Автор Тема: Петър Дънов и Бялото братство  (Прочетена 68533 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Петър Дънов и Бялото братство
« Отговор #15 -: Декември 08, 2005, 01:52:09 am »
Атила, какво по-точно? Ако мога да помогна с нещо :---

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Петър Дънов и Бялото братство
« Отговор #16 -: Декември 09, 2005, 20:42:12 pm »
Айде радвайте - http://www.xnetbg.com/www/site/smf/index.php?topic=584.0 ;)
Има още, но постепенно :)

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Петър Дънов и Бялото братство
« Отговор #17 -: Октомври 08, 2009, 21:33:03 pm »
Аз съм на езерата това лято, който иска да идва 8) 8) 8)
   :) Как беше на езерата този август? Как беше паневритмията и енергийният баланс? :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Петър Дънов и Бялото братство
« Отговор #18 -: Октомври 08, 2009, 23:31:07 pm »
Цитата който си сложила е на мое мнение от 2005-та ;D Последно ходих 2007-ма там и беше се влошило доста. Сега съм сигурен че е още по-зле след застрояването.

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Петър Дънов и Бялото братство
« Отговор #19 -: Октомври 16, 2009, 20:54:11 pm »
Цитата който си сложила е на мое мнение от 2005-та ;D Последно ходих 2007-ма там и беше се влошило доста. Сега съм сигурен че е още по-зле след застрояването.
  Да  недоглеждането е за мой срам  :bad: Но през август, тази година беше доста по-чисто и от 2007-ма. Времето беше страхотно, а енергийният заряд като ниво неповторим. Изобщо РИЛА планина е наистина носът на Земята(както я наричат мъдрите)и всяко качване на езерата ни приближава с по няколко стъпки към самите нас нали? :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/


Учението на Всемирното Бяло Братство, дадено посредством Словото на Учителя – Господ, проявил се чрез душата на богослова Петър Дънов, се нуждае от правилна духовна научно-философска холистична интерпретация и прочит. В противен случай, недостатъчната ерудиция и научна подготовка на четящия по отношение на проблематиката свързана с Новото Учение винаги ще довежда до неразбиране и идеологически конфликти между дискутиращите. Затова е необходимо интересуващият се първо да се запознае с биографията, историята и основните идеи на Учителя - Петър Дънов, Окултното Учение и Школата на Всемирното Бяло Братство.



Емблемата на Окултната Школа на Всемирното Бяло Братство


Учителя - Петър Дънов, Учението и Школата на Всемирното Бяло Братство

Общество "Бяло братство"

Издателство "Бяло братство"

Паневритмия

Порталът към съзнателен живот
« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 09:25:17 am от Светослав Иванов »

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/
Цветелина Бориславова съветва премиера с думи на Учителя - П. Дънов.

http://topkluki.com/Цветелина-Бориславова-съветва-премиера-с-думи-на-Дънов-news.html

Нещо любопитно. ;)

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?article=343407
« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 10:01:50 am от Светослав Иванов »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Петър Дънов и Бялото братство
« Отговор #22 -: Февруари 12, 2011, 11:10:05 am »
Като прочета това словосъчетание „Учителя-Господ“ и направо ми призлява. Или разни писаници, че идването на П. Дънов е всъщност второто пришествие на Христос. Жалкото е, че след последователите му има много фанатици, които вярват в истинността на подобни гръмки думички, с което доста вредят и на себе си, и на българското бяло братство, и на третите лица, които си създават погрешни заключения на база на видяното и чутото от тези фанатично настроени последователи. Въобще колкото повече последователи има едно учение, толкова в по-голяма степен то бива изопачавано. Примерите са навсякъде: и в християнството, и в будизма, и в масонството ако щете, чийто ложи в момента едва ли някой може да изброи.

От тази агитация за това колко духовност и мъдрост се съдържа в беседите на П. Дънов, никой няма полза. Беседите си ги има в нета, а оценката всеки сам може да си я направи. Не е нужно да се убеждава никога в нищо, нито да се доказва каквото и да е. Има и други възможности. Не е само Дънов. Важното е всеки да си открие подходящия за него път.

А това, че Цветелина Бориславова е съветвала премиера с думи на П. Дънов, не знам въобще какво значение има. Желанието за обществено признание говори за липса на увереност, а парадирането с подобни новини е израз именно на желание за външно признание.

