Автор Тема: Старт за АЕЦ "Белене"  (Прочетена 11052 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Старт за АЕЦ "Белене"
« Отговор #15 -: Април 14, 2010, 20:19:02 pm »

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Старт за АЕЦ "Белене"
« Отговор #16 -: Април 15, 2010, 17:50:27 pm »
За АЕЦ "Люспене" няма пари, а и полза няма от това да я продаваме на друг да си я завършва.
Dreams are messages from the deep.

Неактивен %00

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 126
    • organic SEO
Re:Старт за АЕЦ "Белене"
« Отговор #17 -: Април 15, 2010, 17:56:17 pm »
JFC, не го ли погребаха този проект най-накрая, още ли витае призрака Беленски ?
╟╩╦═╬╧╩╦═╬╧Оrgаnic SEO NinJah╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Старт за АЕЦ "Белене"
« Отговор #18 -: Април 25, 2010, 08:55:25 am »
„Със атомен вагон, от Москва, през София за Лом”...

„Белене" ли вкара в капан финансовия министър Симеон Дянков?

Ще хвърлим ли 10 млрд. евро в ръцете на 50-тина българи от руското енергийно лоби?

http://www.forumat-bg.com/ikonomika/563?task=view

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Старт за АЕЦ "Белене"
« Отговор #19 -: Май 07, 2010, 22:09:04 pm »
Приказно

България се отказва да строи АЕЦ "Белене", тъй като няма пари за проекта. Решението на премиера Бойко Борисов е краят на една приказка, която всъщност е без край. Приказката сега ще ви разкаже Емилиян Лилов.

“Живели едно време ...“ Така започва всяка уважаваща себе си приказка. Или по-точно така започваше, когато ние бяхме деца и си нямахме ни най-малка представа от плазми и елсиди-та, от блурей и дивиди-та, от уоркрафт и трайбълуорс, от имейли и туитър. Но това е друга тема.

Крадливите господари

Нашата приказка е малко нестандартна. Едно време всички си имаха щастлив край: “... вдигнали сватба и доживели до дълбоки старини”, или поне “... три дена яли, пили и се веселили”. Тази приказка тук не е такава. Тя е за един цар, който след дълго отсъствие се върнал в царството си и обещал на своите поданици, че скоро животът им ще потече по мед и масло. След това се оттеглил в двореца си, откъдето ръководил всички важни държавни дела.

Помагали му цяла свита от царедворци, пълководци и съветници, велик везир си имал дори. И макар че бил мъдър, царят вземал под внимание съветите им и често дори ги следвал. Така един ден той решил да направи от царството си център на всички съседни царства. Забравихме да кажем, че в царството му имало голяма работилница за светлина, която правела така, че на поданиците му винаги да им е светло и топло.

Тогава се съюзил с друг един по-могъщ цар, който му обещал да построи още една такава работилница, по-голяма и по-модерна от първата. И казал на народа си, че скоро ще потекат и медът, и маслото. И те потекли, но не при народа, който много се ядосал от този факт и още на следващия референдум гласувал за свалянето на царя. Така на власт дошъл друг цар, а старият (заедно с великия си везир) започнали да съветват новия владетел на царството.

Сладкодумният левент юнак

Тримата обаче се оказали още по-крадливи от предишните господари, и скоро били сменени от нов цар. Той бил с по-прости обноски и по-грубоват, но истински левент юнак. Физически бил много здрав, а най-ценното му качество била неговата сладкодумност. Знаел какво, кога и как да казва на народа си, а той го смятал за един от тях, и много, ама много си го харесвал.

Но най-много се радвал народът щом виждал как новият им господар се хвърля да преследва крадците-царедворци - предишни и настоящи. Които така били опразнили държавната хазна, че вече нямало пари за нова работилница. И на новия владетел не му останал друг избор, освен да обяви, че се отказва от нея.

Дали това се е харесало на народа, мили деца, ще разберете в следващия епизод на тази приказка без край. В която винаги накрая все ще се намерят такива, които "... яли, пили и се веселили". Без народа. Уви...

