Автор Тема: GSM-ът - недостатъци  (Прочетена 94768 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен hakama

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 160
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #45 -: Декември 01, 2006, 16:42:52 pm »
Това вярно ли е че с П*има или там другите претплатени - не могат да те засекат и защо ?!

Защото мобилният оператор не знае на кого е номера, не че не знае къде се намираш, но номерът не е свързан с име посредством договор с тях. Поне така беше преди време, сега не знам вече кое как е. Ако някой скоро е купувал предплатена карта нека каже дали искат лични данни при покупката.
Ами ако ти знаят номер аи ти звъннат ... могат да те открият ( с примата...)
А ако си на договот ,в кои случаи могат да те локализират : само ако говориш, или дори д ане говориш  ,ако ти е изключен ... :-X

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #46 -: Декември 01, 2006, 17:42:56 pm »
Цитат
Моят съвет е да не разчитате да ви открият по последното ви обаждане от gsm в случай на бедствие.

То трика не действа двупосочно  ;) Ако ти имаш зор да те намерят няма си мръднат пръста,ако те обаче имат зор да те намерят ще го направят веднага  :P :P :P

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #47 -: Декември 01, 2006, 18:34:01 pm »
Цитат
Моят съвет е да не разчитате да ви открият по последното ви обаждане от gsm в случай на бедствие.

То трика не действа двупосочно  ;) Ако ти имаш зор да те намерят няма си мръднат пръста,ако те обаче имат зор да те намерят ще го направят веднага  :P :P :P
Proseqution - Execution
Revelution - Mass confusion
Двупосочно такова :)
Но не както трябва да бъде, а както ТЕ искат ...

Неактивен Xpuctoc Muxaul

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 447
  • Виждам мислите ти!
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #48 -: Декември 01, 2006, 18:38:19 pm »
Ами ако ти знаят номер аи ти звъннат ... могат да те открият ( с примата...)

E те ти имат номера, нали ти осигуряват връзка и ти пращат служебни смс-и, но докато ти не им се обадиш и не ги помолиш да си отбележат на видно място, че твоят номер е на лице с името ти то те няма откъде да знаят номерът ти конкретно на кого е.

А ако си на договор ,в кои случаи могат да те локализират : само ако говориш, или дори да не говориш  ,ако ти е изключен ... :-X

Няма значение дали си с договор или си с предплатена услуга – ако телефонът ти е включен, без значение дали говориш или не, той е свързан с една клетка и операторът може да разбере коя е тя, но нищо повече от това. Знае се някакъв радиус на покритие от тази клетка и че ти си вътре някъде, но не точно къде. Ако всички клетки бяха с радиус на покритие от 50 км нека си търсят. Ако ти е изключен телефона няма как да те намерят. За по-сигурно си извади и батерията ако толкова те е страх. ;) Ама я си представи, че искат да ти налеят ваучер за коледа или пък да ти кажат къде да отидеш да си прибереш ударения от тотото джакпот и ти си се изключил. ;D

Разликата е само тази, че договорът е поименен, докато ваучерите са анонимни.

Неактивен hakama

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 160
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #49 -: Декември 01, 2006, 19:11:44 pm »
Какво е разтоянието на клетките в населено и ненаселено?
« Последна редакция: Декември 03, 2006, 13:44:20 pm от Alien »

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #50 -: Декември 02, 2006, 00:14:46 am »

 вчера докато слушах музика и пишех в Хнет , телефона ми звънна и чух звъненето му в слушалките , каквото и да ми говорите , това нещо е вредно , колкото и да има полза от него  :-X

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #51 -: Декември 02, 2006, 00:22:44 am »



gsm : dangerous?




Инструкция:"Избягвайте контакта между антената и кожата, когато телефонът е под напрежение" - извадка от инструкция за безопасноста на Alcatel Easy DB.

А беше тъмнина

Наскоро учените излязоха с генералното решение, че GSM апаратите са напълно безвредни. Воден от болното си любопитство аз си позволих да проведа едно малко собствено разследване на чужда територия. За начало си потърсих няколко консултанти и намерих необходимата литература. Посетих НАЦИД, (там явно ме усетиха че не съм техник защото администраторката ме погледна и каза : Ама тук има само техническа литература? Сигурен ли сте че сте за тук?) и се порових в мрежата за да намеря необходимите ми отговори, както и нужната базова информация. Оказа се че все още съществува дискусия за вредността на мобилните телефони. Като техните противници никак не са голословни.

