Автор Тема: Какво препоръчваш?...  (Прочетена 269416 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Breath

  • Гост
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #255 -: Октомври 16, 2008, 10:19:49 am »
Не е само това, че христианството е изградено на база други религии, много по-дълбоко е. Но съгласи се, че не мога да преведа цялата книга за да защитавам идеята и да дам "точния" цитат за какво се разказва.

Това, което е едно от най-важните неща тук ( за мен ), е че автора пише, че никога напрактика не е съществувал действителен човек на име Исус.

Мен няма нужда да ме убеждават дълго в това твърдение, и в това колко манипулирана е книгата наречена Библия, които някои така ревностно защитават и цитират. И дори си обясняват много неща, които стават в този момент на Земята с написаното в нея.

Неактивен rPaguHaP

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 177
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #256 -: Октомври 16, 2008, 17:44:18 pm »
Както казват в Zeitgeist - holy shits :)
"Всеки от нас е една градина, а градинарят в нея е нашата воля" Уилям Шекспир

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #257 -: Октомври 17, 2008, 13:14:59 pm »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #258 -: Октомври 22, 2008, 09:27:47 am »
 

 


          ФРАГМЕНТОРИУМ  :)
 

 
ИЛИ КНИГА ЗА ТОВА КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ОТ ИЗМИСЛЯНЕТО НА РАЗНИ АБСУРДНИ И НЕЛЕПИ ИСТОРИИ, КОГАТО НАОКОЛО СИ ИМАМЕ ТВЪРДЕ ПРЕКРАСНА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ, ПЪЛНА С ИСТИНСКИ ЧУДЕСА

 

 

Написа ръка Пламен-Асенова - на ползу роду и за да не се забрави никога, че дори да продължава много пъти по хиляда години, животът винаги ще намери с какво да изненада страстните си привърженици  

 

 

I. ЗА ФРАГМЕНТОРИУМ

/От тази Първа глава научаваме що е Фрагменториум, кога той се е зародил и защо, както и много чудесни хипотези за това/
 

1. Фрагменториум съществува, доколкото е нещо цяло. И макар целостта напълно да обезсмисля съществуването му, наоколо винаги могат да се открият няколко обемисти готварски книги, пълни с подходящи рецепти.

2. Фрагменториум се е зародил във време, когато да се случи такова нещо като зараждане никак не било лесно. Смята се, че веднъж някакъв намастилен палец се подписал като автор в края на едно фрактално уравнение. От това се появила първичната каруца със слама, която се подпалила и на огъня се сварила супа. Споровете по тази теория се свързват главно със съдържанието на супата.

3. Повечето Фрагментолози поддържат версията, че в тази супа, освен шепа боб и копчета за ръкавели, е вряло съдържимото от три дамски чанти, както и един горещ ламаринен покрив. Иначе са необясними котките като явление. Други обаче смятат, че е имало формички за кекс и включена прахосмукачка, защото без тях не може да се обясни явлението “добра домакиня”. По-предпазливите призовават в супата да не се гледа изобщо. Не само от съображения за сигурност, но и за по-лесно.

4. Фрагменториум е място, където различни сложни структури се Фрагментират, Фрагментопят, Фрагментапят, Фрагментят, Фрагментокашат, Фрагментицират и какво ли не още. Когато се стигне до крайната фаза, от техните остатъци се сглобяват други сложни структури и процесът започва отначало.

 

II. ИЗ ГЛЪБИНИТЕ

/Втората глава на настоящия разказ ни води в мрачните пещери и в не по-малко мрачните глъбини на миналото, като ни среща с чудовища, които изглеждат измислени, но не са/

 
5. В пещерите на Фрагменториум могат да се срещнат Фрагментани, Фрагментуни и Фрагментони. Когато се срещнат, облизват се любезно. Един друг.

6. В същите пещери някога е имало растения и намерените реликти показват, че те били много особени - никога не растяли, дори ако ги заплашат с нещо тежко и остро. За сметка на това пък и никога не оставали без готварска сол, защото магазините се намирали съвсем наблизо.

7. Някога във Фрагменториум са живели Фрагментозаври, Фрагментомути, Фрагментоктили, Фрагментоносци и други Фрагментоподобни животни, но отдавна са изчезнали. Така му се пада на който изяжда по-малките.

8. Фрагментозаврите приличат на празна кутия от тунквани вафли с две усти – отпред и отзад. Завират се навсякъде, оттам и името им. Най-трудно завират първата си уста във втората поради зъбите. И от страх да не смачкат кутията. При температура под сто градуса също трудно завират.

9. Фрагментомутите и досега са известни като добри бегачи от мишки. Дали защото са  направени-от-мишки-добри-бегачи, създадени-от-добри-мишки-бегачи или защото добре-бягат-щом-видят-мишки? Не е ясно, просто така са известни. Но със сигурност доброто им е вродено качество.

10. Преди да полетят, Фрагментоктилите издават силен писък с цел да се похвалят. Те изглеждат като комплекс за малоценност, обвит в стокилограмово тяло на червей и увенчан с крилца на пеперуда. Така че всъщност никога не летят. Ама `що пък поне да не се похвалят?

11. Фрагментоносците не разпознават себе си в огледало, защото самосъзнанието им е твърде сложно - състои се от самосъзнанията на всичко, което носят. Все пак това с огледалото не им пречи. Лошото е, че шизофренията им е вечно на открито. И вечно им я откриват.

12. Всички Фрагментоподобни, живяли някога, били вегетативни вегетарианци и страдали от вагинален тендовагинит. Но някои му се радвали, вместо да страдат от него.

 

III. ЗА ЖИВОТНИТЕ И РАСТЕНИЯТА, КОИТО ИМАТ УДОВОЛСТВИЕТО ДА ЩЪКАТ ПОНАСТОЯЩЕМ ВЪВ ФРАГМЕНТОРИУМ

/От Трета глава разбираме как чудесата на природата се сблъскват с чудесата на някои съвременни явления като стадното чувство, социалната безотговорност и кръчмите като институции на прогреса. Научаваме още имена и детайли от  характера на достойни представители на флората и фауната, които поддържат в ред екологичната и икономическата система на Фрагменториум, независимо дали на тях самите им пука за всичко това/

 

13. Повечето от съвременните животни във Фрагменториум не могат да стъпят и на малкия пръст на древните си събратя. Те съществуват главно за да умирисват околността и да клюкарстват по кръчмите. Особено интензивни са разговорите им в петък вечер, когато е времето за извеждане на математически формули под въдействието на различни ликьори.

