Автор Тема: За правописа и чистотата на българския език  (Прочетена 35019 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Искам да отправя призив към хората, които пишат в този форум.

Колеги, много ви моля, като пускате мнения във форума, да го правите поне без правописни грешки. Голяма част от хората тук се гордеят колко големи българи са, а същевременно докато пишат това го правят с 4-5 правописни грешки. Предполагам часовете по български, когато се е изучавал правописа не са ви били интересни, но изглеждате смешни пред останалите, когато твърдите едно, а най-елементарното - правописа ви показва точно обратното. Ако не сте сигурен в дадена дума, има интернет, има речници, има и проверка на правописа в абв. Не става дума за технически грешки, когато сте натиснали един клавиш вместо друг, а за стилистични. Ето някои примери:

1. Не се пише:промоций, акций, лекций, идей, децки и т.н. Напоследък всеки втори в интернет пише така, откъде изникна тази простотия и аз не знам... И куцо и сакато видяло някъде, че думата се пише така, копира и той продължава по същия начин.

2. Вярно, всеки използва чуждици в езика си, но не прекалявайте с тях. Говоря за постовете.

3. Доколкото ми е известно в българския език няма букви като: 4, 6 и т.н.

Не говоря за запетайки и т.н., защото смятам, че това няма как да се оправи. А и аз като бързам понякога ги пропускам.

Благодаря.

cdms

  • Гост
Има програми за правопис. Няма да е лошо да има и една и към допълнителните опции.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Еон подкрепям те напълно брато, но нещата в случая вървят правопропорционално надолу... Все по-зле става и ще става. В началото редактирах, но после разбрах че няма смисъл.

Предлагам да трием цели мнения ако има по-фрапиращи постове ;D

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Доста грамотни хора си хванаха шапката от този форум.

cdms

  • Гост
Сложете програма за правопис към приложенията, както е в АБВ. Колкото и грешки да има ще се оправят. Може и приложение Българска Граматика.  ;D

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Сложете програма за правопис към приложенията, както е в АБВ. Колкото и грешки да има ще се оправят. Може и приложение Българска Граматика.  ;D

Не е в това номера. Ако искахме да се роботизираме - да сме сложили.

cdms

  • Гост
Това е единственото решение. Истината е че грамотността на младите хора е вного ниска. Правописът е в ужасно състояние. Дори има ТВ водещи, които сричат в ефир. Колкото до сайта трябва или да сложите правописна програма, или да въведете курсове по български език. И в двата случая работата не е на добре. А и във всички български форуми е същото дередже. Другият вариант е да при регистрация да правите граматичен и правописен тест.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Има програми за правопис. Няма да е лошо да има и една и към допълнителните опции.

Geta, няма смисъл да слагаме програма за правопис. Когато аз съм се учил да пиша, нямаше интернет и програми за правопис.

Сега всичко е дадено наготово на хората, дава им се едва ли не със сребърна лъжичка в устата, а тях пак ги мързи да се научат или да се поинтересуват. Няма смисъл и нужда да се слага такава програма. Който иска сам ще се научи да пише като хората, а се съмнявам някой да я тръгне да я използва.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Еон подкрепям те напълно брато, но нещата в случая вървят правопропорционално надолу... Все по-зле става и ще става. В началото редактирах, но после разбрах че няма смисъл.

Предлагам да трием цели мнения ако има по-фрапиращи постове ;D
Аз съм ЗА триенето, защото и на мен почва да ми писва от редакции  ;D
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Аз като по-мързелив ползвам ТАЗИ добавка към Firefox-a.
Доста помага  ;)
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

cdms

  • Гост
Проблемът вече е наполовина решен. Остава и желание да си редактираме постовете, за да изглеждат грамотно написани.

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Проблемът вече е наполовина решен. Остава и желание да си редактираме постовете, за да изглеждат грамотно написани.
Хахаха - Бацета, проблема с правописа може и да го реши някой и друг програмен продукт, но едва ли ще вкара знания  в главите на съфорумците. От два месеца следя нивото на публикациите. Пълна втрещяваща неграмотност. Елементарност в постингите лъха отвсякъде. Ех, къде е Флай, вярно леко откачен ама със стил. Гил също нещо не списва. Още доста народ напусна.
Време е модераторите да си посипят главите с пепел, след всички глупости, които направиха. То не бяха банвани съфорумци, не беше треиене на мнения на хора, леко несъгласни с "властимащите", като върха са декларациите на "светата троица" и прекъсването на форума за няколко месеца.
Поздрави!
Трандев! :D


Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
Относно: За правописа и чистотата на бълга
« Отговор #12 -: Юни 19, 2008, 13:18:29 pm »
Подкрепям. Аз се опитах да кажа същото в темата на Breath (Разбира се, това пак не оправдава разните расистки и т.н. изцепки на част от постващите), но вината отново се хвърля изцяло на юзърите.
« Последна редакция: Юни 20, 2008, 09:21:28 am от Mirotvorec »

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Да, неграмотността е дразнеща, отблъскваща  и "боде очите". Наскоро попаднах на една особено фрапираща публикация тук, нестихващ извор на "бисери"... ::) Едва се сдържах, да не реагирам,защото не ми е работа.
Просто затворих форума.

Мисля, че въвеждането на възможност за проверка на правописа може да подобри малко положението. Но не и да го спаси.

Но да не се чудим много, защото:
 Зрелостниците най-добри с чуждите езици, по останалото...

Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Цитат
Едва се сдържах, да не реагирам,защото не ми е работа.
А трябваше, Magnolia  :) Още ли го има това мнение?
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27