледниците на Гренландия ще се разтопят, а Гълфстрийм ще изчезне.

Информацията е на News.bg.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #142 -: Март 15, 2006, 09:29:03 am »
лудница, лудница....!!!
започва най-големият спек на планетата, ама все още си държим очите широко затворени  >:( >:( >:(
musica universalis

преминаващ

  • Гост
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #143 -: Март 15, 2006, 12:38:46 pm »
лудница, лудница....!!!
започва най-големият спек на планетата, ама все още си държим очите широко затворени  >:( >:( >:(
Отворили сме ги, но за съжаление само с гледане нищо няма да променим.  :(

Дъвиан

  • Гост
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #144 -: Март 15, 2006, 14:54:07 pm »
е, това е епохално нещо - щом от милиони години емисията не е достигала такава стойност. Потресен съм. Чудно ми е кога ще започнем по-осезателно да ги чувстваме тези промени. По-разтърсващо!

viryska

  • Гост
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #145 -: Март 15, 2006, 17:02:11 pm »
По-разтърсващо ли Дъвиан?! :oИскаш да ми кажеш,че човечеството си го е заслужило?
Ами децата-и те ли?

п.с.Не чакам с нетърпение някакви(каквито и да са) катаклизми.
Ще съм нещастна заради факта,че ще има жертви сред населението на земята. :-[
........в мен има повече съчувствие,отколкото възмущение...........

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #146 -: Март 15, 2006, 20:57:34 pm »
А кой си го направи такова според теб?

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #147 -: Март 15, 2006, 21:41:29 pm »
лудница, лудница....!!!
започва най-големият спек на планетата, ама все още си държим очите широко затворени  >:( >:( >:(
Отворили сме ги, но за съжаление само с гледане нищо няма да променим.  :(

Напротив - гледането е първата стъпка към овладяване на Вниманието... ;D
musica universalis

Дъвиан

  • Гост
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #148 -: Март 16, 2006, 11:28:44 am »
Мисълта ми е, че още май не чувстваме твърде осезателно подобни климатични промени в България и се питам кога ли ще усетим - а това разбира ще е ужасяващо ако се случи. Всеки порив за желание това да стане, е разбира се демонизъм. Спокойно viryska!  :)

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #149 -: Март 16, 2006, 11:36:31 am »
Всичките тези дъждове, които се изсипаха; тези наводнения, свлачищата - може би това е само началото!?
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27