Форум за конспирации, уфология и мистика.

Разни => Новини и общи дискусии => Темата е започната от: Peacekeeper в Септември 03, 2008, 18:35:01 pm

Титла: Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: Peacekeeper в Септември 03, 2008, 18:35:01 pm
(http://www.dnes.bg/images/photos/0056/0000056675-article.jpg)

Повече от 20 години след започването на строителството на втората у нас атомна централа и 17 години след "замразяването" на проекта, днес в Белене отново ще бъде даден старт на изграждането на ядрените мощности.

На церемонията ще присъства премиерът Сергей Станишев, министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, депутати, дипломати, представители на главния изпълнител "Атомстройекспорт" и на подизпълнителите на проекта - компаниите "Арева" и "Сименс".

Централата ще има два ядрени леководни реактора от ново поколение с по 1000 мегавата мощност.

Тя ще бъде изградена по руски проект на атомна електроцентрала А92, който има сертификат за съответствие с техническите изисквания на европейските компании.

Стойността на проекта се изчислява на 3,997 милиарда евро, а прогнозната цена на произвежданата от новата АЕЦ електроенергия е около 3,7 евроцента за киловатчас.
 
Строителството на първия блок на АЕЦ "Белене" трябва да започне през март 2009 г. и да приключи до декември 2013 г., когато трябва да бъде пуснат в експлоатация.

Вторият блок на централата трябва да бъде построен за периода март, 2010 - юли, 2014 година.

През ноември 2007 г. Европейската комисия даде положително мнение за плановете на българската НЕК да построи нова АЕЦ на площадката "Белене".

На 18 януари 2008 г. в присъствието на президентите на България и на Русия - Георги Първанов и Владимир Путин, бе подписан договорът за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на блоковете 1 и 2 на АЕЦ "Белене" между НЕК и "Атомстройекспорт".

Главен чуждестранен подизпълнител на руската компания е консорциум между френската група за ядрена енергия "Арева" и германската фирма "Сименс".

В момента площадката на АЕЦ "Белене" разполага с действащо пристанище с готови два терминала и е свързана с републиканската жп мрежа.

От Геофизичния институт на БАН заявяват, че площадката на АЕЦ "Белене" и 30-километровата зона около нея се намират в сеизмично най-спокойните части от територията на страната.

Титла: Относно: Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Октомври 04, 2008, 06:00:17 am
RWE печели конкурса за статегически инвеститор на АЕЦ-Белене  ;)

Германският енергиен концерн RWE е избран за стратегически инвеститор на АЕЦ Белене. Това стана ясно от огласяването на резултатите от избора на консултантската къща "Делойт и Туш". Германският концерн печели международния конкурс със значителна преднина пред конкурента си Електрабел. RWE поема 49 на сто от стойността на проекта и поема инвестиционен ангажимент в размер до един милиард и 200 милиона евро. RWE поема и ангажимент за изкупуване на произвежданата вероятно от 2013-та година електрическа енергия от АЕЦ Белене, но само за срок от една година.

Дългосрочен договор за изкупуването на тока от новите ядрени енергомощности няма да има, допълни картината министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

http://www.dw-world.de/dw/function/0,2145,70346_cid_3688605,00.html

Титла: Относно: Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: cdms в Октомври 10, 2008, 11:51:53 am
Чернобилска му работа.
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Февруари 16, 2010, 20:57:02 pm
    
   
Русия дава 2 млрд. евро заем за Белене

http://kafene.net/news.html?fb_990998_anch=10440296
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: deznam в Февруари 16, 2010, 21:42:28 pm
Нашите ако не се възползват това ще е поредната глупост.Това са пари работна ръка и от своя страна проект за борба с кризата. :mad:
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: SMSI-H в Февруари 16, 2010, 22:11:50 pm
Нашите ако не се възползват това ще е поредната глупост.Това са пари работна ръка и от своя страна проект за борба с кризата. :mad:

Така е...

Но като имаме в предвид, че във Виетнам руснаците ще строят два блока за по милиард парчето, за какво става дума? Ми за чисто обирджийство на държавата и народа ни, по-точно на народа ни, щото знаете кой плаща в крайна сметка, а решенията за строеж се вземат от...

