Автор Тема: Прабългарите - теории и факти  (Прочетена 194808 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Androctonus

  • Гост
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #255 -: Януари 26, 2009, 20:10:40 pm »
Здравец, бих ти препоръчал просто да прекратиш спора, защото си в дълбоката вода.
Ако въшпросът беше да зачекнеш Гил и в тази тема, не ти се получи.
Ако наистина имаш някакъв интерес от материята, кажи го нормално и може да ти помогнем с информация по въпроса.
Тъй де, ако не искаш на Запад и България, можем да ти дадем руски сайтове...
Къдещо ще видиш същото. :)
За нечие съжаление, действителността не е ала продукция на Бояна.
И вместо да уважиш делото на група българи, които правят нещо за обществото, ти кое предпочиташ - да им гледаш долните гащи и да отричаш фактите? Да им търсиш косури? Очевидно тази група хора са отделили много време в изследването на това, което правят.
Но ето ти още една българска група - http://modvsvivendi.org/ . Имат си форум. Ако имаш критики към реконструкции и мислиш, че наистина имаш какво да кажеш по темата, да оспориш нещо - цъкни и кажи на хората, какво не им е на ред. Ако си прав, сигурен съм, ще са ти благодарни. Ама, де се вика, смееш ли?!
Че какво - предците НИ са носели... "памперси". Доста уважително изказване от патриот.
Говори ми после за самоохулване на българите!
Не са ни евреите виновни за дереджето, мама му стара :)
« Последна редакция: Януари 26, 2009, 20:20:13 pm от Androctonus »

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #256 -: Януари 26, 2009, 20:43:54 pm »
Цитат
Това дружество за исторически възстановки - "Чигот", реално ли ни представя дрехите на нашите деди според вас?
Струва ми се, че това облекло е характерно за средните и висши чиновници, за приближените до царския двор, а не за редовия българин. Изобразените по стенописите фигури са такива, защото едва ли някой ще се емне да изобрази момъка Борил от с.Мечка. Особено впечатляващи за мене са кожените ботуши, характерни за хората с някакъв сан. Като знам до кои години на село се носеха цървули(даже и на мен ми направиха специално  ;)) предполагам, че масовата "обувка" са били именно опинците за обикновения българин и воин.
Не мисли като човек!-Крион

Androctonus

  • Гост
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #257 -: Януари 26, 2009, 20:59:59 pm »
Този тип туника, гащите и гамашите са универсални - носени са и от простите селяни на полето.
Тези обувки, не ботуши, също не са аристократичен белег.
По сведенията личи, че дрехите на аристокрацията са се различавали основно по украсата, както и по някои други елементи с чисто декоративна стойност. Но основата е една и съща. Но в единия случай имаме проста украса, а в другия златотъкани платове, бродерии...
Има изображения и със селски работници, ако това питаш, Миротворец.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #258 -: Януари 26, 2009, 21:16:51 pm »
a освен отва има и изображения на севастократори с най-обикновени обувчици, и войни с ниски ботуши
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #259 -: Януари 27, 2009, 09:04:41 am »
Радвате ме с тези ваши изследвания, защото изводите, които можем да направим доказват неща, писани в чужди хроники-една реална демокрация, в която равенството пред Бога и Закона е основният камък. Нека не ви се струват силни тези изводи, защото възможността на обикновения българин да се облича така, както се облича и  царя е външното проявление на морално-етични норми, изграждани хилядолетия под един-единствен девиз - "Един Бог, един Кан, един Народ".

Наистина ме зарадвахте, момчета!   :)
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #260 -: Януари 27, 2009, 11:04:48 am »
Е все пак тъканите,от които могат да се направят дрехит ене са толкова много. А дори сега можеш да видиш кмет или президент с дънки  иобикновена риза. Имаше едно изображение на Иван Александър мисля, в съвсем бикновена туника. Но пък когато трябва да се направи внушение и да се пкаже величественост - тогава вече идват богато украсените дрехи,коиот по-бедните не могат да си позволят.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен pimeto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 118
  • Kin: 159 ::: Sun: CAUAC
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #261 -: Март 16, 2009, 18:21:07 pm »
Привет на всички. Не ми се иска да пускам отделна тема, затова мисля най-удачно е да попитам тук.

