Автор Тема: Свободата в интернет  (Прочетена 112259 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Geo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 96
    • Fenomenibg.com
Re:Свободата в интернет
« Отговор #75 -: Март 27, 2008, 15:08:29 pm »
Ми като не разполагате с факти защо се изказвате все едно разполагате???

Както казах: "Неслучайно е Open - всичко е публикувано, пуснете гугъл и четете".

"...да няма свободно поръчване на електронно съдържание от browserа ви, а да трябва да се logнете on през предварително регистрирано и верифицирано име и парола, в следствие на което вашето поведение да може да бъде картотекирано в "досието ви на потребител"..." - глупости и ненужен измислен жаргон. Това, което е става е, че когато се логвате в някой сайт, например в пощата си в Yahoo, вместо да напишете [email protected] ще напишете http://myopenid.server.com и след това паролата си. Ако пък си правите нова регистрация, вместо да въведете 15 полета с информация като име, пол, град, възраст и прочие, която така или иначе трябва да въведете, просто въвеждате http://myopenid.server.com, въвежда паролата си и това е - yahoo, с ваше разрешение, изтегля информацията (име, пол, град, възраст и прочие, можете да видите формата им за регистрация) и я въвежда автоматично, без да се налага да я пишете на ръка. Поведения, досиета - журналистите, както винаги, не знаят за какво пишат...

"Дали при посещението на даден сайт в него няма да се запазва информацията и за останалите сайтове, които посещаваш с тази парола?" - всичко останало е както преди. Тази парола се ползва за оторизация пред твоя сървър, а не пред уебсайта.

"Този Open ID според мене си е чисто и просто електронен подпис." no comment, вземи и чети и стига с глупостите.


P.S. flyDragon, паля се, защото от всичко на този свят най-много мразя предразсъдъците и некомпетентните изказвания. Няма проблем - бъди некомпетентен по даден въпрос, но недей се изказва тогава по него преди да станеш компетентен. И не, вестниците и телевизията, както знаете, в 99% от случаите не ви правят компетентни.
« Последна редакция: Март 27, 2008, 15:10:21 pm от Geo' »

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 581
Re:Свободата в интернет
« Отговор #76 -: Март 27, 2008, 15:55:29 pm »
Цитат
Тази парола се ползва за оторизация пред твоя сървър, а не пред уебсайта.
Да уточним: каква е тази оторизация пред моя сървър, а не пред webсайта? Нали искам да вляза в [email protected], а не в личния си компютър! Тогава? Няма ли да бъде необходимо да се оторизирам пред webсайта на yahoo?

Следващ момент: какво те кара да мислиш, че с конспиративна цел не се идентифицирам под различна самоличност пред различни "горещи" сайтове, за да не е възможно да се съединява информацията за два и повече потребителя на различни webсайтове? Това няма ли да бъде прецакано като политика за сигурност при въвеждането на единен ІD?

И накрая: щом аналогията с "електронен подпис" е неутешима глупост, Geo', можеш ли да ни разясниш принципната разлика между тези две технологии?
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Geo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 96
    • Fenomenibg.com
Re:Свободата в интернет
« Отговор #77 -: Март 27, 2008, 17:19:38 pm »
Разумни въпроси, разумни отговори:

За да ползваш OpenID трябва да си избереш сървър, на който да съхраниш данните, които после ще даваш на уебсайтовете, да не изброявам пак. Както вече писах, можеш да ползваш някоя от навъдилите се OpenID сървъри или да си направиш свой собствен, ако си достатъчно технически грамотен. Няма никакви ограничения кой може да бъде OpenID сървър, така че свободата ти на избор е неограчена на този етап. Който и OpenID сървър да избереш, трябва да избереш (или ще ти дадат) и адрес, към който да се отправят заявките за поискване на информация за теб. Примерно адреса може да е opserv.com/Geo или geo.idserv.com и т.н.

Когато се опиташ да ползваш сайт, който изисква регистрация и поддържа OpenID, сайта ще ти представи две възможности - да се регистрираш както обикновено или да посочиш OpenID url адрес. Ако избереш втората опция, даваш адреса си, примерно - opserv.com/Geo и въвеждаш паролата за достъп до данните. Имайки адреса и паролата, Yahoo се свързва с opserv.com/Geo - твоят избран сървър, и, използвайки openid протокола, поисква данните, които си предоставил, като показва, че е оторизиран да получи данните чрез представянето на паролата, която си въвел.

