Автор Тема: Прабългарите - теории и факти  (Прочетена 194641 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен jediguardian

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 571
    • Сериалът Heroes
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #180 -: Октомври 08, 2008, 00:19:51 am »
Като бях малък(сигурно преди 7-10 години е било) бях у баба ми. Тогава по Канал 1 даваха някакво предаване за историята на българите. Показваха разни картинки и образи и през това време един глас приказваше как българин и австриец(май) си говорят. И австриеца започнал да обяснява как българите били мега-древни, направили 11(или там някъде) държави и как минавали през Египет и през къде ли не. Чак когато взех да чета повечкото теории(особено различните разновидности на автохонната) си спомних за това предаване. Дали някой от тук го е гледал? Не помня от къде казаха, че са тръгнали българите, но май си беше от Балканите-Египет-Китай-после обратно през Кавказ и т.н. Може и да се бъркам за последното.

А между другото много ме дразнят тея професори, които през 2 месеца се изказват с "новината", че сме били от Иран. Също ме дразни тоталното непоглеждане на автохонните тези. Дори и да е заблуда автохонния произход все пак трябва да се проверят данните. Да не говорим колко по-отрано са българите на Балканите, което дажи и поддръжниците на иранската теория не отчитат(повечето). Съвестните учени проверяват ВСИЧКО.
« Последна редакция: Октомври 08, 2008, 00:27:26 am от jediguardian »

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #181 -: Октомври 08, 2008, 04:25:23 am »
...
Ние, българите, сме създателите на Всичко, което Е? Ние носим Цялата Истина в себе си?
   Интересно заключение. Любопитно ми е как стигна до него?
   Да, началото на българите е започнало като последователи на Баорг. По-точно като последователи на познанието предавано от Баорг. Но малцина са имали някаква кръвна връзка с него. В този ред на мисли, много прав е бил онзи, който е писал: "Българин не се ражда. Българин се става." (или нещо подобно) Усвоявайки предаденото познание, осъзнавайки и прилагайки го, едва тогава ставаш истински Българин.
   
Цитат
Благодарение на Премъдрия Баорг, българите носят проявеното познание за Великия Свидетел в себе си... Носели са го, защото са имали Разбиране за него!
Великия Свидетел... Частицата на Господ в нас...
   
Цитат
Великият Свидетел или частицата на Господ в нас идва с Името!

    Научавайки Името, осъзнавайки че Аз е проявената част от Името .... това е процеса "идване на Великия Свидетел"
    Сега малко по-ясно ли е?
    Ние сме наследници на познанието на един от Премъдрите. Той, Баорг е наследник на познанието предавано от някои от Великите Човеци. Кръвна връзка и родство в този порядък е немислима или най-малкото безлична.

...
Великия Свидетел... Частицата на Господ в нас... Тази частица я носим само ние, българите и нещо повече-тя си има име.
...
    Не, не я носим само ние. Само при нас е запазено в такава степен познанието за нея. Затрупано е от много пластове "пепел" .... дълго е за описание.
   
   Прабългарите - теории и факти
   Познавайки описанията на древните за тях, колко от нашите съвременици бихме нарекли Българи? Срамно е нали? Дори сами себе си е притеснително да назовем така. Похвално ще е да променим нещата, като започнем от себе си. После само чрез примера си, без налагане на възгледи и воля, да покажем достойнството на истински Българи.
   Едно от писанията на българите започва така: "Българин е който знае ...."


   P.S.
   Да знаеш не е да си прочел тонове писания. Нито да си изгледал всичкото документално-научно кино. Само лично преживяното има непреходна стойност .... ако е осъзнато разбира се.  ;)
   Така виждам нещата в този момент.
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен xnet_user

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 315
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #182 -: Октомври 08, 2008, 05:29:57 am »
И май не е само при нас.
Да вземем тибетския възел, небесната костенурка, индианската пеперуда, българската канатица, която я има 1:1 и при перуанците... основата на всички тези символи е шестоъгълник. Това не предполага ли, че и тези народи са имали познанието за Атман. Има много знания закодирани във фолклора.
А перуанците колко сърдечни хора са, нямам думи, природата за тях е нещо свещено. За разлика от българите мизерията не ги е покварила.
За това подкрепям призива на Жоро за незабавна вътрешна промяна.
Стига теории и филосифии, време е за работа.

buden

  • Гост
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #183 -: Октомври 08, 2008, 05:44:31 am »
Да вземем тибетския възел, небесната костенурка, индианската пеперуда, българската канатица, която я има 1:1 и при перуанците... основата на всички тези символи е шестоъгълник. Това не предполага ли, че и тези народи са имали познанието за Атман. Има много знания закодирани във фолклора.
А перуанците колко сърдечни хора са, нямам думи, природата за тях е нещо свещено. За разлика от българите мизерията не ги е покварила.