14. Фрагментогъзната Пирамидолка например обича страстно числото 3,14, макар никога да не успява да реши колко е корен квадратен от него. Нейното име идва от особения пирамидален начин, по който се гъзи, докато се опитва да решава задачата за въпросния корен.

15. Фрагменточалнатият Чашопий е изчадие от семейство Фрагментофуниести, който  не понася своето семейство. Твърди, че да си тесен отгоре и широк отдолу е лоша карма, която пречи при решаването на елиптични уравнения. Всички знаят обаче, че в действителност става дума за свързаните с това затруднения с пиенето.

16. Фрагментогнусната Керкеречка е най-умното съвременно животно. Само името я проваля. В действителност със своите 836 пръста на едната лапа тя може да извършва сложни действия като да шие парашути или да точи ножици. Те и помагат също лесно да ти изчисли и после да ти начертае цялата геометрия в точката на сингулярност. Освен това не близва. Дори в петък вечер.

17. Най-разпространеното растение във Фрагменториум е Бирената Фрагментоза. От нея се прави страхотна бира. И страховито лекарство против махмурлук. Важно е да не се бъркат двете.

18. Бирената Фрагментоза е цвете, което расте навсякъде. На някои даже им писва, когато внезапно започне да расте в съня им или между гъстите косми в ушите и носа. Тогава се обръщат към баячки, които, за да ги облекчат, натриват главите им с кравешки лайна и ги удрят с тънка пръчица по темето. Напоследък става ясно, че това средство помага и срещу плешивост.

19. Фрагментунията е друго растение, популярно с произвежданите от него  бронирани самосвали. Те са отпадъчен продукт на това цвете-хищник, което яде градински червеи и пръсти на несръчни градинари. Анални термометри също – ако му паднат отнякъде. Но върху износа на самосвали се крепи цялата икономика на Фрагменториум, така че всякакви жертви са патриотично оправдани.

20. Ако не съществуваше Фрагменториацинтата, тя трябваше да бъде измислена – единодушни са всички. Цветето изглежда като градинско гребло, от дръжката на което растат лимонови близалки, а зъбците му имат щепсел накрая. Включени в контакта, те карат околните да играят “Унгарски танц” от Дворжак или да кодират и разкодират мобилни телефони. По избор.

21. За Мутантната Фрагментомутия се знае, че не съществува в действителност, защото краката и са твърде къси, за да стигнат до земята. И освен това не е прилично за едно растение да има крака.


            IV. ЗА НЯКОГАШНИТЕ ЖИТЕЛИ НА ФРАГМЕНТОРИУМ

/Фрагменториум е бил населен отдавна с твърде съмнително като произход и начин на живот население. Всичко за хората от онова време, техните достойнства и навици, научаваме от настоящата Четвърта глава, като в нея са изложени само твърдо доказани факти, а не многобройните известни хипотези/
 

22. Коренни жители на Фрагменториум са Фрагментяните, но преди тях тук живели Фрагменталците. Те имали цялостно, завършено и извисено общество. Никога обаче не могли както трябва да докарат на вкус киселото зеле. С което разгневили висшите сили и онези ги издухали.

23. От Фрагменталците е останало богато наследство, което включва комплект колове за наколни жилища, нова четка за почистване на комини, машина, която превежда от всички познати езици на някакви неразбираеми, както и маче за боядисване на силно изкривени пространства, известни като Лоренцови непериодични равнини. Мачето за съответните Лоренцови периодични равнини още се издирва.

24. Фрагменталците обичали риболова. Доказва го намерен в стара кръчма скелет с  широко разперени ръце, който сочи размера на последната уловена от него риба. Явно не са му повярвали, защото човекът е умрял в същия миг от удар с чук по челото. Колкото до лова, той им бил непознат, защото животните по това време са се раждали направо сготвени.

25. В много отношения все пак Фрагменталците не били чак толкова напреднали. Те  изобщо не познавали парния локомотив, кубинската кафеварка и много от модерните техники в порното. Никога не измислили колелото, затова рулетките им били квадратни. Очите им също – както се вижда от запазените стари ленти.

26. Стара легенда разказва историята за любовта между Фрагменталец и Фрагменталка. Като не могли да се изкъпят в езерото поради липсата на сапун, те си попощили въшките за около половин час. После той я нахранил с винена попара, а тя му дарила най-скъпото си. Фрагменталецът дълго се чудил за какво служи клечката със странни знаци, която му дала. Докато не разбрал, че е календар, свързан с месечния и цикъл.


V. ОТНОСНО СЪВРЕМЕННОТО НАСЕЛЕНИЕ НА ФРАГМЕНТОРИУМ

/В глава Пета ще се запознаем с най-характерните особености на Фрагментяните. Пред очите ни ще се разкрие пъстра картина от техни подробни портрети, в които сериозното и комичното са гъсто преплетени, а всекидневието и вечността са направо дупе и гащи. Хората с по-лабилна психика се съветват да прескочат пасажите, които се отнасят до Фрагментолчетата. Макар че ако не ги прочетат, ще съжаляват/
27. Сега Фрагменториум е гъсто населен с Фрагментяни. По пол те са разделени на Фрагменти, Фрагментини и Фрагментолчета. Истинска загадка е как се появяват  Фрагментолчетата, но масово се смята, че това става след като даден конец се вдене в дадена игла.

28. Нормалният Фрагмент изглежда като мъжествена буца сирене. Някои го виждат като конопен чувал с размерите на гардероб, в който нещо неизвестно мърда, но те са долни инсинуатори. Всъщност важното е, че нормалният Фрагмент неизменно притежава нещо повече от другите. Например стар билет от лотарията или две златни рибки в найлоново пликче. Ненормалният Фрагмент пък има нови стикове за голф. И ги размахва.