И що ще строим нова АЕЦ, след като страната ни има най-добрите условия в Европа за мощности като соларни и вятърни централи, които, по повърхности изчисления, ще надминат по капацитет новата централа в Белене? Но за зла участ, г-жа министърката Евдокия Манева скоро беше обявила, че по-голямата част от проектите за соларни и вятърни инсталации няма да им се даде ход, щото енергийната ни система не била пригодена за такива големи мощности и нямало да издържи ако всички работят паралелно. Обаче пък мазно-мазно не коментира дали ще може да издържи още една АЕЦ и сами си отговорете на въпроса, защо не коментира допълнителна енергийна мощност в енергийната ни система като нова АЕЦ!!! Като възможен отговор, податка от мен - енергийният монопол-мафия не иска да бъде разбит и затова използва всякакви претексти, за да се запази!
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: momo в Февруари 17, 2010, 19:43:26 pm
АЕЦ "Белене" трябва да се замрази вовеки и да се направи 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". е излезе много по-евтино. В Белене досега се наливат само милиарди, а насреща няма нищо.
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: devil4e в Февруари 17, 2010, 22:45:52 pm
аз мисля,че не е нужно да се строи аец Белене за да си нямаме проблеми  за в бъдеще ако оживеем след 2012 да не стане авария та да избухне и една радиация и  половин българско население да изчезне  :dance:  накратко аец козлодуй ни стига
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Февруари 22, 2010, 23:51:44 pm
    
   
София отвърна с „тъй вярно“ на кремълския въпрос: „вярна ли си ми“

http://kafene.net/analysis.html?fb_1101652_anch=10531781
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: deznam в Февруари 22, 2010, 23:55:47 pm
Дано най накрая да го стартират прекалено много пари загубихме от бавене.
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: deznam в Февруари 23, 2010, 12:37:56 pm
Русия взима 20% от АЕЦ "Белене"?

20% от АЕЦ "Белене" може да бъдат собственост на руската страна.

Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, цитиран от БНР.

Според думите му срещу заема, който ще даде за строителството на централата, руската страна ще може да вземе не повече от 15-20% от акциите й. Oстаналата част от този заем може да се плаща с ток.

Припомняме, преди дни стана ясно, че Русия ще финансира проекта Белене до избора на стратегически инвеститор.

Трайков посочи, че в момента се обмисля  схема на финансиране на строителството на АЕЦ "Белене", при която България да запази 50 на сто от собствеността върху централата.

Той потвърди, че за финансирането на строителните дейности ще бъде търсен и стратегическия западноевропейски инвеститор, който евентуално ще бъде привлечен в проекта.

Ние и руснаците имаме за цел номер едно - да направим проекта АЕЦ "Белене" атрактивен за голям западен инвеститор, добави министърът на икономиката.

Източник: http://news.ibox.bg/news/id_298422370
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Февруари 26, 2010, 20:55:23 pm
Министър, паднал от луната, трябва да отпадне от кабинета

http://ivo.bg/
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Март 09, 2010, 19:41:32 pm
АЕЦ Белене на 3 март


НА РУСКИТЕ ВОИНИ

О, руси, о, братя славянски,
защо сте вий тука? Защо сте
дошли на полята балкански
немили, неканени гости?

Желали би вас възхитени
да срещнем со сълзи и с китки…
Но идете вий настървени,
на грозни зовете ни битки!

Желали би вас да прегърнем
и тоз път сърдечно, горещо.
Но взорът ви свети зловещо…
Как ръце сега да разгърнем?

О, руси! Аз друг път ви славях
за подвиг велик и чудесен,
високо ви ликът поставях
във мойта душа, в мойта песен!

Вий някога знаме Христово
развяхте за благо човешко –
строшихте ни игото тежко,
а днеска ни носите ново!

И пак не ви мразим (не крия:
обича ви още народа);
но любим и свойта свобода,
стократно по любим я ния.

За тоз кумир ние се бием
и с чужд, и със близък упорно
и няма ний врат да превием
пред никакво иго позорно!

О, колко ви, братя, жалея!
О, как би желал, братя клети,
свобода и вам, и за нея,
кат нас да живейте и мрете!

(ИВАН ВАЗОВ, 1916)

И така, честит 3 март, драги съграждани!

