Автор Тема: Философия на Храненето  (Прочетена 60864 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Max

  • Гост
Философия на Храненето
« -: Октомври 01, 2008, 14:25:45 pm »
Може би философията на храненето изисква преразглеждане или поне опит за трезв размисъл, вместо фанатично придържане към внушения.
В противоположните мнения очаквам да открия истината.

Оставих месото в тийнейджърска възраст,въпреки натиска на семейството и останалите.По-късно оставих захарта, млякото, яйцата и вторичните продукти.
От две години имам съмнения в природосъобразността на вегетарианския хранителен режим, но продължавам да се придържам към него, имайки предвид  какво представляват купените от супермаркета животински продукти.
Да, Харви Даймънд и много други убедително говорят за предимствата на растителната храна.Но има примери от реалния живот, които пробуждат съмнения във вегетарианската философия.
Но нека да започнем от самата философия на вегетарианството.Някои хора поставят на водещо място етичния мотив :”Не искам да убивам” .На практика, ние вегетарианците убиваме растения, забравяйки, че също са живи.И разни опити за шикалкавене и самозаблуда с цел успокояване на съвестта от рода: „ но те не чувстват, имат по- кратък жизнен цикъл…”… смешно самозалъгване.Да оставим това и да погледнем фактите…
Преди време българин емигрирал в САЩ, където заради проблем с властите му се наложило 12 години да се укрива в горите.Там благодарение на липсата на хляб ,сол и други радости на цивилизацията, човекът оставил очилата и всичките си болест.През времето на „партизанството „ си се препитавал от лов!И не само не се разболял! Излекувал се!Как, нали животинските продукти ни натравят?Така ли е наистина?Каква е разликата между месото в гората и месото в супермаркета?
Телето, което е прекарало полусъзнателния си затворничерски живот в тъмен, тесен бокс, хранено с фуражи с неясен състав, тъпкано с антибиотици и хормони…
Дивото животно, тичало на воля, на слънце, пасло свежа трева, борило се за живота си…
Наистина ли месото е вредно, щом нашецът не само не умрял за тези 12 години в гората, изхранвайки се предимно с лов, но и се излекувал от всичките си болести?
А ескимосите?А другите примитивни народи, в чието меню месото също присъства?
Ефекти на вегетарианската диета, които са споделяли с мен мои познати.
Положителните са известни, но ето някои за които обикновено не се говори: отрицателно въздействие върху либидото, волята, енергията…недостиг на някои вещества.
Обикновено за храната се мисли и говори като за вещества, с които изграждаме и поддържаме тялото си. Но ние не сме само тяло.Имаме и по- фина структура, за които по принцип не мислим. Някъде я наричат енергиен двойник.
Имаме я не само ние, но и животните и растенията, които използваме за храна.Та може би именно тази фина енергийна същност на растенията и животните, които ядем поддържа нашия енергиен двойник.А както твърдят някои, болестите възникват именно при неговото увреждане.
В месото ли се крие причината за лошото ни здраве или в пренебрегването на природните закони?
Днес се ужасяваме от генното инженерство, а не се и сещаме за селекционерството, което е същото, макар не в такава уродлива форма.
Знаем за вредата от захарта.За ускорената амортизация на вътрешните органи в резултат от употребата и. И какво правим?Заместваме рафинираната захароза с рафинирана фруктоза.Рафинираните въглехидрати са си рафинирани въглехидрати.Тези, които осъзнават това, заместват захарта с плодове.
Ето че стигаме до намесата на човека в природните закони - селекционерството.Диворастящите плодове не изобилстват от толкова захари, както плодовете на окултурените дървета (сравняваме дива и градинска ябълка).Та от натрапената от цивилизацията радост захарта няма къде да се скрием.Любителите на екзотични плодове ще възразят , че фурмите и бананите са много по- сладки от ябълките.Не знам какво да отговоря.Не знам какви са били тези плодове преди да започне планктационното им отглеждане.
Един от основните мотиви на вегетарианството е че плодовете не натравят тялото  и по състав са съвършената храна.…. Но така ли е?
А изследванията на д-р Уестън Прайс, които показват че хората с най- зрдави зъби в света не са вегетарианци?
Къде е истината? В месото ли е проблема?
Спасява ли ни вегетарианството от преждевременно разрушасване на телата ни?
И как влияе то върху психиката ни? Не ни ли превръща в по-миролюбиви, пасивни, безволеви, неагресивни, лесно управляеми?
За мен : „Обичам всички” граничи с идиотизъм.А липсата на агресивност у човека е нарушаване на основните му инстинкти, отказ от вродената му същност.Човекът не е крава, той е борец, завоевател, откривател, за това са нужни хъс, агресивна нагласа, воля, които вегетарианството бавно убива у него.
Може и да греша, объркан съм.След толкова внушения способността ми да мисля съвсем е угаснала.
« Последна редакция: Април 15, 2009, 17:57:27 pm от H. »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Вегетарианството
« Отговор #1 -: Октомври 01, 2008, 23:39:00 pm »
И сега си задай въпроса ако 6 милиадра души отидат "на лов" дали ще остане "пукнато животно" след  година ?

Мотивите наистина трябва да са "етични" защото  от хранителни боклуци почти е невъзможно да се отървеш ако живееш в "нормален град" а както казах "дивите неща" бързо ще свършат.

