Автор Тема: САЩ са заплашени от държавен фалит  (Прочетена 129175 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

buden

  • Гост
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #135 -: Октомври 03, 2008, 08:54:41 am »
Втори спасителен план за паразитите е в действие.

Сената го одобри, ако и долната камара го одобри положението става ЗУЕ. А те Конгреса ще го гласуват сабалян на 3-ти.
Новият план може да се окаже по-лош. Към сметката на данъкоплатците са добавени някакви си нищо и никакви $105 милиарда.
Някои от така наречените подобрения:
- застраховките по банковите сметки ще са възможни за суми до $250.000, а не както преди до $100.000  ... и какво топли това повечето хора  laugh
-намаляне на данъците разбира се за тези с големите доходи. За пример това щяло да окуражи Холивуд да прави повече филми в Щатите laugh
-има и действително положителни допълнения, като увеличаване на застрахователните покрития за хора с ментални увреждания 

Друга промяна - забележете, от документа преди 10 дена, който е бил 3 страници сега е 451 страници!
Значи вдигат шум за нищо, и всичко е било предварително решено за да приемат по-екстримния вариант. Защо много шум за нищо, ами ето цитирам Брад Шърмън/политик нек'ъв ама прав/: "Единственото нещо, което се доказа е говоренето на страховити глупости, които ни тласкат към грешкa." и още "Свидетел бях как членове от сената говореха помежду си, че ако не приемат този план това означава военен режим за Америка" .. алооо тези наред ли са laugh

http://ronpaulblog.com/2008/10/02/fear-mongering-driving-bailout-martial-law-threats/

Чета в темата по-горе и на Уорън Бъфет помиите.   

С тези промени в плана, просто конгреса ще бъде подкупен. Това са близо 500 души, на които повишаването на застрахования лимит, а и данъчните облекчения ще им се облажят като на милко кавала малолетна порно актриса/с извинение към по-чуствителната аудитория/.

http://www.baltimoresun.com/news/nation/politics/bal-te.bailout02oct02,0,7917580.story

Но в крайна сметка където и да си ги заврат тези планове в дългосрочен план изходът е един .. мръсния канал е .. няма друг.
Става все по-зле за всички народи по цял свят докато "елита" се блажят с шекер  laugh и накрая бум и системата рухва и...

....и малкото останали на Земята започват на ново и на чисто .. успех им желая най-искрено
« Последна редакция: Октомври 03, 2008, 09:04:12 am от buden »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #136 -: Октомври 03, 2008, 19:24:10 pm »
Цитат
"Свидетел бях как членове от сената говореха помежду си, че ако не приемат този план това означава военен режим за Америка"

Този сценарий отдавна се споменава като възможен. Очаква се също ако се въведе военно положение да избухне гражданска война. В този ред на мисли се сещам за онази статия на оня "пътник във времето" от паралелна вселена който споменаваше че в неговата времева линия по това време някъде избухва гражданска война в САЩ. Да статията е дезинфо отвсякъде, но интересно съвпадение  ;)

buden

  • Гост
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #137 -: Октомври 03, 2008, 21:21:06 pm »
Приеха втория "спасителен" план.

Цитирам буш преди приемането на плана: "Ние всички знаем, че ако не предприемем нещо кризата ще се усили и ще ни тласне в срив, който никой от нас не си е и представял"
Хората трябва да осъзнаят, че това "НИЕ" се отнася за т.нар. "елит", а не за тях.
http://news.yahoo.com/s/ap/financial_meltdown

Елиъне :) ами така си е, това е чиста дизинформация. В смисъл, че плашат гаргите за да приемат нещо което трудно се приема. И ето че успяват. Супер нагло от тяхна страна е и понякога се чудя кои са по нагли нашите политици или техните?
Как е нагло, ами отхвърлят първия план и хората се радват "еее една битка е спечелена" .. но не след дълго "упс ай дид ит ъгейн" се обажда техния вътрешен глас незнайно как приел визията и гласът на самата Бритни ;) - или "еее отново ни заблудиха". Защото конгресът с отхвърлянето на първия е казал на авторите на плана "това не ни устройва" и хоп втория ги устройва. Те са хора извън "елита", но хора с много пари и много връзки и все още държат позиции пред "елита". А това че втория даже е по-зле за реално трудещите се никой, ама никой от тях не го интересува, освен гласувалите против :-\ може би. Нагло е как на моменти си проличава, че хората са никои в тази игра. Те са просто овце за доене и стрижене. И това ако не отваря очите на масите не знам кое.
 