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/
Учителя - това е Господ, а не псевдоним или прозвище на Петър Дънов.

"Един Учител има в света!

Един е Учителят, който носи истинското знание. Той има много проявления в живота, но по същина е само един. Намери ли човек един от моментите на Неговата проява, едновременно с това ще намери и себе си. Закон е – като намериш единия Учител, като намериш Бога, ще намериш и себе си. А да видиш Бога, да видиш и себе си, това е най-свещеният момент в живота. За този именно момент човек живее.

Учител в света може да бъде само Бог. И когато Христос казва на учениците Си: „Един е вашият Отец“, той подразбира Великия, Единия Учител. Учителят – това е Бащата. Бог се превръща в Баща и взима известно отношение към нас, по закона на Мъдростта. Ето защо под Учител, в универсален смисъл на думата, ние подразбираме великата Божия Мъдрост, която внася истинското знание в света, която внася всички нови идеи, всички нови форми, всички нови чувства и импулси в живота.

И така, един е великият Учител в света, макар и много да са неговите проявления."


Беинса Дуно, "Учителят говори", "Учителят"


"Тук няма никакъв Дънов, а Аз, Господ, който се проявявам чрез неговата душа!"
14.08.1906 г., Варна, Годишна среща на Веригата

“Една воля съществува – Божията Воля. Един Господ – Бог на Любовта. Никакъв Дънов!”
“Новият човек”, неделни беседи, 1921 г., София, стр.21

“...учение на г-н Дънов няма.”
“Петимата братя”, неделни беседи, 1923-38 г., стр.75

“Аз съм вселен. Вселяването е станало на 7 март 1897 г (стар стил). Това вселяване е станало на няколко етапа.”
Петър Дънов, “Българската душа”, Издателство “Астрала”, София, 2000 г., стр.315 .


« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 12:38:07 pm от Светослав Иванов »

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/


Пентаграмът на Всемирното Бяло Братство

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/
"Тръгнеш ли в Божествения път, също така може да те срещнат трима души и да ти кажат: „Ти да станеш религиозен човек! То не е за тебе“. И ти пак ще напуснеш. Не се поддавайте на тия изкушения! Ученикът на окултната школа трябва да знае самата истина, великата Истина, тъй както си е; той трябва да знае фактите, тъй както си са в природата; той трябва да знае как действуват законите, принципите. Ни повече, ни по-малко! Нито да ги увеличи, нито да ги намали."

"Три разряда ученици", 5. школна лекция на общия окултен клас, 30.III.1922, четвъртък. Ст. София, 7.30 ч. в.

"Между всички проповедници в България аз се различавам по това, че зная на кого служа; че моето учение е Божествено. Аз няма да защитавам това учение, не съм дошъл за това, има кой да го защитава. И който се опълчи срещу мене, ще срещне Бога. По какво се различава човешкото от Божественото? Всяко човешко учение ограничава."

"Преди няколко дни дойде при мене един приятел и ми каза, че някои учени щели да говорят на събрание против мене, против моето учение. Е, тогава те се заблуждават; учение на господин Дънов няма. Следователно ако говорят против учението на Дънов, те са донкихотовци. Има едно Божествено учение, което ми е познато. То е великото Божествено учение за живота; с него аз съм запознат от памтивека."


"Напразно Ме почитат", беседа от Учителя, държана на 3 юни 1923 г. в София


Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/
"Вашите отношения към мен са отношения към Бялото Братство, а отношенията ви към Бялото Братство са отношения към Бога. Ще кажете: „Ние познаваме само един Господ.“ Вие имате грешка. Слънцето се познава чрез светлината, но и за нея има един посредник. То е етерът, иначе то ще бъде невидимо. Също така и Бялото Братство е посредник между вас и Бога."

8 август 1920 г., беседа, държана на мъжете в София
« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 12:45:42 pm от Светослав Иванов »

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
"Вашите отношения към мен са отношения към Бялото Братство, а отношенията ви към Бялото Братство са отношения към Бога. Ще кажете: „Ние познаваме само един Господ.“ Вие имате грешка. Слънцето се познава чрез светлината, но и за нея има един посредник. То е етерът, иначе то ще бъде невидимо. Също така и Бялото Братство е посредник между вас и Бога."