Цитат
Но нека да започнем от самата философия на вегетарианството.Някои хора поставят на водещо място етичния мотив :”Не искам да убивам” .На практика, ние вегетарианците убиваме растения, забравяйки, че също са живи.И разни опити за шикалкавене и самозаблуда с цел успокояване на съвестта от рода: „ но те не чувстват, имат по- кратък жизнен цикъл…”… смешно самозалъгване.Да оставим това и да погледнем фактите…

Понеже затова съм говорил много пъти в темата за вегетарианството в езотеричния форум ще го кажа и сега защото самозалъгването е наистина смешно само че за обратната страна. Няма как просто това да си убил комар (което си е животно) да се равнява  на това да си убил крава, а какво остава да се сравни бозайник с растение. ще  ти дам елементарен пример. Ако някой с кола блъсне без да иска бозайник изскочил на пътя на колата - е много вероятно да получи психически шок и дълго време да се бори с неприятните спомени. Ако му се "залепи" някой комар на стъклото едва ли ще има същия проблем. Е след като всички живи същества се поставят на "едно ниво" защо тогава ние не ги възприемаме психически така ?Никой не спори че растенията са живи същества , но са много далеч от нас - ние не ги чуваме  (ако те пищят например) - кравата обаче я чуваш. Що се отнася до това дали е по-етично да убиеш диво животно отколкото домашно - да това е вярно и също съм го писал - проблема както вече споменах е че  "хората са прекалено много".

Цитат
защо искат да ни превърнат в тревопасни?

Който и да е сътворил тази "конспирация" да превърне някой в "тревопасен" изглежда съвсем се е провалил тъй като данните например за САЩ и Канада са че "вегетарианци" са между 4 и 6 процента от хората там. Можете да спите спокойно.  ;) А "фермите за животни" - милиарди животни в тях, работят денонощно - като един зловещ филм на ужасите. Най-тъжното в цялата работа е че хората също са във "ферма" - просто ни "ядат" по- "елегантно".

Max

  • Гост
Re: Вегетарианството
« Отговор #2 -: Октомври 02, 2008, 01:13:15 am »
Alien, благодаря, че си обърнал внимание на темата.
Ами аз този въпрос съм си го задавал, че и много други.То като си помислиш изсичането на горите, за да се превърнат в земеделски земи не е ли по-безумна идея,(от това 6 милиарда да ходят на лов) още повече така също намалява дивеча.
Моята цел е да чуя какво мислят хората за ефектите на вегетарианството , като широко пропагандиран режим на хранене, върху  последователите му.Какво знаят от личен опит или са наблюдавали у други хора.Аз самият съм вегетарианец отдавна.Не се разболявам, но го отдавам на добрите си гени и на умствената си нагласа, не на вегтарианството.Забелязал съм обаче някои отрицателни ефекти или просто така ги тълкувам.Искам да си изясня човекът растителнояден ли е изначално или всеяден.И това иска ли някой да му вмени друга роля и защо, също много ме вълнува.Може и да няма такова нещо, просто предположение.
И тъй, у мен се появиха съмнения в целесъобразността на вегетарианството по много поводи.Включително и това, че привържениците му повтарят като папагали едно и също: „не искам да убивам” и „растителната храна не замърсва организма”, никакви други доводи.А пък аз се питам, ако хранителната верига е природен закон, какво значение имат нашите етически мотиви, които са велики само в нашите очи.И доколко месото замърсява телата и е виновно за всички болести , за които са го набедили.Убедеността на хората в необходимостта да си вегетарианец на база личен опит ли е (в смисъл дългогодишен такъв режим на хранене  или на доверие към  авторитети, пропагандиращи идеята.
А защо мотивите да са само етични, защо да няма и други мотиви.Ако вегетарианството си струва, то мотивите в негова полза трябва да са повече.
Аз не знам могат ли да се поставят съществата на еднакво или различни нива, не мога да си вменявам ролята на съдник. Учили са ме (като всички останали) да класифицирам съществата от познатата реалност на висши и нисши, но единственото което знам засега от личен опит е че те са различни, а кой е по- висш…Какви са критериите за класификация? Кой ги е определил?Учебника по биология?
Та не приемам, че комарът струва по-малко от кравата, освен ако не гледаме комерсиално на въпроса.А колкото до това кой как реагира на убийството на едното или другото животно, струва ми се е въпрос на индивидуални психически особености и на убеждения.Би могло например да е тъкмо обратното, на казаното от теб. Не съм и склонен да занижавам стойността на живота на растенията , заради това че сме приели да ги смятаме за по-нисши. Какво знаем ние за тях всъщност? Те са толкова по- различни от нас! Какво наистина знаем за тях, че с такава лекота ги поставяме под себе си, комара и кравата? Какво е писано в свещените книги за това и как разбираме написаното е част от въпроса, сега не го коментирам…
Та да повторя, интересува ме не кой какво е чел, а какво сам лично е изпитал като ефект от вегетарианството и личният му опит ( желателно дългогодишен) потвърждава ли ползата от него или това е отново тласкане на тълпата в някава посока с някаква цел?
…………………………………………………..
Относно това, че и ние хората сме част от хранителната верига, при това не сме на върха…Много ме вълнува тази тема! Има ли открита таква някъде във форума? И освен написаното от Кастанеда има ли и други източници?
« Последна редакция: Октомври 02, 2008, 01:23:25 am от Max »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Вегетарианството
« Отговор #3 -: Октомври 02, 2008, 23:14:58 pm »
Това за земеделската земя е коментирано доста - огромна част от "продукцията" отива за изхранване именно на домашните животни и ако се оставаше за хората - гладни нямаше да има. Но понеже ти се връщаш към вегетарианството като начин на хранене - аз не го виждам по този начин - За мен не е проблем какво е решил да яде човек - проблема не е в яденето.Защото с яденето можеш да постигнеш различни резултати а и е много индивидуално - няма универсална рецепта. Ако някой  взима анаболни стероиди  например - може да стане "много силен" - след няколко години  може здравето му да се влоши, (може това да се случи и на много по-късен етап) Месото е също силна храна.Ако обаче някой успее да си "пречиства тялото" от натрупаните токсини - чисто здравословно ще е  ок и да яде месо. Точно затова не искам да коментирам яденето - за мен въпроса е етичен защото има хиляди храни които не са месо и вредят много повече от него. Така че  от тази гледна точка това че не ядеш месо само леко намалява приеманите вредни вещества. Иначе мотиви има много - но те са субективни - единствено етичния е универсален - защото той се базира на това което чувстваш. А тук става най-голямото разминаване - поне 30% от хората не биха убили кравата която иначе спокойно биха хапнали като пържола. Няма нужда "учебника по биология" да ми казва кое животно е по-нисшо - просто  можеш да го усетиш.
Ако оставим чувствата и минем към логиката - метода е много прост - колкото повече даден животински вид може да се възпроизвежда естествено - толкова по-нисш е той.Ако 2 риби могат да направят хиляди а 2 слона да направят 1 слонче - мисля че става ясно за какво се говори.Количеството винаги е за сметка на качеството  ;) В този ред на мисли "бактериите" са също "живи същества" - когато умират всеки ден с милиарди - аз не изпитвам нищо (незнам може би съм прекалено студен  :P ) Обаче как ли ще се почувстват голяма част от хората при коленето на крава ? Защо ще се почувстват така ? Това не би ли трябвало да промени поведението им ?