И каза бог - нека бъде мобифон

Още в началото успявам да локализирам източника на цялата тази истерия. Оказва се че дебата за вредността никак не е скорошен. Той се води от 10 години насам, като е доказано, че тогавашните мобилни телефони наистина са били вредни. Първите мобифони, не са били клетъчни телефони, като самите те са представлявали много силни предаватели. Принципът на функциониране е бил следния : съществува една голяма централа в града, която обслужва всички абонати на системата. Обикновено мобилни комуникации е имало само в големите градове. Лошото в случая е че за да може да се свърже с централата от произволна точка в града, самия мобифон е трябвало да бъде много мощен. Поради факта че повечето ниски честоти са вече заети наложително е вълните с които се изпраща разговорът да са с по-висока честота. Високите честоти могат да пренасят голямо количество информация. Следователно в самото начало, всеки мобифон е притежавал изключително мощна антена, с която е осъществявал комуникацията с централата. Регистрирани с множество смъртни случаи.

За да се справят с нарастващия проблем, мобилните компании се отказали от евтиния модел на една станция + мощни апарати, а преминали към клетъчната система. След като се оказало че е вредно облъчването с високи честоти, проблема бил решен като просто намалили честотата на вълните с които предавал мобилния телефон. Възникнал проблема с осигуряването на неговия обхват. За това в населените места се изградила огромна мрежа от клетки, които имат диаметър от 4-10 км. Всяка една такава клетка се обслужва от мобилна станция. Когато абоната вдигне слушалката и набере номера, той задължително се намира в една такава клетка. Клетката улавя предаваната от него информация и я предава към централата, а централата я препраща към клетката в която е другия абонат. Така в голяма сметка се решава проблема с вредността. Но се появява друг. Услугата се оскъпява.

В близкото минало


Въпреки появата на GSM системата, спорът за безопасността продължава. Успях да намеря статия в Management Today - 1999, в която престижното издания посочва редица вредни последици от мобифоните/GSM. Дават се примери за повишено кръвно налагане, огромен главобол, нервност и дори повръщане. Самата статия се казва : "how long do you hold your head in the microwave?". Проблема се изменя. Оказва се че продължителното излагане на електромагнитни вълни е наистина вредно. Научната литература потвърждава това твърдение. Успях да намеря таблица която показва, че ако облъчиш една кокошка с мощност 200 w/sm^2 в рамките на 20-60мин. - то кокошката умира. Съществуват точни данни за интензитета и продължителността на електромагнитните вълни, които могат да доведат до увреждане. В България съществува приет стандарт за безопасност. Той е публикуван в Държавен вестник, бр. 23 от 1973г. Както се вижда това е било преди много, много години и аз си позволявам да изкажа малко съмнение относно неговата адекватност. Сигурен съм че съществуващото законодателство може да бъде оптимизирано.

В наши дни

И все пак вредни ли са или не съвременните мобилни телефони? За целта намирам обширно интервю с професор Дж. Мълдър (не, не този Мълдър). Той е професор по радиационна онкология към Medical College of Wisconsin. Значи може да му се вярва :

Излъчват ли клетъчните телефони радиация?

Да. Това е начина по който те функционират. Тази честотна радиация е "не-йонизираща", а нейните биологични ефекти са фундаментално различни от "йонизиращата" радиация излъчвана от х-ray машините.

Не-йонизиращата радиация от клетъчните телефони, подобна ли е на радиацията като Х-rays?
Не. Х-ray радиацията е с много висока честота - в рамките на 10 GHz, докато радиацията излъчвана от клетъчните телефони е в рамките на 900МHz. Искам да подчертая, че колкото по-висока е честота са вълните, толкова по деструктивни са те. Следователно сами можете да видите, че съществува голяма разлика межжду честотата на двата вида радиация. Тя е безвредна.

А ето и още един довод, че GSM са безвредни. Те не излъчват постоянно. Самата им система на излъчване е направена така, че в рамките на една честота, да могат да функционират множество апарати. Докато предава информация, GSM апарата прави мини-паузи, през които може да предава и другия абонат. Така се съкращава времето за излъчване. На една честота могат да говорят 8 човека, следователно излъчването е само в 1/8 от времето на разговора.

Обществен враг

Хвърлих и един погледа в противниковия лагер. Там са на доста интересна позиция. Те твърдят че се повтаря спора за вредата от тютюнопушенето. На времето цигарените компании, са твърдели че то е напълно безвредно, дори са подкупвали учени да потвърждават тяхната теория. Дали историята не се повтаря? Противниците на мобилните телефони твърдят, че след като научно е доказана вредността на електромагнитните вълни при продължително облъчване, то да се говори продължително е вредно за здравето. Те вече акцентират на продължителността, а не на интензитета. Съществуват три реакции на организма към електромагнитните вълни :

+ Комулация : изразяваща се в натрупването на ефектите от периодичното облъчване.