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #138 -: Октомври 09, 2008, 03:32:31 am »
Американската борса се срути на петгодишно дъно

www.investor.bg - 08.10.2008


Борсовите индекси в САЩ продължават да пропадат, отбелязвайки най-тежките си времена за последните 70 години. По време на вчерашната сесия широкият показател S&P 500 падна под 1 000 пункта за пръв път от 2003 година на насам.

Вследствие от масирани разпродажби S&P 500 приключи сесията със загуба от 5,7 на сто до 996,23 пункта. Така загубата от началото на годината вече възлиза на 32 на сто, което не се е случвало от далечната 1937 година досега, съобщава AP.

Другият основен борсов индекс в САЩ – Dow Jones - също отбеляза впечатляващо понижение от 5,1 на сто (508,39 пункта) до стойност от 9 447,11 пункта. Показателят отстъпва с 29 на сто от началото на годината и също е на път да отбележи най-слабото си представяне за последните 71 години.

Повод за новия студен душ за пазара дадоха непрекъснато появяващите се съобщения за недостиг на ликвидни средства от страна на банките и играчите от сектора на недвижимите имоти. Индексът на финансовите компании S&P 500 Financial се понижи с 12 на сто до най-ниската си стойност от 1997 година насам. Увереност на пазара не даде дори ясният сигнал от ръководителя на Федералния резерв, че банката е готова да направи незабавна редукция на лихвения процент.

По време на вчерашната сесия акциите на Bank of America поевтиняха с 26 на сто заради съобщенията, че дивидентите ще бъдат намалени на половина и че ще бъде направен опит за набиране на 10 млрд. долара свеж капитал. Книжата на други финансови институции като Morgan Stanley, KeyCorp и JPMorgan Chase & Co. пък понижиха стойността си с по над 10 на сто.
« Последна редакция: Октомври 09, 2008, 03:34:11 am от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен badmin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 8
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #139 -: Октомври 11, 2008, 20:00:42 pm »
E хубаво, но това как ще се отрази на България в крайна сметка

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #140 -: Октомври 16, 2008, 10:06:02 am »

Федералният резерв призна: САЩ вече са в рецесия


bgfactor.org - 15 Октомври 2008


В 3-тото тримесечие щатската икономика била по-слаба от очакваното, в 4-тото отслабването ще се задълбочи



Икономиката на САЩ е в период на рецесия, призна в реч пред членовете на Асоциацията на ръководителите на финансови институции Financial Executives International (FEI) в Пало Алто, Калифорния, директорът на Банката на Федералния резерв на САЩ в Сан Франциско, Джанет Йелън (Janet Yellen), съобщава Reuters.

“Събраните данни свидетелстват, че в 3-тото тримесечие на 2008 г. икономиката е била по-слаба от очакваното и като цяло не е показала никакъв ръст. В 4-тото тримесечие се очаква по-нататъшно намаляване на растежа и по всяка вероятност ясно изразен спад на производството. По всичко личи, че американската икономика се намира в рецесия”, цитира думите на финансовия специалист и France Presse.

По правило в САЩ се смята, че националната икономика е в рецесия, ако намаляването на БВП продължи 2 тримесечия подред, уточнява агенцията.

Йелън посочи и други признаци за икономическата криза. “Безработицата расте вече 10 месеца подред, а доходът на човек от населението не е коригиран с оглед на инфлацията от месец април насам. Доходите на семействата значително са намалели, цените на недвижимото имущество продължават да падат, а пазарът на акции рязко се сви”, посочи директорът на третата по активи банка на Федералния резерв, след тези в Ню Йорк и Атланта.

