"Турмалин - името му идва от екзотичната сингалската дума turamali – разноцветен. И това не е случайно дадено име. Турмалинът е в много разновидности, т.е. може да бъде: ахроит (безцветен), рубелит (розов), дравит, индиговит (син), верделит, увит, дравит (зелен), елбаит, турмалин( жълт ), дравит, бюргерит ( кафяв, жълтокафяв), турмалинът може да бъде и черен. Турмалинът е символ на прямотата и честността. Вярвало се е, че може да лекува психични заболявания. Специално за черния турмалин се приема, че връща съзнанието към материалната действителност и защитава тялото"
източник:
http://wandw.16.forumer.com/a/_post124.htmlи още:
Черен турмалин
"ИСТОРИЯ И ЛЕГЕНДИ: Този камък се използва повече от 2000 години. Вероятно римляните и гърците са го внасяли от Азия, тъй като на един пръстен от II или III век има надпис, според който произхожда от Индия.
В Близкия и Далечния Изток от векове се изработват накити от турмалин, но чак през XVIII век в Европа го разпространяват холандските колонисти. Отначало холандците използвали само дълги кристали, с които чистели пепелта от лулите си. По тази причина те го нарекли ashen trekker или „пепелочистач”. След 1750 г. той става много популярен и известен със сингалското /цейлонското/ си име тормалли. Немците го наричали anzieher, а французите- tirecendre. Древноримският писател Плиний го назовава lychnis. Турмалинът, подобно на кехлибара, е пироелектричен, т.е. наелектризира се след нагряване. Шведският учен Линей го нарича „електрически камък”. Освен това става пиезоелектричен след прилагане на натиск. Заради тези две свойства той се използва при изработването на термометри, дълбоководни уреди и инструменти, работещи под налягане. Ако се среже слой по дължината на призмата, турмалинът поляризира светлината. Въпреки че е пироелектричен и пиезоелектричен, той не провежда електричество. Плува във вода, за разлика от топаза.
Турмалинът е камък на зодиите Козирог, Телец, Везни."