Автор Тема: Мисли и Източници  (Прочетена 107850 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

uragana

  • Гост
Re: Мисли и Източници
« Отговор #345 -: Октомври 04, 2007, 16:30:00 pm »
Лицето на човека говори повече и по-интересни неща от неговата уста. Устата изразява мисълта на човека, а лицето мисълта на природата.
Шопенхауер
в следния линк има много мъдрости:
http://pnovakov.hit.bg/SUDURJANIE.html

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Мисли и Източници
« Отговор #346 -: Октомври 14, 2007, 19:46:47 pm »
"Да се наричат определени правителствени и официални институции "система", е правилно, след като тези организации са основани на същите структурни и концептуални зависимости като мотоциклета. Те се поддържат от структурни зависимости дори когато са загубили всякакъв друг смисъл и предназначение. Хората пристигат в някаква фабрика и изпълняват някаква напълно безсмислена задача от осем до пет, без да задават въпроси, защото структурата изисква да бъде така. Няма никакъв злодей, никакъв "лош човек", който иска от тях да водят безсмислен живот, просто структурата, системата ги принуждава и никой няма желание да се заеме с непосилната задача да я променя само защото е безсмислена.
 Но да се унищожи една фабрика или да се въстане срещу едно правителство, или да не се поправи един мотоциклет, защото е система, означава да се атакуват следствията, а не причините; и докато борбата е само срещу следствията, никаква промяна не е възможна. Истинската, самата система е сегашният строеж на нашата систематична мисъл, самата рационалност, и ако една фабрика бъде унищожена, а рационалността, която я е създала, бъде оставена, то тази рационалност просто ще създаде друга фабрика. Ако революция свали правителството на една система, но законите на разума на тази система, по които е създадено това правителство, останат непокътнати, то тези закони отново ще се възпроизведат в следващото правителство. Толкова много се приказва за системата. А толкова малко се разбира...

 Причината за сегашната социална криза, бе казвал той, е генетичен дефект в естеството на самия разум. И докато този дефект не бъде отстранен, кризата ще продължава. Днешните наши модели на рационалност не движат обществото напред към един по - добър свят. Те все повече и повече го отдалечават от този по - добър свят. Тези модели са в действие от Възраждането насам (не съм много сигурен бел. asdfghjkl). Докато нуждата от храна, облекло и подслон доминира, те ще продължават да действат. Но след като за огромни маси хора тези нужди вече не изпъкват над всичко останало, целият строеж на мисленето, дошъл до нас от древни времена, вече не е адекватен. Започва да се вижда какъв е той в действителност - емоционално изпразнен, естетически безсмислен и духовно пуст. В такова състояние се намира той днес и ще продължи да се намира още дълго време занапред.
 Аз виждам една свирепа, социална криза, чиято дълбочина никой не разбира, да не говорим пък за нейни разрешения. Виждам хора като Джон и Силвия да живеят изгубени и отчуждени от цялата рационална структура на цивилизования живот, търсейки излази от нея, без да намират нито един, който да бъде задоволителен за продължително време. А после виждам Федър с неговото самотно уединено отшелничество в лабораторията - зает всъщност със същата криза, но тръгнал от друга отправна точка, насочил се в обратно направление, а това, което аз се опитвам да направя тук е, да обединя всичко. Задачата е огромна - затова като че ли понякога се отклонявам...