За съжаление тази година аз специално не се радвам на празника имайки предвид сагата около АЕЦ Белене и постоянните „чупки“ на наши и чужди политици в геополитическите им игрички. Ставаме свидетели как за пореден път се правят опити да бъдем вкарани в огромна зависимост на огромна цена, за десетилетия напред. И то във време, когато земетресение от 8.8 съсипа Чили, а хуманитарните операции са в разгара си в една друга опустошена от движението на земната кора страна – Хаити.
Позволявам си накратко да ви напомня някои факти около АЕЦ Белене:

1. Земетръсна зона – това само по себе си говори много! Да не забравяме опасността от терористичен акт или военен удар, защото не се знае какви времена може да дойдат.
2. Остаряла технология на руските реактори
3. Тежка монополна зависимост от руско гориво – единственото с което могат да работят тези реактори.
4. Отработеното гориво ще остава у нас! Без коментар! За подробности прочетете тази статия.
5. Космическа цена – очаква се централата да струва около 10 млрд. евро! Оставям на вашата фантазия още колко може да набъбне тази сума поради различни антропогенни фактори.
6. Енергийната ни система на практика няма нужда от тази централа – населението на България се топи доста бързо, откриват се нови ВЕИ мощности, строят се нови енергоефективни сгради, изолират се стари, навлязохме в постиндустриалното общество и т.н.
7. Еко влияние – земята около централата и местата за съхранение на отпадъците ще бъде замърсена за много дълъг период от време. Добре е да не забравяме и за Чернобил.

След всичко това, недоумявам защо няма кой да организира протести и демонстрации срещу тази „черна дупка“ АЕЦ Белене напоследък? Нима един толкова съдбовен въпрос може да бъде оставен на самотек след като срокът да отговорим на Русия за двата милиарда евро заем е до края на месеца? А докато че чудя по тези въпроси и чакам някой да организира протести, за да изразим недоволството и тревогата си (няма какво да се заблуждаваме, това не е работа за един човек; ако беше, досега да съм ги организирал ;) ), бих искал да посветя на руската политическа върхушка (те си знаят!) следните мисли на Захари Стоянов. ;)
http://greentech-bg.net/?p=5688#more-5688
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Март 15, 2010, 20:50:27 pm
Проф. Дайнов*: АЕЦ „Белене” е чудовищна комунистическа глупост

- Проф. Дайнов, бихте ли разяснили значението на термина путинизация?
- Путинизацията е описана в литературата, особено в американската през последните години. Путинизацията е процес, в който се случва следното: една държава тръгва да излиза от комунизма и да влиза в демокрация; не намира в себе си достатъчно сили, за да стигне до другия бряг и по средата, когато започва да буксува, се появява някой, който провежда серия от операции върху държавното и общественото тяло, и в крайна сметка възстановява авторитарен, полукомунистически режим. Това се случи в повечето бивши съветски републики, включително и в Русия. Путинизацията си има признаци, които много лесно могат да се изследват. И така, отвличане на държава обратно в някакъв полукомунизъм – това общо взето е путинизация.

- Как се случва това в нашата страна?
- В книгата си анализирам периода от 2002 до края на миналата година, докъм октомври-ноември 2009 и правя нещо елементарно – знае се и от научните изследвания, и от политиката как се случва една путинизация, тоест има 10-11 на брой признаци и аз просто гледах в България докъде бяха стигнали нещата към края на Станишевото управление. Има такива признаци като например подмяна на автентичните партии с подчинени на властта бутафорни такива, този опит е успешен в Русия, Беларус и други такива държави. В България опитаха с „Напред”, опитаха с „Лидер”, опитаха с РЗС, не стигнаха кой знае къде.

Друг пример за путинизация е въвеждането на корупцията като основен регулатор на обществените отношения, у нас това се получи. Друг признак – сглобяването на държавата и мафията в едно и също нещо, в България почти се получи. Овладяване на медиите от властта, което на практика се получи с централните медии. Развращаване на обществените нрави – Станишевото правителство и президентът Първанов особено залегнаха над тази задача и имаха доста сериозни успехи. И така, признак по признак виждах и в тази книга, която се казва „Моделът „Станишев”: Путинизацията на България”, докъде беше докарана България. Беше на ръба да се превърне в азиатска страна.

- Това не е ли една вечна опасност за българите?
- Тази книга я написах като предупреждение. Това, че путинизацията този път не се получи докрай, не означава, че някой няма да опита отново. Българите трябва да решат един елементарен въпрос за себе си: те искат ли да живеят като европейци, или не искат. Досега винаги отговорът на българското общество е наполовина: „да, но...” Да, искаме да сме европейци, но... по- ни е приятно да сме като руснаците. Да, искаме демокрация, но... искаме да се върне бай Тошо. Докато не решат българите какво искат, а те не са го решили, винаги ще има и кризи, и Виденови зими, и Луканови зими, и руснаците ще шетат на наша територия като на своя, и България ще се лашка като кораб без кормило. Защото България не е решила какво иска да бъде, което е много опасна ситуация – това означава, че всеки момент някой може да я плячкоса и да я отвлече към авторитарни и корумпирани модели, както и стана.

