Автор Тема: Астрономия - НОВИНИ  (Прочетена 239896 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Max

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #195 -: Октомври 19, 2008, 08:47:28 am »
Израелската космическа програма

Полет не по правилата

През май тази година се навършиха 60 години от създаването на държавата Израел. Освен всички асоциации, които възникват при споменаването на това събитие има и един малко известен факт - Израел е осмата космическа държава (след СССР, САЩ, Франция, Япония, Китай, Великобритания и Индия) със своя спътник Ofeq-1 (или Oz-1) който беше изстрелян на 19 септември 1988 год.


Автори: Игорь Афанасьев, Дмитрий Воронцов, Леон Розенблюм за сп. Вокруг света
Оригинал: Взлет против правил
Превод: Г.Станчев


1. Полковник Илан Рамон — първият астронавт на Израел
2. САЩ започнаха да сътрудничат с Израел в ракетните технорогии едва през 1986 год. В резултат се появи противоракетата Arrow, влязла в експлоатация през 2000 год.




Единственият израелски астронавт загина по време на първия си полет, и даже не беше удостоен с никаква висока държавна награда. Това е само една от странностите на израелската космическа програма. Необичайни са и траекториите, по които стартират израелските ракети, необичайна е секретността на местата от които се изстрелват.Накрая, изглежда невероятен самия факт, че такава малка държава с население около 7 милиона, обкръжена от недружелюбни съседи, създава ракетно-космическа промишленост и успешно реализира своята доста специфична космическа програма.

Първият израелски спътник Ofeq-1 (или Oz-1) беше изстрелян на 19 септември 1988 год. Това събитие беше предшествано от няколко десетилетия тайни и явни усилия на страната да получи ракетни и космически технологии. Израел стана осмата космическа държава (след СССР, САЩ, Франция, Япония, Китай, Великобритания и Индия), като се възползва от достиженията на военните технологии, впрочем както и останалите участници в «космическия клуб».

Ракетната техника на младата държава има френски корени. Израел и Франция се сближиха след военните действия в района на Суецкия канал през 1956 год. Израелската армия в значителна степен беше оборудвана с френско оръжие — пехотинците с танкове френско производство, небето с рев браздяха френски изтребители «Ураган», «Мистер», а после и свръхзвуковите «Мираж». Франко-израелският дует не пропусна и ракетното оръжие. Франция, успешно проведе ядрени изпитания и създаваше подходящи носители за «оръжието на Апокалипсиса» — балистични ракети с наземно и морско базиране, докато в същото време Израел срочно се нуждаеше от мобилно и неотразимо средство за сдържане. Общността на интересите на двете страни даде тласък на подписването през 1963 на контракт за 100 милиона долара между Министерството на отбраната на Израел и фирмата «Дасо» (Dassault), водеща френска корпорация в областта на ракетостроенето. Собственикът и, главният конструктор Марсел Дасо, евреин по националност и участник в антифашистката Съпротива, се отнесъл с разбиране към потребностите на своите съотечественици, и на 1 февруари 1965 год. се състоя изпитването на оперативно- тактическата ракета «Иерихон-1» (Jericho-1, с френско обозначение MD-620). Ракетата  с радиус на действие  до 500 километра не беше шедьовър на ракетната техника, но позволи на Израел да получи желаното оръжие в количество 25 броя, а Франция — да отработи технологията за създаване на твърдотопливни ракетни двигатели.

Обаче, след войната от 1967 год. сътрудничеството в сферата на въоръжението беше прекратено. Франция наложи ембарго на доставките на оръжие за Израел, а израелските агенти, на всичко отгоре, откраднаха от Швейцария техническата документация за производство на изтребителите «Мираж», което също не повиши доверието във взаимните им отношения.