Ако всичко мине успешно Yahoo автоматично ще попълни всички или повечето полета от регистрационната форма и за теб, в оптималния вариант, ще остане само да натиснеш ОК.

След като веднъж си оторизиран, Yahoo вече има акаунт, асоцииран с opserv.com/Geo и който знае паролата за opserv.com/Geo е собственик и на акаунта в Yahoo, асоцииран с него. Така при следващото влизане, ако въведеш opserv.com/Geo и вярна парола, Yahoo ще се обърне към opserv.com/Geo и ще свери дали паролата е вярна. Ако opserv.com/Geo каже на Yahoo, че паролата е вярна, ще бъдеш допуснат в Yahoo с този акаунт.

Няма проблем да продължиш да се идентифицираш по различен начин пред различни сайтове, тъй като, поне засега, всички сайтове, поддържащи OpenID поддържат и собствена система за ръчно въвеждане на данни. Не виждам в обозримо бъдеще потенциал тази система да отпадне. Дори и да отпадне, ти можеш да имаш неограничен брой OpenID "профили", или ако ти допада - "самоличности". Можеш да си направиш 10 такива, разположени на 10 сървъра, или пък на 1 единствен, по твой избор. И когато трябва да се регистрираш някъде ползваш този, който желаеш.

За разликата с електронния подпис - както се вижда от горния абзац - OpenID не е по-идентифициращо човека от хратийка с написано на нея "Пловдив, 25г., Електроинженер, Женен". Тази хартийка може да принадлежи на всеки. OpenID по никакъв начин не се различава от регистрацията в даден уебсайт. Както можеш да имаш множество регистрации в един уебсайт, така можеш да имаш и множество идентичности. Освен това OpenID е децентрализирана система, напълно автономна.

За разлика от това електронния подпис е сравнително централизирана система - с основни "авторитети" (Certification Authorities), които имат право да издават сертификати. Тези "авторитети", или "власти" не са случайни и трябва да отговарят на множество изисквания. В България примерно са ми известни 3 или 4 CA. Те гарантират за верността на данните в сертификата (името ти, егн-то ти и другите данни по лична карта). По този начин подписването на даден ел. документ с подписа гарантира, че лицето, подписало подписа, е лицето, на което е издаден подписа. Принципно може да имаш 2-3 ел. подписа, издадени от различни "авторитети", но така или иначе лицето зад тях си ти и това е удостоверимо еднозначно. При OpenID можеш да имаш колкото си искаш ID-та и никое не може еднозначно да бъде свързано с теб, както не могат да бъдат свързани и регистрациите ти по разни сайтове. Просто няма кой да гарантира, че именно Драган Петканов се регистрира, а не Петър Драгнев, а и не е нужно, обикновено. Там, където е нужно - ел. подпис.

Също така при ползването на ел. подпис се изискват редица условия за сигурност да бъдат спазени - сървъра, който изисква подписването, да е удостоверен, комуникацията да се извършва по силно криптиран канал (SSL), лицето, което подписва, да разполага с физическо доказателство - Картата и с доказателство-знание - ПИН кода, нарича се двуфакторна идентификация. Следващия етап е трифакторната, която вече включва идентифициране по ирис, по отпечатък от пръст и прочие уникални физически характеристики. По-ниското ниво е това, което се ползва от обикновените уебсайтове - изисква се само знание - парола. Разбира се, има и изискване към сигурността на самия сертификат - ползва се технологията публичен-частен ключ, при която публичния ключ позволява да се идентифицира дали даден документ е подписан с даден частен ключ, но не позволява генерирането на нови документи, които да изглеждат подписани с частния ключ, нито позволява откриването на частния ключ. Всичко това е математически доказано...
« Последна редакция: Март 27, 2008, 17:25:17 pm от Geo' »

Неактивен nettle

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 75
Re:Свободата в интернет
« Отговор #78 -: Март 28, 2008, 00:08:45 am »
Geo, изчерпателен отговор, браво! Не се пали толкова де ;) а и признавам си че наистина не бях разучил какво представлява OpenID. Но:
1. Какъв е смисъла от това чудо, ако искаш да останеш относително "анонимен" - пак трябва да си създадеш няколко OpenID профила и да си запомниш(съхраниш) OpenID идентификаторите за тях.
2. Забрави! да си оставя на домашното ми PC активен OpenID service(разбирай поне един отворен порт) за да се правя на openid provider на себе си.
3. Относно ел. подписа: еми като гледам вече са се нахвърляли основните играчи на клона :) виж на http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_OpenID_providers за Strong authentication providers. Все пак ако искаш поне да си относително "защитен" требе да си платиш на оторизираните за това "сигурни" служби.
И не ме разбирай погрешно! Услугата е готина като замисъл, но в крайна сметка предполагам ще се комерсиализира и ще си остане поредната екзотика.