- До каква степен в момента България е обвързана с Русия?
- Ами то целият план беше чрез енергийните проекти България да стане сателит на Русия, дори колония на Русия, ако щете. Добре, че се позабавиха и че дойде световната финансова криза та да се забавят още. Тези проекти не са търговски, не са бизнес предложения, това си е чиста политика. И зад трите стои „Газпром”, която е държавна компания, одържавена още докато Путин беше президент. „Газпром” е тоягата на руската външна политика, това е политическо животно, то не е търговско. Затова беше толкова смешен Дянков, когато обясняваше, че това било търговска сделка, за АЕЦ „Белене”. Ами не е, това е геополитика, разбирана по руски, тоест завладяване на територии. Кремъл така мисли, с категорията територия: „Тази територия наша ли е, или на американците?” И след като по едно време се бяха примирили, че май България ще стане територия на американците, според тяхното руско разбиране, после решиха да си я върнат.

- По кое време стана това?
- Решиха да си я върнат в момента, в който Путин овладя властта към 2000-2001 година и реши да възстановява загубени територии. От тогава и насам руските стратези смятат България за най-слабата брънка на Запада, където те могат да се настанят и да започнат да разкъсват западните съюзи – ЕС и НАТО. Нас ни смятат за най-слабите, най-податливите и затова тук съсредоточават такъв голям ресурс.

- България ли е единственият троянски кон на Русия към Запада?
- Беше единственият, надявам се вече да не е. Русия имаше поредни троянски коне в лицето на видни политици – Шрьодер, когото спазариха още като беше канцлер и после стана шеф на „Северен поток”. С Ширак имаха добри отношения, с Берлускони също. Те имаха троянски коне като водещи политици, но България беше единствената цяла държава, която беше техен троянски кон.

- Ами Сърбия?
- Сърбия не е нито в НАТО, нито в ЕС. Иначе руснаците се укрепват в Сърбия, сега и военна база ще правят в Ниш, тоест те Сърбия вече са си я взели до някаква степен. Но въпросът е, че те не се радват на сръбските си завоевания така, както биха се радвали на българските, защото Сърбия не е член на НАТО и не е член на ЕС, и нещо повече – никога няма да бъде.

- Вашето лично мнение за АЕЦ „Белене”?
- Моето лично мнение за АЕЦ „Белене” е, че това е чудовищна комунистическа глупост, която трябва незабавно да бъде прекратена и всички замесени – осъдени от български съд.

- Независимо кой би бил евентуалният бъдещ инвеститор?
- Абсолютно не ме интересува, това е политически проект за подчиняване на моята страна на руската воля. Аз живея в страна член на ЕС и НАТО и не искам да се връщам под руския ботуш, а АЕЦ „Белене” е замислен като такъв.

- Възможна ли е политическа криза в близкото бъдеще?
- В България винаги е възможно да има политическа криза, все пак поне това трябва да сме разбрали през последните 20 години. Ако правителството продължава да стопира реформите, които са важни – най-вече администрация и здравеопазване, – и да увеличава харчовете, както прави, това ще доведе до много по-тежка криза, която неизбежно ще избие в политиката. Те трябва да правят това, което обещаха, елементарно. Ако продължават да харчат, без да реформират, ще поставят икономиката под удар и това веднага ще избие в политическа криза. В момента си просят политическа криза и аз не мога да разбера защо, по-добре да правят това, което обещаха.

- Не удовлетворяват ли обществените настроения по този начин?
- Те бяха избрани за съвършено ясна програма, в която имаше реформи на здравеопазването, на администрация и на други неща. Това е обществената поръчка към тях, да благоволят да я изпълняват! Ако някое правителство започне да се лашка след всекидневните настроения на обществото, които се сменят всеки ден, вески ден обществото се събужда с нов акъл, това не е никакво управление. Избрали са те, за да правиш едно, две, три... Ами прави едно, две, три.