Йелън обаче не се съгласи, че през следващите няколко години САЩ ще се сблъска с “период на икономическо бедствие”, сравним с Великата депресия, тъй като “сега американската икономика е по-жизнеспособна, отколкото тогава”.

Изявлението на Джанет Йелън последва само часове след като Департаментът по финансите на САЩ обяви, че завършилата на 30 септември финансова 2007-2008 г., е приключила с рекорден бюджетен дефицит от $ 455 млрд. или 3,2% от БВП на страната, съобщава Reuters.

Размерът на дефицита превишава над 3 пъти миналогодишния ($ 162 млрд.) и досегашния антирекорд от 2004 г. от $ 413 млрд. (3,6% от БВП). На фона на икономическия спад, приходната част от американския бюджет е намаляла за сметка на ръста на разходната част и преди всичко на военните разходи и държавния план за спасяване на банковия сектор и борба с безработицата.

Въпреки това Департамънтът по финансите запази прогнозите си за бюджетен дефицит през финансовата 2009 г. от $ 482 млрд., макар че според собствените му оценки, само за поддръжка на финансовия сектор в САЩ ще бъдат похарчени поне $ 1 трлн. Анализаторите се обединяват около мнението, че дефицитът за 2008 г. е само “предвкусване” на това, което предстои. През следващата година рецесията ще ореже допълнително приходната част на бюджета, докато демократите в Сената лобират за допълнителни средства за спасяването на икономиката. Дори и без тях обаче, следващият бюджет се очаква да запише нов рекорден дефицит.

На 14 октомври пред студенти в “Харвард” третият по богатство човек в света и основател на Microsoft Бил Гейтс, предупреди, че рецесията в Америка вероятно ще е по-тежка от очакваното, а безработицата ще скочи значително и може да достигне 9%, на фона на отчетените през септември 6,1%.

musica universalis

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #141 -: Октомври 17, 2008, 10:40:15 am »
Дарина Павлова пред фалит  :P
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/18796

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #142 -: Октомври 17, 2008, 20:22:57 pm »
Таблици за това кой притежава федералния резерв на САЩ ТУК


Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #143 -: Ноември 08, 2008, 00:52:38 am »
Дойде ли ред за колапс и на третия колос на ипотечната система на САЩ?


След големия провал на Fannie Mae и Freddie Mac по-рано тази година и преминаването им в държавни ръце, сега под заплаха е поставена и т.нар. Федерална банкова система за жилищно кредитиране (Federal Home Loan Bank System – FHLB), се казва в анализ на BusinessWeek. И докато първите две компании винаги са били обект на противоречия и обсъждания, то малко хора са обръщали внимание на рисковете, на които е изложена третата.


FHLB оперира в същия „тъмен периметър“ между публичния и частния сектор, където действат и Fannie и Freddie. Тя е създадена през 1932 година от Конгреса за подпомагане на ипотечното кредитиране. Системата има за членове 12 банки, които отпускат заеми на финансови институции от всякакъв размер и към средата на годината е разполагала с кредитен портфейл от 900 млрд. долара, което е с цели 43 на сто повече отколкото през 2006 година.

Също както при Fannie и Freddie, FHLB може да отпуска евтини кредити заради очакванията, че федералното правителство няма да я остави да фалира. Като частни партньори на институцията, 12-те банки постигат печалби и плащат дивиденти на собствениците, които всъщност са други над 8 000 финансови институции.

Именно тук е проблемът, смятат от BusinessWeek – системата има слаби ограничители срещу прекомерно кредитиране. Тя държи на становището, че мисията й е да отпуска заеми, но по закон не носи отговорност за контрола на това, за какво се използват нейните кредити. Това е задача на регулаторните органи на финансовия сектор. В допълнение на това, ако банка, която е част от системата банкрутира, FHLB е първа на масата на кредиторите, така че няма причина тя да отпуска заеми внимателно.