In a Mirror, Darkly!

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 509
    • Music of the world
Re:Свободата в интернет
« Отговор #79 -: Март 28, 2008, 06:09:23 am »
Geo, изчерпателен отговор, браво! Не се пали толкова де ;) а и признавам си че наистина не бях разучил какво представлява OpenID. Но:
1. Какъв е смисъла от това чудо, ако искаш да останеш относително "анонимен" - пак трябва да си създадеш няколко OpenID профила и да си запомниш(съхраниш) OpenID идентификаторите за тях.
2. Забрави! да си оставя на домашното ми PC активен OpenID service(разбирай поне един отворен порт) за да се правя на openid provider на себе си.
3. Относно ел. подписа: еми като гледам вече са се нахвърляли основните играчи на клона :) виж на http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_OpenID_providers за Strong authentication providers. Все пак ако искаш поне да си относително "защитен" требе да си платиш на оторизираните за това "сигурни" служби.
И не ме разбирай погрешно! Услугата е готина като замисъл, но в крайна сметка предполагам ще се комерсиализира и ще си остане поредната екзотика.


И също да не забравяме, че малцина са достатъчно напреднали технически, за да си отворят свой сървър. Ами останалите? За мен целта си остава прозрачна и това е, друг е въпросът доколко убедително на пръв поглед ще я маскират като безопасна и в наша полза.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 581
Re:Свободата в интернет
« Отговор #80 -: Март 28, 2008, 18:57:43 pm »
За сега оставам скептик, защото единственото предимство, което виждам, е това да не попълваш регистрационните форми по сайтовете на ръка, което получаваш срещу създаването на съхраняван някъде профил и отпращането към него за автоматизирано попълване... За един нормално немързелив човек не е голям ужас според мен да попълни няколко електронни форми за регистрация на ръка. Но умножаването на местата в internet, където се помещава информация за теб (била тя и фиктивна), не ми вещае нищо добро... Оставам скептик за сега, особено предвид на подозрението ми, че малко по-нататък може би някой все пак ще предложи всички да си имат ІD в internet и те да бъдат подобни
на Единните Граждански Номера...
« Последна редакция: Март 28, 2008, 18:58:24 pm от flyDragon »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 810
Re:Свободата в интернет
« Отговор #81 -: Март 28, 2008, 20:41:58 pm »
Гео, само едно нещо се запитай. Защо си мислиш, че знаеш повече или колкото създателите на тези методики. И си спомни поговорката, че майстора никога не издава всички тайни на работата си.

Неактивен Geo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 96
    • Fenomenibg.com
Re:Свободата в интернет
« Отговор #82 -: Март 31, 2008, 19:07:47 pm »
Geo, изчерпателен отговор, браво! Не се пали толкова де ;) а и признавам си че наистина не бях разучил какво представлява OpenID. Но:
1. Какъв е смисъла от това чудо, ако искаш да останеш относително "анонимен" - пак трябва да си създадеш няколко OpenID профила и да си запомниш(съхраниш) OpenID идентификаторите за тях.
2. Забрави! да си оставя на домашното ми PC активен OpenID service(разбирай поне един отворен порт) за да се правя на openid provider на себе си.
3. Относно ел. подписа: еми като гледам вече са се нахвърляли основните играчи на клона :) виж на http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_OpenID_providers за Strong authentication providers. Все пак ако искаш поне да си относително "защитен" требе да си платиш на оторизираните за това "сигурни" служби.
И не ме разбирай погрешно! Услугата е готина като замисъл, но в крайна сметка предполагам ще се комерсиализира и ще си остане поредната екзотика.



1. Смисълът, както посочих в преден постинг, е да можеш лесно и бързо да попълваш данни за регистрация в различните сайтове, вместо всеки път да ги пишеш на ръка. Това е.

2. Това е твой избор. Факт е, че можеш да избереш дали да ползваш или не OpenID, както и имаш пълна свобода на избор на доставчик. Избери си такъв, на който имаш вяра, или не ползвай.

3. Разбира се, че основните играчи ще влязат в играта. Нали затова са ОСНОВНИ ИГРАЧИ. Списъкът обаче далеч не е изчерпателен и никога няма да бъде, тъй като OpenID сървърите, обслужващи по 10-12 акаунта на едно семейство или приятели никога няма да влязат в него.