Неактивен Йордан13

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 4
Re: Вегетарианството
« Отговор #4 -: Октомври 03, 2008, 11:49:20 am »
Alien, благодаря, че си обърнал внимание на темата.
Ами аз този въпрос съм си го задавал, че и много други.То като си помислиш изсичането на горите, за да се превърнат в земеделски земи не е ли по-безумна идея,(от това 6 милиарда да ходят на лов) още повече така също намалява дивеча.
Моята цел е да чуя какво мислят хората за ефектите на вегетарианството , като широко пропагандиран режим на хранене, върху  последователите му.Какво знаят от личен опит или са наблюдавали у други хора.Аз самият съм вегетарианец отдавна.Не се разболявам, но го отдавам на добрите си гени и на умствената си нагласа, не на вегтарианството.Забелязал съм обаче някои отрицателни ефекти или просто така ги тълкувам.Искам да си изясня човекът растителнояден ли е изначално или всеяден.И това иска ли някой да му вмени друга роля и защо, също много ме вълнува.Може и да няма такова нещо, просто предположение.
И тъй, у мен се появиха съмнения в целесъобразността на вегетарианството по много поводи.Включително и това, че привържениците му повтарят като папагали едно и също: „не искам да убивам” и „растителната храна не замърсва организма”, никакви други доводи.А пък аз се питам, ако хранителната верига е природен закон, какво значение имат нашите етически мотиви, които са велики само в нашите очи.И доколко месото замърсява телата и е виновно за всички болести , за които са го набедили.Убедеността на хората в необходимостта да си вегетарианец на база личен опит ли е (в смисъл дългогодишен такъв режим на хранене  или на доверие към  авторитети, пропагандиращи идеята.
А защо мотивите да са само етични, защо да няма и други мотиви.Ако вегетарианството си струва, то мотивите в негова полза трябва да са повече.
Аз не знам могат ли да се поставят съществата на еднакво или различни нива, не мога да си вменявам ролята на съдник. Учили са ме (като всички останали) да класифицирам съществата от познатата реалност на висши и нисши, но единственото което знам засега от личен опит е че те са различни, а кой е по- висш…Какви са критериите за класификация? Кой ги е определил?Учебника по биология?
Та не приемам, че комарът струва по-малко от кравата, освен ако не гледаме комерсиално на въпроса.А колкото до това кой как реагира на убийството на едното или другото животно, струва ми се е въпрос на индивидуални психически особености и на убеждения.Би могло например да е тъкмо обратното, на казаното от теб. Не съм и склонен да занижавам стойността на живота на растенията , заради това че сме приели да ги смятаме за по-нисши. Какво знаем ние за тях всъщност? Те са толкова по- различни от нас! Какво наистина знаем за тях, че с такава лекота ги поставяме под себе си, комара и кравата? Какво е писано в свещените книги за това и как разбираме написаното е част от въпроса, сега не го коментирам…
Та да повторя, интересува ме не кой какво е чел, а какво сам лично е изпитал като ефект от вегетарианството и личният му опит ( желателно дългогодишен) потвърждава ли ползата от него или това е отново тласкане на тълпата в някава посока с някаква цел?
…………………………………………………..
Относно това, че и ние хората сме част от хранителната верига, при това не сме на върха…Много ме вълнува тази тема! Има ли открита таква някъде във форума? И освен написаното от Кастанеда има ли и други източници?

При мене вегетарианството е вътрешно убеждение, не етичен кодекс или морал, или пък внушено поведение или пък модна тенденция. Това е един преобрат в мислите, в чувствата, в цялата твоя вътрешна същност, връщане към изначалното състояние на Духа:" и ето, давам ви всякаква трева, що дава семе, каквато има по цялата земя, и всякакво дърво,чийто плод е дървесен и дава семе - това ще ви бъде за храна".
При мене е вътрешно убеждение, мислите, чувствата ми са изживели определени преобрат, вследствие, което е настъпила и промяна спрямо това, с което се храня. Ползата от вегетарианството е най-вече духовна и е ориентирана към вътрешната същност на човека, не толкова към опазване на животните. Животни винаги са били убивани, и ще бъдат убивани. Това с "опазване на животните", според мене е една криворазбраност на тази идея, както на Изток, така и на Запад. Доста криворазбрана. Вегетарианството поставя началото на отварянето на Портите на Духовността, на вътрешното преображение на самия човек. И то е един много дълъг път. Не е просто - ставаш вегетарианец и хоп, вече си духовен.
Друг е въпроса,ако си станал вегетарианец под външно внушение или мода. Ти въобще не си вегетарианец, а само имаш поведение на такъв. В мисълта ти играе желанието да ядеш месо и това непрекъснато те гложди. В такива случаи, по-добре е човек да си продължи да яде месо, вместо да се измъчва да бъде това, което не е. Една вътрешна зрялост те довежда до вегетарианството, една вътрешна пробуда на Духа, която огрява, ослънчава, мислите, желанията, биологията. Това го казвам от личен опит. Тази пробуда, скъсва една нишка в тебе и ти губиш желанието и след това - влечението да ядеш месо.Можеш да стоиш до хора, които ядът месо до посиране и теб да не те блазни мръвката, да не ти се събират слюнки в устата. Повечето хора, като те гледат, мислят, че се измъчваш, че ти се яде, ама ти на - волево се запираш, което е невежество, но не те не бива да бъдат съдени.  След това идва втория етап - да откажеш млечните продукти, дори хляба. Аз вървя към края на този втори етап - чак 15 години след като съм се простил с месото, ми се отварят вътрешните порти и за тази възможност. Това е един много дълъг път.
Тук не става въпрос за тълпа, защото реално погледнато на планетата общо сумарно вегетарианците са почти и дори повече от тези, които консумират месо. Тук не става въпрос и за "хранителни вериги", тъй като иде реч за цялостен вътрешен преобрат в психологията на самия човек, а не просто поведение на опазване на животните или диета за подобряване на фигурата или пък лечение на определени болести.