Тук се проявява и потенциалният конфликт на интереси – банките от системата могат да отпускат заеми към своите акционери – които също са финансови институции. Резултатът от това е, че щедрото финансиране от FHLB може да позволи на някои банки да постъпват хазартно и да спекулират с положението си, когато са изправени пред фалит. В този случай закъсалите банки могат да изпаднат в още по-големи беди.

От списанието все пак посочват, че банките за жилищно кредитиране не действат безразборно и при липсата на надзор. След реорганизацията на финансовите регулации в САЩ от 29 юли тези банки минаха под контрола на Федералната агенция за жилищно финансиране (FHFA), която осъществява и надзора върху Fannie и Freddie. До момента сигналите са, че по този начин нещата вървят добре.

Повод за притеснение обаче даде фалитът на IndyMac Bancorp. От края на 2004 година до първите месеци на 2008 година банката е предприела увеличение на кредитите си от Federal Home Loan Bank of San Francisco (част от FHLB) с 500%. Към момента на банкрута, заемите за около 10 млрд. долара са били около една трета от всички пасиви на IndyMac. Като следствие от фалита, разходите за Федералната корпорация за депозитно застраховане (FDIC) се очаква да надхвърлят 9 млрд. долара – най-голямата сума в американската история.

Ейми Стюард, говорител на банковата институция за жилищно кредитиране на Сан Франциско е отказала коментар на това, защо е оказала помощ за поддържането на IndyMac на повърхността, но в общи линии е заявила, че институцията не желае да затруднява клиентите си. „Не е наша работа да предизвикваме ликвидни проблеми за институция, член на FHLB“, е казала тя пред BusinessWeek.

Фалитът на IndyMac дойде скоро след колапса на най-големия ипотечен кредитор в САЩ - Countrywide Financial, който е заемал дори още повече средства от FHLB. В моментите, когато Countrywide е вървяла по спиралата на проблемите и компанията е изпитвала най-големи затруднения, нейният изпълнителен директор е договорил кредити за 51 млрд. долара от FHLB – Атланта. Дори се е стигнало до обвинение, отправено от сенатор Чарлс Шумер, че Coutrywide е използвала FHLB като „личен банкомат“.

Проблемът за данъкоплатците се състои в това, че ако дадена банка, заела пари от FHLB, фалира, ипотечният заем бива покрит изцяло, дори активите на банката да не са достатъчни за това. Така се увеличават разходите за FDIC, които трябва да защитават вложителите в банките чрез средства от застрахователния фонд, а ако е необходимо – и от Федералния резерв.

Заради опасенията, че FDIC e изправена до стената, ръководителят на институцията Шийла Беър e предприела действия за защитата си. Тя предлага да се увеличат премиите по застраховане на депозитите за банките, делът на чиито задължения към FHLB надхвърля 50 на сто от общия им дълг.

На теория би трябвало FHLB да не представлява опасност за финансовата система, се казва още в анализа. Но с оглед на факта, че глобалната криза започна от лоши ипотечни заеми, тази система е от огромно значение, особено след провала на двата ипотечни колоса Fannie и Freddie. В тази насока САЩ трябва да предприемат мерки относно управлението на FHLB и да избегнат пълния колапс на финансовия сектор, посочва списанието.


www.investor.bg

musica universalis

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #144 -: Декември 10, 2008, 08:58:18 am »
Рано или късно САЩ ще фалират”

Money.Bg - 09 Декември 2008, 16:40

Малко са хората, които по време на „безспирния икономически подем" до юли 2007 г. говореха на всеослушание, че се задава финансова криза. Германската борса е събрала оценката им за времето оттук нататък.
Питър Шиф и Рон Пол