29. Ако изпадне в трудна ситуация, Фрагментът обикновено започва да мисли и не спира да мисли, докато нещата не се разрешат от самосебе си. Известни са случаи, когато по този начин са се ремонтирали космически совалки, както и множество бушони и други домашни електроуреди.

30. Както си вървял по улицата, един Фрагмент намерил стара филцова шапка. “Това ще да е стара филцова шапка” – помислил си той. И наистина – било стара филцова шапка. “Откога ми се щеше да си намеря стара филцова шапка” – помислил си пак въпросният Фрагмент. Но така и не успял да си припомни откога му се щяло да си намери стара филцова шапка. Затова взел тази.

31. Фрагментините са прекрасни създания, които се състоят от горна и долна част. За горната се разказват легенди, за долната – митове. Те имат също предна и задна част, за които фолклорът мълчи. Вероятно защото са неописуеми. Картината се допълва от множеството места по тях, където могат да бъдат включени CD-плейъри. Лошата им черта е, че понякога пускат музика не точно на теб, а на някой друг. И вечер често страдат от главоболие.

32. Преди да се появи в обществото, всяка Фрагментина се чувства длъжна да закачи по-весели пердета в хола и да си обръсне мустаците. Ако нещо се обърка и не успее да направи което и да било от двете, тя получава силни пристъпи на задушаване. Известните техники за спасение са няколко – да помирише нови обувки, да види  снимка на окапи без папийонка, да изчегърта нещо измежду пръстите на краката си или да сдъвче кисела краставичка, докато пее химна на Фрагменториум.

33. Докато се ровела в купчина стари списания с голи Фрагменти, една Фрагментина чула глас, който и казал: “Сладкото от дюли не се прави от дюли”. Потресена от чутото, тя разбрала, че от списанията няма никаква полза и скоро си родила сладка дъсчица за рязане на хляб. А когато я попитали кой е бащата, отвърнала – някакъв дървеняк, който не разбира кое от какво се прави.  

34. Фрагментолчетата са енергични същества, от които можеш да се отървеш само ако ги вържеш с пранги за дъното на дълбоко езеро. И тутакси заминеш за Австралия. Характерната им особеност е, че не съществуват сами за себе си, а изцяло за другите. Неистово обичат да забавляват околните и са много изпедепцани в този занаят. Ако видиш Фрагментолче да те държи под око, докато с остър нож маже филия с лютеница, най-добре приготвяй прангите и билета.

35. Когато две Фрагментолчета се срещнат, всяко от тях първо помага на другото да си развърже връзките на обувките. После се центрофугират взаимно в пералнята, а накрая сготвят голяма тенджера спанак. Спанакът ври в леко корабно гориво. Към сместа обилно добавят козина от Космат Фрагментоливец, изливат я върху някой случаен гражданин и подпалват полученото.

36. Освен със склонността си към непрестанни забавления, Фрагментолчетата са известни и като добри познавачи на мръсните думи. Обикновено Фрагментолче може да ти накаканиже до 813 мръсни думи в минута, като повечето от тях измисля в момента, но слушателите веднага разбират какво точно има предвид.

37. Фрагментолчетата не могат да понасят навлеци, които се мотат наоколо, обути в мърляв памучен чорапогащник, бомбе на главата и въдица в ръка. Откъде идва тази непоносимост не е известно. Но в такива случаи изпадат в ярост, започват трескаво да си бъркат в носа и повтарят несвързано една и съща дума, която звучи като “кълка”. После се просват на земята и квичат за малко, а накрая облизват студени солници. Или се записват в курс по квантова физика.


VI. ТРАДИЦИЯ И СПЕЦИФИКИ В ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ФРАГМЕНТ И ФРАГМЕНТИНА, СЪПРОВОДЕНИ С КОНКРЕТНИ ПРИМЕРИ ЗА ТОВА

 /Глава Шеста е изпълнена с много романтика, чувственост и бушуващи драми. Като описва старателно всички нюанси във взаимността между Фрагменти и Фрагментини, тя ни дава истинска представа за техния любовен и семеен живот/


38. Любовта между Фрагмент и Фрагментина се реализира по традиционния начин – изравяне на дупка в земята, а после подбор и закачане на подходящи пердета отвътре. От своя страна Фрагментолчетата нямат интерес към представители на  другите два пола, освен ако не намерят някой, скрит в шоколадовата торта.

39. Когато Фрагмент и Фрагментина излязат на разходка, те задължително си купуват сладолед и ходят на кино. Психолозите и досега не разбират как точно сладоледът  помага за по-добрата разходка. Нито кой филм са гледали после и защо.

40. Един Фрагмент подарил една Бирена Фрагментоза на една Фрагментина. Тя първо му обърнала гръб, защото помислила, че е отчаян пияница. Но не бил. После го обвинила, че смята нея за отчаян пияница. Но и тя не била. От дългото обръщане на гръб обаче двамата така се отчаяли, че се пропили и заживели щастливо.

41. Живели един Фрагмент и една Фрагментина. Веднъж, когато се целували, наоколо било много красиво. И пеперуди пеперудели. Имало и щрудели.

42. Фрагментите и Фрагментините обикновено се срещат в цъфналата ръж. Държат се за ръце, въздишат и се богомолят, най-вече тя. Целуват се, но как ще знае някой - де, кога, веднъж - след като работата е напълно тайна. После тя му постила легло и го убеждава, че е девойка. Много пъти, докато го убеди съвсем. Когато се убеди съвсем, той побягва  през глава, за да не остане без глава. Предпочита връщането  при мама пред обятията на тази богомолка.

43. Сватбата между Фрагмент и Фрагментина никога не става от първия път, защото в този живот има толкова други интересни неща за вършене. Пък и винаги някой от роднините възразява. Ако все пак се стигне до тържествения миг, то е най-често по пощата. Или зад ров, пълен с вода и набучени по дъното остри колове срещу навлеци.

44. Кавгата между Фрагмент и Фрагментина е истинско зрелище. Започва с леки цигулкови трели и виолите там отзад, преминава през страстни клавирни акорди и се излива в цялото могъщество на хора и оркестъра, в което се открояват силния зов на алпийския рог и величието на органа. На този етап не се знае дали органът е мъжки или женски. За неудоволствие на диригента, всичко приключва с изваждане от кухненския шкаф и енергична употреба на редица немузикални инструменти.