Max

  • Гост
Re: Вегетарианството
« Отговор #5 -: Октомври 03, 2008, 19:45:56 pm »
Бях започнал да мисля, че темата не вълнува никого, но обсъждането все пак тръгна, за което благодаря на отзовалите се с постове и на прочелите написаното.
Наблюдава се бум на книги, пропагандиращи вегетарианството, не просто като  един от възможните начини на хранене, а като панацея срещу всички болести.Нещо, което е масово, което намирисва на пропаганда, което се превръща в мода, ме изпълва с подозрение.
Забелязал съм, че  начинаещите вегетарианци са фанатично убедени в това, което правят, макар да не са изпитали достатъчно време върху себе си ефектите на новия режим.
Така и подрастващите  в много неща са убедени и приемат убежденията за свои, макар че някой  умело им е наложил неговите убеждения.
Аз, сам  дългогодишен вегетарианец,  не изричам категорични твърдения относно вегетарианството.Търся отговор на съмненията си.
А те са следните:
 Може би вегетарианството влияе на съзнанието, правейки човека пасивен и слабо заинтересуван на случващото се около него.
Може би не е толкова добро за здравето, колкото се твърди.И ако вегетарианците не са са сред най- болните, то е не заради преимуществата на растителната храна, а защото вегетарианци стават предимно хора загрижени за тялото и духа си и внимаващи какво слагат  в устата си.Но аз имам познати, оплакващи се от анемия, апатия, намалено либидо, проблеми с нивото на калция…Това след 7-10-15 годищно вегетарианстване.Аз съм вегетарианец, повече от половината от живота си.Започнах много преди развитието на тялото ми да бъде завършено.Липсата на здравословни проблеми както казах вече, смятам  се дължи на добрите ми гени и убеждението ми че болестите не съществуват,не на вегетарианството.
Желание да ям месо у себе си не усещам.Тревожи ме даже фактът че тялото ми все повече се пренастройва към по-фина и лека растителна храна и опитите ми да консумирам сусамови семена например ( или каквито и да е семена и ядки) като източник на калции и качествени белтъчини и мазнини води до усещане че това е тежка храна за мен ( макар задължително да ги съчетавам с някакъв зеленчук с високо водно съдържание, както съветва Х.Даймънд).Понякога с месеци ям само сурови плодове и челенчуци.Вярно, чувствам се като направен от свеж вятър, но вероятно е заради живата енергия в непреработените продукти, а не непременно защото са  растителни и че ничий животински живот не тежи на съвестта ми.

Ползата от вегетарианството е най-вече духовна и е ориентирана към вътрешната същност на човека, не толкова към опазване на животните.

Нито оспорвам, нито приемам.Просто не разбирам за какво говориш.
Свикнали сме с приказките за духовност и се стремим да сме духовни, но що за чудо е това духовността? Ние успяваме ли наистина да проумеем същността на понятието духовност, преди да се устремим към нея?
Не съм против духовността.Аз съм за трезвост и осъзнатост във всичко което правим. Повечето от нашите убеждения и верните и разрушителните за нас, са изградени на базата на внушения. Не на базата  на личния опит, така е в повечето случаи, ако искрено анализираме нещата.И повечето от  тях са толкова силни, че когато реалността ги опровергава, ние отказваме да приемем истината.
Аз твърдя че само реалносттта може да потвърди или отхвърли нещо, а не склонността ни да го приемаме или отричаме на доверие.
„ вътрешната същност на човека" Защо да делим човека на „вътрешна" и „външна същност"? Какви са основанията за това?
Не са ли това празни приказки, които не можем да обясним, ако едно дете, например, реши да ни попита?
И какво означава да си духовен? Да плюеш на тялото си и да мислиш за духа си? Или да се стремиш към Духа?
А защо е прието да се вярва, че тялото не е неотделима част от нас и е нормално при смъртта да го губим? Знаете, че има и други твърдения: че дуализмът „тяло / душа" е изкуствено създаден.Че при смъртта ( а вероятно още приживе) трябва този дуализъм да бъде разрушен, а не да изоставим тялото отлитайки свободно незнайно къде.Няма да цитирам нито автора, нито твърденията му.Достатъчно е популярен и сред тези, които му вярват и сред тези, които търсят доказателства че е измамник.Аз самият съм на особено мнение по въпроса.
Та да се върнем на храната.
Отказал съм се и от хляба и от почти всички продукти изискващи многократна обработка.Например отказал съм се от така наречените от мен „ извлечени" продукти.Ако искам да приемам линоленова мастна киселина, например  - ям ленено семе.Ако ми трябват мазнини и мастно разтворими витамини – съответните семена и ядки.За мен е абсурдно, да се разрушава мъдрата схема на природата , за да се извлекат определени вещества и да се приемат в изолиран вид, под предлог, че почвите били изтощени и витамините  в плодовете били под критичния минимум и други на пръв поглед „разумни" предлози.
Така че за мен ръководен принцип в избора ми на продукт е ненамесата в съвършеното природно творение.
Ако можех да избегна и стоките на земеделието, които са рожби на селекционерството, химията, и други човешки безумия, стигащи до генно инженерство,  и да консумирам само диворастяща храна…Мечтая си просто )))
Та пак ще поставя въпроса  този път по този начин ( което не изменя смисъла му) :
Вегетарианството проверена на практика философия на храненето ли е? Какви са реалните ефекти върху, тялото, , психиката, душата, духа и всичките му компоненти…
За мен са важни всички мнения на хора с личен опит или наблюдения на хората около тях.
Не се стремя да доказвам своя теза, а да намеря потвърждение на съмненията си (може по- точната дума да е колебания) или да ги отхвърля.Вашите споделени мнения вероятно ще ми помогнат да видя нещата от аспекти за които не съм и подозирал.
Предварително благодаря.
« Последна редакция: Октомври 05, 2008, 16:19:12 pm от Max »