Шиф, мениджър на фонд от $1 милиард в Euro Pacific Capital счита, че САЩ са изпаднали в продължителен конюнктурен период на понижение, който може да се окаже по-тежък от Голямата депресия.
Освен това Шиф е на мнение, че в рамките на този период на икономически спад отново може да бъде изровена „томахавката на войната".
Според него Азия и Европа ще се отвържат от конюнктурната слабост на САЩ и ще тръгнат към нови равнища на благосъстояние, дълго преди Америка да може да стъпи на крака.
Това рали на щатския долар е дошло неочаквано за Шиф, като той признава, че инвеститорите в неговия фонд са загубили чувствителни суми вследствие на отказа от щатската валута и преминаването към активи в европейски и азиатски валути.
Рон Пол бе кандидат за президент на САЩ през 2008 г. от лагера на Републиканците. Шиф беше водещият икономически съветник на Рон Пол по време на кампанията. Пол от години очаква да се разрази финансова криза и отдавна предупреждава, че американците харчат повече, отколкото получават. Пол много пъти е предупреждавал за социални безредици, които могат да доведат до военно положение в САЩ.

Нуриел Рубини

Макроикономистът Нуриел Рубини от Университета на Ню Йорк и Стърн Бизнес Скул, по-рано съветник на финансовото министерство на САЩ, счита, че икономиката на САЩ в момента е навлязла във фаза на „стаг-дефлация", фаза на стагниращ икономически растеж и дефлация. Очакванията му са, че САЩ ще преживее тежка икономическа депресия. Той също предупреждава, че социалният мир в САЩ може да се наруши от протести за осигуряване на прехраната.

Марк Фабер

Швейцарският борсов експерт Фабер, автор на книги и фондов мениджър, предсказа с голяма точност както крахът на борсата през 1987 г., така и сегашната криза. Според него в следващите няколко месеца трябва да се очаква задълбочаване на мечия пазар, след което трябва да дойде нов срив.
Фабер е убеден, че САЩ „рано или късно" ще банкрутират.
Той счита, че сегашната икономическа криза може да доведе до промяна на сегашната форма на управление на Щатите, която да се замени с военно положение или друга форма на управление.

Насим Никола Талеб

Макроикономист и уважаван инвестиционен консултант, Талеб счита, че етапът „Капитализъм първо ниво" вече е приключил. Преходната фаза към „капитализма второ ниво" ще е много болезнена. В новата фаза банките ще действат по-скоро като доставчици, отколкото като пирати.
Предупреждението на Талеб е, че супермаркетите в САЩ могат да бъдат затворени. Според Талеб ситуацията в САЩ ще бъде по-лоша, отколкото Рубини счита.

Антал Фекете и Дарил Скуун

Прочутият професор по математика Антал Фекете и авторът на книги Дарил Скуун считат, че цялото модерно общество ще рухне. Златото също няма да запази стойността си. Било погрешно да се вярва в „златния телец", т.е. че всички видове активи могат да загубят стойността си, само златото не.

buden

  • Гост
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #145 -: Декември 17, 2008, 07:32:21 am »
Здравейте, скептици и наивници!
Всички можем да се отнесем към едната или другата група според зависи от момента и от други фактори.

Едно да четем предсказания или "предсказания" на баба Ванга или пък Нострадамус и др. Но съвсем друго е когато математици, икономисти, въобще личности от днешния материален свят виждат и логически описват края на една ера.

http://www.youtube.com/watch?v=8PIEGK0IbA4&eurl=http://www.dailypaul.com/


Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #146 -: Декември 22, 2008, 23:41:38 pm »

Пожертваха долара, за да спасят финансовата система


www.bgfactor.org
17 Декември 2008


Федералният резерв на САЩ предприе радикална мярка срещу кризата, като свали основната лихва до 0.25 на сто.
 
Очакванията бяха за спад на лихвата наполовина до 0.5 процента. След новината за неочаквано големия спад индексите на Уолстрийт скочиха с около пет процента. Индустриалният индекс Dow Jones запази печалбата си от 4.20 на сто до края на деня и приключи при 8924.14 пункта.

Това е много необичаен и креативен ход, каза Майкъл Улфолк от Банк ъв Ню Йорк Мелън. Смятаме, че това е най-добрият възможен ход за американските потребители и за финансовия пазар, каза той.