+ Сензибилизация : изразяваща се в повишаване на чувствителността на организма към силни облъчвания

+ Деадаптация : изразяваща се в понижаването на приспособеността на организма към други въздействия като - шум, топлина и тн.

Противниците се хващат именно за тази комулация. Според нея вредните ефекти се натрупват предимно в по-плътните части на тялото - костите. Следователно прекомерното говорене по телефоните ще доведе до рак на костния мозък.


Източник: http://bpm.cult.bg/ezine/books/
« Последна редакция: Декември 02, 2006, 00:27:04 am от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Xpuctoc Muxaul

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 447
  • Виждам мислите ти!
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #52 -: Декември 02, 2006, 17:40:32 pm »
вчера докато слушах музика и пишех в Хнет , телефона ми звънна и чух звъненето му в слушалките , каквото и да ми говорите , това нещо е вредно , колкото и да има полза от него  :-X

Ако за теб критерият за вреда на електромагнитно излъчване е звукът от него в слушалките ти то тогава ултравиолетовата радиация е безвредна, или пък и нея я чуваш? Звуковите вълни от слушалките ти, ако ги усилиш малко повече, също увреждат тъпанчетата на ушите ти, а силната светлина може да те ослепи. Като е толкова вредно защо се измъчваш и ти да имаш мобилен телефон? Защо не си пазиш здравето? Продай го тоя телефон пък си живей безопасно бе.

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #53 -: Декември 03, 2006, 13:36:28 pm »
  на конкретен въпрос конкретен отговор , за мен ГСМ е нещо с което се сдобих едва тази година , защото се преместих в София и просто ми е нужен , не отричам ползата от него . НО предпочитам да сведа вредите от ТЕХНОЛОГИЧНОТО ОБЩЕСТВО на ТРЕТАТА ВЪЛНА описана от А. Тофлер до минимум в живота си  ;) .

Eon

  • Гост
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #54 -: Декември 03, 2006, 13:45:08 pm »
Абе ако ви слуша човек, излиза че всеки 2-ри човек върви по улицата и свети...

(нали ГСМ-а излъчва... то не бяха облъчвания, не бе чудо)

ако съди инопланетянин по думите ви, ще си помисли, че се разхождате с бучка радиоактивен паладий в джоба...

 ;D
« Последна редакция: Декември 03, 2006, 13:46:17 pm от Eon »

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #55 -: Декември 03, 2006, 14:08:59 pm »
Абе ако ви слуша човек, излиза че всеки 2-ри човек върви по улицата и свети...

(нали ГСМ-а излъчва... то не бяха облъчвания, не бе чудо)

ако съди инопланетянин по думите ви, ще си помисли, че се разхождате с бучка радиоактивен паладий в джоба...

 ;D
Става въпрос за свръхдълги вълни  :---, не за радиация  :P
« Последна редакция: Декември 03, 2006, 14:09:42 pm от esoundc »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #56 -: Декември 03, 2006, 22:24:03 pm »
Не може да се проследи друг път. Може би не и в България, но в САЩ 100 %!

Неактивен hakama

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 160
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #57 -: Декември 03, 2006, 22:44:15 pm »
Не може да се проследи друг път. Може би не и в България, но в САЩ 100 %!
В САЩ как мислите че може да се проследи ,гледах отдавна "Обществен враг "  ???  :D

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #58 -: Декември 03, 2006, 22:45:58 pm »
Абе из форума имаше една тема дори за нова услуга, в която жените ще могат да си виждат къде са им мъжете по всяко едно време... Глупости са това... Какво мислите - че от NSA или CIA не могат да ви намерят ако искат ли... Айде стига...

Неактивен Xpuctoc Muxaul

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 447
  • Виждам мислите ти!
Re: GSM-ът - недостатъци
« Отговор #59 -: Декември 04, 2006, 08:24:34 am »
Проектът Galileo ще предложи позициониращи услуги от ново поколение
дата: 21 ноември 2006