 Той усещаше, че институциите, каквито са училищата, църквата, правителството и различните организации, се стремят да насочат мисълта към цели, различни от истината, за да увековечат собствените си функции и да контролират индивидите, поставяйки ги в подчинение на тези функции...
 Метафизиката на Кант въодушевила отначало Федър, но по - късно му доскучала и той не знаел точно защо. Мислел по този въпрос и решил, че може би защото е бил в Изтока. Бе имал усещането за бягство от затвор на ителекта, а сега това било отново същият затвор. Четял естетиката на Кант с разочарование и после с раздразнение. Идеите, изложени във връзка с "красивото", сами по себе си били грозни за него и грозотата била така дълбока и всепроникваща, че не знаел откъде да я атакува или заобиколи. Тя изглеждала втъкана в цялата постройка на Кантовия свят така здраво, че нямало как да се избегне. Не била просто грозота на осемнайсти век или "техническа" грозота. Всички философи, които четял показвали същото. Целият университет, който посещавал миришел на същатат грозота. Тя била навсякъде - в класните стаи, в учебниците. Имало я и в него и той не знаел как и защо. Самият разум бил грозен и самото освобождение изглеждало невъзможно...

"

                                                                                                 

                                                     
Робърт М. Пърсинг - "Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет"


   Следва продължение,евентуално.
« Последна редакция: Октомври 14, 2007, 19:51:02 pm от asdfghjkl »
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Мисли и Източници
« Отговор #347 -: Октомври 16, 2007, 00:47:04 am »
"Тези които могат, правят, а тези които не могат, учат другите."
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 543
Re: Мисли и Източници
« Отговор #348 -: Октомври 26, 2007, 02:15:09 am »
 
Кратко и Ясно специално за теб  :)

Но парадоксът остава...

Ние решаваме/не ние решаваме обречени да правим своя Избор...

Сигурен съм само в любовта, запечатана там завинаги.




У.Дайър
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен Unlock_the_Light

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 162
  • Veritas Vos Liberabit!
Относно: Мисли и Източници
« Отговор #349 -: Януари 15, 2008, 21:47:56 pm »
Историята е версия на изминали събития върху която хората са се съгласисли!Историята се определя от победителите.

                           -Наполеон Бонапарт
"Светът е моята страна.....да правя добро е моята религия" -Томас Пейн

bluebird

  • Гост
Относно: Мисли и Източници
« Отговор #350 -: Януари 17, 2008, 14:06:24 pm »
Привет!
Открих този форум и ми хареса цялостният смисъл на идеята му. Ще напиша няколко мисли, които харесвам като смисъл и въздействие!

1. Обикнете мисленето в самота, когато искрите разбиране плетат венеца на познанието. Агни Йога, Озарение
2.Ако натегнеш много струната - ще се скъса, ако я оставиш хлабава - няма да свири. Да се учиш - значи да се променяш. Линията на просветлението е Средният път - линията между противоположните крайности. Буда
3.През деня - мисли, през нощта - сънувай. Китайска поговорка
4.Доброто, направено тайно, се възнаграждава явно. Японска мъдрост
5.Да отделиш цяла година, за да откриеш подходящия учител е по-важно и от цели три години учене. Китайска поговорка

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Относно: Мисли и Източници
« Отговор #351 -: Януари 18, 2008, 23:33:12 pm »
"И така, онова, което трябва да се направи, когато се работи върху мотоциклет, както и върху всяко друго нещо, е да се постигне покой на духа, който не отделя човека от обкръжението му. Когато това се направи успешно, всичко останало си идва само. Покоят на духа създава правилна представа за ценностите, правилната представа поражда правилни мисли. Правилните мисли водят до правилни действия, а правилните действия раждат работа, която става материално отражение - видимо за останалите - на  покоя, стоящ в основата на всичко. Така беше и при оная стена в Корея. Материално отражение на една духовна реалност. Мисля си, че ако искаме да преустроим света и го направим по - добро място за живеене, начинът не е да приказваме за взаимоотношения от политически характер, които неизбежно са дуалистични, изпълнени със субекти и обекти и отношенията помежду им; или за програми с неща, които другите хора трябва да вършат. Мисля, че подобен подход започва от края, като приема края за начало. Програмите с политически характер са важен краен продукт на социалното качество, който може да бъде резултатен само ако залегналата в основата му структура на социални ценности е вярна. Социалните ценности са верни само ако личностните ценности са верни. Ако искаш да оправяш света, започни със сърцето, главата и ръцете си, от там тръгвай навън. Нека други да разправят как ще се развият съдбините на човечеството. Аз искам да обясня само как се поправя мотоциклет. Мисля, че онова, което имам да кажа, е с по - трайна стойност."