Доларът падна до 13-годишно дъно спрямо йената и до 11-седмично дъно спрямо еврото след мярката на Фед. Доларът слезе до 88.24 йени, най-ниската цена от август 1995 г. насам. Спрямо еврото американската валута падна до 1.4078 долара. Анализатори очакват до март еврото да поскъпне до 1.45 долара.

Агенция Bloomberg публикува единното мнение на аналитиците си, според което падането на долара, превърнал се в най- нискодоходната валута на всички развити страни, ще продължава. В момента доларът загуби повече от 20% спрямо японската йена, но е възможно да свали до 79.75 йени за долар, което ще бъде най- ниският възможен курс след Втората световна война.

Някои анализатори като Бен Бернанке смятат, че Федералният резерв ще изкупува непосредствено от пазара държавни облигации, което означава пряко кредитиране на правителството за сметка на емисията. Сега освен държавните облигации, ще се изкупуват и облигации на ипотечните агенции, преминали на пряко управление от държавата. Целта на тези действия е да се намалят вноските по ипотеките, за да се съживи американският пазар на имоти.

Агенция Reuters цитира мнението на Джесика Ховерсен от  MF Global Research: " Те сложиха ориентира там, където са реалните вноски. Изучават възможността за изкупуване на дългосрочни облигации на Министерството на финансите, за да намалят вноските по ипотеките. Федералният резерв разбра, че остана само един институт, способен да върне финансовата система към живот. Той трябва да бъде титан, за да изнесе на плещите си цялата и тежест. Тази съвкупност от мерки може да бъде крайно жизнеспособна, ако се осъществи правилно. И тя няма да предизвика инфлация до момента, когато банките възобновят кредитирането."
musica universalis

Неактивен kaco1

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 1
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #147 -: Декември 23, 2008, 01:21:59 am »
Цялата икономика на САЩ се срива и от факта,че около 70% и нагоре от американците живеят на кредит.Това включва коли,домове,техника и т.н.Банките трябва да плащат за всичко това.
Ама нали се сещате,че всяка банка има някакъв резерв,той не е безкраен.Така едната банка взема от друга,тя от друга и накрая стигаме до федералния резерв.Да ама и там парите са на свършване и започва едно лудо печатане на пари,а новите банкноти също са пари.И какво се получава накрая ...Американския долар умира.Лошото е че почти целия свят го ползват за разплащателно средство,затова се отразява на всички отрасли във всички държави. 

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #148 -: Декември 28, 2008, 13:02:59 pm »

 
Окастрените бюджети вещаят тежки времена за ИТ :P

http://technews.bg/info.php?id=10803
 

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #149 -: Декември 28, 2008, 23:09:51 pm »

САЩ и финансовите институции удължиха и задълбочиха кризата


www.darikfinance.bg
20 декември 2008

Политиците от целия свят продължават да прилагат усилия за стимулиране на буксуващата глобална икономика, която на този етап осуетява усилията им да задържат щетите на сегашното.

Икономистите сега са на ход и би трябвало да обяснят , защо досега нищо не сработва в опитите да се предотврати дълбока рецесия.

Икономическият екип на новоизбрания американски президент Барак Обама в четвъртък разработи пакет от мерки на стойност между $ 675 и $ 775 млрд. за следващите две години.

В световен мащаб мерките за фискално стимулиране за 2009 г. ще надхвърлят трилион долара и ще допълват серията от мерки с движението на лихвените проценти.
 
Намаляването на лихвени проценти, след решението на Федералния резерв от началото на седмицата, са най-вероятни в места като Япония, Великобритания и еврозоната, Централните банки в Норвегия, Чешката република, Хонконг, Саудитска Арабия, Оман и Кувейт вече намалиха лихвените си проценти, а в края на седмицата към тя се присъедини и централната банка на Филипините.

Икономистите на Джей Пи Морган изчисляват, че глобалната икономика през четвъртото тримесечие ще се свие с 3.7% на годишна база и с още 2.3% през първото тримесечие на 2009 – може би най-лошите резултати от края на Втората световна година досега.

