Автор Тема: Откриха...  (Прочетена 132311 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

firma

  • Гост
Re:Откриха...
« Отговор #120 -: Април 18, 2006, 18:27:29 pm »
Мастодон е.Една снимка на зъб от мастодон /Mastodon borsoni/, п. 11/7см.

firma

  • Гост
Re:Откриха...
« Отговор #121 -: Април 19, 2006, 17:57:52 pm »
В Антарктика откриха античен ... въздух!

Откритието е на учени, работещи по проекта EPICA в Антарктида.

 В Антарктида е съхранен въздух от преди повече от 650 хиляди години. Той бе извлечен от замръзнали в леда газови мехурчета, намиращи се на дълбочина 3270 метра. Сега климатолозите, които изследват връзката между замърсяването на атмосферата и глобалното затопляне ще могат да проверят своите хипотези, пише New Scientist. Според специалистите, концентрацията на въглероден двуокис, с който се свързва парниковия ефект, при никакви климатични промени не може да достигне съвременните стойности.
     Проектът EPICA (European Project for Ice Coring in Antarctica), чиято цел е анализ на ледовете на Антарктида, вече позволи да се разбере как се е изменяла средногодишната температура за период от половин милион години. Учените успяха също да изчислят продължителността на всеки от шестте ледникови периода по време на този период. В частност окончателно да опровергаят хипотезата, че топлите периоди са малки промеждутъци между заледяванията на панетата.
     Иследователите се надяват, че ще се доберат до още по-стари слоеве на ледовете, тъй като вече е известно, че някои от тях са на възраст 890 хиляди години. Според Едуард Брук (Edward Brook) от Орегонския университет (Oregon State University), участник в експедицията, най-дълбоките слоеве могат да се окажат на възраст повече от 2 милиона години, но за момента на учените не е ясна връзката между дълбочината и възрастта на леда.

Heinie

  • Гост
Re:Откриха...
« Отговор #122 -: Април 19, 2006, 18:06:24 pm »
Да видим какво ще открият. Ако кажат нещо за цикличността на климатичните промени, хубаво.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re:Откриха...
« Отговор #123 -: Април 20, 2006, 18:12:56 pm »
А мислите ли че ако открият във въздуха доста сериозни следи от радиация (разбира дело на цивилизацията която е живяла тогава) ще го пуснат на бял свят ;). Да не забряваме че е имало периоади на планетата когато поради човешка или по-скоро извънземна намеса Земята определено е била отравяна!

Неактивен EfonD

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 144
Re:Откриха...
« Отговор #124 -: Април 26, 2006, 15:17:06 pm »
По-вярно е да се каже "Открит изгубен народ" . Под цивилизация Трябва да се разбира множество племена с еднакви възгледи и писменост. Които ме навежда на мисълта че и едно племе(народ) може да се разглежда като мини-цивилизация.
Елементарен човек!

Неактивен EfonD

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 144
Re:Откриха...
« Отговор #125 -: Април 26, 2006, 15:25:36 pm »
Хе, 70% от животинския свят обитава морето, а около 70%  от морските обитатели са непознати.. ;)
Имаше някъде един сайт в който се публикуваха всеки ден нови видове .

/ a отделно имаше някаква статистика за изчезващите видове всеки ден.. :(



Така че ... Оваквайте!!!  :P .... аз лично много се радвам. Интересно е каква ли животинка ще излезе от Лох Нес
« Последна редакция: Април 26, 2006, 15:27:45 pm от EfonD »
Елементарен човек!

Oberon

  • Гост
Re:Откриха...
« Отговор #126 -: Април 26, 2006, 16:53:15 pm »
Хм, май Кракатау е най-силното изригване в историята? Или бъркам??