- Възможно ли е да се стигне до отстраняване на президента Първанов?
- Аз нямам представа, аз знам, че трябва да се стигне до свалянето на президента. Той е човекът на Кремъл в България, той е проводник на руските интереси, той е изключително зловреден за моето отечество. Той трябва да бъде махнат, но дали ще стане по този начин, както е започнато, нямам представа. Но че трябва да изчезне този човек и да престане да трови всичко в България, трябва.
Васил Тоновски
http://www.dnesplus.bg/Interview.aspx?f=105&d=314409
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Март 31, 2010, 22:59:31 pm
Вместо АЕЦ Белене и Цанков камък, флотът трябваше да закупи корвети, а ВВС самолети Грипен

http://www.extremecentrepoint.com/?p=5941#more-5941
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Април 14, 2010, 20:19:02 pm

Трай и страдай

http://www.atanas.fr/articles/categories/politics/243-traiko
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: Raw Deal в Април 15, 2010, 17:50:27 pm
За АЕЦ "Люспене" няма пари, а и полза няма от това да я продаваме на друг да си я завършва.
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: %00 в Април 15, 2010, 17:56:17 pm
JFC, не го ли погребаха този проект най-накрая, още ли витае призрака Беленски ?
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Април 25, 2010, 08:55:25 am
„Със атомен вагон, от Москва, през София за Лом”...

„Белене" ли вкара в капан финансовия министър Симеон Дянков?

Ще хвърлим ли 10 млрд. евро в ръцете на 50-тина българи от руското енергийно лоби?

http://www.forumat-bg.com/ikonomika/563?task=view
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Май 07, 2010, 22:09:04 pm
Приказно

България се отказва да строи АЕЦ "Белене", тъй като няма пари за проекта. Решението на премиера Бойко Борисов е краят на една приказка, която всъщност е без край. Приказката сега ще ви разкаже Емилиян Лилов.

“Живели едно време ...“ Така започва всяка уважаваща себе си приказка. Или по-точно така започваше, когато ние бяхме деца и си нямахме ни най-малка представа от плазми и елсиди-та, от блурей и дивиди-та, от уоркрафт и трайбълуорс, от имейли и туитър. Но това е друга тема.

Крадливите господари

Нашата приказка е малко нестандартна. Едно време всички си имаха щастлив край: “... вдигнали сватба и доживели до дълбоки старини”, или поне “... три дена яли, пили и се веселили”. Тази приказка тук не е такава. Тя е за един цар, който след дълго отсъствие се върнал в царството си и обещал на своите поданици, че скоро животът им ще потече по мед и масло. След това се оттеглил в двореца си, откъдето ръководил всички важни държавни дела.

Помагали му цяла свита от царедворци, пълководци и съветници, велик везир си имал дори. И макар че бил мъдър, царят вземал под внимание съветите им и често дори ги следвал. Така един ден той решил да направи от царството си център на всички съседни царства. Забравихме да кажем, че в царството му имало голяма работилница за светлина, която правела така, че на поданиците му винаги да им е светло и топло.

Тогава се съюзил с друг един по-могъщ цар, който му обещал да построи още една такава работилница, по-голяма и по-модерна от първата. И казал на народа си, че скоро ще потекат и медът, и маслото. И те потекли, но не при народа, който много се ядосал от този факт и още на следващия референдум гласувал за свалянето на царя. Така на власт дошъл друг цар, а старият (заедно с великия си везир) започнали да съветват новия владетел на царството.

Сладкодумният левент юнак

Тримата обаче се оказали още по-крадливи от предишните господари, и скоро били сменени от нов цар. Той бил с по-прости обноски и по-грубоват, но истински левент юнак. Физически бил много здрав, а най-ценното му качество била неговата сладкодумност. Знаел какво, кога и как да казва на народа си, а той го смятал за един от тях, и много, ама много си го харесвал.

Но най-много се радвал народът щом виждал как новият им господар се хвърля да преследва крадците-царедворци - предишни и настоящи. Които така били опразнили държавната хазна, че вече нямало пари за нова работилница. И на новия владетел не му останал друг избор, освен да обяви, че се отказва от нея.

Дали това се е харесало на народа, мили деца, ще разберете в следващия епизод на тази приказка без край. В която винаги накрая все ще се намерят такива, които "... яли, пили и се веселили". Без народа. Уви...