Започват да се оформят и отговори на икономическия феномен. Въпреки че Фед намалява агресивно лихвените проценти вече повече от година, много други държави предприеха стъпки за икономическо стимулиране едва пред последните месеци. А за се се стигне до позитивен ефект ще е необходимо още време. Дори нещо повече, някой половинчати мерки и политически колебания усложниха още повече ситуацията. И не на последно място, мащабите на кредитната криза се оказаха много по-големи от това, което си представяхме.

Докато САЩ са доста по-напред от останалите държави в стимулиращите усилия, според много икономисти американските банки все още изпитват капиталов дефицит и трудно покриват загубите си, поради което все още неохотно отпускат кредити.

Между август 2007 – когато започна кредитната криза – и септември 2008 Фед намали лихвените проценти от 5.25% на 2%. Извън САЩ обаче лихвените проценти скочиха нагоре за този период.

Всичко това се промени драматично през октомври. В глобален мащаб лихвите бяха намалени с 1.3 процентни пункта и според Джей Пи Морган фискалните стимули чрез лихвените проценти могат да достигнат до 1.5% от глобалния брутен вътрешен продукт през 2009 или около $ 1 трлион. До октомври подобни мерки извън САЩ изобщо не бяха налице, твърди икономистът от Джей Пи Морган Брус Касман.

Европейската централна банка все още разполага с възможности да сваля лихвения си процент, който сега е на ниво от 2.5%, още повече след като бе охладена инфлацията. В четвъртък ЕЦБ предприе допълнителни усилия за насърчаване на междубанковите пазари и да ги върне в нормални релси.

Бавната ответна реакция на тези усилия сега е само част от проблема. Икономистите все по-откровено критикуват предприетите от политиците мерки през последните месеци.
Почти всички политически инициативи, предприети досега за подпомагане функционирането на финансовите пазари бяха по-скоро фрагментарни, отколкото изчерпателни, смята Джон Липски, заместник директор на МВФ.

Според него в основата на това явление е един доста силен процес, известен като деливъридж, и при който фирмите и домакинствата все по-неохотно поемат нови допълнителни дългове.


Макар досега в глобален мащаб банките да бяха инжектирани със стотици милиарди долари, за да се защитят от загуби в резултат на лоши дългове, според Липски политиците не са направили достатъчно, за да рекапитализират банките и изобщо да изкоренят лошите дългове от финансовата система.

Все още е в ход процес на деливъридж (редуциране на дълговете) и тъкмо той ни дава основания да прогнозираме за следващата година значително и продължително забавяне на кредитите, твърди Липски.
Саймън Джонсън, бивш икономист от МВФ и настоящ професор в Масачузетския технологичен институт е на мнение, че финансовите институции в световен мащаб би трябвало да отпишат поне $ 1.7 лоши дългове, свързани с американските ипотечни, потребителски и корпоративни дългове. Освен това той счита, че банките все още не са набрали достатъчно капитал като буфер срещу бъдещи загуби.

Джон Тейлър, икономист от Станфордския университет и бивш финансов министър в администрацията на Джордж Буш в специално разпространен документ заяви, че американските политици “са се простреляли в крака в края на септември, когато предизвикаха объркване с намеренията си да спасяват частни банки с обществени пари”. Тази необмислена стъпка, огласена през конгреса от шефа на Фед Бернанке и финансовия министър Поулсон, веднага е предизвикала негативна реакция в банковата система и най-вече се е отразила на Либора – Лондонския междубанков курс. Тоест неяснотата около американския анти-кризисен план е вдигнал доста цената на паричните заеми.

Вероятно това ще има много сериозни последици от фалита на Lehman Brothers Holdings Inc., смята Тейлър, като продължи - На практика действията на правителството и намесите на финансовите институции удължиха и задълбочиха финансовата криза.
 
Засега няма официална реакция от Фед и финансовото министерство на критиките на Тейлър.

Източник БГНЕС
musica universalis

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27