Автор Тема: Прабългарите - теории и факти  (Прочетена 194626 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #420 -: Септември 26, 2012, 10:22:15 am »
Не е така, Vàli.
Защото през периода 7-1 в.пр.Хр. тука имаме регистрирано Одриско царство, което става федерат към Римската империя.

В изворите за първи път думата "българи" се среща едва през 4 век. 

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #421 -: Септември 26, 2012, 11:21:03 am »
Названието "българи" идва от тракийското племе "кари" (срещано също и като "гари"), които са тръгнали от Балканския полуостров на изток. След това пак са се върнали на Балканите. Писах вече за това:

http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,5089.msg258625.html#msg258625
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 11:41:25 am от Monolith »
Бъди Слънце!

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #422 -: Септември 26, 2012, 11:33:37 am »
Здрасти, Monolith. Мога да приема начина ти на мислене, но искам да те запитам - ти правиш ли разлика между военен поход и преселение на народ?

От линка не видях някъде да е обяснено, че етнонима "вulgari" произлиза от племето "кари".

Неактивен Vàli

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #423 -: Септември 26, 2012, 11:46:32 am »
Не е така, Vàli.
Защото през периода 7-1 в.пр.Хр. тука имаме регистрирано Одриско царство, което става федерат към Римската империя.

В изворите за първи път думата "българи" се среща едва през 4 век.
Точно така е - в периода 7-1 в.пр.Хр. не сме имали държава !

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #424 -: Септември 26, 2012, 11:57:59 am »
Напротив, Vàli. Има ли сме царство (държава) през този период, но в историографията тази държава е известна под името "Одриско царство", а не Българско. Тоест народа е един и същ, но имената са различни.

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #425 -: Септември 26, 2012, 12:04:43 pm »
Здрасти, Monolith. Мога да приема начина ти на мислене, но искам да те запитам - ти правиш ли разлика между военен поход и преселение на народ?

От линка не видях някъде да е обяснено, че етнонима "вulgari" произлиза от племето "кари".

Напротив, Vàli. Има ли сме царство (държава) през този период, но в историографията тази държава е известна под името "Одриско царство", а не Българско. Тоест народа е един и същ, но имената са различни.

data - раздвам се, че си започнал да опипваш почвата. Преселение е, не е военен поход. Не ми се обяснява с часове. Karutzar / Tzarkarui е писал предостатъчно за това. Ако се интересуваш - виж линковете и търси негови постове/материали. Освен това е имало и други Българии по същото време, макар и с малко по-различно име - Бактрия, Кушанската империя, Балхара и т.н.

А това, че траки и българи е едно и също вече трябва да е станало ясно и на най-бавнозагряващите вече. На който не му е станало ясно - да прочете настоящата тема отначало. Тази също - http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,5089.0.html.

Поздрави.
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 12:13:17 pm от Monolith »
Бъди Слънце!

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #426 -: Септември 26, 2012, 12:24:13 pm »
Чел съм ги. Нищо ново под Слънцето. Голяма каша са забъркали въпросните блогъри. Те не се различават от други стари автори, които още преди 200 години са писали, че коренът на думата "вulgari" е с всякакъв друг произход (включително и извънземен), но не и свързан с хилядолетната балканска религия на предците ни. Досега ако не знаеш има над 40 хипотези за произхода на името ни. Смешно.

Преди няколко месеца в един интересен сайт се изведе друга хипотеза за произхода на името "българи". Лично аз подкрепям тази теория, защото е свързана с нашата народна религия, която сме имали. Препоръчвам ви да я прочетете без значение колко е дълга заради артефактите и съжденията към тях, защото сте търсещи хора. Сигурен съм, че ще ви бъде интересно и полезно
https://forum.tisitova.com/viewtopic.php?f=16&t=1339 

Никога е нямало тотални масови преселения от Балканите, при които в един исторически момент всички хора заедно с бебетата, бабите, конете и кокошките да са се изнесли от тези земи. Нито пък е имало някаква асимилация от други народи, като например "славянския" и "прабългарския", които уж дошли тук и асимилирали траките и те така изчезнали.
Поздрави.
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 12:53:17 pm от data »

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #427 -: Септември 26, 2012, 12:56:18 pm »
Българи и траки са едно и също. Капиш?