VII. ЗА ФРАГМЕНТОКРАЦИЯТА

 
Глава Седем ни информира за едно от чудесата във Фрагменториума, което има дълга история и неясно бъдеще, носи костюм с жилетка и страда от подагра, когато не е пияно/

 
45. Някои Фрагментяни се гордеят със своята Фрагментокрация, която се състои от  Фрагментократи. Те са особена порода същества, наричана още михлюзи. Изтъкани са от вредни навици, от които често умират. И за които всички други си умират.

46. Ако един Фрагментократ те покани в имението си, трябва да внимаваш за джобния си часовник. Известни са случаи, в които такива часовници проговарят суахили. И други, в които отлитат за Ню Йорк с цел да се потопят в атмосферата. Но най-често  падат жертва на Фрагментините, които обичат да се разхождат голи около басейна на всеки Фрагментократ.

47. Фрагментократите притежават парчета земя, които постоянно се опитват да разменят срещу нещо за пиене. Но тръгват за преговорите толкова къркани, че загубват парчетата, които носят. А после давят мъката си в алкохол.

48. Всеки Фрагментократ мрази от сърце всички останали Фрагментократи. Както и всички останали. Другото нещо, което му идва от сърце, е пеенето на пиянски песни рано сутрин, късно вечер или в някакъв друг час – в зависимост от това когато се е напил достатъчно. Версията, че никога не е достатъчно, не е вярна.

http://asenov2007.wordpress.com/

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #259 -: Октомври 22, 2008, 09:45:08 am »
 

 

                               ФРАГМЕНТОРИУМ -II
 
VIII. ЗА ЖИВОТА НА НЯКОИ ДРУГИ СОЦИАЛНО ЗНАЧИМИ ПРОСЛОЙКИ ВЪВ ФРАГМЕНТОРИУМ

/Глава Осем ни среща с Фрагментяни, които почти незабележимо дават своята дан в полза на прогреса. Тях вестниците не описват и телевизия не снима. Но всеки знае къде да ги намери при нужда/


49. Фрагментутките изпълняват важна мисия. Те имат призванието да спасяват обществото от излишно туткане. Обикновено стоят по кръстовищата, облечени в леки униформи, което им позволява да реагират бързо в критични ситуации. Около тях се носи звън на камбанки. И нещо розово понякога.
50. Фрагментакерите могат да ти доставят на секундата всичко, което поискаш. Стига да знаеш къде точно ти се намира секундата в дадения момент. За целта те използват усъвършенствани компютри, които работят на газ и летят, ако се хвърлят от достатъчно високо място. В случай, че спешно ви потрябват сланина с кожичка, симфония от Брамс или 22 оловни войничета – вече знаете към кого да се обърнете.
51. Фрагментяците не служат за нищо, но вдъхват на обществото самочувствие, че живее добре, докато ги гледа колко зле живеят. Изключително тренирани и опитни доброволци са в сфери като безнадеждност, липса на човешко достойнство и връщане на амбалаж. Кожените палта на жените им също са доста протъркани.
52. Фрагментьорите следват привичката си да копаят сиренето и да се появяват в другия му край, независимо къде се намира това. Не е ясно как се връщат после във Фрагменториум, защото дупките, изкопани от тях, тутакси биват запълвани с  боклуците на цивилизацията. Както и с доста нецивилизовани боклуци. Но че се връщат е сигурно, иначе сиренето нямаше да има дупки.
53. Фрагментобарите се грижат за всеки Фрагментянин в неговия последен път. Грижат се да бъде изкъпан и обръснат, облечен в прилични дрехи, носят го на ръце и го слагат да си легне кротко, като го завиват бащински. Грижат се също за пръстените и джобния му часовник, а ако неочаквано окаже съпротива или с груби думи изрази недоволство от топлите грижи, успокояват го ласкаво.  

IX. ЗА ОСНОВНИТЕ НАУКИ И ВИДОВЕТЕ УЧЕНИ ВЪВ ФРАГМЕНТОРИУМ,  ЗА ТЕХНИЯ ХАРАКТЕР И НЕСЪМНЕНИ ДОСТОЙНСТВА

/Бъдещето на света е в добри ръце – в това ще се убедим, ако внимателно прочетем глава Девет и вникнем в дълбокия смисъл на поднесените в нея факти. Ако сме достатъчно сериозни читатели, ще научим също как да пестим електроенергия като шунтираме електромера и защо всяка друга болка изчезва, когато си ударим палеца с чук/  :)

 
 