Безспорен лидер в разработването на сателитни комуникационни системи до сега са Съединените щати, чиято позиционираща комуникационна система GPS дълго време превъзхождаше руската Glonass. Това статукво обаче най-вероятно съвсем скоро ще се промени, защото Обединена Европа и Китай вече стартираха конкурентни навигационни проекти, като безспорно най-скоро ще заработи европейската глобална система Galileo
В самия край на 2005 година беше изстрелян първият сателит от новата европейска система Galileo, която ще предоставя на потребителите по света десетки нови телекомуникационни услуги за корпоративни и крайни потребители и дори за мобилни телефони. Очаква се тази и следваща година да бъдат ключови за проекта, който ще включва 30 спътника и мрежа от наземни станции, обединени в глобална сателитна система за навигация и позициониране. Каква е историята на най-мащабното европейско телекомуникационно начинания?
Още към края на 1999 г. Европейската комисия привлича вниманието на страните членки върху проблемите със сателитната независимост на Стария континент. До тогава за нуждите на морската и въздухоплавателна навигация се използват спътниците от Глобалната позиционираща система (GPS) на Съединените щати. Тя съществува от началото на студената война, когато се използва изключително за военни нужди. Едва от 1993 г. Пентагонът взема решение функциите на спътниците да бъдат разширени и да започне търговска дейност. По този начин правителството на Съединените щати се надява да осигури средствата за част от финансирането на военната сателитна мрежа. GPS обаче се оказва изключително несигурна система за граждански цели. Известни са случаите, особено по време на военни операции с участието на САЩ, когато спътниците са преустановявали своите граждански функции. Другата съществуваща система, предлагаща услуги за позициониране и навигация е руската GLONASS, която също не е надеждна алтернатива и едва от 1 януари 2007 г. тя ще снеме ограниченията си при предлагане на позициониращи услуги за не-военни потребители.
Отчасти поради тези ограничения е поставено началото на проекта Galileo, който се финансирана от всички страни членки на ЕС, според икономическите им възможности. Това естествено създава и противници на идеята. Великобритания, Германия и Холандия например неведнъж са изказвали съмнения дали проектът ще бъде икономически перспективен. Надделява обаче убеждението, че Европейският съюз трябва да разполага със своя сателитна система, която да е напълно независима от Съединените щати и Русия. Това е и причината Европейската комисия да получи мандат за планиране, осигуряване на финансирането и осъществяване на проекта.
Неговото най-голямо предимство обаче си остава фактът, че системата е предвидена да обслужва преди всичко граждански нужди – навигация на въздушния трафик, позициониране на кораби и самолети, както и услуги, свързани със синхронизация на финансови и други процеси. Това според представителите на Европейския съюз ще даде нужните гаранции, че системата ще работи, независимо от политическата обстановка или наличието на регионални военни конфликти. Освен това Galileo според създателите си ще предоставя хиляди нови комуникационни услуги за крайни потребители, базирани на спътникова система от ново поколение.
Приложението на новата сателитна система естествено ще бъде още по-голямо за индустрията. Освен в мореплаването и въздухоплаването, информационното подсигуряване на финансови транзакции, той ще играе важна роля за енергийния сектор - при изследването на газови и нефтени находища. Сега съществуващите мрежи GPS и GLONASS вероятно никога няма да развият до такава степен своя набор от услуги, тъй като просто са базирани на по-стари технологии.
Много по-големи обаче са промените, които се предвиждат в сферата на автомобилния транспорт. Очаква се повсеместното внедряване на позициониращи устройства в колите и камионите да намали осезателно изразходването на бензин, което пък ще повлияе положително на процеса по опазване на околната среда. Кражбите на коли също ще бъдат предотвратявани по-лесно. Телекомуникационните компании вече работят по създаването на устройства за комуникация на полицаите и специалните части.
Истинска революция се предвижда и в сектора на услугите за битови нужди. Базиран на своята космическа инфраструктура Galileo ще бъде интегриран с редица наземни комуникационни и компютърни системи. Големите мобилни оператори по света от няколко години планират предоставянето на услуги, свързани не само с точното определяне на позицията на потребителя, но и с информация за най-близките ресторанти, магазини, банкомати и др. Всичко това ще става през сателит. Компаниите за телекомуникационно оборудване пък отдавна разработват нови платформи, съвместими с позициониращата система. Сред тях са Nokia, Ericsson, Siemens и др., чиито нови модели мобилни телефони ще оборудвани с опции за такива услуги, чрез свързаност на новите UMTS мрежи с наземната инфраструктура на проекта Galileo.
Европейският съюз планира проектът да бъде завършен до 2008 г., но е възможно той да започне да функционира още преди това. До края на 2010 г. пък се предвижда системата да започне да предлага пълен набор от услуги по целия свят.

http://www.gsm.bg/news/single/?ID=1391
« Последна редакция: Декември 04, 2006, 08:32:16 am от Xpuctoc Muxaul »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27