ФРАГМЕНТОРИУМ 
ИЛИ КНИГА ЗА ТОВА КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ОТ ИЗМИСЛЯНЕТО НА РАЗНИ АБСУРДНИ И НЕЛЕПИ ИСТОРИИ, КОГАТО НАОКОЛО СИ ИМАМЕ ТВЪРДЕ ПРЕКРАСНА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ, ПЪЛНА С ИСТИНСКИ ЧУДЕСА Написа ръка Пламен-Асенова - на ползу роду и за да не се забрави никога, че дори да продължава много пъти по хиляда години, животът винаги ще намери с какво да изненада страстните си привърженици I. ЗА ФРАГМЕНТОРИУМ
/От тази Първа глава научаваме що е Фрагменториум, кога той се е зародил и защо, както и много чудесни хипотези за това/ 1. Фрагменториум съществува, доколкото е нещо цяло. И макар целостта напълно да обезсмисля съществуването му, наоколо винаги могат да се открият няколко обемисти готварски книги, пълни с подходящи рецепти.
2. Фрагменториум се е зародил във време, когато да се случи такова нещо като зараждане никак не било лесно. Смята се, че веднъж някакъв намастилен палец се подписал като автор в края на едно фрактално уравнение. От това се появила първичната каруца със слама, която се подпалила и на огъня се сварила супа. Споровете по тази теория се свързват главно със съдържанието на супата.
3. Повечето Фрагментолози поддържат версията, че в тази супа, освен шепа боб и копчета за ръкавели, е вряло съдържимото от три дамски чанти, както и един горещ ламаринен покрив. Иначе са необясними котките като явление. Други обаче смятат, че е имало формички за кекс и включена прахосмукачка, защото без тях не може да се обясни явлението “добра домакиня”. По-предпазливите призовават в супата да не се гледа изобщо. Не само от съображения за сигурност, но и за по-лесно.
4. Фрагменториум е място, където различни сложни структури се Фрагментират, Фрагментопят, Фрагментапят, Фрагментят, Фрагментокашат, Фрагментицират и какво ли не още. Когато се стигне до крайната фаза, от техните остатъци се сглобяват други сложни структури и процесът започва отначало.
II. ИЗ ГЛЪБИНИТЕ
/Втората глава на настоящия разказ ни води в мрачните пещери и в не по-малко мрачните глъбини на миналото, като ни среща с чудовища, които изглеждат измислени, но не са/ 5. В пещерите на Фрагменториум могат да се срещнат Фрагментани, Фрагментуни и Фрагментони. Когато се срещнат, облизват се любезно. Един друг.
6. В същите пещери някога е имало растения и намерените реликти показват, че те били много особени - никога не растяли, дори ако ги заплашат с нещо тежко и остро. За сметка на това пък и никога не оставали без готварска сол, защото магазините се намирали съвсем наблизо.
7. Някога във Фрагменториум са живели Фрагментозаври, Фрагментомути, Фрагментоктили, Фрагментоносци и други Фрагментоподобни животни, но отдавна са изчезнали. Така му се пада на който изяжда по-малките.
8. Фрагментозаврите приличат на празна кутия от тунквани вафли с две усти – отпред и отзад. Завират се навсякъде, оттам и името им. Най-трудно завират първата си уста във втората поради зъбите. И от страх да не смачкат кутията. При температура под сто градуса също трудно завират.
9. Фрагментомутите и досега са известни като добри бегачи от мишки. Дали защото са направени-от-мишки-добри-бегачи, създадени-от-добри-мишки-бегачи или защото добре-бягат-щом-видят-мишки? Не е ясно, просто така са известни. Но със сигурност доброто им е вродено качество.
10. Преди да полетят, Фрагментоктилите издават силен писък с цел да се похвалят. Те изглеждат като комплекс за малоценност, обвит в стокилограмово тяло на червей и увенчан с крилца на пеперуда. Така че всъщност никога не летят. Ама `що пък поне да не се похвалят?
11. Фрагментоносците не разпознават себе си в огледало, защото самосъзнанието им е твърде сложно - състои се от самосъзнанията на всичко, което носят. Все пак това с огледалото не им пречи. Лошото е, че шизофренията им е вечно на открито. И вечно им я откриват.
12. Всички Фрагментоподобни, живяли някога, били вегетативни вегетарианци и страдали от вагинален тендовагинит. Но някои му се радвали, вместо да страдат от него.