Напълно съгласен съм, че не съм видял перуанец, които да не излъчва някаква .. природна интелигентност ще го нарека. Не че съм виждал много, но съм ги срещал. Тибетци не съм, но скоро и това ще направя.

А Жоро можеш ли да дадеш информация, от къде може да се узнае повече за Баорг и неговото учение?

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #184 -: Октомври 08, 2008, 20:45:25 pm »
Жорката Велев,
Стига хвърля хората в тъч, ами постни поне някоя книга за Баорг?! Поне заради мен, щото нищо не знам по темата!!! ;)

Неактивен jediguardian

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 571
    • Сериалът Heroes
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #185 -: Октомври 10, 2008, 00:35:28 am »
Мда, няма да е лошо малко инфо да се даде.
Иначе добре дошъл отново Жоро ;).

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #186 -: Октомври 10, 2008, 04:40:09 am »
Мда, няма да е лошо малко инфо да се даде.
Иначе добре дошъл отново Жоро ;).
   Добре заварил! Ама аз май само минавам за малко.  ;)

   Баорг ....
   Учението на Баорг е частично втъкано в книгите на Румен. Не знам да има други някакви писмени сведения от който и да е период. Поне на мен не са ми известни.
   ОИТ и медитация са източниците, които може да ползвате. После .... отидете на местата, за които сте научили. Поговорете със съзнанията, които сте срещали. Станете изследователи, ако така ви харесва.
   
   След като теориите и философията стигнат върха си, стигаме до Избор. Да продължим спускането или да станем практици.
    Прабългарите са избрали последното, за разлика от днешните ни "дрогшутър алкочалга псигеймъри"  :-[
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #187 -: Октомври 17, 2008, 23:22:29 pm »
Проф. Георги Бакалов: Памир е прародината ни, не Западен Сибир

06.10.2008  12:12
Памир, а не Западен Сибир, е прародината на българите. Това са установили наши учени след едномесечна експедиция в Афганистан. Историкът проф. Георги Бакалов обясни, че антропологичният тип на голяма част от припамирските етноси е сходен с този на българите. Той изказа съмнение и за "изключително славянския" произход на българите. Според професора са събрани много данни, които да променят представата за древната ни история и клишетата в учебниците.

Освен антропологични сходства членовете на експедицията са констатирали и прилики в музиката и лексиката. Проф. Бакалов обясни, че има връзка между българския и персийския език. Според Бакалов думите в речника ни, които приемаме за турски, всъщност са с персийски произход.

“Ние не принадлежим към Иран, но имаме връзка с него, а в Сибир няма почти никакви данни за българите”, обясни Бакалов. Според него е крайно време Софийският университет и БАН да подпишат договори с научни институти от Памир и да изпратят учени, които да проучат каква е връзката ни с народите, които живеят там. /Mediapool.bg

Неактивен jediguardian

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 571
    • Сериалът Heroes
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #188 -: Октомври 18, 2008, 20:02:56 pm »
Айде още един направи "откритие". Другия месец очаквайте друг професор.

Неактивен Доктора

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 241
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #189 -: Ноември 02, 2008, 12:46:33 pm »
Две интересни статии за древните българи!
"Като не щеш мира - на ти секира"! кан Крум

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #190 -: Ноември 02, 2008, 13:35:19 pm »
Докторе, лъкове и на 20-на метра изпитват проблеми да пробият ризница, кво остава за повече. А  Статията за лъковете е абсурдна до немай къде.
 През целия период на средните векове стрелците са имали по-скоро деморализираща роля, а не да избиват  като снайперисти всичко дето шава.Лъкът винаги е бил по-скоро поддържащо,отколкото основно оръжие. И макар,че при Българите е имало мно конни стрелци, основната сила си остава тежката конница(която противно на популярното мнение, не е измислена от рицарите,а  от редица народи дошли от източника, в това число и българи). А след установяването ни по тези земи започваме да използваме все повече и повече пехота.
 Има предостатъчно византийски стенописи от 6-11 век ,които показват същите лъкове,като тези на българите.
  В България арбалетът е непознат до 12-ти век. И го опознаваме от страна на Запада,а не на Изтока. От една страна латинците са го използвали срещу нас. От друга е имало внос на арбалети от Италианските градове-държави, Германия, Унгария, вероятно и  още няколко държави.
Вярно,че като цяло е доста страшно оръжие, но пробивността му рязко спада с разстоянието. А да пробие кована рицарска броня на разстояние над 5-6 метра е абсолютна фантастика. При опит,които правихме с приятели с реплика на средновековен арбалет не можахме да пробием контейнер за боклук, а какво остава за броня, която си е изработена със съответната форма за да се плъзгат ударите и да се намалява силата им. Въпреки,че презареждането и мотнема време, доста широко се застъпват конните арбалетчици, особено през 14-ти и 15-ти век.