Strong Authentication е абсолютно безмислено, при положение, че повечето сайтове, в които ще се регистрираш през силно защитения си OpenID сървър всъщност са по-слабо защитени от него. А както знаем, една система е толкова добре защитена колкото най-слабото й звено...

Да не говорим, че повечето от изброените там "служби" така или иначе вече знаят всичко, което ще им дадеш :-) Бонусът за тях ще е, че ще разберат повече за интересите ти и за това в кои сайтове имаш регистрация. Е, можеш сам да избереш кой искаш да знае в кои сайтове имаш регистрации... Няма да те уча на това ;-)


Дали ще се комерсиализира - не мога да се сетя за никоя успяла идея, която да не се е комерсиализирала.

Дали ще се ползва широко - вече писах по-горе личното си виждане, че според мен ще стане популярна само сред ограничен кръг хора - ИТ специалистите предимно.

@Martin - опитай се да надникнеш над собствената си ограниченост в случая. Подходи по-отворено... може и да се получи...

@fly

Разбира се, че това е единственото предимство, никой не виждам да е казал нещо друго тук или където и да било.

Разбира се, че за един нормално мързелив човек не е проблем да си попълни формите и на ръка.

Подозренията ти за единно ID в интернет са напълно основателни, но можеш да си сигурен, че ако се въведе такава система, тя ще прилича по-скоро на системата за ел. подпис (опа, ами то това вече си е единно ID в интернет и навсякъде в ел. пространство ;-)), а не на напълно отворения и либералния OpenID.

@Ashaman

Познавам част от създателите на нещата, "методиките", ако искаш, в Интернет. Параноята ти в случая е напълно излишна. Бих се причислил към "майсторите" и бих те помолил да прочетеш документацията и да видиш имплементациите на тази система - всичко е отворено и свободно, включително част от кода. По самия си замисъл и дизайн тази система не е подходяща за конспиративните дивотии на които се начетох. Мерси. :-) Коя система е подходяща - виж горния абзац.


Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re:Свободата в интернет
« Отговор #83 -: Април 02, 2008, 23:04:25 pm »
Warner Music Group предлага да се легализира файлообменът

Warner Music Group призна за безсмислена борбата с пиринговите мрежи и предлага файлообменът да се монетизира, тоест, от Интернет потребителите да се взима ежемесечна такса за неограничен достъп до цялата съществуваща в Мрежата музика. Популяризирането на тази идея е възложено на Джим Грифин, ветеран в музикалната индустрия и бивш президент на звукозаписната компания Geffen Music, съобщава Portfolio.com. Грифин е сключил тригодишен договор с Warner Music и ще се заеме със създаването на нова организация, която ще налага този проект.
Предложението на Warner Music Group се заключава в следното. Интернет потребителите ще плащат определена сума, включена в сметките им за Интернет, в замяна на което ще могат да свалят, копират и разпространяват...

PC World(02.04.2008)

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 509
    • Music of the world
Re:Свободата в интернет
« Отговор #84 -: Април 14, 2008, 13:50:15 pm »
Интернет2: Планът на Елита за спирането на интернет

Докато алтернативните медии набират все по-голяма популярност благодарение на интернет, технократите се приготвят да стартират неговия заместител. Интернет2, познат още като "решетката", ще предлага около 10 000 пъти по-високи скорости от сегашните.

Изследователите планират да стартират тази нова мрежа през лятото, така че да могат да я използват за събиране на информация от предстоящия експеримент по пресъздаването на Големия взрив и условията, довели до създаването на Вселената. Някои хора смятат, че този експеримент може да доведе до разрушаването на планетата, но това е друга тема. За разлика от настоящия интернет, който беше изграден на базата на вече съществуваща телекомуникационна инфраструктура, интернет2 ще се базира изцяло на фибер-оптика. Секунди ще отнема тегленето на филми, а възможно ще бъде дори предаването на холографски образи. Макар тези възможности да звучат примамливо, съществуват все по-нарастващи усилия от страна на властта да цензурира и задушава свободния поток от информация в рамките на сега съществуващия интернет. Чрез убеждаването на всички потребители да преминат към интернет2, властта ще е в състояние да ги принуди да се подчиняват на нов набор от правила.