III. ЗА ЖИВОТНИТЕ И РАСТЕНИЯТА, КОИТО ИМАТ УДОВОЛСТВИЕТО ДА ЩЪКАТ ПОНАСТОЯЩЕМ ВЪВ ФРАГМЕНТОРИУМ
/От Трета глава разбираме как чудесата на природата се сблъскват с чудесата на някои съвременни явления като стадното чувство, социалната безотговорност и кръчмите като институции на прогреса. Научаваме още имена и детайли от характера на достойни представители на флората и фауната, които поддържат в ред екологичната и икономическата система на Фрагменториум, независимо дали на тях самите им пука за всичко това/
13. Повечето от съвременните животни във Фрагменториум не могат да стъпят и на малкия пръст на древните си събратя. Те съществуват главно за да умирисват околността и да клюкарстват по кръчмите. Особено интензивни са разговорите им в петък вечер, когато е времето за извеждане на математически формули под въдействието на различни ликьори.
14. Фрагментогъзната Пирамидолка например обича страстно числото 3,14, макар никога да не успява да реши колко е корен квадратен от него. Нейното име идва от особения пирамидален начин, по който се гъзи, докато се опитва да решава задачата за въпросния корен.
15. Фрагменточалнатият Чашопий е изчадие от семейство Фрагментофуниести, който не понася своето семейство. Твърди, че да си тесен отгоре и широк отдолу е лоша карма, която пречи при решаването на елиптични уравнения. Всички знаят обаче, че в действителност става дума за свързаните с това затруднения с пиенето.
16. Фрагментогнусната Керкеречка е най-умното съвременно животно. Само името я проваля. В действителност със своите 836 пръста на едната лапа тя може да извършва сложни действия като да шие парашути или да точи ножици. Те и помагат също лесно да ти изчисли и после да ти начертае цялата геометрия в точката на сингулярност. Освен това не близва. Дори в петък вечер.
17. Най-разпространеното растение във Фрагменториум е Бирената Фрагментоза. От нея се прави страхотна бира. И страховито лекарство против махмурлук. Важно е да не се бъркат двете.
18. Бирената Фрагментоза е цвете, което расте навсякъде. На някои даже им писва, когато внезапно започне да расте в съня им или между гъстите косми в ушите и носа. Тогава се обръщат към баячки, които, за да ги облекчат, натриват главите им с кравешки лайна и ги удрят с тънка пръчица по темето. Напоследък става ясно, че това средство помага и срещу плешивост.
19. Фрагментунията е друго растение, популярно с произвежданите от него бронирани самосвали. Те са отпадъчен продукт на това цвете-хищник, което яде градински червеи и пръсти на несръчни градинари. Анални термометри също – ако му паднат отнякъде. Но върху износа на самосвали се крепи цялата икономика на Фрагменториум, така че всякакви жертви са патриотично оправдани.
20. Ако не съществуваше Фрагменториацинтата, тя трябваше да бъде измислена – единодушни са всички. Цветето изглежда като градинско гребло, от дръжката на което растат лимонови близалки, а зъбците му имат щепсел накрая. Включени в контакта, те карат околните да играят “Унгарски танц” от Дворжак или да кодират и разкодират мобилни телефони. По избор.
21. За Мутантната Фрагментомутия се знае, че не съществува в действителност, защото краката и са твърде къси, за да стигнат до земята. И освен това не е прилично за едно растение да има крака.
IV. ЗА НЯКОГАШНИТЕ ЖИТЕЛИ НА ФРАГМЕНТОРИУМ
/Фрагменториум е бил населен отдавна с твърде съмнително като произход и начин на живот население. Всичко за хората от онова време, техните достойнства и навици, научаваме от настоящата Четвърта глава, като в нея са изложени само твърдо доказани факти, а не многобройните известни хипотези/ 22. Коренни жители на Фрагменториум са Фрагментяните, но преди тях тук живели Фрагменталците. Те имали цялостно, завършено и извисено общество. Никога обаче не могли както трябва да докарат на вкус киселото зеле. С което разгневили висшите сили и онези ги издухали.
23. От Фрагменталците е останало богато наследство, което включва комплект колове за наколни жилища, нова четка за почистване на комини, машина, която превежда от всички познати езици на някакви неразбираеми, както и маче за боядисване на силно изкривени пространства, известни като Лоренцови непериодични равнини. Мачето за съответните Лоренцови периодични равнини още се издирва.
24. Фрагменталците обичали риболова. Доказва го намерен в стара кръчма скелет с широко разперени ръце, който сочи размера на последната уловена от него риба. Явно не са му повярвали, защото човекът е умрял в същия миг от удар с чук по челото. Колкото до лова, той им бил непознат, защото животните по това време са се раждали направо сготвени.
25. В много отношения все пак Фрагменталците не били чак толкова напреднали. Те изобщо не познавали парния локомотив, кубинската кафеварка и много от модерните техники в порното. Никога не измислили колелото, затова рулетките им били квадратни. Очите им също – както се вижда от запазените стари ленти.
