Микрочипове в лекарствата? Вече факт!Превод на статията от английски:
"Ядливи" микрочипове вече следят състоянието на пациентите, приемащи хапчетата си.- Ядлив микрочип ще има във всяка група лекарства на пациента
- Лепенка върху кожата улавя сигналите щом навлезе в стомаха и препраща към смартфон
- Системата ще бъде предлагана на пациенти с лекаства за сърце и диабет
"Интелигентни" хапчета, помагащи на пациентите и техните доктори да следят режима им тръгват в продажба във Великобритания.
"Lloyds Pharmacy" подписа сделка с американската компания "Proteus Biomedical" за продажба на медикаменти, маркирани с ядливи сензори с големина на оризово зърно. Лепенката за рамо следи времето когато хапчетата достигат стомаха на пациента. В последствие информацията се препраща посредством блутут към техния смартфон.
Кутиите "Helius" ще съдържат блистери с всеки медикамент на пациента заедно с червено хапче съдържащо вграден сензор.
Сензорът с размер на оризово зърно съдържа два материала, "намиращи се в хранителната верига", които дават заряд за около 5 минути след контакт със стомашните сокове.
"След това променя посоката на тока между двата материала, за да създаде дигитален сигнал, който може да бъде разчетен," казва инвеститорът Марк Здеблик.
Сензорът, който няма батерия, антена или радио, създава уникален дигитален сигнал, който се приема и записва от лепенката прикрепена към рамото на пациента.
Лепенката, която същевременно следи телесните функции като пулс и температура, праща тази кодирана информация към смартфон или компютър с блутут на пациента и техните доктори.
По този начин пациентите и докторите ще знаят точно кои хашчета са били взети. Докторът може също така да каже дали пациентът спи добре и дали се движи достатъчно като следи информацията предавана от лепенката.
Системата "Helius", която ще се предлага частно за около 50 паунда на месец от септември може да помогне на хронично болни пациенти, зависещи от обикновени лекарства.
Говорител на "Proteus" казва: "Хелиус е изработен така, че да дава увереност и спокойствие на хора, измъчващи се със сложни лекарствени, здравословни проблеми, както и да ги свързват с тяхното семейство, приятели и професионалистите, грижещи се за тях."
Някои пациенти обаче не са склонни да споделят лична здравна информация по този начин.
Ник Пикълс, директор по поверителността и гражданските свободи в "Big Brother Watch" груп казва: "Тази технология има огромни предимства за здравеопазването, но не трябва да се наложи за сметка на поверителността на пациентите."
Световната Здравна Организация изчислява, че около 50% от пациентите не си взимат лекарствата редовно.
Загубите от неизползваните предписани лекарства в Обединеното кралство възлизат на около около 396 милиона паунда на година
Стив Грей, директор на Lloydspharmacy Healthcare Services казва:
"Има огромен проблем с лекарства, които не се взимат редовно. Всеки, който взима лекарства редовно знае колко лесно може да се забрави дали си взел правилните медикаменти всеки ден."
"Прибавете към това сложните проблеми със здравето и семействата, грижещи се за техните обичани хора, които може да не живеят с тях и вече може да оцените ползите на такава услуга, която помага на пациентите да извлекат колкото се може повече от тяхното лечение.
източник:
DailyMail.co.uk