Сайтовете за социални контакти като Digg и MySpace вече се явяват като бета-тестове за една по-контролирана версия на интернет. Съществуват редица оплаквания и от двата сайта за умишлено цензуриране на определени материали. Digg, който се определя като вид дигитална демокрация, се провали безславно във всеки аспект. Група потребители, позната като "Бригадата по заравянията", е била хваната да цензурира различни истории, някои свързани с истината за 11 септември/2001 и други теми, считани от контролиращите сайта за табу.

Някои изследователи смятат, че новият интернет ще бъде толкова бърз, че хората ще започнат да съхраняват всичките си данни директно в мрежата и ще престанат да използват личните си компютри за съхраняване на данни, допълнително привлечени от предимството тези данни да бъдат достъпни за тях навсякъде.


Ако властта успее да убеди хората да качат всичката си лична информация в тази мрежа, това ще бъде еквивалент на Биг Брадър на стероиди. Властта няма да направи същата грешка с интернет2, която направи с интернет. Интернет предостави на хората повече свобода, отколкото те биха могли да си представят преди съществуването му, и те определено не трябва да получават повече от нея. Стоящите зад интернет2 са университети, правителствени агенции и мултинационални корпорации. Наистина ли би било в техен интерес да позволят на интернет2 да има същите свободи и свободен поток на информацията, както настоящия интернет? Ни най-малко. Долното е извадка от секцията "За нас" от сайта на интернет2-консорциума.


“Интернет2 е некомерсиална високотехнологична мрежа, обхващаща повече от 200 университета в САЩ, 70 водещи корпорации, 45 правителствени агенции, лаборатории, както и над 50 международни партньорски организации.”


Нова мрежова инфраструктура ще бъде изградена за интернет2 и вече има истории, пропагандиращи как увеличението на видео-споделянето представлява опасност от претоварване на мрежата в близките години. Това е абсолютна глупост, тъй като необходимо е просто да се направи ъпгрейд на сега съществуващата инфраструктура, използвана от интернет. Вместо това, те искат да накарат всеки да се прехвърли на интернет2, който ще има различни правила, определени от корпорациите, университетите и правителствените агенции, стоящи зад проекта. С други думи, това ще бъде по-бърз интернет, строго контролиран и регулиран от властта.

Източник: www.sott.net

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 824
Re:Свободата в интернет
« Отговор #85 -: Април 14, 2008, 14:01:08 pm »
 :D

зуум-нете снимката и ще може да се чете, че съм снимал с телефона  :)

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Свободата в интернет
« Отговор #86 -: Май 20, 2008, 13:50:31 pm »
НА КОГО ПРИНАДЛЕЖИ ИНТЕРНЕТ?

www.e-vestnik.bg/3823

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 391
Re:Свободата в интернет
« Отговор #87 -: Юни 06, 2008, 20:43:49 pm »
 

                БЕРЛИН  ПОДСЛУШВА  ЗАКОННО


 
     Германските полицаи вече ще могат да следят свободно частни домове, телефонни разговори и компютри. Освен това, ако заподозрат някого в терористична или подривна дейност, могат да го арестуват превантивно. Това предвижда нов закон за правомощията на униформените, който е предложен от правителството на Ангела Меркел. Целта му е да засили борбата с тероризма. Гeрмaнците са особено чувствителни на тема шпиониране, особено след последните разкрития, че шефовете на "Дойче Бан" и "Дойче Телеком" са следели и подслушвали свои служители. Според опозицията това съвсем ще подкопае правото на лична свобода на германците. Законът позволява видеонаблюдение на частни къщи, ровене в персоналните компютри и записване на телефонни разговори.


             http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-06-06&article=235170

cdms

  • Гост
Re:Свободата в интернет
« Отговор #88 -: Юни 06, 2008, 20:55:01 pm »
Според наредбата на МВР нещо подобно ще стане и тука от 15 март 2009г.

cdms

  • Гост
Re:Свободата в интернет
« Отговор #89 -: Юни 06, 2008, 21:13:02 pm »
Виртуализацията - слабо застъпена, но с голямо бъдеще
Виртуализацията, като нов етап в развитието на инфраструктурата за съхранение и обработка на данни, става все по-важна за развитието на IT индустрията и съвременното информационно общество, стана ясно по време на конференция, проведена в София на 3 юни.
"Storage, Virtualization and Green Data Centers Roadshow 2008 - Виртуални промени, реално намаляване на разходите, по-светло бъдеще" бе мотото на форума, организиран от водещата глобална компания за пазарни проучвания, консултантски услуги и събития в областта на информационните технологии, телекомуникациите и потребителската електроника IDC.