Max

  • Гост
Re: Вегетарианството
« Отговор #6 -: Октомври 03, 2008, 20:53:46 pm »
Ако оставим чувствата и минем към логиката - метода е много прост - колкото повече даден животински вид може да се възпроизвежда естествено - толкова по-нисш е той.Ако 2 риби могат да направят хиляди а 2 слона да направят 1 слонче - мисля че става ясно за какво се говори.Количеството винаги е за сметка на качеството  ;)

Напълно е ясно )))
Човекът може да има близнаци и тризнаци.Регистрирани са случаи на четиризнаци, петзнаци и шестзнаци.
Така че по тази логика човекът не е венецът на природа. ;)



В този ред на мисли "бактериите" са също "живи същества" - когато умират всеки ден с милиарди - аз не изпитвам нищо (незнам може би съм прекалено студен  :P )

Едва ли е от значение кой какво чувства към бактериите.Щом имат характеристиката: размножение, кавичките отпадат. Живи са! ;)

Обаче как ли ще се почувстват голяма част от хората при коленето на крава ? Защо ще се почувстват така ? Това не би ли трябвало да промени поведението им ?

Въпрос на много фактори е как ще се почувстват.
Например в Индия е ясно как.
 А в  България,един със слюноотделяне, друг ще извърне глава насълзен... 
За останалите нации нямам сведения. )))

Едноклетъчни или гръбначни, смятам че сме свързани в симбиозни отношения и никой не е по-важен от другия, независимо колко сложна е нервната му система.
А склонността да изпитваш едни или други чувства до известна степен се формира в процеса на началното възпитание.Да вземем например Маугли, който не знае що са крава и бактерии.Той е гледал как антилопата пасе трева и как тигърът изяжда антилопата.И едва ли е чувствал това, което е научено да чувства българчето/индийчето на което са чели приказки за животни с подходящ контекст.
Та в по-зряла възраст човекът е свободен по своя воля да се отърси от някои неща и ако му е кеф да чувства по друг начин.Стига да се сети, че такава възможност съществува.
Нали на този форум негодуваме срещу конспирациите, програмирането на съзнанието и подобни…
Дайте да се отърсим изцяло, за да ни проясни погледа!

« Последна редакция: Октомври 03, 2008, 21:02:01 pm от Max »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Вегетарианството
« Отговор #7 -: Октомври 05, 2008, 13:07:47 pm »
Цитат
Ползата от вегетарианството е най-вече духовна и е ориентирана към вътрешната същност на човека, не толкова към опазване на животните. Животни винаги са били убивани, и ще бъдат убивани. Това с "опазване на животните", според мене е една криворазбраност на тази идея, както на Изток, така и на Запад.

Духовността по мое разбиране се определя и от отношението към другите. В този смисъл по- важно е не яденето а отношението и ако аз ям например само храни "които някой е посочил за духовни" и същевременно убивам за удоволствие (без да ям убитото)защото примерно съм убеден че е вредно до къде води всичко това ? Парадокса е че има хора които са вегетарианци за да са "здрави" и има такива които ядат месо - с абсолютно същия мотив  ;). Здравето е много комплексно нещо и няма как да се определя само от 1 фактор когато те са много повече.

Цитат
Искам да си изясня човекът растителнояден ли е изначално или всеяден.И това иска ли някой да му вмени друга роля и защо, също много ме вълнува.

А защо да не погледнем от гледна точка на това че става въпрос за личен избор ?Защо някой трябва да ми вменява нещо вместо аз сам да избера  ;)А дали не се вменява точно обратното когато някой авторитет каже че ако не ядеш месо ще стане  еди какво си. Примера който си дал за човека отишъл в планината и хранещ се с дивеч че много добър. Наблюдава се при него подобряване на здравослсовното състояние! Ами нищо по- естествено от това след като е елиминирал  сигурно над 10 различни отрови които е приемал всеки ден със "стандартната храна" и като капак на всичко е отишъл на място с изобилие от отрицателни йони и чист въздух.При същото сравнение "вегетарианеца" който всеки ден яде бяло брашно, чипс с глутамат, кока кола със захар или аспартам ще бъде много по-болен. Само че ако човека е в града и яде гореспоменатите неща + месо което ще бъде и хормонално "подпомогнато" негативните фактори стават прекалено много. Както казах обаче има начини и за "чистене". Обаче ако този отишъл в планината и хранещ с дивеч се е превърнал в много здрав но борещ се за "оцеляване" - дивак това дали е от полза ?