След всичко това Израел, чиито генерали не бяха доволни от техническите характеристики на «Иерихон», се опитаха да се договорят със САЩ за доставка на оперативно- тактическите ракети «Пършинг-1». Америка, обаче, не беше заинтересована да разпространява ракетни технологии и отказа. На израелците не им остана друг избор, освен да се заемат с ракетите самостоятелно, още повече, че страната не изпитваше недостиг от интелектуални ресурси. А там където вече има ракети, задължително се появява някой умник, на който да му дойде в главата мисълта за тяхното космическо използване. Този умник се оказа Шимон Перес, който през 1974 год., на поста министър на отбраната на Израел, предложи на премиер-министъра Ицхак Рабин още веднъж да се обърне към САЩ и да се опита да купи няколко разузнавателни спътника. Но Рабин не подкрепил идеята на Перес, и въпроса за използването на космоса за целите на националната отбрана остана да виси почти едно десетилетие.

Засекретената индустрия

Въпреки битуващия мит, че Израел дължи успехите си в космическата област на репатриантите — бивши специалисти от  съветската ракетно-космическа промишленост, всъщност малко от тях фактически са проникнали в съответната индустрия на Израел. За това има няколко причини — както твърде различните подходи и методи на проектно- конструкторската дейност, така и слабото знаене на иврит и английски. А главната причина е, че тайните служби избягваха да приемат на работа бивши граждани на СССР. Това може да се нарече шпиономания, а може и да си спомним, че през 1990-те години няколко бивши граждани на СССР бяха осъдени за шпионаж. Реванш за своите родители- репатрианти взеха техните деца, доведени в Израел в началото на 1990-те години, които тогава са били 14—15 годишни. Получили висшето си образование в новата си родина, те започнаха да работят в предприятията на аерокосмическата промишленост. Така един от създателите на новия телекомуникационен спътник Amos-3, отговарящ за бордовия му компютър е млад рускоезичен инженер, роден в Ташкент. Впрочем, «руските» специалисти взимат не малко участие в академичните учреждения — в Института за космически изследвания при Технион, в Тел-Авивския и Беер-Шевския университети. (В частност, няколко бивши руски граждани работеха в научната група на експеримента MEIDEX, който провеждаше първия израелски астронавт Илан Рамон по време на мисията STS-107 на американския шатъл «Колумбия».) Но тази политика засегна на времето не само руските евреи. Не е тайна, че живеещите там араби, макар и да имат всички граждански права, се смятат за неблагонадеждни в смисъла на държавната сигурност (например, те не служат в армията). Така например, когато през март 2007 за пръв път беше избран арабин за министър на науката — депутата от кнесета Ралеб Маджадле, това предизвика цяла буря в парламента. Няколко депутати от кнесета решително поискаха да се извади Израелската космическа агенция (ISA) от подчинението на министерството на науката, тъй като министър с арабски произход, според тях, не трябва да бъде посветен в секретните програми на ISA.

«Глупостите на Ювал Нееман»

Междувременно Израел силно се нуждаеше от национални средства за разузнаване и наблюдение на своите арабски съседи, с които се налагаше да воюва почти постоянно. Авиацията вече не ставаше за такива цели — арабите вече имаха съвременни средства за противовъздушна отбрана. Възникнаха и други проблеми — със сключването на мирния договор с Египет станаха невъзможни разузнавателните полети на  «Фантомите» над територията му. В такива условия поддръжниците на спътниците-шпиони ставаха все повече.

Началникът на военното разузнаване на Израел (АМАН) генерал-майор Йегошуа Саги, който по-добре от всички знаеше защо му трябва спътник-шпионин, през 1981 год. отдели 5 милиона долара за проучване на възможността за създаване в Израел на ракети-носители и космически апарати. Резултатът от изследването беше положителен —националната радиоелектронна и авиационно-ракетна промишленост вече имаха необходимия потенциал за решаването на тази задача.

В края на следващата 1982 година премиер-министърът Менахем Бегин събра секретно съвещание. Присъствалите на него министър на отбраната Ариел Шарон и бригадния генерал Аарон Бейт-Халахми успяха да убедят бившия си шеф в необходимостта и възможността за създаване на собствени ракети-носители и спътници. Беше прието решение за даване на статут на национална програма на космическите изследвания.