Oberon

  • Гост
Re:Откриха...
« Отговор #127 -: Април 26, 2006, 16:55:25 pm »
От Лох Нес ли? Никаква:)
Макар че Жак Ив Кусто, при изследванията си там на 2 пъти засича масивно движещо се тяло. Историята смърди, като с кръговете:))) Местните си търсят атракция:)))

Оберон

Неактивен EfonD

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 144
Re:Откриха...
« Отговор #128 -: Април 26, 2006, 17:30:39 pm »
хаха.. е все пак може наистина да е има нещо ... само времето ще покаже. Всичко продоби голяма гласност и почна да се спекулира. Но като че ли вече само месните вярват  :P
Елементарен човек!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Re:Откриха...
« Отговор #129 -: Април 28, 2006, 01:53:16 am »
Тракийското Писмо Декодирано ч. I

автор:

Д-р Стефан Гайд

Това е книга отнасяща се до зората на човешката цивилизация. Тя обхваща един исторически период наречен Ерата на Енеолита (Халколита). Тя касае историята на най-старата цивилизация известна в Европа, позната по света под широкото понятие "Древната Европа". Книгата представлява сензационно разкритие относно най-първите познати обитатели на Древната Европа, чието етническо име е достигнало до нас чрез класически автори като Омир, Херо-дот, Питагор, Плутарх и много други.
В нея се проследява историята на едно преоткриване на Древна Тракия и хората, наричани от незапомнени времена просто "Траките". Тези хора са били известни на Херодот като "най-многобройният етнос, отстъпващ по многочисленост само на инду-сите", а на Омир, който написал своята Илиада, като "хора, които му напомнят за боговете".
По-голямата част от тази история нека други да разкажат - археолозите и специалистите по древното минало, например. На мен се пада да ви посветя в най-малката част от нея, но затова пък може би най-славната, защото тя се отнася до един такъв аспект от живота на този древен народ - Траките - който ги прави особено уникални измежду всичките им съседи, като се вземат предвид всички останали неща.
Нашите концепции за историята се променят по-бързо днес в ерата на интернет комуникациите отколкото когато и да било преди. Причината е много проста - уникално широк, никога недопускан до преди свободен достъп до мултиплени многобройни източници, което позволява безпрецедентен досега по мащаб анализ и осмисляне на глобални потоци от информация. Това касае особено силно най-старата история на света, тъй като достъпът до най-древните уникални документи достигнали до нас е бил и най-силно ограничаван и възпрепятстван в миналото поради мултиплени фактори от най-различно естество.
В тази книга ще стане ясно, че това, което мнозина археолози и историци днес наричат "пред-историческа" (праисторическа) епоха
"по дефиниция", поради липсата на идентифицирана писменост, която да "съхранява историческата памет", се оказва, че съвсем не е такава, защото става видно, (както ще се убедите сами), че в нея вече е имало писменост. Следователно границите на "историческата" писмена епоха трябва да се преместят много по-назад в древността. От декодираните в тази книга "праисторически" текстове, става ясно, че хората които са ги писали, съвсем не са били примитивни, както би се очаквало от досегашните установени "научни" представи, но показват концептуално ниво на мислене и изразяване характерно и за по-късните и "по-модерни" епохи.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 780
  • Невъзможно е нищо
Re:Откриха...
« Отговор #130 -: Април 29, 2006, 00:50:43 am »
Според фиск излиза, че бъркаме. Трябва да разучим въпроса.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 539
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re:Откриха...
« Отговор #131 -: Септември 27, 2006, 11:45:50 am »
Следи от малко животинче:


Дребосъче симпатично ;)
от
http://www.paleoshilling.nl/whatsnew.html
« Последна редакция: Септември 27, 2006, 11:49:31 am от Joro Velev »
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

mimo3ka

  • Гост
Re:Откриха...
« Отговор #132 -: Април 09, 2007, 12:27:42 pm »
Там, където морският бряг на юг от устието на Дунав завива на запад в края на Добруджанската равнина, се е образувал дълъг около два километра, но широк само няколко десетки метра нос - Калиакра. Това място е великолепно оценено от най-древните обитатели на нашите земи - траките.