Можете ли да ми кажете как прабългарите са наричали дървото на живота/света ? ... ако изобщо са го наричали някак, освен "дървото на света" ?!

http://www.protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Symvoli%20na%20drevnite%20baalgari-final.htm
Намирам из гугъл доста сайтове копирали части, или изцяло това проучване на "протобългарите".
Но за някакво име, никъде конкретно не се говори.
Също, не мога да намеря снимка в нета, на въпросното дърво на живота, на някои изкопан артефакт.

Благодаря предварително!

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #262 -: Март 16, 2009, 18:50:18 pm »
Не съм добре запознат с литерартурата по въпроса, но мисля че изобщо не  е известно дали изобщо е ползвано от протобългарите
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Здравец

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 156
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #263 -: Март 16, 2009, 23:24:35 pm »

Можете ли да ми кажете как прабългарите са наричали дървото на живота/света ?


Бой-Терек
Благодарение на евреите Българското царство се разпада на части, благодарение на тях и турците из

Неактивен pimeto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 118
  • Kin: 159 ::: Sun: CAUAC
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #264 -: Март 17, 2009, 09:59:33 am »

Можете ли да ми кажете как прабългарите са наричали дървото на живота/света ?


Бой-Терек
Мерси човек! Много ще съм ти благодарен ако имаш възможност д апуснеш малко повече инфо ?!  :)

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #265 -: Март 17, 2009, 10:10:22 am »
Най- добре си купи книгата
СКАЗАНИЕ ЗА ДЪЩЕРЯТА НА ШАН (или Шан кизи дастани)
Епосът на Волгокамските Българи
Микаил Бащу, 882 г. (не е скъпа)
Там е писано за него, както и повече за "пантеона" на старите българи.

Или ако отбираш от руски, можеш да почетеш на http://ziezi.net/volga/

A Здравец, защо БОЙ Терек, а не Бат Терек? (освен в сайта на войните на Тангра, другаде това название не намирам).
Ето линк за пимето: http://www.voininatangra.org/modules/ipboard/index.php?act=ST&f=12&t=2267&s=77f065b5393b90b0ff59fc81f41a6451
« Последна редакция: Март 17, 2009, 10:21:35 am от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен pimeto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 118
  • Kin: 159 ::: Sun: CAUAC
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #266 -: Март 17, 2009, 13:38:22 pm »
Перфектно! Поръчах си книгата! :) Благодаря на всички за помоща!

Неактивен jediguardian

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 571
    • Сериалът Heroes
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #267 -: Април 08, 2009, 15:35:15 pm »
http://bolgari.net/%D0%94_%D1%80_%D0%A1%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BE%D0%BD_%D0%A1%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2__%D0%92_%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%B5_%D0%BE%D1%82_1476_%D0%B3_-h-165.html

Цитат
Д-р Симеон Симов е родом от Перник. Завършил е медицина и поради желанието си да напредва в професионално напуска страната ни преди близо 40 години. Живее в Германия и Италия. Колекционер е на географски карти, гравюри, литература за тях, книги за музика и орхидеи.

  -         Г-н Симов, казвате, че България е била винаги в Европа, че е една от първите държави на Европа.

 - Веднага го потвърждавам, че България във всички карти от 1476 г. е вътре. Дори има портолани, това са ръчните карти, едно време работени за мореплавателите, в които пак ще намерите България. Това означава, че учените никога не са забравяли България

- Дори са я отбелязвали и по време на турското робство у

- Нещо повече, по време на турското робство има 450 карти и ако намерите и една, в която няма България, ще ви дам един милион. Навсякъде съществува България. С големи букви е написано Турция без всякакви граници, откъде докъде, но България си остава България. Най-хубавата карта за мен, за Европа и България, си остава картата, нарисувана от Себастиян Мюнстер през 1564 г. Той е нарисувал една жена, която представлява Европа. И ако я гледате по средата, към корема, там я има България.

- Защото сме пъпа на Европа, така ли?

-Пъпа на Европа и то още преди 500-600 години.

 - Как се поради тази ви страст да събирате карти, г-н Симов ?

- Като бедно селянче никога не бях виждал карта. Когато напуснах България, видях как един французин продава стари карти. Говорих с него и му казах, че съм българин, но нямам пари, а много ми се иска поне да си гледам държавата. Накрая той ми даде една карта почти без пари. Тя страшно ми харесваше. Беше не много стара, сигурно над 300 години (смее се)

- Правили ли сте други дарения някога?

