Най-интересните небесни явления през 2012Изключително интересни небесни явления ни очакват през тази година. Не всички събития ще могат да се наблюдават от България, за някои може би ще трябва да пътувате на доста дълги разстояния, ако искате да им се насладите, но и много от тях могат да бъдат наблюдавани и от задния двор или от терасата.
Надявам се, че времето ще сътрудничи на посочените дати и небето ще е чисто.
Още в първото шестмесечие ще се наблюдават уникални съчетания на планетите.
4 февруари: Кометата C/2009 P1(Garradd)

На 4 февруари от 2 часа до разсъмване - кометата C/2009 P1 (Garradd) ще бъде достъпна за наблюдение с просто око, но за предпочитане е да се ползва бинокъл. (на около 40' от сферичният звезден куп М92 в съзвездие Херкулес)
20 февруари до 12 март: Меркурий ще се вижда най-добре
През февруари и март най-малката планета Меркурий ще се премести достатъчно далеч от заслепяващото Слънце. Тя ще бъде лесно видима дори с невъоръжено око всяка вечер след залез слънце. Явлението ще бъде подсилено от две други ярки планети – Венера и Юпитер, които също ще могат да се наблюдават в западното небе през същия интервал от време. На 5 март Меркурий ще стигне най-далеч от слънцето и на тази дата ще бъде най-ярка.
3 март: Марс в опозиция
На 3 март Меркурий, Юпитер и Венера ще бъдат събрани много близо една до друга върху западния хоризонт. А тъй като Марс достига своя афелий – най-далечната точка точка от Слънцето – действителност два дни след опозицията, Марс ще бъде най-близо до Земята.
13 март: Сближаване на Венера и Юпитер
Двете най-ярки планети – Венера и Юпитер ще се съюзят, за да създадат една наистина привлекателна гледка в западното небе. Те ще могат да се наблюдават няколко вечери след 10 март. Но най-удобният момент ще е на 13 март вечерта, когато ще са с минимално ъглово отстояние – на 3 градуса. След залеза на Слънцето, на около 20градуса над тях ще бъдат видими и разсеяните звездни купове Плеяди и Диади в съзвездие Бик. Двете планети ще залязват около 22ч., а момента, в който еклиптичните им дълнижини ще се разравнят ще бъде на 14 март сутринта.
Карта: Карта за 13 март вечерта, посока - запад:

Въпреки, че планетите постепенно ще преминат по различни пътища след тази дата, на 25 и 26 март, над западния хоризонт ще премине полумесецът, който ще предаде допълнителна красота към небесната сцена.
Карта: Карта за 26 март вечерта, посока - запад:

3 април: Венера
Вечерите на 2, 3 и 4 април ще можем да проследим преминаване на Венера (като звезда Вечерница) през звездният куп Плеяди в съзвездието Бик. Явлението ще може да се наблюдава веднага след като се мръкне, до около 23:50 часа, когато ще е залеза на Плеядите.

4 май: Ета-аквариди
На 4 срещу 5 май метеоритния поток Ета-аквариди ще достигне своя максимум - около 40 метеора на час. Луната ще е се намира във фаза един ден преди пълнолуние.
5 май: Най-голямото лунно затъмнение за 2012 – Супер Луна

Пълнолунието ще бъде точно в 11:35 лятно време и само 25 минути по-късно Луната ще достигне най-близката точка до земята за 2012 година и ще изглежда много голяма. През тези дни се очаква голям диапазон в приливите на океана – от изключително ниски, до много високи, през следващите няколко дни.
20 май: Пръстеновидно слънчево затъмнение (недостъпно за България)