54. Фрагментологията е най-разпространената наука във Фрагменториум. Тя обаче постига твърде малко, защото изучава твърде малки парчета от каквото и да било с твърде малки инструменти, за твърде малко пари и с твърде малко помощници под ръка. Така идеята за проучване на тропически остров с чаша и пура в ръка разбираемо се предпочита по-масово като научна кариера.
55. Фрагментолозите са същества, които нощем събират дребни монети от дъното на фонтани, посещавани от туристи, за да финансират своите научни изследвания. Компютрите им работят на дърва и въглища, но не винаги, а микроскопите и телескопите им еднакво приличат на хороскопи. Щастливи са по своему.
56. Ако видите, че един Фрагментолог копае дупки и заравя в тях тръби, никога не го питайте за какво му е притрябвал Ускорител на частици. За него въпросът няма смисъл, защото той си знае. За вас също, защото няма да разберете, дори да отговори. Остава ви само да поддържате в себе си надеждата, че топките му са ниобиеви и това ще помогне светът да оцелее.
57. Науката Фрагментистика дава точна информация по интересни въпроси като например колко чаши бира са необходими на средния Фрагментянин, за да се напие до синьо, съответно - до червено и до зелено. Или - каква е връзката между увеличаващата се популация на щъркели и увеличения брой Фрагментолчета, щъкащи неуморно из околността.
58. Най-голямото постижение на Фрагментистиката доскоро беше откритието колко ще тежи среден Фрагментянин, ако закуси с цял слон, от по-едричките. Отговор – ще тежи слон и нещо. То обаче беше засенчено от ново откритие – че мухата-винарка и мухата-винар са една и съща муха, а количеството изпито при изследванията вино няма нищо общо с този факт.
59. Фрагментистите постоянно ходят по конгреси, колоквиуми и други форуми. Изчислено е, че така те спестяват повече средства, отколкото ако не ходят.
60. Фрагментовата Механика се опитва да изчисли диаметъра на всички торти, сътворени някога във Фрагменториум и скоростта, с която те са изядени. Опитът показва обаче, че за дадена торта може да се знае или диаметъра, или скоростта, но не и двете едновременно. Оказва се, че при изяждането с каквато и да било скорост, диаметърът изчезва. И обратно – ако има диаметър, скоростта е нулева. Звучи доста подтискащо, ако само гледаш процеса отстрани, докато другите се тъпчат.
61. Друго постижение на Фрагментовата Механика е откритието, че траекторията на всеки две бобени зърна във вряща тенджера е напълно еднаква, независимо дали варенето се осъществява в една и съща или в различни Галактики. Както и че изяждането на боба е свързано с развитието на едни и същи вторични процеси. Пак независимо от Галактиката.
62. Фрагментовите механици са независими и пълни с откривателски дух хора. Веднъж един открил, че пантофите му ги няма. После отчаян, докато гледал как ледът бавно се стапя в чашата с питие, разбрал, че има неща на този свят, които не зависят от него. Така формулирал закона за противоречието между желаното и възможното в домашна среда.
63. Мнозина не подозират, че съществува и чудната наука Фрагментраматика, която изучава езика във Фрагменториум. Фрагменталският език е като всеки друг език, само дето е малко по-дълъг. Особено подходящ е за плезене през плет, както и за подкарване на ръчни колички. Никой нищо не му разбира, но и никой не иска чак толкова да го разбира, особено когато  го сервират паниран.
64. Ето един откъс от най-новия учебник по Фрагментраматика: Често Фрагментюлите разбордюрват слонестоклъстърните октомиди. И никога не безгалунват привапчивите драйферни форманти. Оттук и извода, че ако синежиция отклюква дорските скроталии, то няма как колийните динории да веждепръстят безпричелестото миголение. И значи няма да го веждепръстят.  

 

X. ЗА ФРАГМЕНТОЛЮЦИИТЕ КАТО СИЛНИ ОБЩЕСТВЕНИ СЪТРЕСЕНИЯ

/В глава Десет се докосваме до едно от най-странните явления във Фрагмунториум – наличието на Фрагментолюции, обясненията за възникването на които са доста сложни и противоречиви. Не е ясно откъде накъде в тях се замесват и някакви си асирийци. Предполага се, че е свързано с налична пукнатина в структурата на пространствено-времевия континуум или дори с нещо още по-лошо/

 

65. Фрагментолюциите не са изключение във Фрагменториум. Понякога те избухват  по банални поводи – ако някой си забрави дъвката в книжарницата, ако тълпата срещне призрак без пижама на нерегулирано кръстовище или ако железарията на ъгъла започне да продава твърде леки лопати. В по-сериозните случаи има намесени обикновено саксофон, пиано, контрабас и червено знаме – не непременно в тази последователност. Асирийците също оказват влияние.
66. Фрагментолюцията е нещо, което в никакъв случай не бива да се бърка с полюция. Ако все пак случайно се стигне до объркване, има две подходящи реакции. Едната е да се бяга бързо и надалеч, другата – веднага да се  сменят чаршафите.
67. Фрагментяните, въвлечени във Фрагментолюции, са дълбоко духовни хора. В смисъл – духът им е скрит толкова надълбоко, че изключително трудно се намира, дори с немска овчарка. Има само един начин той да се покаже навън – като се примами с обещание за нещо безплатно. Забележка: Да не се мами с обещания за безполезни неща като книги, защото им се мръщи68. Ако Фрагментянин случайно попадне в епицентъра на Фрагментолюция, той веднага се осведомява къде се намират най-близките кръчми. И започва старателно да ги отбягва. Подобно твърде странно поведение се обяснява единствено с наложилото се в обществото мнение, че за да попаднеш в епицентъра, трябва да си или много глупав, или много пиян. И тъй като никой не счита себе си за много глупав, очевидно трябва да спре пиенето за малко.  

 
XI. ЗА РЕЛИГИЯТА ВЪВ ФРАГМЕНТОРИУМ И КАК ТЯ ВЪРШИ ЧУДЕСА, БЕЗ ИЗОБЩО ДА СЕ ЗАМИСЛИ

/Глава Единадесет е толкова интересна и дълбокомъдра, че си струва да се чете постоянно. От нея става ясно колко и какви религиозни вярвания са се струпали на главите на горките Фрагментяни, какви са начините за тяхното изповядване, защо те са истинни и какво следва да се предприеме спрямо онези, които не признават тяхната истинност за чиста монета/