Автор: Емилиян Лилов, Редактор: Александър Андреев

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5539789,00.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Старт за АЕЦ "Белене"
« Отговор #20 -: Юни 07, 2010, 22:00:16 pm »
НЦЦ: България е изправена пред гордиев възел

20 години след промените секторът на енергийната политика в България е напълно зависим от Русия, пише днес Нойе Цюрхер Цайтунг. Ето някои от основните моменти в анализа на реномирания швейцарски всекидневник:

Българският нефт идва от Русия и се преработва в рафинерия, която е в руски ръце. Природният газ идва от Русия. Горивото и всички резервни части за АЕЦ Козлодуй също са от Русия, и ако действително се стигне до реализиране на проекта за втора АЕЦ край Белене, ще става дума за съоръжение, доставено от Русия и което вероятно би могло да бъде и предимно руско притежание.

Първите планове за реактора в Белене датират още от социалистическо време и предвиждаха инсталирането на руска атомна техника. Съответното оборудване по същество бе доставено още преди рухването на комунизма в Източна Европа. След промяната проектът бе на първо време замразен по финансови съображения, но и по съображения за сигурност.

Като в безкраен лабиринт

След настъпването на новото хилядолетие се стигна до съживяване на начинанието и бе обявен конкурс за оферти. През 2006 поръчката бе възложена на руската компания Атомстройекспорт. Финансирането обаче удари на камък. Макар че от официална страна сеизмологичният риск не бе разглеждан като причина за погребването на проекта, негодуванието сред европейската общественост и натискът от страна на екологически движения в различни страни, които биха могли да се третират като потенциални финансови партньори, по всяка вероятност оказаха вредно въздействие върху търсенето на пари.

Преди да се предприемат по-нататъшни стъпки би трябвало да се направят обстойни анализи, заяви Мая Христова, заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма. Така, поне на теория, се оставя открита възможността за спиране на проекта Белене.

С наличните енергийни мощности и една строяща се в момента топлоелектрическа централа биха могли да се покрият вътрешните енергийни потребности, при положение, че до 2020 година се усвоят нови обновяеми енергийни източници, смята Иван Хиновски, от неправителствената организация Български енергиен форум. Хиновски е признат експерт, в чието мнение се вслушват и политиците.

А светлинката в края на тунела?

Макар че сега правителството налага пауза за размисъл, оттеглянето от проекта, според Хиновски, няма да е никак лесно. Като неблагоприятен фактор се намесва пълната енергийна зависимост от Русия. След промяната тази зависимост не само че не отслабна. Тя дори се зациментира допълнително.

Изявеното намерение на правителството на Борисов да ограничи енергийната зависимост от Русия е начинание с голямо политическо значение. Сега България е изправена пред един гордиев възел, чието разсичане, което може да започне с отказ да се строи Белене, би излязло много скъпо. Това е проблем, който е почти невъзможно да се разреши с разумни и тактични действия.
 

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5657530,00.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Старт за АЕЦ "Белене"
« Отговор #21 -: Юли 12, 2010, 21:21:49 pm »
АЕЦ Белене – най-добрият ядрен проект в света?!?
 ;)
Автор: Др. Георги Касчиев

При посещението си в България първият заместник премиер на Русия г-н Зубков нарече АЕЦ “Белене” “най-добрият ядрен проект в света”. Аналогични изявления е правил и сегашният посланик на Русия г-н Исаков.

Аз обаче имам известни колебания дали проекта Белене (AES-92 с ВВЕР-1000 V-466) е най-добрият ядрен проект в света.

- Този проект например не спечели навремето честно проведения търг за пети реактор на Финландия.

- Изграждането на този тип реактор не се планира никъде другаде, дори в Русия (всички 26 + 6 реактора планирани за строеж до 2030 г. в Русия са от типа ВВЕР-1200, познат още като AES-2006).

- Към проекта имало 8000 (осем хиляди) забележки, но на всички било отговорено. Тази цифра е стряскаща – осем хиляди забележки към “най-добрия ядрен проект в света”. Чудя се през тази една година по колко часа са отделили на всяка забележка. И това че е отговорено означава ли че поставените проблеми са решени?

- Парадоксално, “най-добрият ядрен проект в света” не може да намери никакво финансиране. Още през 2006 г. редица международни банки отказаха да го финансират, в това число: Bayerische Landesbank, Deutsche Bank, Commerzbank, Unicredit/HVB/Bank Austria, Societe Generale, KBC, Citi Group, JP Morgan Chase, Lehman Brothers, Merril Lynch & Co, Credit Suisse/First Boston. През 2009 г. към тях се присъедини и BNP Paribas, която беше избрана от НЕК да структуира финансирането му. Преговори с Европейската Комисия и Европейската Инвестиционна Банка за отпускане на заем по условията на договора за Евратом (с възможно най-добри условия) дори не са започнати.