Една къса стена може да осигури защита на една обширна територия, защото всички бреговете са отвесни, а защитената акватория става чудесно пристанище.
Първата крепост тук се е наричала Тиризис. Под водата археолозите са открили десетки каменни и оловни котви в подветрената част на носа - свидетелства за активното му използване. При внезапно започващите морски бури в Черно море дори и транзитно минаващите оттук кораби са намирали убежище в защитената акватория. Очевидно това дава името на морския нос - Калиакра в превод от гръцки означава просто "добрия нос". То навярно е дадено от античните гърци в VII - VI век пр.Хр., когато започва корабоплаването им в Черно море и се е използвало отначало паралелно с Тиризис.
Античният географ Страбон, описвайки Калиакра, казва, че тук е била столицата на цар Лизимах, един от наследниците на Александър Македонски. Той криел в пещерите край носа несметните си съкровища, заграбени още при походите срещу Персия. Този мит и до днес привлича иманярите и водолазите.


mimo3ka

  • Гост
Re:Откриха...
« Отговор #133 -: Април 09, 2007, 12:30:07 pm »
 Нос Калиакра е завършекът на дълъг и тесен полуостров на българското северно черноморско крайбрежие. Намира се на 12 км източно от Каварна и на 60 километра североиточно от Варна. Брегът е стръмен с отвесни скали, който се спускат 70 метра надолу до морето. Те са твърди варовици и конгломерати, образувани в някогашно плитко сарматско море. Железните окиси, с които са наситени, придават пурпурночервена окраска на носа.
Непристъпността на скалите станала причина още в дълбока древност тук да се изгради крепост. Най - ранните данни за населяването на носа са от IV в. пр. н. ера. Тогава Калиакра е населявана от тракийското племе Тиризи, дало и първото име на крепостта - Тиризис. През късната античност селището се нарича Акре Кастелиум и е един от петнадесетте града на провинция Скития, обхващаща земите на днешна Добруджа. В този период крепостта е важен пункт от Виа Понтика. С името Калиакра, равнозначно на добър или хубав нос, селището се споменава за първи път я края на XIII в. Най - голям разцвет Калиакра изживява през втората половина на XIV в., когато е столица на т. нар. Добруджанско (Карвунско) деспотство на българския владетел Добротица. То обхваща североизточните български земи, откъснати от централната власт. На името на Добротица е наречена областта Добруджа (турско произношение на името му).
През 1444 г. до нос Калиакра спрели рицарските войски на Владислав Варненчик в похода си срещу Османската империя. На 31 юли 1791г. край бреговете на Калиакра се разразява най - голямата морска битка в Черно море. Край западния и бряг руската ескадра, водена от адмирал Ф. Ф. Ушаков, разбива турската армада. С тази победа завършва Руско - Турската война от 1787 - 1791 г. В периода на турското робство е използвана за мюсюлмански духовен център.
Останките от крепостните стени са най-вече от столицата на Карвунското княжество на княз Добротица - последната българска земя, попаднала под власта на Османската империя. Съхранени са част от водопровода, баните и резиденцията на княза.
Находки открити при разкопките са изложени в малък археологически музей, направен в една от пещерите.

mimo3ka

  • Гост
Re:Откриха...
« Отговор #134 -: Април 09, 2007, 12:31:04 pm »
 Легенда за 40 - те девойки .
Най-известната легенда е за 40-те български девойки, който завързват косите си една за друга и се хвърлят в морето, за да не попаднат в ръцете на османските поробители. Сега в началото на нос Калиакра има обелиск наречен Портата на 40-те девици в тяхна памет.

Легенда за Свети Никола, покровителят на моряците.
Светецът бягал от турците и Бог удължавал земната твърд под краката му, за да успее да избяга, като по този начин бил създаден и носът. В крайна сметка той бил заловен и сега там има изграден параклис, реставриран през 1993 година, символизиращ гроба му. На това място по време на турското владичество е имало и дервишски манастир, за който се твърдяло че съхранява мощите на турския светец Саръ Султук.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27