69. Фрагментяните изповядват две главни религии – Фрагментуизъм и Фрагментуазъм. Разликата между тях е изключително тънка и се свежда до задълбочен спор по въпроса – ако има пилот в самолета, дали той е само къркан или надрусан също. И доближаването до истината помага ли на пилота?
70. Фрагментуистите се кланят на божество, което се състои от две скъсани маратонки, шестнайсет потни потника и трийсет и два сутиена и половина. Половинката сутиен се забелязва само понякога поради неподходящия ракурс, от който обикновено се гледа. Както и поради премрежването на очите, предизвикано от аромата на маратонки.
71. Фрагментуистите са известни като изключително държеливи хора. Истинският Фрагментуист може да ти седи на едно място в продължение на дни, стига редовно да му носиш храна и пиене. Още по-добре се чувства, ако му ги носиш в леглото.
72. Бракът между Фрагментуист и Фрагментуистка обикновено е дълъг и труден, независимо дали тя споделя страстта му към голи девойки с контрабас между краката, които непрестанно музицират в ре-минор и дали той подкрепя нейната детска мечта да отслабне малко под мишниците. Дълъг е заради скоростта на светлината, която ползват при кавга. И труден заради дупките по пътя.
73. Божеството на Фрагментуастите от своя страна прилича на мукавена кутия, за която са завързани легени за пране и три непрестанни атрактора. Фрагментуастите поддържат тезата, че с помощта на това съоръжение могат да правят всичко – от фалшиви пари до пържени яйца за закуска. Противоречията започват да се явяват, когато се отвори дума за правене на секс.
74. Фрагментуастите никога не казват “не”, защото смятат тази дума за неприлична. Те използват говорещи папагали, обучени да отказват вместо тях. Но ако се случи дадена Фрагментуастка да получи неприлично предложение, на което държи, после тя укорява мъжа си, че и е купил глупав папагал. И то от стария модел, на ивици.
75. Веднъж един Фрагментуаст се събудил с прозрението, че чаршафите му са абсолютно мокри. Отскочил до храма да го сподели и оттам му казали, че вероятно се е накиснал целия в ацетон, за да стопи килограми. Огледал се Фрагментуастът и видял, че, наистина, килограмите му ги нямало.
76. Във Фрагменториум има и еретични секти. Фрагментософите например искат под крилото на невежеството да получат прозрение за дупката като житейска същност. За целта те използват два метода. Единият е непрекъснато да отварят и затварят джобно ножче, а другият – да изхвърлят телевизори през прозореца. Първият е по-ефикасен, вторият – по-атрактивен. Особено за минаващите по отсрещния тротоар.
77. Фрагментеистите пък се надяват, че честото ходене по голяма нужда ще ги спаси от падащи велосипеди. И наистина, спасява ги, защото велосипедите не обичат да минават през тоалетната, падайки. Освен ако нуждата не е твърде голяма.
78. Фрагментерианците са измислили нещо, вързано с канап, което лети. Наричат го сан-двич, но не могат да решат как то ще им послужи да докоснат същността на своя бог, за когото вярват, че се състои от копринен чаршаф, увит в кило кренвирши и затиснат с голям камък. Предполага се, че няма да им послужи.
79. Напоследък представителите на еретичните секти са останали твърде малко. Част от тях са в ръцете на Тайните Служби, според които свободното изповядване на религия е изчадие от друга планета с голяма уста, дошло тук да мъти водата. Друга част сами са се отказали, след като не успели да ремонтират теорията на хаоса така, че винаги да имат шепа обелени фъстъци под ръка.  

 
XII. ОСОБЕНОСТИ НА ФИЛОСОФСКАТА СИСТЕМА И ПОЛИТИЧЕСКИЯ ЖИВОТ ВЪВ ФРАГМЕНТОРИУМ

/Какви базисни философски и житейски принципи ръководят партиите, които ръководят живота на обикновените Фрагментяни, може ли да се разчита на тях достатъчно, че да им се повери къпането на бебета вечер или е необходима  сдържаност, дори когато си съвсем наясно, че субективният трансвектуализъм подпомага развитието на имплицитното ултранавигационно-и-секуларно-и-диверсификационно целоструйно разпарчетосване – такива и други подобни теми се докосват в Дванайста глава, за да припомнят, че главоболието и аспирина не са  измислени току така/


80. Политиката във Фрагменториум е често явление. Тя е базирана на парчета от основни философски принципи като Фрагментофания, Фрагментовизъм и Фрагментомония. При смесването им се получават цели 375 партии. Почти всички те изтъкват парната ютия с педали като свой принос за общественото благо. Само две държат все още на ютията без педали.
81. Фрагментофанията е философско учение, в което централно място заемат думите “фани я”. Те не са, както мнозина смятат, директен призив за заемане на блага  служба. Всъщност се знае, че са остатък от магическите ритуали на изчезналите Фрагменталци и водят към единение със сила, която се появява при падането на червена керемида от висок покрив. Оттам и отчаяния призив тя да бъде “фаната”.
82. Последователите на Фрагментофанията са обединени в партия твърде отдавна. Първоначално тя възниква около една кочина, пълна с червени ферарита, заради  необходимостта фераритата да бъдат извадени от калта и разпределени помежду наличните предани партийни членове. Обаче колите не стигнали за всички. Затова сега партията е по-известна като вампирска, с отенъци от кисело мляко.
83. Фрагментовизма се основава на виждането. Някои даже казват, че се съешава с виждането – толкова е дълбока тази философия. Така или иначе, знае се, че ако я следваш, можеш да виждаш различни неща, без даже да има някой в главата ти. Или поне без да му обръщаш внимание.
84. Истинският Фрагментовист никога не забравя колко лесно е да ти нашарят задника с пръчка. Тази достойна политическа визия се е превърнала в център на  мирогледната му система. Заела е дори по-достойно място, отколкото мазнината от варените свински крачета, които Фрагментовизмът изисква да се консумират с наслада по време на традиционните празници.
85. Фрагментомонията е най-атрактивната философска система. Нейната същност се схваща идеално, ако звукът на златна монета, падаща върху купчина други златни монети, те докара до състояние, наречено монетаризъм. В модерната версия за същата цел се използва удар с бамбуков прът по главата, защото златните монети са кът.
86. Фрагментомоните никога не поздравяват някого, ако е с нова прическа и ходи с наръч колци за домати под мишницата. Вярата във вселенската  справедливост не им позволява това, макар връзката с колците в случая да остава леко неясна. Те вярват още, че две магарета са по-малко от едно и че играта на дама и играта със дама са една и съща игра – все неща, които неизбежно допринасят за регреса на тяхната партия напоследък.  
87. Фрагментяните като цяло обичат своите партии, затова ги сменят непрекъснато. Фрагмент с по-развито гражданско съзнание може доброволно да ти се запише в три, дори четири партии на ден. От това изборният процес не страда, защото обичайната практика е партията-победител да се посочва предварително и всички да гласуват за нея.
88. Последните избори във Фрагменториум бяха спечелени от Фрагментолската партия. Управленската и програма е озаглавена “За коренна промяна на плоските зелени ментови бонбончета”. Смята се, че в края на мандата те ще бъдат  изцяло кръгли и червени. Със сигурност обаче Фрагментолците, както се наричат партийните фенове, няма да успеят да се преборят с дразнещата способност на бонбончетата да излизат от другия ти край, веднага щом ги лапнеш откъм този.
89. Партиите във Фрагменториум обикновено поддържат Фрагментофилска линия. Но има и откровено Фрагментофобски партии, които твърдят, че Фрагментът е нищо. Членовете им периодично се застрелват, след като прозрат истината. Или когато хайка бдителни граждани ги спипа в тъмното и им обясни къде грешат. :D ;D :D :P

http://asenov2007.wordpress.com/

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #260 -: Октомври 22, 2008, 09:50:02 am »
 

