Големият Срив след Големия фалитbgfactor.org - 16 Септември 2008Индексът Dow Jones записа най-голямото си падане за ден след 9/11 – минус 4,42 процента, рухнаха Nasdaq, Standard & Poors 500Промишленият индекс Dow Jones отбеляза най-големия си срив в рамките само на един ден след атентатите в САЩ на 11 септември 2001 г., рухвайки след банкрута на Lehman Brothers и поглъщането на Merrill Lynch вчера с -4,42% до 10917 пункта, предава France Presse. Световните фондови пазари бяха ударени лавинообразно от новината, като сривове бяха отбелязани навсякъде по света, от Лондон до Шанхай.
Высокотехнологичният индекс Nasdaq Composite загуби за ден 3,6%, спирайки на отметката от 2179 пункта, а индексът на 500-те водещи американски корпорации Standard & Poor's 500 падна с 4,71% до 1192 пункта. American International Group (AIG), една от водещите световни застрахователни компании, която е сочена за следващия голям кандидат за фалит, загуби още 60,8% от стойността си и е на “съртно легло”, след като 3-те най-големи кредитни агенции понижиха една след друга рейтингите на корпорацията.
Федералният резерв на САЩ се намеси в реанимацията на AIG, наемайки инвестиционната банка Morgan Stanley за изготвянето на екстренна стратегия за стабилизирането на застрахователния гигант, който загуби общо 92% от стойността си от началото на 2008 г., съобщава Reuters. Търсейки “частно решение” на критичната ситуация, Резервът се обърна към други две от водещите инвестиционни инвестиционни банки, JPMorgan Chase & Co и Goldman Sachs Group Inc, да разгледат възможностите за отпускането на $ 70-75 млрд. заем за спасяването на AIG.
След обявеното вчера поглъщане на Merrill Lynch за $ 50 млрд. от Bank of America, което трябваше да облекчи пазарната криза, акциите на Bank of America паднаха с 21%.
Големият трус отвъд Океана бързо засегна и Европа, където снощи лондонският FTSE 100 се срина с 3,92%, CAC 40 в Париж загуби 3,8%, а германският DAX във Франкфурт падна с 2,74%.Днес сривът продължи на азиатските пазари, където местните правителства свикаха поредица от спешни заседания за държавна намеса за ограничаването на задълбочаването на финансовата криза. Индексът в Хонгконг падна с 5,9%, Токио се срина с 5,1%, след като пазарите реагираха нервно на новината, че две от водещите японски банки са били сред основните кредитори на Lehman Brothers. Една от тях, Aozora, загуби почти 18% от пазарната си стойност само до обед днес, а клонът на Lehman в Япония обяви фалит с най-големите загуби в поствоенната история на страната. Правителството свика извънредно съвещание с управителят на Bank of Japan (BoJ) Масааки Ширакава (Masaaki Shirakawa), след което стана ясно, че тя ще инжектира във финансовите пазари 2,5 трилиона йени ($ 24 млрд.), в опит да ги стабилизира.
Основният индекс в Австралия падна с 2,6% до обед, а премиерът Кевин Ръд свика съвещание с ръководителите на хазната, за обсъждането на рамките на интервенцията на Reserve Bank of Australia.
В Южна Корея индексът се срина с 5,4%, а националната валута, вонът, загуби 3% спрямо долара. Централната банка на страната обяви, че има готовност да интервенира на чуждестранните финансови пазари при нужда. Пазарите навсякъде в региона бяха засегнати от резкия спад, като в Тайван бяха отчетени -4,7%, в Индонезия -6,5%, в най-голямата китайска борса в Шанхай -4,1%, Сингапур -2,2%, във Филипините -4,5%, а руските индекси РТС и ММВБ отбелязаха рекорден за последните 2 години минимум, падайки съответно с 4,78% и 6,18%.
На извънреден брифинг в Белия дом снощи местно време, който предизвика рекорден интерес, секретарят на финансите на САЩ, Хенри Полсън (Henry Paulson) призова пазарите да запазят спокойствие и “увереност в стабилността на основите на американската икономика”, но призна, че краят на финансовата криза остава далеч. Според Полсън, до “завършването на основното коригиране” на пазарите остават “месеци, а не години”, но процесите ще продължат повече от 2-3 месеца. Ръководителят на американската хазна посочи, че
за справянето с невиждата от столетие криза САЩ са потърсили подкрепата на ръководителите на финансовите учереждения от цял свят. “Тези големи пазарни играчи изразиха готовността си да поемат извънредни ангажименти, за да подкрепят стабилността на пазара”, заяви Полсън, без да разкрива повече подробности, цитиран от Reuters.
На брифинтга финансовият министър подчерта, че
трудно може да вземе решение за подкрепата на закъсалите финансови институти със средства на американските данъкоплатци, като мисълта за финансирането от хазната на Lehman Brothers “дори не му е минавала през главата”. На въпрос каква е била разликата между ситуацията с другата голяма инвестиционна банка Bear Stearns, на която Federal Reserve Bank of New York отпусна екстрен заем в опит да бъде спасена през март 2008 г. и Lehman Brothers, Полсън посочи, че обстоятелствата са се променили много от март до септември, без да навлиза в подробности.
На въпрос, дали това означава, че Федзералният резерв “вече никога” няма да оказва пряка помощ на закъсалите компании, министърът отговори уклончиво и по същество отрицателно. По думите му, водещият критерий ще бъде “запазването на стабилността и реда във финансовата система”.
Полсън опита да се оправдае с думите, че е “принуден да играе с тези ,карти, които са му били раздадени”, като напомни, че на жилищния и ипотечния пазари отдавна са се натрупвали негативни тенденции, които са довели до сегашния срив. Други причини са били “архаичната структура на финансовото регулиране” и някои специфични особености в изпадналите в кома най-големи ипотечни агенции в САЩ Fannie Mae и Freddie Mac, които бяха взети под правителствен контрол, за да не фалират.
В заключение финансовият министър на САЩ побърза да увери редовите американци с банкови вложения до $ 100 000, че могат да останат спокойни, тъй като активите им се изцяло гарантирани от Федералния резерв. Според него, комерсиалната банкова система в САЩ е “като цяло надеждна и безопасна”, но уверенията му едва ли ще тушират паниката сред тези, към които са адресирани.