Пътят на това затъмнение започва над Източен Китай и преминава на североизток през Южна и Ценртална Япония.След това продължава на изток, като минава южно от Алеутските острови на Аляска. След което се завърта на югоизток към западната част на САЩ по протежение на крайбрежието на Калифорни бряг, Орегон. Ще премине и през централната част на Невада, Южна Юта, Северна Аризона, най-югозападния ъгъл на Колорадо и по-голямата част на Ню Мексико, преди да достигне към края си над северната част на Тексас.
Тъй като диска на Луната ще се появи по-малък от диска на Слънцето, това ще създаде „пръстеновиден” ефект с огнен пръстен от слънчева светлина, който ще грее около тъмния силует на Луната.
4 юни: Частично лунно затъмнение (недостъпно за България)
Това частично лунно затъмнение ще може да се наблюдава над Тихия океан, а в Хавай може да се види високо в небето в средата на нощта. В Северна Америка затъмнението ще бъде между полунощ и зазоряване. А на изток съвпада с момента, в който Луната навлиза в тъмната сянка на Земята. Всъщност над североизточните американски щати и Източна Канада, единственото доказателсто за това затъмнение ще бъде леко засенчване на левия край на Луната, преди тя да залезе.
6 юни: Пасаж на Венера пред Слънцето

Преминаването на Венера пред Слънцето, известно като Транзит или Пасаж на Венера, е сред най-редките астрономически събития, по-рядко дори от завръщането на Халеевата комета на всеки 76 години. До сега са наблюдавани само шест транзита на планетата: през 1639г, 1761г, 1769г, 1874г, 1882г и най-скоро през 2004 година.
Следващия ще се случи през 2117 година.
На 6 юни от нашата страна може да се наблюдава последният пасаж на Венера пред слънчевия диск. Това ще е възможно от момента на изгрева на Слънцето, в 5:34 часа за Варн и в 5:54 часа за София.
Внимание! Опасност за зрението!Венера ще бъде в достатъчно голям размер, за да се вижда и с просто око, но желаещите да наблюдават явлението задължително трябва да ползват защитни слънчеви филтри.
18 юни: Съединение на Луната с Венера.
Най-удобно за наблюдение от България - след изгрева на Луната около 4:00 ч. до разсъмване, когато двата обекта ще са на отстояние около 2о.
15 юли: Сутринта - окултация (закриване) на Юпитер и Галилеевите му спътници от Луната.

На 15 юли сутринта от България ще можем да наблюдаваме окултацията (закриването) на Юпитер и неговите Галилееви спътници от Луната. Началото на явлението за Западна България ще е в 04:13 часа официално време със закриване на спътника Европа. Явлението ще прключи около 05:30 часа с откриването на спътника Калисто, но небето вече ще е светло.
12 август: Метеоритен поток Персеиди
Смята се за най-наблюдавания метеоритен поток, заради високата си интензивност – могат да бъдат наблюдавани над 100 „падащи звезди” на час, и заради това, че е през лятото. Той се образува от опашката на кометата Суифт-Тътъл и всяка година се появява през август откъм съзвездието Персей. Самата комета се приближава до Земята веднъж на 135 години, но през опашката й Земята минава всяка година.
13 ноември: Пълно слънчево затъмнение (недостъпно за България)
Първото слънчево затъмнение от юли 2010 година насам. Но почти целия му път ще може да се наблюдава само по вода. В самото начало пронизва Северната територия на Австралия на изток от Дарвин, а след това преминава през целия залив на Карпентария, след което и през северната част на Куинсланд. Преминава и над Кейрнс и Порт дъглас, преди да се отправи към водата.
Останалата част от пътя на затъмнението, включително и точката на максималната продължителност (4 минути и 2 секунди), за съжаление, ще бъде над открити води в Тихия океан.
14 декември: Максимум на метеоритния поток Джеминиди
Това е метеоритен поток, който може да ви гарантира наистина зрелищно шоу, ако времето позволи. Интензивността на Джеминидите се усилва през последните години и в момента достига до 120-140 метеора на час, надминавайки блясъка дори на Персеиди през август.
25 декември: Коледа и Юпитер

На Коледа мнозина ще се чудят каква е тази брилянтна сребриста звезда в небето, точно над Луната. Не, това не е звезда, нито е Дядо Коледа, който се връща към Северния полюс. Това е най-голямата планета в Слънчевата система – Юипитер, която ще напомня за изминалите прекрасни събития през годината, на които всички можем да се насладим.
Moreto.net