Автор Тема: Гробницата на Бастет в Странджа  (Прочетена 300196 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен endy

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 34
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #600 -: Декември 06, 2010, 10:45:08 am »
Естествено е по-новия да е заимствал от по-стария.Само че кой е по-стария?Като гледам тракииския се е запазил по-добре от римския.
Според мен изобразява капак на ковчег и отстрани излизат пламъци.Не може да се отрече,че външните контури са идентични,както и някои елементи.Но на тракииския има друг елемент вътре в пирамидата.Тези ръце може да значат КА или дух.Някакъв свещен дух.Другия знак не мога да предположа какво е.
Докато на римския вече този дух се е родил в човешки образ.Нещо като ковчег на завета с образа на Иисус.

Неактивен Manve

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 126
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #601 -: Декември 06, 2010, 11:26:20 am »
Я да ги видим двата хирона заедно.

Уважаеми marhs,
 Както вече ти писах названието  е фронтон не хирон.Херон (с Е ) се нарича цялата каменна композиция,според предположенията посветена на даден герой  ( херой ).От тук идва Херон. ;)

 Да видим сега... разполагаме с 2 броя длани,щит и копие.Също така имаме и един брой глава.Очаквам в близко бъдеще да се намерят още фронтони с различни части на тялото както и с подходящо оборудване.Така ще можем да сглобим цял човек заедно с неговото въоръжение и снаряжение  ;D ; :lol: ;)
"Бъди възторжен идеалист - смел до безумство,влюбен в България до фанатизъм,честен до самопожертвува


Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #603 -: Декември 06, 2010, 18:40:03 pm »
Незнам дали осъзнавате, че дадените изображения са от римско време. Няколко столетия след херона от Мишкова нива.
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен endy

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 34
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #604 -: Декември 06, 2010, 19:40:47 pm »
Да,това е странното.Приликите след столетия.Или къде е изчезнал втория по големина народ на света?
 

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #605 -: Декември 06, 2010, 20:09:59 pm »
Endy, не казвам, че траките са изчезнали. Просто стила се изменя под влиянието на римската империя.
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #606 -: Декември 06, 2010, 20:22:30 pm »

Уважаеми marhs,
 Както вече ти писах названието  е фронтон не хирон.Херон (с Е ) се нарича цялата каменна композиция,според предположенията посветена на даден герой  ( херой ).От тук идва Херон. ;)


Да бе, в момента не си спомних за името "фронтон", и не ми се ровичкаше назад.Не е съзнателно. ;)Сори Manve.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #607 -: Декември 06, 2010, 20:27:56 pm »
Manve, а какво ще кажеш за фигурите в двата триъглника? Нямат ли някаква прилика в щитовете и стрелите ? :) За останалите орнаменти не говоря.
С благодарности на  endy за снимките от Никополис ад иструм :hi:






« Последна редакция: Декември 06, 2010, 20:31:58 pm от marhs »

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #608 -: Декември 06, 2010, 20:43:05 pm »
Направих доста интересно откритие свързано с изображението на фронтона и разположението на самия херон. Направи ми впечатление, че на 10.04.1981г. в 18:40 часа Сириус се намира в една линия с коридора на херона. В същото време „копието” от фронтона сочи към изгряващите Юпитер и Сатурн, а главата гледа към залязващото Слънце, Венера и Марс. Сферата в която е главата в профил представлява Луната която в този момент се пада пред фронтона.
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен endy

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 34
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #609 -: Декември 07, 2010, 09:02:11 am »
Аз мисля,че на тракииския има някакъв знак или така да го наречем пиктографска писменост.Докато на римския е символика,изкуство или не знам какво още,но не е писменост.Със сигурност траките са останали,но писмото го няма.Намирало се е вече в Египед.И то променено,усъваршенствано.А тук някой се е погрижил да изчезне.Не е случайно и че Баст идва точно от там.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #610 -: Декември 07, 2010, 10:06:09 am »
Направих доста интересно откритие свързано с изображението на фронтона и разположението на самия херон. Направи ми впечатление, че на 10.04.1981г. в 18:40 часа Сириус се намира в една линия с коридора на херона. В същото време „копието” от фронтона сочи към изгряващите Юпитер и Сатурн, а главата гледа към залязващото Слънце, Венера и Марс. Сферата в която е главата в профил представлява Луната която в този момент се пада пред фронтона.

Юпитер нали е един от главните римски богове.Други- Венера на красотата, Марс на войната, Сатурн на търговията.А какви са египетските им съответствия, също в планети ?.?.?

А при нашия фронтон (М.Търновския) посоката към Сириус сигурно указва връзката на траки и египтяни с тази планетна система.

Интересува ме и видимото общо между двата фронтона - щита с една и две стрели.Не съм толкова добър в исторически езически архитектурни символи. ;)

Неактивен endy

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 34
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #611 -: Декември 07, 2010, 17:38:42 pm »
Е това трябва да е тракииско и има изображение на котка.
http://www.flickr.com/photos/rossitza/2519212847/lightbox/

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #612 -: Декември 08, 2010, 17:47:05 pm »

Не съм сигурен за произхода.Може би baradj или сир Manve ще кажат нещо по въпроса.
« Последна редакция: Декември 08, 2010, 17:58:50 pm от Mirotvorec »

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #613 -: Декември 08, 2010, 18:34:49 pm »
Мисля, че релефа е от мозея в Истамбул. Но несъм много сигорен.
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен Manve

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 126
Re:Гробницата на Бастет в Странджа
« Отговор #614 -: Декември 08, 2010, 18:41:52 pm »
Искам да благодаря на endy  за снимките,те дават ново поле за размисъл  :)

Фронтоните по форма са и структура на орнаментите са идентични.Щитовете са еднакви.

Относно тълкуването на символиката и информацията кодирана във фигурите трябва да бъдем много предпазливи за да не изпадаме в комични ситуации  ;)

Трябва на място да се огледа и да се проучи каква е била оригиналната позиция на фронтона с 2те копия.Част от какво съоръжение е бил и в каква посока е бил положен.

След това можем да помолим mr.baradj за съдействие относно позиционирането на небесните тела разсъждавайки по кодирането на копията и щита.От тук можем да поразсъждаваме и за символиката и митологията.

Аз лично не вярвам в датирането на никой от въпросните артефакти.Официалната историческа наука е крайно неточна в ранното датиране и погрешна в логическата схема за последователността на събитията.Тук е написано много за тайната и скритата история на планетата,за нейното манипулиране и отричане.
 :drinks:
"Бъди възторжен идеалист - смел до безумство,влюбен в България до фанатизъм,честен до самопожертвува

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27