- Въпреки постоянните апели, отправяни към съседните страни от един от най-големите лобисти на проекта – българският президент, досега нито една от тях не е заявила, че иска да участвува в “най-добрия ядрен проект на света”.

- Досега нито един частен инвеститор не е проявил желание да участвува в него, като вложи парите си на свой риск. Изявените привърженици на АЕЦ Белене – много от тях доста заможни – също не желаят да вложат собствени пари в “най-добрия ядрен проект на света” и отбягват да говорят защо не искат да станат много богати.

- От големите европейски енергийни компании няма нито една, която да иска да се включи в в “най-добрия ядрен проект на света” като стратегически инвеститор. Румънският проект за трети и четвърти блок в АЕЦ “Черна вода” никога не е претендирал да е най-добрият в света. Въпреки това 15 компании участвуваха в търга за изграждането им. Шест от тях (RWE, ENEL, CEZ, IBEDROLA, GDF Suez и ArcelorMittal) формираха консорциум с румънската национална компания. Извън него останаха дори гиганти като E.ON и ELECTRABEL, както и редица турски, американски, италиански, корейски, румънски и смесени компании.

- Оставям настрана това, че всички решения по този “най-добър ядрен проект в света” са юридически нелигитимни, че е един от основните генератори на корупция в страната, че резултатите досега са “гьол” за 2,5 милиарда лв като от всеки данъкоплатец/потребител на електроенергия неправомерно са отнети по около 500 лв, че ще се строи в район с висока сеизмична активност, че няма никакво решение какво ще се прави с радиоактивните отпадъци и отработеното гориво в дългосрочен план, че участието на страната дори с минимален процент в него ще е рисково за икономиката, че електронергията от него ще е прекалено скъпа за България и за региона и т.н.

Безсрамното хвалене на своята стока е присъщо за уличните търговци. Във всеки бизнес най-добрите не се самоизтъкват, те просто оставят фактите да говорят. Вместо това те предпочитат да дискутират проблемите и предизвикателствата пред тях. Такова поведение в ядрения бизнес е ясно доказателство за липса на култура на безопасност.

Като се каже “най-добър” възниква въпросът – за кого е добър. Е тук отговорът е еднозначен – този проект е много добър за Русия. Защото досега тя е получила за жълти стотинки цялото оборудване на първи контур, доставено преди 1990 г., което няма да използува като скрап а ще го вложи в нов блок, получила е поръчки за стотици милиони евро за металургичната си индустрия, за своите проектанти и конструкторски организации и за строителните си компании, като големите ползи тепърва предстоят.

Какви са последствията за България – една шепа лобисти и консултанти на проекта действително са забогатели. От друга страна – от бюджета през 2008-2009 г. изхарчени минимум 700 млн лв, НЕК практически е доведена до фалит, цените на електроенергията са повишени за да може НЕК да плаща огромните разходи. Дори без да се развива проектът предстоят огромни харчове, измежду тях: 280 млн евро през септември т.г. за първи реактор, колко ще са догодина не е известно, годишно около 45 млн лв за лихви по взетия заем, през май 2012 накуп 500 млн лв за връщането му. Сумирано – досега огромни загуби и неминуемо вдигане на цените на тока или отнемане на огромни средства от здравеопазване, образование, пътища и т.н. за покриване на предстоящите плащания.

Историята на ядрената енергетика показва, че обявяването на някой ядрен проект за “най-добър” носи мрачна прокоба. За щастие примерите досега са само два, но много показателни.

- През септември 1978 г. на церемония за откриването на втори блок на АЕЦ Three Mile Island в САЩ, заместник държавният секретар по енергетика на САЩ, г-н John Leary го нарича “бляскав успех” (“scintillating success”). Половин година по-късно в този бляскав успех на американската ядрена индустрия става тежка авария с частично разтапяне на активната зона. Благодарение на защитната обвивка в околната среда се изпускат само част от радиоактивните газове. Блокът е безвъзвратно изгубен, а през следващите години във възстановителните работи са инвестирани около един милиард долара (по цени от 1980 г.).