Автор: Емилиян Лилов, Редактор: Александър Андреев

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5539789,00.html
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 07, 2010, 22:00:16 pm
НЦЦ: България е изправена пред гордиев възел

20 години след промените секторът на енергийната политика в България е напълно зависим от Русия, пише днес Нойе Цюрхер Цайтунг. Ето някои от основните моменти в анализа на реномирания швейцарски всекидневник:

Българският нефт идва от Русия и се преработва в рафинерия, която е в руски ръце. Природният газ идва от Русия. Горивото и всички резервни части за АЕЦ Козлодуй също са от Русия, и ако действително се стигне до реализиране на проекта за втора АЕЦ край Белене, ще става дума за съоръжение, доставено от Русия и което вероятно би могло да бъде и предимно руско притежание.

Първите планове за реактора в Белене датират още от социалистическо време и предвиждаха инсталирането на руска атомна техника. Съответното оборудване по същество бе доставено още преди рухването на комунизма в Източна Европа. След промяната проектът бе на първо време замразен по финансови съображения, но и по съображения за сигурност.

Като в безкраен лабиринт

След настъпването на новото хилядолетие се стигна до съживяване на начинанието и бе обявен конкурс за оферти. През 2006 поръчката бе възложена на руската компания Атомстройекспорт. Финансирането обаче удари на камък. Макар че от официална страна сеизмологичният риск не бе разглеждан като причина за погребването на проекта, негодуванието сред европейската общественост и натискът от страна на екологически движения в различни страни, които биха могли да се третират като потенциални финансови партньори, по всяка вероятност оказаха вредно въздействие върху търсенето на пари.

Преди да се предприемат по-нататъшни стъпки би трябвало да се направят обстойни анализи, заяви Мая Христова, заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма. Така, поне на теория, се оставя открита възможността за спиране на проекта Белене.

С наличните енергийни мощности и една строяща се в момента топлоелектрическа централа биха могли да се покрият вътрешните енергийни потребности, при положение, че до 2020 година се усвоят нови обновяеми енергийни източници, смята Иван Хиновски, от неправителствената организация Български енергиен форум. Хиновски е признат експерт, в чието мнение се вслушват и политиците.

А светлинката в края на тунела?

Макар че сега правителството налага пауза за размисъл, оттеглянето от проекта, според Хиновски, няма да е никак лесно. Като неблагоприятен фактор се намесва пълната енергийна зависимост от Русия. След промяната тази зависимост не само че не отслабна. Тя дори се зациментира допълнително.

Изявеното намерение на правителството на Борисов да ограничи енергийната зависимост от Русия е начинание с голямо политическо значение. Сега България е изправена пред един гордиев възел, чието разсичане, което може да започне с отказ да се строи Белене, би излязло много скъпо. Това е проблем, който е почти невъзможно да се разреши с разумни и тактични действия.
 

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5657530,00.html
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Юли 12, 2010, 21:21:49 pm
АЕЦ Белене – най-добрият ядрен проект в света?!?
 ;)
Автор: Др. Георги Касчиев

При посещението си в България първият заместник премиер на Русия г-н Зубков нарече АЕЦ “Белене” “най-добрият ядрен проект в света”. Аналогични изявления е правил и сегашният посланик на Русия г-н Исаков.

Аз обаче имам известни колебания дали проекта Белене (AES-92 с ВВЕР-1000 V-466) е най-добрият ядрен проект в света.

- Този проект например не спечели навремето честно проведения търг за пети реактор на Финландия.

- Изграждането на този тип реактор не се планира никъде другаде, дори в Русия (всички 26 + 6 реактора планирани за строеж до 2030 г. в Русия са от типа ВВЕР-1200, познат още като AES-2006).

- Към проекта имало 8000 (осем хиляди) забележки, но на всички било отговорено. Тази цифра е стряскаща – осем хиляди забележки към “най-добрия ядрен проект в света”. Чудя се през тази една година по колко часа са отделили на всяка забележка. И това че е отговорено означава ли че поставените проблеми са решени?

- Парадоксално, “най-добрият ядрен проект в света” не може да намери никакво финансиране. Още през 2006 г. редица международни банки отказаха да го финансират, в това число: Bayerische Landesbank, Deutsche Bank, Commerzbank, Unicredit/HVB/Bank Austria, Societe Generale, KBC, Citi Group, JP Morgan Chase, Lehman Brothers, Merril Lynch & Co, Credit Suisse/First Boston. През 2009 г. към тях се присъедини и BNP Paribas, която беше избрана от НЕК да структуира финансирането му. Преговори с Европейската Комисия и Европейската Инвестиционна Банка за отпускане на заем по условията на договора за Евратом (с възможно най-добри условия) дори не са започнати.