- За 1300-годишнината на България подарих на Националната библиотека 31 стари карти и горе-долу толкова гравюри. Гравюрите изчезнаха, картите са още там.

- Предлагали ли са ви да направят откупка на колекцията ви?

 - След втората изложба на проф. Дойно Дойнов казах, че тези неща трябва един ден да дойдат в България, защото тук им е мястото. Преди три години имах лични неприятности. Обърнах се към няколко библиотеки и тогава можех да получа огромна сума, но веднага си помислих: "Дано да успееш и този път да закърпиш положението..." И успях.

- Как се решихте да направите това дарение именно сега?

- Свързах се с новата председателка на архивите Боряна Бужашка и с нея някак много бързо се разбрахме, че всичко трябва да дойде тука, в родината

- Вашите близки не проявяват ли някакви претенции..

- Претенция не може да има никой. Аз съм работил като вол за това и то е моето богатство. С него мога да правя това, което искам. От моето семейство ми казват, че ме обичат, че дори да се върна и като циганин, и като богаташ, за тях е все едно.

- Освен уникалната колекция от карти притежавате и огромна библиотека с книги, в които има тематични колекции..

- В Италия имам още две библиотеки. Музикалната библиотека, която не е толкова голяма, и библиотеката на другото мое хоби - да развъждам и отглеждам орхидеи. Събрал съм книги за орхидеи от цял свят. Третата ми сбирка е от готварски книги. Ако умра - всички те също идват в България. Моите хора нямат никакви претенции...

- Като любител на музиката, предполагам, че не събирате само книги за музика, но и самите музикални произведения...

- О, да, музикалната ми дискотека съдържа над 10-15 хиляди плочи, в които ще намерите уникални записи. Райна Кабаиванска и Николай Гяуров заедно с Пласидо Доминго пеят в "Ернани" през 1971 г. или други, т.нар. черни плочи. Притежавам например портрет на Николай Гяуров, който е близо три метра, рисуван от австрийска художничка, който също договарям къде да го предам като дар

- Г-н Симов, вие направо сте достоен на ваше име да бъде направен музей?

- Не... Поръчал съм, един ден, като умра, да разпръснат праха ми в Дунав, в Германия, и ...така да стигна до Черно море, което много обичам.

- Какво е за вас България като усещане? Винаги ли сте се чувствал българин?

 - Абсолютно, никога не съм преставал да бъда българин

- А изпитвал ли сте някога неудобство от това, че сте българин, например в най-тоталитарните времена, когато сте живели зад желязната завеса така да се каже?

- Не. След като напуснах България никога не съм дал нито едно интервю, не съм казал нито една дума след какво е положението в родината ми, въпреки че можех да изкарам много пари, защото тогава бяхме единици, които бягахме зад граница. Никога не бих могъл да говоря против една страна, която е моя родина. И това е най-гадното, когато хората започнат да говорят против родината си. За България няма да чуете лоша дума от мен.

- Да се върнем на картите, какъв период обхващат те?

- Най-старта е от 1476 г., последните са от около 1890 г. По-нови карти не съм събирал. Исках да събера картите, които да помогнат и на политици и на учени да видят какво е била България някога. Картите са 450., а атласите са над 350. Що се отнася до книгите - първата е на Деофелактос Охридски от 1526 г. Събрал съм страшно много книги за Освобождението на България, за Руско-турските войни.

- И къде ще бъде съхранено това богатсво?

- Всичко идва в Главно управление на архивите и отговорността пада върху г-жа Боряна Бужашка. Искам всички да знаят, че тези книги са донесени тук от мен. Тя предостави всичко на мен и го повтарям, за да не си позволи някой някога да я обвини, че била скрила или прибрала нещо.

- Изчислявал ли сте стойността на колекциите си във финансовото изражение

- Не, макар да мога да го направя. Но ако го направя по днешни цени - това е цяло състояние.

 

В-к “Дума”, Татяна Кирякова

 

Бел Ред. - "Европа за България в колекцията на д-р Симеон Симов" се наричаше изложбата, която бе наредена във Военния клуб и бе открита от премиера Сергей Станишев преди няколко години. Бяха изложени наистина уникални атласи, карти, гравюри и книги, събирани от д-р Симов по търгове и аукциони по цял свят - С. М.