8 август 1920 г., беседа, държана на мъжете в София

Я да видим ..отношението ми към Беинсата,както и към проповедите му,е меко казано насмешливо...Имам си обаче"лично"отношение към "бог"и то няма нищо общо с брадаткото.Тъй,че да ме прощава горкият ГРАНДОМАН,ама да си въобразяваш,че само ти си"еквивалент"на Твореца и да съотнасяш отношението на хората към нещо толкова лично и индивидуално като"бог"към самият теб,направо си намирисва на шизоидност и мания за величие(подобна на тази на яхвето ;D)...
Учителя - това е Господ, а не псевдоним или прозвище на Петър Дънов.

"Един Учител има в света!

Един е Учителят, който носи истинското знание. Той има много проявления в живота, но по същина е само един. Намери ли човек един от моментите на Неговата проява, едновременно с това ще намери и себе си. Закон е – като намериш единия Учител, като намериш Бога, ще намериш и себе си. А да видиш Бога, да видиш и себе си, това е най-свещеният момент в живота. За този именно момент човек живее.

Учител в света може да бъде само Бог. И когато Христос казва на учениците Си: „Един е вашият Отец“, той подразбира Великия, Единия Учител. Учителят – това е Бащата. Бог се превръща в Баща и взима известно отношение към нас, по закона на Мъдростта. Ето защо под Учител, в универсален смисъл на думата, ние подразбираме великата Божия Мъдрост, която внася истинското знание в света, която внася всички нови идеи, всички нови форми, всички нови чувства и импулси в живота.

И така, един е великият Учител в света, макар и много да са неговите проявления."


Беинса Дуно, "Учителят говори", "Учителят"


"Тук няма никакъв Дънов, а Аз, Господ, който се проявявам чрез неговата душа!"
14.08.1906 г., Варна, Годишна среща на Веригата

“Една воля съществува – Божията Воля. Един Господ – Бог на Любовта. Никакъв Дънов!”
“Новият човек”, неделни беседи, 1921 г., София, стр.21

“...учение на г-н Дънов няма.”
“Петимата братя”, неделни беседи, 1923-38 г., стр.75

“Аз съм вселен. Вселяването е станало на 7 март 1897 г (стар стил). Това вселяване е станало на няколко етапа.”
Петър Дънов, “Българската душа”, Издателство “Астрала”, София, 2000 г., стр.315 .




Абе този за какви ни взема?!? ??? ??? ???Един учител?!?!Проявление на бог?!?Ми че то и аз съм проявление на бог,па макар и изразено в далеч по-скромна персона,и без претенциите да съм "самият"бог"или пък някъв си"псевдоучител"
И въобще...не знам някой истински мъдър и просветлен човек,някога да се е бил в гърдите с подобни гръмки слова

Човекът определено се е нуждаел от психиатър(нищо,че в другата тема,Тина мен ме прати да се лскувам ;D)
« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 12:59:45 pm от konstantin2007 »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Учителя - това е Господ, а не псевдоним или прозвище на Петър Дънов.

"Един Учител има в света!

Един е Учителят, който носи истинското знание. Той има много проявления в живота, но по същина е само един. Намери ли човек един от моментите на Неговата проява, едновременно с това ще намери и себе си. Закон е – като намериш единия Учител, като намериш Бога, ще намериш и себе си. А да видиш Бога, да видиш и себе си, това е най-свещеният момент в живота. За този именно момент човек живее.

Учител в света може да бъде само Бог. И когато Христос казва на учениците Си: „Един е вашият Отец“, той подразбира Великия, Единия Учител. Учителят – това е Бащата. Бог се превръща в Баща и взима известно отношение към нас, по закона на Мъдростта. Ето защо под Учител, в универсален смисъл на думата, ние подразбираме великата Божия Мъдрост, която внася истинското знание в света, която внася всички нови идеи, всички нови форми, всички нови чувства и импулси в живота.

И така, един е великият Учител в света, макар и много да са неговите проявления."


Беинса Дуно, "Учителят говори", "Учителят"
Много верни думи, но те с нищо не подкрепят, че П. Дънов е господ, а че това, което проповядва като учение е съществувало преди него, а той само го представя по подходящ начин.