В наши дни центровете за обработка на информация се проектират по същия начин както и преди 10 или 15 години, макар че старите модели на информационна инфраструктура се пукат по шевовете под натиска на новите изисквания на пазара и потребителите. За да се модернизира остарялата инфраструктура са необходими и вече се прилагат нови приложения и технологии, сред които основно място заема виртуализацията, бе констатирано по време на конференцията.

Много фирми днес разширяват сървърните си ресурси и мрежи, за да се справят с растящите обеми на мрежовия трафик. Но ако не се прилага виртуализацията, на практика се използва много малка част от капацитета на тези сървърни ресурси, независимо от чисто физическото им нарастване. А с физическото нарастване идва и проблемът с разхода на енергия, както за функционирането на хардуера, така и за охлаждането му и други дейности.

По данни на IDC, представени на форума в София на 3 юни, в световен мащаб, а и в рамките на България се наблюдава неотменна тенденция към сериозно недоизползване на хардуера за съхранение и пренос на данни, каза Арун Шандрамохан, старши анализатор в IDC CEMA (поделението на компанията за Централна Европа и Близкия Изток).

Ако при хардуера за съхранение на данни и при мрежите използваемостта на физическите ресурси е около, а понякога и над 40%, то при сървърите и отделните персонални компютри, тя е съответно 25% и 5 на сто. Това именно налага по-широкото въвеждане на виртуализацията, като инструмент за по-ефективно използване на ресурсите, а оттам и за намаляване на разходите, смята Шандрамохан.

Проблемът с недостатъчното използване на физическите ресурси ще се задълбочава в кратко- и средносрочен период, тъй като се очаква през идните 3-4 години броят на сървърите, основен инструмент в процеса на съхранение на данни, да нарасне с 50 на сто. В същото време средната стойност на разходите на центровете за данни ще се удвои през периода 2006-2010 г., като само енергийните разходи са 30% от общите.

Последната констатация е в противовес с всички настоящи тенденции в световен мащаб към намаляване на разхода на енергия. За да може да се посрещнат нуждите на бизнеса от повече ресурси за съхранение и преработване на информацията, чисто физическото разрастване трябва да бъде променено във виртуално нарастване, казва Шандрамохан.

Аналогична е ситуацията и в сферата на управлението на данни. Инсталирането в центровете за обработка на данни на все нови и нови устройства е довело до четирикратно увеличаване на административното натоварване (и съответно разходи), свързано с управлението на базовите компютърни устройства. Необходими са и все по-голям брой специалисти, които да надзирават и поддържат обработката на данни.

Виртуализацията в същото време дава уникална и принципно нова възможност за повишаване на ефективността на центровете за управление на данни, категоричен бе Шандрамохан и около това мнение се обединиха и останалите говорители на конференцията, организирана от IDC.

По дефиниция, виртуализацията е отделяне на процеса на съхранение и обработка на данни от неговата физическа среда и прехвърлянето му във виртуална среда. По този начин единични физически ресурси, като сървъри, устройства за съхранение, а дори и операционни системи и приложения, започват да функционират като множество виртуални ресурси, както и обратното. Целта е при по-малък физически обем да се постигне по-висока ефективност на използване на софтуера и хардуера.

Технологията все повече се превръща в стратегическа за много компании. Чрез виртуализацията на един физически сървър могат да работят различни операционни системи, като Windows и Linux, например. По този начин се намаляват разходите за хардуер и електроенергия, увеличава се използването на сървърите и се улеснява IT инфраструктурата.

Анкета, проведена от IBM, показва, че 57% от компаниите използват виртуализация на сървърите, защото тя води до намаляване на разходите за електроенергия, обяви Йордан Пенев, мениджър "Дизайн на инфраструктурата и управление на капацитети" в Българската телекомуникационна компания. Бързото увеличение на информацията се преобразува директно в по-високи сметки за електроенергия, в резултат от едновременно използване на информационни технологии и охлаждане на центровете за съхранение на данни, каза той.

Данните на Microsoft обаче, изнесени по време на конференцията от Мак Бинеш, стратегически специалист по бизнес технологиите в софтуерния гигант, показват обаче, че едва 7% от сървърите са обект на виртуализация. Причината останалите 93% да останат извън модата се крие във високите разходи за внедряване, софтуерните лицензи и концепциите за сигурност, придружаващи процеса на виртуализация. Сред недостатъците на технологията са, че тя предполага и високо натоварване на машините и приложенията, каза Бинеш

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27