Автор Тема: Мантрите  (Прочетена 7119 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Мантрите
« -: Декември 02, 2005, 16:58:48 pm »
в уикипедия има доста страници за мантрите и много интересна информация, ето една добра страничка на английски:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mantra
въпросът ми е някой на практика занимавал ли се е с такива техники и ако да какъв е резултатът? Моето мнение е, че повтарянето специално на някои от най-значителните мантри може да подпомогне духовното развитие, макар и като вторично средство, най-малко благодарение на влиянието на останалите практикуващи. За съжаление не съм имала време и възможност да се занимавам с това, но усещането само от няколко повторения е доста различно. Жалко че няма време за всичко...
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Oberon

  • Гост
Re: Мантрите
« Отговор #1 -: Декември 02, 2005, 17:45:05 pm »
Щом повдигаш въпроса ...аз съм се занимавал с мантра, ама много малко. Говоря за мантрата "го-ра-анг-га" Повтарянето на мантрите може да става и мислено, не е задължително да има глас.
Мантрите целят да изчистят съзнанието и да ни доближат да Твореца. Низшите мантри ( като гореспоменатата ) са за тонус и концентрация. Висшите мантри, практикувани от Висшите йоги и Ламите са тайни и се знаят от определен кръг от хора.
Смешното е, че конвенционалната представа на християнската общност и католическата църква е, че мантрите видиш ли били вредни за човека, защото той не знаел какво пее, и едва ли не това е Дяволско творение. Мантрата си има аналог в християнството - молитвата и постоянното повтаряне на името Божие. Като цяло Мантрата и молитвата са 2 страни на 1 монета:) Но мантрата е много по близка до човека, а молитвата за мен е духовно падение и ограничаване. Както всички знаете музиката и словото са Божествени, въпроса е кое е по- достойно и по-духовно ориентирано за човека. Според мене - мантрата, защото извисява човека, докато молитвата генерира надежда...и нищо повече

Оберон

Гоооо-рааааааа-аннннн-гааааааааа...като го пеех се чуствах много яко

:)

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Re: Мантрите
« Отговор #2 -: Декември 02, 2005, 23:30:36 pm »
обероснки, я пусни наколко за начинаещи моля.
до сега такова чудо не съм пробвал ама бих опитал ...

тенкс ин адванс енд чиърс
Атила
I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Мантрите
« Отговор #3 -: Декември 03, 2005, 10:38:25 am »
Според мен мантрата е вид молитва, в която се използва вибрацията на звуковете като основа. Молитвата е по-скоро беззвучно обръщение към Твореца, концентрацията е на сърдечния център.
Целта и на двете е една, но по-добре е казано в "Книгата на Урантия":
"Бог отговаря на състоянието на душата, а не на думите... Молете се само за ценности, а не за вещи; за израстване, а не за удовлетворение. [1002:4—5]Молитвата е предназначена да направи човека по-малко мислещ, но повече осъзнаващ; тя не е предназначена да увеличи познанията, а по-скоро да развие проницателността. [1616:6]".
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Re: Мантрите
« Отговор #4 -: Декември 03, 2005, 11:47:49 am »
Миро, това за молитвата е много вярно, в никакъв случай не трябва да 'генерира надежда', а да изразява състояние на душата, стремеж към Твореца - може би затова мантрите понякога да имат по-ясен ефект. Интересно обаче за стереотипите, които спомена Оберон:). Казах нещо за тези неща на майка си, а тя възрази, че религиите не трябвало да се смесват и че с 'Ом' зомбирали хората. Моите контрааргументи няма да ги споменавам:).
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Мантрите
« Отговор #5 -: Декември 03, 2005, 19:37:34 pm »
ОМ е звук на разрушението :P

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Мантрите
« Отговор #6 -: Декември 04, 2005, 10:19:56 am »
 ???.Аз лично пък смятам,че ОМ е едно малкото хубави неща.Ама пак зависи как го използваш.При тея нашумели "гурута"(особено по хипи времето) не само ОМ ами и всяка мантра си е била разрушителна
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Heinie

  • Гост
Re: Мантрите
« Отговор #7 -: Декември 04, 2005, 17:59:11 pm »
За мен формулите на роден език имат същото въздействие. Не съм се занимавал дълбоко, но дали звуковото съдържание ще има психосоматичен ефект или осъзнатият смисъл ще работи в определена посока, мисля, няма голяма разлика.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Мантрите
« Отговор #8 -: Декември 04, 2005, 21:45:53 pm »
Ами мен човек, който се занимава с медитация от 100 години ми каза, че "ОМ" е звука на деградивното начало :P
Аз не го вярвам много, ама може и да е вярно...