- Преди 1986 г. Чернобилският тип реактор (РБМК второ поколение) е обявяван за най-безопасен в света – голяма авария в него можело да стане веднъж на 10 милиона години. През март 1986 г. Чернобилската АЕЦ тържествено е обявена за “най-добрата АЕЦ” в СССР – първенец в социалистическото съревнование за 1985 г. Няколко седмици след това в тази гордост на социализма става ядрена явария, четвърти реактор избухва (мощта на експлозията по късно е оценена на десетки тонове ТНТ), а разпръснатите по целия свят радиоактивни частици ще продължат да увреждат и убиват още много десетилетия.


http://www.eurochicago.com/2010/07/aets-belene-nay-dobriyat-yadren-proekt-v-sveta/

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Старт за АЕЦ "Белене"
« Отговор #22 -: Юли 16, 2010, 22:56:55 pm »
България се остави да бъде уговорена
 ;)
Русия не позволи на България да разиграе козовете си в преговорите за Южен поток, цените в България са спаднали, България се надява на македонски пари за "Белене": това са някои от българските теми в чуждите медии днес.

"България се връща в Южен поток", "България се остави да бъде уговорена" - този тип заглавия изобилстват в днешната руска преса, която информира подробно за българско-руската среща на високо равнище във Варна с цел подписването на пътната карта за газопровода. Икономическото издание РБК daily цитира директора на Института за енергетика и финанси Владимир Фейгин със заявлението, че София до последно се е опитвала да съблюдава общоевропейските интереси за сметка на руските. Но българите така и не могли да разиграят иначе много популярната напоследък екологична карта. ;)

По същия повод Парламентарная газета пише, че ценността на подписите под пътната карта тепърва предстои да се установи. Тъй като по отношение на дългосрочното и мащабното сътрудничество с Русия България се проявява засега като партньор, зависим от политическата конюнктура. Поради което няма нищо странно в това, че Русия се е погрижила за застраховката си в случай на нов възможен зигзаг от страна на "братушките", отправяйки покана за участие в проекта и към други държави.

Притиснати от икономическата криза и от липсата на пари да завършат започнатите енергийни проекти, българите биха искали да видят и Македония като един от инвеститорите в АЕЦ "Белене", чието изграждане в момента е прекратено тъкмо заради финансовата невъзможност да бъде приключен този скъп проект, пише македонският Утрински весник. Правителствени източници в Македония обаче твърдят, че досега в правителството не е имало нито обсъждане, нито каквото и да било решение Македония да се включи в проекта. Събеседници на вестника предполагат, че може би към българската АЕЦ е проявил интерес някой частен инвеститор от Македония, но и тази алтернатива е почти невъзможна, пише Утрински весник.

Австрийската телеграфна агенция АПА помества подробна информация за предстоящото на 19 и 20 юли посещение на българския министър-председател Бойко Борисов във Виена. Срещите в програмата са с президента Хайнц Фишер, с канцлера Вернер Файман и с вицеканцлера и министър на финансите Йозеф Прьол, с кмета на Виена Михаел Хойпл.

Централната редакция на Дойче Веле излъчи коментар по повод първата годишнина от встъпването във власт на правителството на Бойко Борисов, в който се констатира, че в края на тази първа година мнозина са доволни от управлението на ГЕРБ, но важни реформи в здравеопазването и в социалната сфера все още не са извършени.

Електронното издание Новост.инфо тиражира данни от софийския статистически институт, съгласно които през юни потребителските цени в България са спаднали. А порталът висен.де помества анализ под заглавието "Пропаст в растежа дели Европа", в който акцентът е върху различията в развитието на европейските държави в икономически план.

За България се отбелязва, че е потърпевша от гръцкия финансов срив, тъй като двете икономики са много свързани. "Към това се добавя обстоятелството, че България влезе в кризата малко по-късно от другите държави" - казва експертът от виенския Институт за международни икономически сравнения Габор Хуня. Той изтъква и наличието на структурни проблеми като ограничената конкурентноспособност на износния сектор.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5808474,00.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Старт за АЕЦ "Белене"
« Отговор #24 -: Август 14, 2010, 18:04:29 pm »
Русия стриктно изпълнява своите ангажименти за АЕЦ “Белене”

http://www.bgsever.info/index.html

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
6622 Прегледи
Последна публикация Май 01, 2006, 17:33:08 pm
от fisk
51 Отговора
37715 Прегледи
Последна публикация Април 17, 2012, 03:16:48 am
от Hacko
14 Отговора
13538 Прегледи
Последна публикация Декември 19, 2006, 03:33:03 am
от Ford_Prefect
Water "Crop" Circles

Започната от H. НЛО

4 Отговора
12120 Прегледи
Последна публикация Юли 06, 2011, 12:41:54 pm
от Hacko
5 Отговора
9076 Прегледи
Последна публикация Август 19, 2008, 08:14:25 am
от insomnia1304

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27