Робърт М. Пърсинг - "Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет"

Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 543
Относно: Мисли и Източници
« Отговор #352 -: Януари 20, 2008, 23:20:35 pm »
" ...Лъжата във физическия свят, става фактор за разрушение в астралния. Лъжата е убийство в астралния свят. Това явление е произходът на черната магия.
Земната заповед "Не убивай!", може следователно да бъде преведена като "Не лъжи!", по отношение на астралния свят. Лъжата не е нищо друго, освен една дума, една илюзия. Тя може да причини неизмерима вреда, но практически нищо не се разрушава.
В астралния свят всяко чувство, всяка идея е видима форма, жива сила. Астралната лъжа причинява удар между лъжливите и истинните форми, приключвайки със СМЪРТ!"


- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен Bunar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 11
Относно: Мисли и Източници
« Отговор #353 -: Януари 24, 2008, 11:41:49 am »
Ето какво ме впечатли наскоро относно темата "Мисли и Източници".
Това го пише автора на "Ти си това" Румен Чорбаджийски в един диалог в Спиралата.


"Каза, че много хора са те питали за целта на живота ти. Животът просто се живее и не зависи от съществуването на някаква си цел. Живото си живее живота и за това не трябва цел. Ако живото си постави цел, то тя винаги ще е в живота, но никога няма да бъде живота. Така че просто живей си живота за да бъдеш жив!.."

Неактивен Unlock_the_Light

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 162
  • Veritas Vos Liberabit!
Относно: Мисли и Източници
« Отговор #354 -: Януари 30, 2008, 13:32:42 pm »
"Който побеждава другите е силен; победилият себе си е могъщ.
Знаещият другите е умен, знаещият себе си е просветлен."
"Светът е моята страна.....да правя добро е моята религия" -Томас Пейн