Това може да е потвърждение на теориите на Гил за състоянието на България след падането на Търновското царство.

Неактивен Hari

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 56
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #268 -: Април 08, 2009, 18:34:05 pm »
Интересно интервю! :)
Важна част от него, която може да послужи за урок на основни участници тук е:

"Никога не бих могъл да говоря против една страна, която е моя родина. И ТОВА Е НАЙ-ГАДНОТО, КОГАТО ХОРАТА ЗАПОЧНАТ ДА ГОВОРЯТ ПРОТИВ РОДИНАТА СИ. За България няма да чуете лоша дума от мен."

Неактивен Hari

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 56
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #269 -: Април 25, 2009, 13:38:19 pm »
Реан – кошмарът на Византия
 
За да можем да вървим гордо напред, да осмисляме адекватно съвременната ситуация и да правим винаги ДОБРИЯ ИЗБОР е нужно най-напред да знаем какви държави и история сме имали, за да сме наясно към какво се стремим, какво бъдеще искаме да съградим...

До края на цялата изборна кампания за местен и европейски парламент Actualno.com ще ви запознае с множество български владетели. Признавани или не, доказани или не, спорни или безспорни. Ще се опитаме да ви разкажем за мъжете, гордо защитавали българското име, традиции и обичаи. Един път независими, друг път васали, а много често повече от императори. Тези мъже, които са писали българската история и са ни направили това което сме.

Поредният владетел на Велика България, с когото ще ви запознаем е Кан Реан (Татра-Банат, Мундо) (505-520г.) - син на кан Масгут.

Реан е известен с разгрома си над Византия, която била принудена да му плаща огромен данък и му отстъпила голяма част от Балканския полуостров.

Според портрета, който му изгражда Боно Шкодров, Кан Реан продължил мисията на своя баща и разширил наказателните операции спрямо Византия в Тракия. Прославил се с личното си участие в успешни сражения и необичайна храброст в боя. В една от решаващите битки срещу Византия неговият отряд от 1000 конници /банат/ разбил 15 хилядна византийска войска.

Разгромената Византия била принудена да му плаща огромен данък и му отстъпила голяма част от Балканския полуостров.

Верен и на идеалите на своя дядо кан Атила, той създал и условия за по-добър живот на хората в региона на равнинната област Банат и планинската област Татра, които и сега носят спомен от неговото име.

Имал е военно превъзходство и възможност да превземе и опустоши Констатинопол, но по примера на дядо си кан Атила, не го е направил. Подобно на Кан Алп-Бий, той подкрепил възкачването на престола на император Юстин І, а след него и на племенникът му Юстиниян І.

През 503 Кан Реан (може би владетел на кутругурите) пристигнал в придунавието начело на голяма армия и многоброен народ.През 504 Кан Реан с ромейска подкрепа и съгласието на славяните (както и с подкрепата на панонските българи) започнал война срещу остготите.Първоначално българите превзели Мизия а след това и Срем.От там кан Реан навлязъл в Панония, където съединил армията си с тази на панонските българи.В решителната битка при Сирмиум българите били напълно разгромени от остготите.

При изтеглянето си българите нападнали гепидите, победили ги им отнели Банат където се поселили, обединявайки се с панонските българи.Заселването на Кан Реан усилило много Панонска България.

През 513 избухнал бунта на Вителиан. Той се самообявил в Малка Скития за император и събрал голяма армия от българи, хуни (вероятно кутригури), славяни и варвари, с които потеглил на юг. Неговата армия разорила Тракия, но под Константинопол претърпяла поражение.

След това Вителиан се съгласил да стане управител на Тракия и след като платил на варварите ги отпратил.През 515 панонските българи извършили нападение над Илирик, който опустушили. През 517 панонските българи извършили ново голямо нападение, като този път взели със себе си и славяни.

В устремът си българите стигнали чак да Термопилите, опустушавайки страшно Западните Балкани. Илирийският управител Йоан платил на българите 1000 фунта злато, за да пуснат пленниците. Българите направили това, но тези за които не стигнали пари избили под стените на градовете.

Император Анастасий, виждайки че не може да спре българите изградил т.нар. "дълги стени", от Деркос до Хераклея, за да запази поне Константинопол. Тези стени впоследствие били наречени "стени на страхливостта"/ "стени на срама".

http://goodchoice.actualno.com/new_235799.html

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27