Виждам, че изобщо не си си направил труда да прочетеш постовете ми от другата тема и бързаш да коментираш. Прочети ги:
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,5089.msg258544.html#msg258544
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,5089.msg258625.html#msg258625
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,5089.msg258636.html#msg258636
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,5089.msg258934.html#msg258934

И също това, заедно с коментарите:
http://sparotok.blog.bg/politika/2010/10/17/greshkite-na-petyr-dobrev-ili-boje-pazi-bylgariia.621402

Мерси за линка към темата за религията.
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 13:08:08 pm от Monolith »
Бъди Слънце!

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #428 -: Септември 26, 2012, 13:17:15 pm »
Аз не съм твърдял, че българи и траки са различни народи.
Колкото до линковете... Напротив прочетох ги и ти обърнах внимание, че в тях НЯМА изведено, че произхода на думата "българи" е свързана с племето "кари". Дай ми точни цитати, а не да търся какво е писал този или онзи автор в блоговете си.

За спароток какво да ти кажа - той също не пише за преселение на народ от Балканите. Прочети му пак материала. Напротив, пише, че на изток има следи от останали тракийски топоними, хидроними и т.н., но никъде не пише, че народа от Балканите се е пренесъл на някъде си. Дори критикува твърденията на П.Добрев, че българите дошли от планината Имеон на Балканите. 
За това ти писах, че е добре да се прави разлика между военен поход и преселение на народ. Все едно да твърдиш, че Ал.Македонски като превзел Персия и стигнал до Балхара, тогава чрез походите му се е преселил и целия македонски народ.  Не става така.
Поздрави.   :)

Неактивен Vàli

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #429 -: Септември 26, 2012, 13:58:50 pm »
Има много различни теории, от десет книги-десет различни теории ще прочетеш и все от уважавани личности...Така, че аз отдавна спрях да се интересувам от тези въпроси ! Знам само, че българите идваме от Персия и сме арийци  :D

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #430 -: Септември 26, 2012, 14:12:39 pm »

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #431 -: Септември 26, 2012, 15:53:53 pm »
Поздрави и благодарности konstantin2007 :flag_of_truce:. Тази статия я търся от доста дърго време. :dance:
Моля ти се Monolith прочети я. Това което ще допълна са си лично мой предположения и теории. Казвом го за да си спестим напатките, че мнението ми е повлияно. По скоро ако ме чуят преподавателите ми че ме скопят. Та някъде към 8000 г.пр.н.е. на балканите стъпва народ който пристига по вода, като навлиза във вътрешноста на полуострова но река Струма. Сега немога да кажа дали са българи или не знам само че куртурата, керамика, уръдия на труда и прочие не са идентични с тези в Мала Азия. Отбелязвам отново, че това са си лично мой наблюдения. Казвам с тази на Мала Азия, защото според учените този народ е дошъл точно от нам. Мога също да твърдя, че действията им не са преселнически, а по скоро колонизиращи. Друуго което знам, е че през средно каменната епоха /периода преди новокаменната епоха за който говоря/ Балканския полуостров е бил слабо населен. По пътя си те основават едни от най-известните селища през периода Градешница, Караново от които знаем, че са имоли писменост/протолинеино писмо/. И накрая са се настанили по Черноморското крайбрежие където трябва дъ се търси най-голямата им колония, но за съжаление в наши дни това се намира под вода. Единственот което е останало от нея е варненския халколитен некропол който се е намирал доста навътре в сушата при настъпването на ПОТОПА /5508 г.пр.н.е./. И от тук вече са настъпили разселванията посочени в
http://www.bono-shkodrov.narod.ru/ziv01/index.htm

Поздрави
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #432 -: Септември 26, 2012, 16:35:29 pm »
data - аз говоря за постепенно мирно разселване на балканските племена от 5508 г. пр.н.е. до 1000 г. пр.н.е., породено от потопът в Черно море и други фактори. Всеизвестно е, че траките са били като цяло миролюбиви и винаги са предпочитали разселването и търсенето на нови територии пред войната във вече пренаселени земи.
Ако не вярваш на мене - виж линка, който е дала konstantinka (благодарности за него) и нещата, които говори baradj.