Цитат
Човекът може да има близнаци и тризнаци.Регистрирани са случаи на четиризнаци, петзнаци и шестзнаци.
Така че по тази логика човекът не е венецът на природа

В повечето случаи тези "близнаци" не са придобити по естествен начин а след външна намеса  ;) А дали това пречи на "качеството" - тризначките от Биг Брадър - познаваш ли ги  :D . А под качество могат да се разбират различни неща - физика, интелект и толкова спорната "духовност". Ако хората почнат да се клонират има голям шанс физиката и интелекта да са на супер ниво а "духовността" да изчезне. А както знаеш при клониране могат да се правят колкото си поискаш копия.По моя преценка това ще се отрази на "качеството".
« Последна редакция: Октомври 05, 2008, 13:10:56 pm от Alien »

Max

  • Гост
Re: Вегетарианството
« Отговор #8 -: Октомври 05, 2008, 15:04:40 pm »
Alien, имам молба към теб да уточниш авторите на цитатите, тъй като в отговора си, който сякаш си отправил към мен, си цитирал още един ползвател, чиито идеи, обаче, и начин на изразяване нямат нищо общо с мен и това объркване води до заблуждение относно моя поглед върху проблема.
Колкото до близнаците и тризнаците, не съм съгласен, че винаги се появяват  само в резлтат на външни фактори. Но няма да продължавам играта на думи, тъй като не целя непременно да даказвам, че аз съм прав нито въобще да доказвам каквото и да е.                                             
Акцентът в темата, извинявам се че се потретям, е: „ вегетарианството ОСЪЗНАТ избоор ли е?” защото фанатизираните изказвания на начинаещи вегетарианци, които съм чувал или чел на разни места, ме водят до недоумение. Някога такова е било и отношението към кокаина, като средство за лечение на хероиноманията.Не твърдя че вегетарианството е лошо или добро и с риск да стана досаден на самия себе си, за десети път ще кажа, вегетарианец съм от както се помня.И ако съм поставил темата на обсъждане, то не е случайно.И въобще интересно ми е да наблюдавам как протичат умствените процеси, как се формират убежденията, маниите, фанатизма…                                                                                                   

« Последна редакция: Октомври 05, 2008, 16:29:38 pm от Max »

Неактивен UpsideDown

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 228
Re: Вегетарианството
« Отговор #9 -: Октомври 06, 2008, 14:50:22 pm »

Акцентът в темата, извинявам се че се потретям, е: „ вегетарианството ОСЪЗНАТ избоор ли е?” защото фанатизираните изказвания на начинаещи вегетарианци, които съм чувал или чел на разни места, ме водят до недоумение. Някога такова е било и отношението към кокаина, като средство за лечение на хероиноманията.Не твърдя че вегетарианството е лошо или добро и с риск да стана досаден на самия себе си, за десети път ще кажа, вегетарианец съм от както се помня.И ако съм поставил темата на обсъждане, то не е случайно.И въобще интересно ми е да наблюдавам как протичат умствените процеси, как се формират убежденията, маниите, фанатизма…                                                                                             
Вегетариантството е и осъзнат и НЕосъзнат избор.Някои хора стават такива защото мислят, че ще отслабнат,ще бъдат здрави,ще са по красиви и блаблабла простотии но същевременно всеки ден се лигавият и си мислят как ядат голяма пържола.
Аз от малък изпитвам непоносимост /по малко етична колкото вкусова/ към яденето на месо и почти не съм консумирал.В последствие с годините се засили етичната + още други причини които не смятам да изброявам/но са плод на осъзнаване, не на прочитане на някоя книга/ и това доведе до пълното спиране на консумацията на месо.

Max попита каква е разликата на месото от гората и месото от магазина. За мен няма разлика и оправдание за консумацията на едното или другото ,но докато едното е тичало сред полята и е яло трева ,другото е било наблъскано в затвор и "хранено" с подходящи храни/всеки е виждал днешните деветокласници по 1,90м високи,90 кг с гъсти бради мязащи на гиганти/които сладко сладко си хапват по няколко хамбургера всеки ден и част от тях ходят на фитнес където е """'задължително"""" да се яде месо/. Разбира се тази мутация не идва само от едното ядене на месо,но преди 6-7 години нямаше такова нещо,а то не се е появило защото сме се засилили да еволюираме към гиганти.
Когато бях в училище в 8-ми клас имаше едно дребно момче около 1,60м което блееднееше пред мен /справка - аз съм горе долу 185 см /.В 9-ти клас отиде няколко месеца на фитнес/след което спря/ ,като придоби всеизвестния хранителен режим включващ яденето на много месо/но режима не го махна/.2 години по късно той стана 180см,70 и няколко кг/при предишни 50 това не е малко/ и се промени изцяло.Това няма как да се отдаде на "пубертета" ,защото и баща му и майка му са дребни хора ,а такава аномалия малко съмнителна ми изглежда при наредилите се фактори.Сега не го знам на какво мяза,ама предполагам,че може и да ме е минал и аз да бледнея пред него./и да не се повтаряш за хиляден път ,сигурен съм че знаеш за това Max ,просто го написах за пример  :D /

Всичко си е до личния избор на човека.Който както го чувства така да живее,да избира какво да яде,какво да прави и т.н. Фанатизъм и крайности има при всичко и всичко което се сведе то такава степен само руши и нищо повече.
« Последна редакция: Октомври 06, 2008, 14:59:59 pm от UpsideDown »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Вегетарианството
« Отговор #10 -: Октомври 06, 2008, 19:14:56 pm »
Да първия цитат е от мнението на Йордан 13 а другите 2 са от на Мах , но аз не съм се обръщал към никой по име в поста си а просто отговорих на мненията след всяко цитиране. Но ще го имам предвид като смесвам мнения от различни автори.

По темата са осъзнатостта на избора - UpsideDown е прав и фанатичността на много от вегетарианците идва от тяхното позоваване на видни авторитети, някои от които са забележителни "хора". При тези които ядат месо го има същото - те се позовават пък на разни "лекари", "диетолози" и т.н. И пак да кажа двете страни в повечето случаи изхождат от тезата че го правят за да са "здрави". Тоест при голямата част от страх.