 

                               ФРАГМЕНТОРИУМ III


XIII. ЗА ДЪРЖАВНАТА СИСТЕМА И АДМИНИСТРАТИВНАТА СТРУКТУРА  НА ФРАГМЕНТОРИУМ, А СЪЩО ЗА ХАРАКТЕРА И СЪДЪРЖАНИЕТО НА НЯКОИ ОТ НЕГОВИТЕ ИНСТИТУЦИИ

 

/Тази глава Тринайсет несъмнено ни разказва любопитни подробности за написаното в самото заглавие, като ни среща с красивите, но понякога опасни практики, основани на бели балетни пантофки, свойствата на парите и много други неща/

 

 

90. Столицата на Фрагменториум е Фрагментаун. Велик град с дива престъпност и самотна кофа за боклук по средата, той изобилства от закуски в Тифани, безработни писатели и филийки за тостери. Това смайва всеки, който знае, че тостерът предстои да бъде измислен. Мнозина се питат за какво служи огромният купол над града, но явно не си дават сметка, че служи точно за да се питат.
 

91. Фрагментаун е доказано най-малкият град във Вселената - задно с предградията се побира в кутийка шведски кибрит. Избирането му за столица се дължи на възможността лесно да бъде скрит в джоба при чуждо нашествие. Както и на случайни обстоятелства като умението на неговите жители да тъпчат кучешки кренвирши, сезонните валежи от сладоледени торти и странната способност на метрото само да намира най-краткия път до центъра.

 

92. Съвсем логично жителите на Фрагментаун се наричат Фрагментаунянци. Те се разпознават лесно по белите балетни пантофки, които носят на краката си. Освен когато къпят котката. Пантофките се свалят още в два случая – когато §§§§§§§§§ §§§§§§§§§§§§§§§§§§ и когато §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§ /задраскано от цензурата/. Всички гости на Фрагментаун, които решат да се изживяват като местни жители, носейки балетни пантофки, също биват задрасквани от цензурата.

 

93. Паричната единица във Фрагменториум е Фрагментолар. Той е равен на сто Фрагментинки, а те от своя страна – на по сто Фрагментинчета. Когато пазаруваш с него, Фрагментоларът има една особеност - рестото, което ти връщат, винаги е по-малко от очакваното. Знае се, че ако сънуваш пълен джоб с Фрагментинки, жена ти ще открадне чадър в автобуса. Ако пък сънуваш пълен джоб с Фрагментинчета – ще ти откраднат автобуса.

 

94. Фрагментоларите проявяват още някои странности. Например известно е, че не можеш да намериш Фрагментолар на улицата, защото някой друг вече го е намерил. Ако политик погледне благосклонно към Фрагментолар, то и Фрагментоларът го поглежда благосклонно. Същото обаче не се случва на обикновения избирател. Най-странното е, че никога не можеш да получиш повече Фрагментолари срещу по-малко, дори ако си миеш редовно зъбите сутрин и вечер.

 

95. Фрагменториум се управлява от президент, който се избира сред финансово най-закъсалите политици, с цел да си подобрят малко тежкото материално положение. Мандатът е дълъг колкото самият президент прецени, че му е необходимо, но нито секунда повече. Възможностите да бъде предварително свален от власт залагат предимно на точни арбалети, Блек Джак и човешкия разум, което прави нещата твърде несигурни.

 

96. Фрагменторианците са лична гвардия на президента на Фрагменториум. Освен тях президентът си има още Тайни Служби, Явни Служби, Секретни Служби, Служби-за-гърнето и Служби-за-прането. Сложил е всичките на стъклената витрина в шкафа, при чашите. В кабинета си държи още картонен макет на капитан Хан Соло от “Междузвездни войни”, който го пази от уроки и дюстабанлък.

 

97. Съществуването на Парламент във Фрагменториум винаги е предизвиквало учудени възклицания сред гостите и равнодушно свиване на рамене сред местните жители. Той се помещава в една будка на гарата и мирише на машинно масло, мастика и пури. Депутатите задължително ходят на работа с влак, за да няма как да заобиколят закона. И все пак го заобикалят, като използват бяла риза и вратовръзка.

 

98. Фрагментармията е една от най-жизнерадостните институции във Фрагменториум. В нея се минават курсове по теми като: “Актуални начини за сядане на нощно гърне и какво се случва, когато то се препълни”, “Електрическата батерия – как да се предпазим от спиране на вибратора в най-неподходящия момент” или “Изкуството на войната – тактика на развалените яйца при превземането на вражи крепости”. Е, как при такава програма институцията да не е жизнерадостна?

 

99. Фрагментармията се командва от страхотни генерали, които обичат дамски гащички, цял живот се обучават да познават видовете гащички и да не крадат консерви с изтекъл срок на годност. И гащички. Както и да не хукват през глава, ако в краката им случайно избухне стара консерва. С гащички. Концентрират се също върху технологичните новости при сваляне на гащички, както и върху  отглеждането на мустаци, удобни за ефективно отопяване на сосове. И гащички.

 

100. Най-голямата победа на Фрагментармията е във войната за новия свят. Тогава местните жители не оказват съпротива, парализирани, очевидно, от страх. Или твърде заети да боядисват оградите си. Най-голямото поражение идва секунди по-късно. Ония зарязали оградите и завладели Фрагменториум, като наложили репарации – един от всеки два чорапа и досега отиват за плащания по тях. Но поне никой тук не се чуди защо му няма еша.

 

 

XIV. ЗА ИЗКУСТВОТО КАТО ЗА ИЗКУСТВОТО

 

/Най-странната страница от битието на Фрагменториум, която ни води в тъмните дебри на подсъзнанието, рекламирано като Изкуство, е описана в настоящата глава Четиринайсет. Фрагментяните не си падат много по него, но го търпят от естетически съображения и заради приходите от продажби в чужбина. Иначе досега да са му избили зъбите/


 

101. Изкуството във Фрагменториум не е толкова популярно, защото обикновено предизвиква киселини у случайния гражданин, който го потребява. Неслучайният гражданин пък ходи по такива места само под строй и с гол в ръката нож.