- Въпреки постоянните апели, отправяни към съседните страни от един от най-големите лобисти на проекта – българският президент, досега нито една от тях не е заявила, че иска да участвува в “най-добрия ядрен проект на света”.

- Досега нито един частен инвеститор не е проявил желание да участвува в него, като вложи парите си на свой риск. Изявените привърженици на АЕЦ Белене – много от тях доста заможни – също не желаят да вложат собствени пари в “най-добрия ядрен проект на света” и отбягват да говорят защо не искат да станат много богати.

- От големите европейски енергийни компании няма нито една, която да иска да се включи в в “най-добрия ядрен проект на света” като стратегически инвеститор. Румънският проект за трети и четвърти блок в АЕЦ “Черна вода” никога не е претендирал да е най-добрият в света. Въпреки това 15 компании участвуваха в търга за изграждането им. Шест от тях (RWE, ENEL, CEZ, IBEDROLA, GDF Suez и ArcelorMittal) формираха консорциум с румънската национална компания. Извън него останаха дори гиганти като E.ON и ELECTRABEL, както и редица турски, американски, италиански, корейски, румънски и смесени компании.

- Оставям настрана това, че всички решения по този “най-добър ядрен проект в света” са юридически нелигитимни, че е един от основните генератори на корупция в страната, че резултатите досега са “гьол” за 2,5 милиарда лв като от всеки данъкоплатец/потребител на електроенергия неправомерно са отнети по около 500 лв, че ще се строи в район с висока сеизмична активност, че няма никакво решение какво ще се прави с радиоактивните отпадъци и отработеното гориво в дългосрочен план, че участието на страната дори с минимален процент в него ще е рисково за икономиката, че електронергията от него ще е прекалено скъпа за България и за региона и т.н.

Безсрамното хвалене на своята стока е присъщо за уличните търговци. Във всеки бизнес най-добрите не се самоизтъкват, те просто оставят фактите да говорят. Вместо това те предпочитат да дискутират проблемите и предизвикателствата пред тях. Такова поведение в ядрения бизнес е ясно доказателство за липса на култура на безопасност.

Като се каже “най-добър” възниква въпросът – за кого е добър. Е тук отговорът е еднозначен – този проект е много добър за Русия. Защото досега тя е получила за жълти стотинки цялото оборудване на първи контур, доставено преди 1990 г., което няма да използува като скрап а ще го вложи в нов блок, получила е поръчки за стотици милиони евро за металургичната си индустрия, за своите проектанти и конструкторски организации и за строителните си компании, като големите ползи тепърва предстоят.

Какви са последствията за България – една шепа лобисти и консултанти на проекта действително са забогатели. От друга страна – от бюджета през 2008-2009 г. изхарчени минимум 700 млн лв, НЕК практически е доведена до фалит, цените на електроенергията са повишени за да може НЕК да плаща огромните разходи. Дори без да се развива проектът предстоят огромни харчове, измежду тях: 280 млн евро през септември т.г. за първи реактор, колко ще са догодина не е известно, годишно около 45 млн лв за лихви по взетия заем, през май 2012 накуп 500 млн лв за връщането му. Сумирано – досега огромни загуби и неминуемо вдигане на цените на тока или отнемане на огромни средства от здравеопазване, образование, пътища и т.н. за покриване на предстоящите плащания.

Историята на ядрената енергетика показва, че обявяването на някой ядрен проект за “най-добър” носи мрачна прокоба. За щастие примерите досега са само два, но много показателни.

- През септември 1978 г. на церемония за откриването на втори блок на АЕЦ Three Mile Island в САЩ, заместник държавният секретар по енергетика на САЩ, г-н John Leary го нарича “бляскав успех” (“scintillating success”). Половин година по-късно в този бляскав успех на американската ядрена индустрия става тежка авария с частично разтапяне на активната зона. Благодарение на защитната обвивка в околната среда се изпускат само част от радиоактивните газове. Блокът е безвъзвратно изгубен, а през следващите години във възстановителните работи са инвестирани около един милиард долара (по цени от 1980 г.).