26. Стара легенда разказва историята за любовта между Фрагменталец и Фрагменталка. Като не могли да се изкъпят в езерото поради липсата на сапун, те си попощили въшките за около половин час. После той я нахранил с винена попара, а тя му дарила най-скъпото си. Фрагменталецът дълго се чудил за какво служи клечката със странни знаци, която му дала. Докато не разбрал, че е календар, свързан с месечния и цикъл.
V. ОТНОСНО СЪВРЕМЕННОТО НАСЕЛЕНИЕ НА ФРАГМЕНТОРИУМ
/В глава Пета ще се запознаем с най-характерните особености на Фрагментяните. Пред очите ни ще се разкрие пъстра картина от техни подробни портрети, в които сериозното и комичното са гъсто преплетени, а всекидневието и вечността са направо дупе и гащи. Хората с по-лабилна психика се съветват да прескочат пасажите, които се отнасят до Фрагментолчетата. Макар че ако не ги прочетат, ще съжаляват/27. Сега Фрагменториум е гъсто населен с Фрагментяни. По пол те са разделени на Фрагменти, Фрагментини и Фрагментолчета. Истинска загадка е как се появяват Фрагментолчетата, но масово се смята, че това става след като даден конец се вдене в дадена игла.
28. Нормалният Фрагмент изглежда като мъжествена буца сирене. Някои го виждат като конопен чувал с размерите на гардероб, в който нещо неизвестно мърда, но те са долни инсинуатори. Всъщност важното е, че нормалният Фрагмент неизменно притежава нещо повече от другите. Например стар билет от лотарията или две златни рибки в найлоново пликче. Ненормалният Фрагмент пък има нови стикове за голф. И ги размахва.
29. Ако изпадне в трудна ситуация, Фрагментът обикновено започва да мисли и не спира да мисли, докато нещата не се разрешат от самосебе си. Известни са случаи, когато по този начин са се ремонтирали космически совалки, както и множество бушони и други домашни електроуреди.
30. Както си вървял по улицата, един Фрагмент намерил стара филцова шапка. “Това ще да е стара филцова шапка” – помислил си той. И наистина – било стара филцова шапка. “Откога ми се щеше да си намеря стара филцова шапка” – помислил си пак въпросният Фрагмент. Но така и не успял да си припомни откога му се щяло да си намери стара филцова шапка. Затова взел тази.
31. Фрагментините са прекрасни създания, които се състоят от горна и долна част. За горната се разказват легенди, за долната – митове. Те имат също предна и задна част, за които фолклорът мълчи. Вероятно защото са неописуеми. Картината се допълва от множеството места по тях, където могат да бъдат включени CD-плейъри. Лошата им черта е, че понякога пускат музика не точно на теб, а на някой друг. И вечер често страдат от главоболие.
32. Преди да се появи в обществото, всяка Фрагментина се чувства длъжна да закачи по-весели пердета в хола и да си обръсне мустаците. Ако нещо се обърка и не успее да направи което и да било от двете, тя получава силни пристъпи на задушаване. Известните техники за спасение са няколко – да помирише нови обувки, да види снимка на окапи без папийонка, да изчегърта нещо измежду пръстите на краката си или да сдъвче кисела краставичка, докато пее химна на Фрагменториум.
33. Докато се ровела в купчина стари списания с голи Фрагменти, една Фрагментина чула глас, който и казал: “Сладкото от дюли не се прави от дюли”. Потресена от чутото, тя разбрала, че от списанията няма никаква полза и скоро си родила сладка дъсчица за рязане на хляб. А когато я попитали кой е бащата, отвърнала – някакъв дървеняк, който не разбира кое от какво се прави.
34. Фрагментолчетата са енергични същества, от които можеш да се отървеш само ако ги вържеш с пранги за дъното на дълбоко езеро. И тутакси заминеш за Австралия. Характерната им особеност е, че не съществуват сами за себе си, а изцяло за другите. Неистово обичат да забавляват околните и са много изпедепцани в този занаят. Ако видиш Фрагментолче да те държи под око, докато с остър нож маже филия с лютеница, най-добре приготвяй прангите и билета.
35. Когато две Фрагментолчета се срещнат, всяко от тях първо помага на другото да си развърже връзките на обувките. После се центрофугират взаимно в пералнята, а накрая сготвят голяма тенджера спанак. Спанакът ври в леко корабно гориво. Към сместа обилно добавят козина от Космат Фрагментоливец, изливат я върху някой случаен гражданин и подпалват полученото.
36. Освен със склонността си към непрестанни забавления, Фрагментолчетата са известни и като добри познавачи на мръсните думи. Обикновено Фрагментолче може да ти накаканиже до 813 мръсни думи в минута, като повечето от тях измисля в момента, но слушателите веднага разбират какво точно има предвид.
