Виртуализацията - слабо застъпена, но с голямо бъдеще
Виртуализацията, като нов етап в развитието на инфраструктурата за съхранение и обработка на данни, става все по-важна за развитието на IT индустрията и съвременното информационно общество, стана ясно по време на конференция, проведена в София на 3 юни.
"Storage, Virtualization and Green Data Centers Roadshow 2008 - Виртуални промени, реално намаляване на разходите, по-светло бъдеще" бе мотото на форума, организиран от водещата глобална компания за пазарни проучвания, консултантски услуги и събития в областта на информационните технологии, телекомуникациите и потребителската електроника IDC.
В наши дни центровете за обработка на информация се проектират по същия начин както и преди 10 или 15 години, макар че старите модели на информационна инфраструктура се пукат по шевовете под натиска на новите изисквания на пазара и потребителите. За да се модернизира остарялата инфраструктура са необходими и вече се прилагат нови приложения и технологии, сред които основно място заема виртуализацията, бе констатирано по време на конференцията.
Много фирми днес разширяват сървърните си ресурси и мрежи, за да се справят с растящите обеми на мрежовия трафик. Но ако не се прилага виртуализацията, на практика се използва много малка част от капацитета на тези сървърни ресурси, независимо от чисто физическото им нарастване. А с физическото нарастване идва и проблемът с разхода на енергия, както за функционирането на хардуера, така и за охлаждането му и други дейности.
По данни на IDC, представени на форума в София на 3 юни, в световен мащаб, а и в рамките на България се наблюдава неотменна тенденция към сериозно недоизползване на хардуера за съхранение и пренос на данни, каза Арун Шандрамохан, старши анализатор в IDC CEMA (поделението на компанията за Централна Европа и Близкия Изток).
Ако при хардуера за съхранение на данни и при мрежите използваемостта на физическите ресурси е около, а понякога и над 40%, то при сървърите и отделните персонални компютри, тя е съответно 25% и 5 на сто. Това именно налага по-широкото въвеждане на виртуализацията, като инструмент за по-ефективно използване на ресурсите, а оттам и за намаляване на разходите, смята Шандрамохан.
Проблемът с недостатъчното използване на физическите ресурси ще се задълбочава в кратко- и средносрочен период, тъй като се очаква през идните 3-4 години броят на сървърите, основен инструмент в процеса на съхранение на данни, да нарасне с 50 на сто. В същото време средната стойност на разходите на центровете за данни ще се удвои през периода 2006-2010 г., като само енергийните разходи са 30% от общите.
Последната констатация е в противовес с всички настоящи тенденции в световен мащаб към намаляване на разхода на енергия. За да може да се посрещнат нуждите на бизнеса от повече ресурси за съхранение и преработване на информацията, чисто физическото разрастване трябва да бъде променено във виртуално нарастване, казва Шандрамохан.
Аналогична е ситуацията и в сферата на управлението на данни. Инсталирането в центровете за обработка на данни на все нови и нови устройства е довело до четирикратно увеличаване на административното натоварване (и съответно разходи), свързано с управлението на базовите компютърни устройства. Необходими са и все по-голям брой специалисти, които да надзирават и поддържат обработката на данни.
Виртуализацията в същото време дава уникална и принципно нова възможност за повишаване на ефективността на центровете за управление на данни, категоричен бе Шандрамохан и около това мнение се обединиха и останалите говорители на конференцията, организирана от IDC.
По дефиниция, виртуализацията е отделяне на процеса на съхранение и обработка на данни от неговата физическа среда и прехвърлянето му във виртуална среда. По този начин единични физически ресурси, като сървъри, устройства за съхранение, а дори и операционни системи и приложения, започват да функционират като множество виртуални ресурси, както и обратното. Целта е при по-малък физически обем да се постигне по-висока ефективност на използване на софтуера и хардуера.
Технологията все повече се превръща в стратегическа за много компании. Чрез виртуализацията на един физически сървър могат да работят различни операционни системи, като Windows и Linux, например. По този начин се намаляват разходите за хардуер и електроенергия, увеличава се използването на сървърите и се улеснява IT инфраструктурата.
Анкета, проведена от IBM, показва, че 57% от компаниите използват виртуализация на сървърите, защото тя води до намаляване на разходите за електроенергия, обяви Йордан Пенев, мениджър "Дизайн на инфраструктурата и управление на капацитети" в Българската телекомуникационна компания. Бързото увеличение на информацията се преобразува директно в по-високи сметки за електроенергия, в резултат от едновременно използване на информационни технологии и охлаждане на центровете за съхранение на данни, каза той.
Данните на Microsoft обаче, изнесени по време на конференцията от Мак Бинеш, стратегически специалист по бизнес технологиите в софтуерния гигант, показват обаче, че едва 7% от сървърите са обект на виртуализация. Причината останалите 93% да останат извън модата се крие във високите разходи за внедряване, софтуерните лицензи и концепциите за сигурност, придружаващи процеса на виртуализация. Сред недостатъците на технологията са, че тя предполага и високо натоварване на машините и приложенията, каза Бинеш