- Преди 1986 г. Чернобилският тип реактор (РБМК второ поколение) е обявяван за най-безопасен в света – голяма авария в него можело да стане веднъж на 10 милиона години. През март 1986 г. Чернобилската АЕЦ тържествено е обявена за “най-добрата АЕЦ” в СССР – първенец в социалистическото съревнование за 1985 г. Няколко седмици след това в тази гордост на социализма става ядрена явария, четвърти реактор избухва (мощта на експлозията по късно е оценена на десетки тонове ТНТ), а разпръснатите по целия свят радиоактивни частици ще продължат да увреждат и убиват още много десетилетия.


http://www.eurochicago.com/2010/07/aets-belene-nay-dobriyat-yadren-proekt-v-sveta/
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Юли 16, 2010, 22:56:55 pm
България се остави да бъде уговорена
 ;)
Русия не позволи на България да разиграе козовете си в преговорите за Южен поток, цените в България са спаднали, България се надява на македонски пари за "Белене": това са някои от българските теми в чуждите медии днес.

"България се връща в Южен поток", "България се остави да бъде уговорена" - този тип заглавия изобилстват в днешната руска преса, която информира подробно за българско-руската среща на високо равнище във Варна с цел подписването на пътната карта за газопровода. Икономическото издание РБК daily цитира директора на Института за енергетика и финанси Владимир Фейгин със заявлението, че София до последно се е опитвала да съблюдава общоевропейските интереси за сметка на руските. Но българите така и не могли да разиграят иначе много популярната напоследък екологична карта. ;)

По същия повод Парламентарная газета пише, че ценността на подписите под пътната карта тепърва предстои да се установи. Тъй като по отношение на дългосрочното и мащабното сътрудничество с Русия България се проявява засега като партньор, зависим от политическата конюнктура. Поради което няма нищо странно в това, че Русия се е погрижила за застраховката си в случай на нов възможен зигзаг от страна на "братушките", отправяйки покана за участие в проекта и към други държави.

Притиснати от икономическата криза и от липсата на пари да завършат започнатите енергийни проекти, българите биха искали да видят и Македония като един от инвеститорите в АЕЦ "Белене", чието изграждане в момента е прекратено тъкмо заради финансовата невъзможност да бъде приключен този скъп проект, пише македонският Утрински весник. Правителствени източници в Македония обаче твърдят, че досега в правителството не е имало нито обсъждане, нито каквото и да било решение Македония да се включи в проекта. Събеседници на вестника предполагат, че може би към българската АЕЦ е проявил интерес някой частен инвеститор от Македония, но и тази алтернатива е почти невъзможна, пише Утрински весник.

Австрийската телеграфна агенция АПА помества подробна информация за предстоящото на 19 и 20 юли посещение на българския министър-председател Бойко Борисов във Виена. Срещите в програмата са с президента Хайнц Фишер, с канцлера Вернер Файман и с вицеканцлера и министър на финансите Йозеф Прьол, с кмета на Виена Михаел Хойпл.

Централната редакция на Дойче Веле излъчи коментар по повод първата годишнина от встъпването във власт на правителството на Бойко Борисов, в който се констатира, че в края на тази първа година мнозина са доволни от управлението на ГЕРБ, но важни реформи в здравеопазването и в социалната сфера все още не са извършени.

Електронното издание Новост.инфо тиражира данни от софийския статистически институт, съгласно които през юни потребителските цени в България са спаднали. А порталът висен.де помества анализ под заглавието "Пропаст в растежа дели Европа", в който акцентът е върху различията в развитието на европейските държави в икономически план.

За България се отбелязва, че е потърпевша от гръцкия финансов срив, тъй като двете икономики са много свързани. "Към това се добавя обстоятелството, че България влезе в кризата малко по-късно от другите държави" - казва експертът от виенския Институт за международни икономически сравнения Габор Хуня. Той изтъква и наличието на структурни проблеми като ограничената конкурентноспособност на износния сектор.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5808474,00.html
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Юли 16, 2010, 23:33:20 pm
ГАЗОВА ТРОЙКА С КАМЕРЪН ДИАЗ

http://asenov2007.wordpress.com/2010/07/12/%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%B0-%D1%81-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D1%8A%D0%BD-%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%B7/
Титла: Re:Старт за АЕЦ "Белене"
Публикувано от: insomnia1304 в Август 14, 2010, 18:04:29 pm
Русия стриктно изпълнява своите ангажименти за АЕЦ “Белене”

http://www.bgsever.info/index.html