Александър Македонски е една искра - появява се и залязва. А държавите, които са се образували от разселените траки са просъществували стотици и хиляди години, така че за някакъв си маргинален военен поход и дума не може да става. За да се задържи един топоним на едно място са нужни векове.

Относно името 'българи' и тракийското племе 'кари' - Кари -> Гари -> Бъл-Гари. (Един от най-вероятните варианти за произхода на названието).

baradj - това ми звучи като идването на атлантите и смесването им с местното население, което действително се е случило в периода около 11000 - 10500 г. пр.н.е., но не трябва да забравяме, че балканските племена са едни от най-старите поначало, така че не е изключено да е имало цивилизация на Балканите и преди това.
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 16:51:28 pm от Monolith »
Бъди Слънце!

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #433 -: Септември 26, 2012, 17:15:40 pm »
Monolith от археологична гледна точкапреди преди 7800 г.пр.н.е. балканите са населени в съвсем малко територии, тъй като климата е бил доста по хладен от колкото след горе посочената дата.
Хареса ми, че наричаш Траките, Балкански племена. Този общ термин Траки го въвежда А. Фол, който е неточен и неправилен. Също имам и една друга теория за някои от племената на балканите, които идват някаде в началото на 1 хил.пр.н.е., но за нея ще говоря друг път тъй като не съм я доразвил.
Единствено забележка имам за датировката на разселване на траките след потопа. Просто както и да го гледам невъзможно е да са се разселвали 4500 г. За това време да са обиколили света 1000 пъти. По мое мнение това разселване приключва на различни места по различно време, но мога да поставя като крайна дата 4500 г.пр.н.е.
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re: Прабългарите - теории и факти
« Отговор #434 -: Септември 26, 2012, 17:54:47 pm »
Monolith, много интересен начин на мислене имаш. Аз никъде не съм чел уседнало население, при което има изобилие от месо и земеделието е във възход, да вземе да тръгне, и да напусне своите земи. Защо да ги напуска? 
Само някакъв природен катаклизъм, епидемия или война може да накара хората да се преместят от едно място на друго. Например пишеш за потопа през 5508 г. пр.н.е.. Да, това би могло да принуди хората да напуснат земите си, но не мога да се съглася с теб, че  траките „предпочитали разселването и търсенето на нови територии“. И не става въпрос дали ти вярвам или не, защото изведеното от теб противоречи на всякаква логика… а да не говорим, че никъде в изворите няма записан подобен сюжет как народа от Балканите изведнъж решил и миролюбиво напуснал бащините си земи, като поел към неизвестното.

За Боно Шкодров всичко съм чел и звучи логично изведеното от него, че при черноморската катастрофа хората бягали ужасено от земите си и така са се разселили по териториите, показани на картата. Дори за да оправдае теорията си авторът е извел и сравнил древните значи от нашите земи с тези в Шумер, Акад и така нататък.
Обаче я се запитай дали всички хора от Балканите са напуснали своите земи или само тези, които са живеели до сладководното езеро?
Според теб хората от планините (Родопите, Пирин, Рила, Стара планина, Странджа и Сакар, Средна гора и т.н.) и те ли са избягали? 
Защо да бягат, след като водите въобще не са стигнали до тях? 
Така че възможно е при бедствие да има преселване на дадена група от хора, но за ЦЯЛ НАРОД, за когото в изворите пише, че територията му се разпростирала от Византион до Илирик и Карпатите, и дума не може да става.

Колкото до предположението на baradj, че „някъде към 8000 г.пр.н.е. на балканите стъпва народ който пристига по вода, като навлиза във вътрешноста на полуострова“, засега ще се въздържа от коментар.
       

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27