37. Фрагментолчетата не могат да понасят навлеци, които се мотат наоколо, обути в мърляв памучен чорапогащник, бомбе на главата и въдица в ръка. Откъде идва тази непоносимост не е известно. Но в такива случаи изпадат в ярост, започват трескаво да си бъркат в носа и повтарят несвързано една и съща дума, която звучи като “кълка”. После се просват на земята и квичат за малко, а накрая облизват студени солници. Или се записват в курс по квантова физика.
VI. ТРАДИЦИЯ И СПЕЦИФИКИ В ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ФРАГМЕНТ И ФРАГМЕНТИНА, СЪПРОВОДЕНИ С КОНКРЕТНИ ПРИМЕРИ ЗА ТОВА
/Глава Шеста е изпълнена с много романтика, чувственост и бушуващи драми. Като описва старателно всички нюанси във взаимността между Фрагменти и Фрагментини, тя ни дава истинска представа за техния любовен и семеен живот/38. Любовта между Фрагмент и Фрагментина се реализира по традиционния начин – изравяне на дупка в земята, а после подбор и закачане на подходящи пердета отвътре. От своя страна Фрагментолчетата нямат интерес към представители на другите два пола, освен ако не намерят някой, скрит в шоколадовата торта.
39. Когато Фрагмент и Фрагментина излязат на разходка, те задължително си купуват сладолед и ходят на кино. Психолозите и досега не разбират как точно сладоледът помага за по-добрата разходка. Нито кой филм са гледали после и защо.
40. Един Фрагмент подарил една Бирена Фрагментоза на една Фрагментина. Тя първо му обърнала гръб, защото помислила, че е отчаян пияница. Но не бил. После го обвинила, че смята нея за отчаян пияница. Но и тя не била. От дългото обръщане на гръб обаче двамата така се отчаяли, че се пропили и заживели щастливо.
41. Живели един Фрагмент и една Фрагментина. Веднъж, когато се целували, наоколо било много красиво. И пеперуди пеперудели. Имало и щрудели.
42. Фрагментите и Фрагментините обикновено се срещат в цъфналата ръж. Държат се за ръце, въздишат и се богомолят, най-вече тя. Целуват се, но как ще знае някой - де, кога, веднъж - след като работата е напълно тайна. После тя му постила легло и го убеждава, че е девойка. Много пъти, докато го убеди съвсем. Когато се убеди съвсем, той побягва през глава, за да не остане без глава. Предпочита връщането при мама пред обятията на тази богомолка.
43. Сватбата между Фрагмент и Фрагментина никога не става от първия път, защото в този живот има толкова други интересни неща за вършене. Пък и винаги някой от роднините възразява. Ако все пак се стигне до тържествения миг, то е най-често по пощата. Или зад ров, пълен с вода и набучени по дъното остри колове срещу навлеци.
44. Кавгата между Фрагмент и Фрагментина е истинско зрелище. Започва с леки цигулкови трели и виолите там отзад, преминава през страстни клавирни акорди и се излива в цялото могъщество на хора и оркестъра, в което се открояват силния зов на алпийския рог и величието на органа. На този етап не се знае дали органът е мъжки или женски. За неудоволствие на диригента, всичко приключва с изваждане от кухненския шкаф и енергична употреба на редица немузикални инструменти.
VII. ЗА ФРАГМЕНТОКРАЦИЯТА
Глава Седем ни информира за едно от чудесата във Фрагменториума, което има дълга история и неясно бъдеще, носи костюм с жилетка и страда от подагра, когато не е пияно/ 45. Някои Фрагментяни се гордеят със своята Фрагментокрация, която се състои от Фрагментократи. Те са особена порода същества, наричана още михлюзи. Изтъкани са от вредни навици, от които често умират. И за които всички други си умират.
46. Ако един Фрагментократ те покани в имението си, трябва да внимаваш за джобния си часовник. Известни са случаи, в които такива часовници проговарят суахили. И други, в които отлитат за Ню Йорк с цел да се потопят в атмосферата. Но най-често падат жертва на Фрагментините, които обичат да се разхождат голи около басейна на всеки Фрагментократ.
47. Фрагментократите притежават парчета земя, които постоянно се опитват да разменят срещу нещо за пиене. Но тръгват за преговорите толкова къркани, че загубват парчетата, които носят. А после давят мъката си в алкохол.
48. Всеки Фрагментократ мрази от сърце всички останали Фрагментократи. Както и всички останали. Другото нещо, което му идва от сърце, е пеенето на пиянски песни рано сутрин, късно вечер или в някакъв друг час – в зависимост от това когато се е напил достатъчно. Версията, че никога не е достатъчно, не е вярна.
http://asenov2007.wordpress.com/