Неактивен Йордан13

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 4
Re: Вегетарианството
« Отговор #11 -: Октомври 07, 2008, 12:16:22 pm »
Цитат
Ползата от вегетарианството е най-вече духовна и е ориентирана към вътрешната същност на човека, не толкова към опазване на животните. Животни винаги са били убивани, и ще бъдат убивани. Това с "опазване на животните", според мене е една криворазбраност на тази идея, както на Изток, така и на Запад.

Духовността по мое разбиране се определя и от отношението към другите. В този смисъл по- важно е не яденето а отношението и ако аз ям например само храни "които някой е посочил за духовни" и същевременно убивам за удоволствие (без да ям убитото)защото примерно съм убеден че е вредно до къде води всичко това ? Парадокса е че има хора които са вегетарианци за да са "здрави" и има такива които ядат месо - с абсолютно същия мотив  ;). Здравето е много комплексно нещо и няма как да се определя само от 1 фактор когато те са много повече.

Цитат
Искам да си изясня човекът растителнояден ли е изначално или всеяден.И това иска ли някой да му вмени друга роля и защо, също много ме вълнува.

А защо да не погледнем от гледна точка на това че става въпрос за личен избор ?Защо някой трябва да ми вменява нещо вместо аз сам да избера  ;)А дали не се вменява точно обратното когато някой авторитет каже че ако не ядеш месо ще стане  еди какво си. Примера който си дал за човека отишъл в планината и хранещ се с дивеч че много добър. Наблюдава се при него подобряване на здравослсовното състояние! Ами нищо по- естествено от това след като е елиминирал  сигурно над 10 различни отрови които е приемал всеки ден със "стандартната храна" и като капак на всичко е отишъл на място с изобилие от отрицателни йони и чист въздух.При същото сравнение "вегетарианеца" който всеки ден яде бяло брашно, чипс с глутамат, кока кола със захар или аспартам ще бъде много по-болен. Само че ако човека е в града и яде гореспоменатите неща + месо което ще бъде и хормонално "подпомогнато" негативните фактори стават прекалено много. Както казах обаче има начини и за "чистене". Обаче ако този отишъл в планината и хранещ с дивеч се е превърнал в много здрав но борещ се за "оцеляване" - дивак това дали е от полза ?

Цитат
Човекът може да има близнаци и тризнаци.Регистрирани са случаи на четиризнаци, петзнаци и шестзнаци.
Така че по тази логика човекът не е венецът на природа

В повечето случаи тези "близнаци" не са придобити по естествен начин а след външна намеса  ;) А дали това пречи на "качеството" - тризначките от Биг Брадър - познаваш ли ги  :D . А под качество могат да се разбират различни неща - физика, интелект и толкова спорната "духовност". Ако хората почнат да се клонират има голям шанс физиката и интелекта да са на супер ниво а "духовността" да изчезне. А както знаеш при клониране могат да се правят колкото си поискаш копия.По моя преценка това ще се отрази на "качеството".
Така е. Вегетарианството е цялостна промяна, това включва и отношението между хората. Макар, че в Индия, примерно, повечето са вегетарианци и пак се избиват като кучета. Затова казвам, че това е един много дълъг път, имащ своите степени, стадии, хайде, да не употребявам сложната дума "йерархии". В крайна сметка, пасенето на трева, не ни превръща, обаче в овце. Отношението към другия идва от ясната преценка за него като човек, и не се основава на хищническия инстинкт, какъвто наблюдаваме навсякъде около нас.   
« Последна редакция: Октомври 07, 2008, 12:18:46 pm от Йордан13 »

Неактивен Йордан13

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 4
Re: Вегетарианството
« Отговор #12 -: Октомври 07, 2008, 12:37:10 pm »
Бях започнал да мисля, че темата не вълнува никого, но обсъждането все пак тръгна, за което благодаря на отзовалите се с постове и на прочелите написаното.
Наблюдава се бум на книги, пропагандиращи вегетарианството, не просто като  един от възможните начини на хранене, а като панацея срещу всички болести.Нещо, което е масово, което намирисва на пропаганда, което се превръща в мода, ме изпълва с подозрение.
Забелязал съм, че  начинаещите вегетарианци са фанатично убедени в това, което правят, макар да не са изпитали достатъчно време върху себе си ефектите на новия режим.
Така и подрастващите  в много неща са убедени и приемат убежденията за свои, макар че някой  умело им е наложил неговите убеждения.
Аз, сам  дългогодишен вегетарианец,  не изричам категорични твърдения относно вегетарианството.Търся отговор на съмненията си.
А те са следните:
 Може би вегетарианството влияе на съзнанието, правейки човека пасивен и слабо заинтересуван на случващото се около него.
Може би не е толкова добро за здравето, колкото се твърди.И ако вегетарианците не са са сред най- болните, то е не заради преимуществата на растителната храна, а защото вегетарианци стават предимно хора загрижени за тялото и духа си и внимаващи какво слагат  в устата си.Но аз имам познати, оплакващи се от анемия, апатия, намалено либидо, проблеми с нивото на калция…Това след 7-10-15 годищно вегетарианстване.Аз съм вегетарианец, повече от половината от живота си.Започнах много преди развитието на тялото ми да бъде завършено.Липсата на здравословни проблеми както казах вече, смятам  се дължи на добрите ми гени и убеждението ми че болестите не съществуват,не на вегетарианството.
Желание да ям месо у себе си не усещам.Тревожи ме даже фактът че тялото ми все повече се пренастройва към по-фина и лека растителна храна и опитите ми да консумирам сусамови семена например ( или каквито и да е семена и ядки) като източник на калции и качествени белтъчини и мазнини води до усещане че това е тежка храна за мен ( макар задължително да ги съчетавам с някакъв зеленчук с високо водно съдържание, както съветва Х.Даймънд).Понякога с месеци ям само сурови плодове и челенчуци.Вярно, чувствам се като направен от свеж вятър, но вероятно е заради живата енергия в непреработените продукти, а не непременно защото са  растителни и че ничий животински живот не тежи на съвестта ми.