Време е да се избавим от представата че българите са бил истеен народ от конни стрелци, като монголите и да се обърне повече внимание на други важни аспекти на българските войски - а именно тежката конница и пехотата. Просто повлияните от комунистическ овреме разбирания са, че сме били едва ли не копия на монголите - с пухкави кожени шапки и препускащи  в кръг и обстрелващи врага.

 
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Доктора

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 241
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #191 -: Ноември 02, 2008, 16:31:33 pm »

Гил Галад, благодаря, че ме осветли по въпроса!  :P Това за лъковете е само една извадка от по-обширно изследване; даже не зная кой я е качил в Интернет, но изследването е мое. Много може да се спори по казаното от теб, но е излишно. Ще напомня само какво се случва с непобедимите рицари -кръстоносци облечени в броня от глава да пети при срещата им с войските на цар Калоян! Да, да секли са ги и със секири и са ги сваляли с бойни гири и куки от конете, но са ги разстрелвали и точно със споменатите лъкове и то от разстояние. Същото се случва и във Волжка България със елитните войски (тежка конница с брони на конете и ездачите!) на Чингизхан, които биват разбити при първото нахлуване в това българско царство! Мога да пусна повече факти по въпроса за бронебойните стрели на българите(върхове от тях имам в личната си колекция)и сложносъставния лък. Ако ги сложиш на обикновен спортен лък ще те пробият заедно с контейнера за боклук; да ме прощаваш! А бойния лък е "съвсем друга опера" (има поставен рекорд с такъв на далечина на изстрела - 750 метра!)...... :-X   
« Последна редакция: Ноември 02, 2008, 21:53:24 pm от Mirotvorec »
"Като не щеш мира - на ти секира"! кан Крум

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #192 -: Ноември 02, 2008, 17:03:23 pm »
Според мен причината, че са се изстрелвали повече стрели с български лък - 10-12 не е, че българският лък е по-лек за стрелба, а натренираността на българите.
Някъде бях чел (разбира се може да е художествена измислица, ама може и да не е), че далеч не всеки е можел да стреля с български лък (и на далеч не всеки му е разрешавано да пипа такъв). Съмнявам се, че повечето хора изобщо ще могат да произведат какъвто и да е изстрел с такъв, дори да пратят стрелата на 10 метра.
Антон Дончев беше описвал с сказанието упражнения за стрелба с такива лъкове. Бие барабан все по-бързо, и при всяко думкане трябва да изстреля война стрела. Дори тренираните войни понякога са "изплювали" стрелата само на няколко крачки напред. Кожата им е падала от пръстите и месата са им ставали на дроб. И са ги топяли в солена вода.
Та не е било лесна работа да се опъва такъв лък.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #193 -: Ноември 02, 2008, 17:06:07 pm »
Петър Добрев е отчасти поръчков. За Божидар Димитров няма да спомена дори...
Да, ама книгите на Петър Добрев не са приети, а в учебниците продължават да пишат глупости за прародината на българите.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #194 -: Ноември 02, 2008, 17:33:46 pm »
Загубата на латинците от Калоян не се дължи на лъковете, а на глупостта и надменността на френскте рицари. За пример - само няколко години по-късно си го връщат за Одрин и при това тъпкано.
Дори скоростта,която посочваш не е кой-знае какво, след като от стрелците с английски дълги лъкове е изисквано да могат да изпращат до 20 стрели в минута. Всичко е индивидуално и е въпрос на тренираност
 Имаме си и разказ на един арабски хроникьор как при битка между арабите и кръстоносьците, горе долу по същото време както и историята на Калоян, арабите, въоръжени със сложно съставни лъкове засипват латинците с град от стрели. И какво става. Ами рицарите продължавт напред,а от гамбезоните им стърчали по пет шест стрели.
 Просто една ризница няма как да бъде пробита дори от бронебойна стрела на повече от 20-на метра. Удар на копие - да, удар от чукове и секири пак могат да преминат. Но една стрела изстреляна от далче няма да премине през ризница. А плетените ризници са били основното въоръжение на рицарите през периода 11-14-ти век. Да не говорим,че рицарят дори спешен пак е страшен опонент - в крайна сметка добре,че е лошата дисциплина, че да им наритаме задните части

 А за споменатия контейнер - наблягам,че за разлика от броните, той е плосък, стрелата попада в него под ъгъл много близък до 90 градуса, тя няма къде да се хлъзне, няма къде да се отклони силата. Докато кованите брони са изцяло от сложни криви именно с такава цел- отклоняване на удари и намаляване на силата на удара.


Тангра, художествена измислица е. Никой няма да тръгне да използв анеща, от които на петата минута ще е грохнал.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27