Цитат
"Тук няма никакъв Дънов, а Аз, Господ, който се проявявам чрез неговата душа!"
14.08.1906 г., Варна, Годишна среща на Веригата
Това са пълни глупости, които ще се радвам ако потвърдиш с надежден източник, т.е. стенограма на срещата, а не с преразкази от присъстващи.

Отделно текста може да се тълкува в светлината примерно на адвайта веданта, според която човешката същност (на абсолютно всеки човек, а не само на някои избрани) е тъждествена с Бог. Или казано с други думи Атман е тъждествен с Брахман. Човек издигнал своето съзнание до нивото на монадата, т.е. Атман, може с пълно право да твърди, че е проводник на божественото.


Цитат
“Една воля съществува – Божията Воля. Един Господ – Бог на Любовта. Никакъв Дънов!”
“Новият човек”, неделни беседи, 1921 г., София, стр.21

“...учение на г-н Дънов няма.”
“Петимата братя”, неделни беседи, 1923-38 г., стр.75

Това е само потвърждение на горните ми думи.


Цитат
“Аз съм вселен. Вселяването е станало на 7 март 1897 г (стар стил). Това вселяване е станало на няколко етапа.”
Петър Дънов, “Българската душа”, Издателство “Астрала”, София, 2000 г., стр.315.
Тук трябва да се изясни какво се има предвид под „вселяване“. Всъщност вариантите са няколко и аз само мога да предполагам, кой е действително верния. Но това е съвсем отделна и твърде трудна тема, която засега не мисля да обсъждам.

« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 13:25:02 pm от Iris »

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/

Цитат
"Тук няма никакъв Дънов, а Аз, Господ, който се проявявам чрез неговата душа!"
14.08.1906 г., Варна, Годишна среща на Веригата

Това са пълни глупости, които ще се радвам ако потвърдиш с надежден източник, т.е. стенограма на срещата, а не с преразкази от присъстващи.

Отделно текста може да се тълкува в светлината примерно на адвайта веданта, според която човешката същност (на абсолютно всеки човек, а не само на някои избрани) е тъждествена с Бог. Или казано с други думи Атман е тъждествен с Брахман. Човек издигнал своето съзнание до нивото на монадата, т.е. Атман, може с пълно право да твърди, че е проводник на божественото.

http://www.bialobratstvo.info/index.php?option=com_content&task=view&id=137&Itemid=119

ГОДИШНА СРЕЩА НА ВЕРИГАТА

Варна, 1906 г.

На 11-ий август 1906 г. стана събор в гр. Варна под председателството на г-н П. Дънов. Съборът стана в дома на известната спиритистка г-жа Анастасия д-р Железкова11, трая пет дни.

При старите членове на събора – Пеню Киров, Тодор Стоянов, Петко Гумнеров12, Димитър Голов13, Илия Стойчев14, Тодор Бъчваров15, Гина Гумнерова16, Мария Казакова и д-р Георги Миркович (последният почина в родния си град през 1905 г.) – тая година се прибавиха други два члена: г-жа Анастасия д-р Железкова и Михалаки Георгиев17.

Събранията ставаха сутрин от 8 до 12 ч. и следобед от 2 до 5 ч., и винаги се откриваха и закриваха с Молитвата Господня.

Първо събрание, 11 август

Г-н Дънов прочете 7-а глава от Евангелието от Матея, начиная от 7-й стих: „Просете и ще ви се даде; търсете и ще намерите; хлопайте и ще ви се отвори.“18 След прочитането г-н Дънов се вдъхнови от Духа Господен и ни попита разбираме ли думите на прочетеното.

За да получим нещо – продължи той, – трябва да турим в действие ума, сърцето и волята си.

Религията има за цел да ни научи как да живеем. Знанието и Мъдростта се добиват последователно чрез усилени умствени занятия. Съзнателният живот произлиза от бялата светлина – тя е Божествена. Това е първата сфера. Бялата краска съответства на седемте краски.

Човек има пет лица – четири човечески и едно Божествено. Човеческите лица са в краката и ръцете, а Божественото лице е в главата.

Гневът, страхът и страстта са прояви от човеческо естество. Те трябва да се облагородят, като се превърне гневът в деятелност, страхът – в благоразумие, страстта – във воля. Мъдростта се добива от ред погрешки.