Неактивен bonano

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 61
Относно: Мисли и Източници
« Отговор #355 -: Февруари 06, 2008, 22:59:38 pm »
Студ! Студено ми е! Толкова много ми е студено! Студено е в мен , само сърцето ми като алена капка кръв се откроява върху заскрежената ми душа! Боли ме, така ме боли.. защото теб те няма... Губя ли те?!? Не знам... само мога да предполагам! Обвинявам себе си, за това ,че допуснах миналото ти да те отнеме от мен! Или може би, не е само минало! Видях те как страдаш, видях сълзите в очите ти.. ти вкуси от моите! Обещаваш ми толкова много неща, само да имам търпението и вярата в теб! Да, имам тази вяра... продължавам да ти вярвам и да те обичам до лудост! Но, мили... нямам търпението.. нямам го вече... толкова дълго чаках този момент, толкова много го исках.. за двама ни! Защо тази жестока реалност не ме остави да ти се порадвам, да те изживея, да бъдем заедно... Какво направи ти, какво направих аз! Не знам, но всички наши моменти се блъскат в мен.. искат да излязат, така ги преживявам отново, до.. безкрай! Все едно съм заспала и сънувам кошмар, от който искам да се събудя , а не мога! Помогни ми , любими.. ела и отново ми кажи , покажи ми, колко много ме обичаш! Защото аз зная ,че е така! Може би няма друга жена, която да е толкова убедена в чувствата на един мъж , в този момент! Отпивам глътка, слушам песента и не мога да спра да мисля за теб! Изобщо... заспивам ли, ден ли е? Нощ ли е? Не знам! Не искам да знам, щом ти не си до мен! Чакам... отново, за кой ли път и знам, че рано или късно ще разбера отговора.. на сърцето ти! Зная, как може да те боли и теб, не те обвинявам! Прав си, човек само трябва да се изправя срещу сенките от миналото си! Но все едно си тук, до мен, все едно ме държиш за ръка и ми говориш! " Вярвай ми, Ева, обичам те!" Господи... питам се кога, къде, защо!!! На кого попречиха моите мечти, нашата любов! Защо??? Не страдах ли достатъчно, не изживях ли докрай болката по теб?!? Не усетих ли с всяка част от себе си.. твоята липса - и твоята любов! Сега.. нощ е , навън е студено, много студено в този октомврийски ден, но сто пъти по-студено е в душата ми! Игличките на всеки спомен се впиват в сърцето ми, и сякаш... умирам и .. отново се раждам! Само при мисълта за теб, очите ми , като дълбоки рани... отново кървят! Сълзи ли??? Не това не са сълзи, това са океани, безкрайни и бездънни.. изплакани за теб! По теб! Знаеш това! И още.... твоите устни, твоите ръце, твоите думи.. звучат във мен, като камбанен звън! Моля се, да не бъде прощален! Обичам те, до лудост, повече от себе си, повече от живота си! Как да преобърна тази прокоба над мен! Защо , щом за миг станеш реален и аз те докосна, защо , когато ти даря от моята обич... и ти ... като стъкло в ръцете ми, се пръскаш на хиляди парченца... забиваш се в мен.. Не искам да се предам, няма да предам любовта си! Една твоя дума.. и всичко ще бъде наред! Знам, че ще ми я кажеш, знам че искаш и че ще искаш да бъдеш с мен.. защото с теб отдавна сме едно цяло! Боли те, почти колкото мен! А аз умирам... всеки ден, час след час, минута след минута..... Не съжалявам за нищо, не мога да променя себе си, не мога да променя това, което се случва.. но мога ! Да, мога, да ти вярвам и да те обичам все така! Чакам.... изгарям... възраждам се... и отново умирам! Вече те няма... а сякаш си навсякъде, сякаш ме гледаш, тайно от някъде.... Върни се , мили! Направи го сега и.. спри тази агония.. или ме убий завинаги!
Правописните грешки са умишлени. Всяка прилика с действителни и обозрими в близкото бъдеще събития е

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Относно: Мисли и Източници
« Отговор #356 -: Февруари 07, 2008, 08:56:41 am »
Тъжно и красиво... :-[
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен leroy

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 1
Относно: Мисли и Източници
« Отговор #357 -: Февруари 14, 2008, 15:45:12 pm »
отдавна знам за този сайт но някак все ми убягваше мисълта за него.сега ще напиша нещо и от мен като за начало,нещо в стила на този сайт (дано не е последното):

ДА ИМАШ МИСИЯ ОЗНАЧАВА ДА ЖИВЕЕШ С МИСЪЛТА ЧЕ НЕ ПРИНАДЛЕЖИШ НА СЕБЕ СИ.ИСТИНСКАТА ПРИРОДА НА ЧОВЕКА Е СЪЗНАТЕЛНОТО МУ ПОСВЕЩЕНИЕ НА ДРУГ.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Относно: Re: Мисли и Източници
« Отговор #358 -: Февруари 14, 2008, 22:18:21 pm »
"Тези които могат, правят, а тези които не могат, учат другите."
И защо не? Действията на човек много често са повлияни от мислите на други, които не са действали. Както действията на човек, мн често повлияват върху мислите на други, които няма да действат, но ще повлияят на други да го направят.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Относно: Мисли и Източници
« Отговор #359 -: Февруари 20, 2008, 03:12:19 am »
По - скоро се има предвид нещо по - просто, примерно: аз мога да играя волейбол и играя и си трая. Той обаче, не може да играе волейбол но дава акъл как да се играе. Обикновенно този, който дава акъла си вярва, че му се отдава.  ;)

П.П. Аз попадам в тази категория, много често "уча другите".
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27