Ползата от вегетарианството е най-вече духовна и е ориентирана към вътрешната същност на човека, не толкова към опазване на животните.

Нито оспорвам, нито приемам.Просто не разбирам за какво говориш.
Свикнали сме с приказките за духовност и се стремим да сме духовни, но що за чудо е това духовността? Ние успяваме ли наистина да проумеем същността на понятието духовност, преди да се устремим към нея?
Не съм против духовността.Аз съм за трезвост и осъзнатост във всичко което правим. Повечето от нашите убеждения и верните и разрушителните за нас, са изградени на базата на внушения. Не на базата  на личния опит, така е в повечето случаи, ако искрено анализираме нещата.И повечето от  тях са толкова силни, че когато реалността ги опровергава, ние отказваме да приемем истината.
Аз твърдя че само реалносттта може да потвърди или отхвърли нещо, а не склонността ни да го приемаме или отричаме на доверие.
„ вътрешната същност на човека" Защо да делим човека на „вътрешна" и „външна същност"? Какви са основанията за това?
Не са ли това празни приказки, които не можем да обясним, ако едно дете, например, реши да ни попита?
И какво означава да си духовен? Да плюеш на тялото си и да мислиш за духа си? Или да се стремиш към Духа?
А защо е прието да се вярва, че тялото не е неотделима част от нас и е нормално при смъртта да го губим? Знаете, че има и други твърдения: че дуализмът „тяло / душа" е изкуствено създаден.Че при смъртта ( а вероятно още приживе) трябва този дуализъм да бъде разрушен, а не да изоставим тялото отлитайки свободно незнайно къде.Няма да цитирам нито автора, нито твърденията му.Достатъчно е популярен и сред тези, които му вярват и сред тези, които търсят доказателства че е измамник.Аз самият съм на особено мнение по въпроса.
Та да се върнем на храната.
Отказал съм се и от хляба и от почти всички продукти изискващи многократна обработка.Например отказал съм се от така наречените от мен „ извлечени" продукти.Ако искам да приемам линоленова мастна киселина, например  - ям ленено семе.Ако ми трябват мазнини и мастно разтворими витамини – съответните семена и ядки.За мен е абсурдно, да се разрушава мъдрата схема на природата , за да се извлекат определени вещества и да се приемат в изолиран вид, под предлог, че почвите били изтощени и витамините  в плодовете били под критичния минимум и други на пръв поглед „разумни" предлози.
Така че за мен ръководен принцип в избора ми на продукт е ненамесата в съвършеното природно творение.
Ако можех да избегна и стоките на земеделието, които са рожби на селекционерството, химията, и други човешки безумия, стигащи до генно инженерство,  и да консумирам само диворастяща храна…Мечтая си просто )))
Та пак ще поставя въпроса  този път по този начин ( което не изменя смисъла му) :
Вегетарианството проверена на практика философия на храненето ли е? Какви са реалните ефекти върху, тялото, , психиката, душата, духа и всичките му компоненти…
За мен са важни всички мнения на хора с личен опит или наблюдения на хората около тях.
Не се стремя да доказвам своя теза, а да намеря потвърждение на съмненията си (може по- точната дума да е колебания) или да ги отхвърля.Вашите споделени мнения вероятно ще ми помогнат да видя нещата от аспекти за които не съм и подозирал.
Предварително благодаря.

Така е. Духовността е нещо, което не го познаваме, изначало, но то стои в нас. Имаме някаква смътна детска представа за него и се устремяваме натам. Растем, за да я достигнем. Иначе и аз не обичам много употребата на термини като "духовност" и "божественост", но няма как да обясня, някои неща без тях. Така, че, според мене ние се учим, какво е това духовността, по времето на своя път или на своите търсения. Много  важно, според мен, човек да върви пътя си, духовността изкристализира в него.  Така е. Социалността, религиите, правят своите внушения и неминуемо влияят върху създаването на личността или върху нейните разбирания. Въпроса е дали човек е буден, за да отсее - внушението от истината. Будността е като вътрешно цедило, прецеждаш чистата течност и остава боклучеца за изхвърляне.  Затова смятам, че човек е цялостен, но под вътрешно, разбирам, онова, неизявеното и съответно несподеленото. Докато външното е онова, показаното и същевременно добре скритото;)))Иначе човек си е цялостен и цялостно трябва да се изгражда. Но не винаги е така и често в нас настъпват катаклизми.
При тебе явно има такъв катаклизъм, защото при твоя аскетичен начин на хранене, би трябвало да си най-малко доволен. Най-вероятно "проблемът" идва от това, че освободените сили при този хранителен режим, не знаеш към какво да ги насочиш, за да ги употребиш.
Да, вегетарианството е проверена на практика философия на храненето. Има я от най-дълбока древност и е изявена като дарове и в нашите най-древни светилища. Там жертвоприносът не е кръвен, а растителен, така, както Каин го правеше.
Докато говориш за реалните ефекти върху тялото и душата. Първом, поне при мене са върху душата. Според мене, впоследствията върху тялото са по-късни, а то най-трудно се променя, поради съпротивата на физическата материя и нейните най-ниски вибрации. Важното, според мене е първом да се обезземи или обезтегли, да се освободи душевния свят на човека. След време идват промените във физиката, а те са по бавни и мъчителни. Физическата материя сама по себе си е много тежка.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re: Вегетарианството
« Отговор #13 -: Октомври 09, 2008, 00:49:14 am »
Цитат
ВЕГЕТАРИАНСТВОТО – защо искат да ни превърнат в тревопасни?

Заради това и ти ще станеш вегетарианец


Max

  • Гост
Re: Вегетарианството
« Отговор #14 -: Октомври 09, 2008, 01:02:57 am »
Цитат
ВЕГЕТАРИАНСТВОТО – защо искат да ни превърнат в тревопасни?

Заради това и ти ще станеш вегетарианец



Ти май не си разбрал, че всички, писали до този момент по темата СА вегетарианци.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27