Лъчистата материя, която изтича от човешкото тяло, изтича най-много от ръцете и нозете ни. Тая лъчиста материя на спиритически език се нарича флуиди. Тя е енергия, която ние можем да затворим в себе си при известни случаи, като прекръстосаме ръцете и краката си. Ако се преуморяваме умствено или телесно, ние губим много от тая енергия и тогава чувстваме отпадък на силите си. Тая лъчиста енергия образува около главата ни т.нар. ореол, виден за ясновидците. Ореолът на човека бива такъв, какъвто е и характерът му. Злъчният човек има зелен ореол, кръвожадният – червен, мъдрият – син, и прочее. Ореолът на светията е лъчезарен, светложълт.

В ума и сърцето има по два центъра – положителен и отрицателен. Между ума и сърцето винаги трябва да има хармония.

Второ събрание, 13 август

Прочете се от Евангелие от Йоанна 14:1-14.

Говори се върху пространството и времето, които съществуват в Духовния мир. Ние тук, на Земята, сме в отрицателен полюс, а положителният полюс е горе, в Небето – към него трябва да се стремим.

Говори се за Бога и Неговите атрибути. Бог е върховната Сила, корона, която почива върху неизменна Мъдрост и интелигентност. В Него е всичкото благоволение и Справедливост, които са образ на Красотата. В Него е Добродетелта и предвечното спокойствие. Бог е Любов, която е над всяко същество; тайна, която е над всяка наука; промисъл, която превишава всеки разум; съвършенство, което надминава всяко понятие.

Трето събрание, 14 август

Прочете се от Даниила 10:13-21.

Прочете се от Йоанна 11:5-16.

На това събрание присъства духът на д-р Миркович, за когото имахме поставен стол около масата. Присъстваха тримата Невидими приятели, покровители частно на българския народ и изобщо – на славянството. Тия трима Приятели носят и името „Все“. За тия трима Небесни посетители бяха наредени три стола пред иконите в стаята, където ставаха събранията ни. При влизането в стаята всеки от нас се покланяше пред тях и тогаз сядаше на стола си поред.

Все значи Емануил, т.е. Господ с нас и между нас, който ни учи – Той е Великият Учител и Спасител. А Михаил е военачалникът, Гавраил – вестителят. Вероятно тия са тримата Ангели, които се явиха на Авраама при маврийския дъб и му обещаха бъдещото величие на народа, който щеше да произлезе от него, бездетния, защото у Бога нищо няма да е невъзможно.

Прочете се Псалом 41:3, Изход 7:16, Деяния 18 и 22:14, 15.

Духът на д-р Миркович говори чрез П. К. Дънов. Духът на д-р Миркович поздрави всички ни и изказа съжаление, че не е работил както би трябвало да работи, когато бил между нас на Земята: „Долу минавах за мъдър и умен, а тук съм като малко дете.“ Той каза, че в Астралния мир духовете работят и почиват. Тяхната работа била да преработват грубата материя и образуват видимия мир, в който ние живеем.

Приживе д-р Миркович обещал да се яви на г-жа Анастасия д-р Железкова. Запитан от нея, духът каза, че изпълнил обещанието си на 13-ий август, неделя. „Аз дойдох у вас и вие ми дадохте цвете“ – каза духът. И действително, в неделя, когато всички бяхме възлезли на горния етаж у г-жа Железкова, дойде на гости д р Рашев. Тя му подала едно цвете; това никой от нас не видя. Изглежда, че д-р Миркович се въплътил у д-р Рашев и по тоя начин изпълнил обещанието си. Духът на Миркович почти на всекиго от нас каза по нещо, а към Михалаки Георгиев завърши със следното: „На мъдрия ум не давай, на силния мост не ставай, за хляб не се продавай.“

Някои от нас запитаха доктора дали се е явявал на медиумите в Сливен и Търново. По повод на този въпрос стана спречкване между присъстващите. Понеже един от нас не ми даде думата да се изкажа, аз (Димитър Голов – бел. ред.) се обидих и казах, че думата има не той, а г-н П. К. Дънов, който мълчеше. Лицето на г н Дънов взе друг израз, той избухна и каза:

Тук няма никакъв Дънов, а Аз, Господ, който се проявявам чрез неговата душа. Вие забравяте, че мястото, в което се намирате, е свято. Засрамете се!
Всички замръзнахме на местата си.

...

 
« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 14:56:58 pm от Светослав Иванов »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27