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Мантрите
« Отговор #9 -: Декември 05, 2005, 00:29:49 am »
Ми то си е вибрация и от намерението зависи за какви цели ще се използва. Аз след като не го използвам, за мен е неутрално.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re: Мантрите
« Отговор #10 -: Декември 05, 2005, 02:14:42 am »
"Ом а хум ваджра гуру падма сидхи хум"
Няколко пъти съм я ползвал, когато ми се спи а трябва да чета. Очите ми "светват", усещам прилив на енергия и успявам да си свърша работата.
А иначе я знам от книга на ... Блаватска  ;)
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Мантрите
« Отговор #11 -: Декември 05, 2005, 08:36:50 am »
Чувал съм и за още една мантра, че е много силна - Ом Мани Падме Хум.

Кой с мантри, кой с молитви-важното е работа да се върши и човек да се чувства в добро разположение на Духа.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен snoopoff

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 8
Относно: Мантрите
« Отговор #12 -: Февруари 12, 2008, 14:29:33 pm »
Мантрата ОМ се води за инзчалната вибрация на вселената. В първите мигове на сътворяването на нашата вселена се е чувала подобна вибрация... Ом или Аум? Първата част е отворена и е насочена навън, докато втората част М е насочена навътре. Ако си запушите ушите ще усетите как при преминаването от О или АУ на М започва да се усеща вибрация точно в центъра на главата. От вън навътре. Предполагам че е свързана с безличностния аспект на Бога, поради това че най-често и масово се ползва в будистката традиция, където целта на духовния живот е точно това сливане с Брахман - божественото сияние, празнотата. Относно другите мантри мога да кажа, че някои е добе да се пеят, други не. Има много силни мантри, които според съответното вярване се пеят само когато са ти предадени от духовен учител. Зависи човек към какво се е насочил. Има си лични мантри които Духовния учител дава според личността и индивидуалността на ученика и т.н.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Относно: Мантрите
« Отговор #13 -: Февруари 12, 2008, 15:37:18 pm »
В bratstvoto.net има таблица за имената и след това обяснение по букви.
Учителят казва: „O индусите наричат прана, а праната е силата, която изпълва пространството. Когато тя се преплете с материята /буквата М/, се образуват формите. Често казвате, че О е условията, при които Любовта може да се прояви. Буквата 0 означава, че никой не може да ви направи зло или добро, което значи, че сте свободни." Буквата О притежава качествата на Ф, но е по-силна от нея. Притежава в по-голяма степен чувство за ред, по-силна мисъл и интуиция, завършва всичко, което предприема. Буквата О е либерална. Разбира принципите, които работят чрез доброто и злото и използва условията, за да доведе до успешен край всяко свое начинание. Буквата О може да пише, да прояви известни артистични и музикални способности, но трудно ще достигне върхове в тези изкуства.
Учителят казва: „Буквата М е първичната материя, от която формите са направени, материалите, които семето извлича от почвата, за да расте." Означава материалния свят и противоречията в него. В света има две неща, които постоянно функционират: М - материята и 0 - силата. Буквата М възприема. Там, където пластовете се пречупват - страданията, там ще намерите вода -живот. Най-възвишената проява на буквата М е саможертвата, в най-ниския си полюс М означава смърт. Буквата М одухотворява свойствата на Д. Най-силното качество на М е духовността.
При хармония с триадата на раждане, тя може да развие своите психически способности и няма друга буква, която би понесла кръста тъй храбро и с толкова малко оплаквания. Най-силната буква в триадата 2-4-8 е буквата М. Тя е изпълнена с живот, сила и правда. Държи на справедливостта, но няма да стане агресивна, за да я защити. Търси пътя на примирението. Буквата М не е водач, но е добър изпълнител на плановете на онези, които уважава и обича. Когато буквата М не е в хармония с рождената триада, ще страда много и ще понесе голямо бреме на плещите си.

Неактивен snoopoff

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 8
Относно: Мантрите
« Отговор #14 -: Февруари 12, 2008, 15:47:24 pm »
Аз лично приемам оригиналните индийски писания. За интерпретациите не мога да коментирам. Четох че АУМ е оицетворение на троицата - А на Брахма, У на Вишну и М на Махадев или Шива (Сътворение, Потдържане и Разрушение). 3 в 1. Както в началото се е чувало само това - сътворяване, съществуване и разрушение в едно.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27