 

102. Особеност на редките концерти за Класическа Фрагментузика, каквито все пак се провеждат понякога, са честите паузи, заложени от композиторите. Необходими са, за да оригне публиката, снабдена с антигастритни хапчета. Преди измислянето на паузите всеки оригвал свободно. Сред любителите се провеждали дори тематични шампионати по оригване със залагания за различните възможни дисциплини.

 

103. Фрагментартни изложби също се организират във Фрагменториум. Те се превръщат в непреходно събитие за всички загинали в масовите безредици, които ги съпровождат. Проблемите идват оттам, че никой не се сеща да пие вода, след като се е натъпкал до пръсване с безплатен рахат-локум. А понякога и от клечките за зъби,  поглъщани заедно с локума.

 

104. Фрагментатурата е изкуство на изящната словесност, което се занимава главно с миене на зъби, пръскане на освежител в устата, почистване на зъбен камък и лекуване на пародонтоза – все неща, които помагат на словесността да бъде истински изящна. Ако покрай другото някой случайно вземе, та сътвори някакъв  текст, то неговият смисъл обикновено се вади с клещи или друг подходящ инстурмент.

 

105. “Светът като Фрагмент и Фрагментина” е заглавието на най-популярния розов философски роман за всички времена. Уважаван е в обществото най-вече заради лъснатите си до блясък обувки и живата мишка-ключодължател, която получава всеки, купил го с меки корици. Трудно е да се каже защо с меки корици, а не с пари.

 

106. “Светът като Фрагмент и Фрагментина” е обект на толкова захаросани критики, че публиката се плаши да не пипне диабет. Критиците обаче твърдят, че основният литературен проблем, свързан с романа, е опасността не от диабет, а от апоплексия, ако се съди по това как розовото в текста избива към пембе.

 

107. Най-модерното изкуство във Фрагменториум напоследък е Фрагменталгата. Тя се състои от текст и музика. Текстът съдържа сгъстени еротични краски, които се правят от друсан кебап с накълцани вътре кебапчета, а мелодията се получава като прекараш жираф през тесен комин и го печеш на огъня отдолу, докато главата му все още не е минала през комина. Всички са захласнати по Фрагменталгата, защото им дава стимул да се чукат един друг по главите, без да се питат защо.

 

108. Фрагментезията никога не е имала позиции във Фрагменториум. Гражданите не виждат смисъл да купуват римувани думи. А някои, преди да ти ги пробутат, даже не ги и римуват. Фрагментяните се чудят как от такива думи може да се изцеди някой Фрагментолар, дори да ги минеш през цедка. По темата отдавна се водят възвишени разговори. Но фактът остава – те дотолкова не разбират от стихове, че ако от това се умираше, Фрагменториум вече нямаше да съществува.   :P

http://asenov2007.wordpress.com/

 

Неактивен rPaguHaP

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 177
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #261 -: Октомври 22, 2008, 17:22:11 pm »
Добре, защо пост-вате линк и после информацията от линка ?
3 страници... направете ги на файл и ги качете някъде, че който иска да си ги свали, да си ги прочете... не да нафлуудите форума.
Благодаря за вниманието! :)
"Всеки от нас е една градина, а градинарят в нея е нашата воля" Уилям Шекспир

Неактивен Disinfo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 114
  • Дисинформатор
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #262 -: Октомври 23, 2008, 11:39:22 am »
Джордж Оруел - "1984"

Олдъс Хъксли - "Прекрасният Нов Свят" (Brave new world)

"Месианското наследство"

Майкъл Брадли - "Тайните общества"

Иван Вазов - "Травиата"

Неактивен rPaguHaP

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 177
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #263 -: Октомври 23, 2008, 17:44:50 pm »
Джордж Оруел - "1984"
Ако някой я има електронна - пратете! :)
"Всеки от нас е една градина, а градинарят в нея е нашата воля" Уилям Шекспир

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #264 -: Октомври 23, 2008, 22:16:53 pm »
« Последна редакция: Октомври 23, 2008, 22:17:39 pm от Black Adder »
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен Disinfo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 114
  • Дисинформатор
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #265 -: Октомври 29, 2008, 16:45:10 pm »

http://mechanical5.com/BG/1984.rar
Имам я и на английски  :D Но да четеш на компютъра е кофти, тези книги ги има в почти всички библиотеки. Аз мойта си я купих от един търговец на стари книги за 3 лева

Неактивен rPaguHaP

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 177
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #266 -: Октомври 29, 2008, 17:58:58 pm »
Има ги по библиотеките, ама ти се пази архив кой какво е взел да чете... което не е добре :)
Иначе на мен ми е добре да си чета на компютъра - даже на него съм прочел повече книги, отколкото на живо... :)
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 20:21:06 pm от Mirotvorec »
"Всеки от нас е една градина, а градинарят в нея е нашата воля" Уилям Шекспир

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #267 -: Октомври 29, 2008, 22:01:04 pm »
Има ги по библиотеките, ама ти се пази архив кой какво е взел да чете... което не е добре :)
Иначе на мен ми е добре да си чета на компютъра - даже на него съм прочел повече книги отколкото на живо... :)

Взимаш си "Моята борба"  :D и ти е сигурен интереса на тайните служби към теб доживотно, пък после иди им обяснявай че ти е трябвала за "исторически анализ"   :P

Неактивен rPaguHaP

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 177
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #268 -: Октомври 30, 2008, 17:39:39 pm »
Аз ще им обясня за историческия анализ, ама като видят, че това няма нищо общо с образованието ми ще се усетят... не са толкова тъпи... даже никак и не трябва да подценяваме враговете си - по-добре е да ги надценяваме :P
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 20:21:37 pm от Mirotvorec »
"Всеки от нас е една градина, а градинарят в нея е нашата воля" Уилям Шекспир

Неактивен A познай кой

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #269 -: Ноември 13, 2008, 21:33:05 pm »
Аз препоръчвам "Наръчник по оцеляване на SAS"
...и нека Силата бъде с теб. Аз ще се завърна ;) Дано през 2012 всички умрем.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27