През 1983 година беше създадена и Израелската космическа агенция (ISA). Злите езици твърдят, че агенцията служи само за прикритие на военните аспекти на космическата програма — разработката на бойната ракета «Иерихон-2» и създадената на нейна база ракета носител «Шавит» (в превод от иврит «Метеор» или «Комета»). Разбира се, създаването на шпионския спътник, получил названието Ofeq («Хоризонт»), също оставаше в тайна.

Кой всъщност създаде тези апарати? За бащи на израелската космическа програма с право се смятат известния учен и политик доктор Ювал Нееман (1925—2006), който беше и пръв председател на съвета на директорите, както и бригадния генерал в оставка Хаим Ешед. Последният оглави в ISA директората на проектите и съответния отдел в Министерството на отбраната. Като си спомня колко трудно си пробивал път «израелския космос», професор Нееман отбелязва, че неговото име се среща само веднъж в изданието на трудовете на легендарния израелски политик Ицхак Рабин, а именно в изказването — «Спътниците — това са глупости на Ювал Нееман».

Космическите разработки се възприемаха нееднозначно от военното и политическо ръководство на страната —Израел изпитваше икономически трудности и постоянен недостиг на финансови средства. През 1983 година космическия проект беше спрян от новия началник на АМАН, но през 1984 година работите бяха възобновени под натиска на Моше Аренс, новия министър на отбраната на Израел. Дълго време спътника Ofeq нямаше официален хазяин (за военно-въздушните сили той беше «чуждо дете», а военното разузнаване нямаше средства за него), докато накрая, през 1987 година АМАН не взе върху себе си отговорността за създаването на разузнавателния космически апарат.

За избор на производител на ракетата -носител и спътника беше обявен конкурс, който спечели концерна «Таасия авирит», или IAI (Israel Aircraft Industries, Ltd — «Израелска авиационна промишленост»). Концерна RAFAEL, който загуби конкурса, трябваше да се задоволи с утешителната награда, да разработи и изготви третата степен на ракетата «Шавит».

Евтино и сърдито

За разлика от много други участници в космическата надпревара, Израел още с първия си опит успя да изстреля своята ракета носител и да изведе на орбита спътник. Той не носеше никакво специално разузнавателно оборудване, тъй като се смяташе, че главната задача е проверката на ракетата-носител и на основните технически характеристики на спътника. Но, по традиция в такива случаи, къде по важен беше политическия и морален ефект за нацията, повишаването на международния престиж на страната, демонстрацията на сила пред съседите. Всички тези задачи бяха изпълнени!

Още при първото изстрелване на своя спътник се проявиха специфичните особености на геополитическото положение на Израел. За разлика от всички «нормални» космически държави, Израел  изстреля спътника си не в източна посока, а на запад — в посока обратна на въртенето на Земята. Това води до значително снижение на товароподемността на носителя, защото за достигане на орбитална скорост (първа космическа) трябваше да се обезпечи ускорение на спътника с още един километър в секунда. Това, обаче, беше единственото възможно решение. Израел не можеше да допусне падане на отработените степени на ракетата (или в случай на авария и самия секретен спътник) на територията на враждебните арабски страни. Именно затова ракетата-носител последователно премина над Средиземно море, покрай бреговете на Египет и Либия, после над южните брегове на Сицилия и, накрая, прелитайки над Гибралтар, изведе първия спътник на Израел на орбита.

Ракетата беше изстреляна от военно-въздушната база Палмахим, която стана своеобразен израелски Байконур. Впрочем, точното положение на пусковата установка на ракетите-носители «Шавит» до ден днешен е засекретено.

Вторият Ofeq, също без разузнавателно оборудване беше изстрелян през 1990 год. Следващите два опита да се изведе на орбита спътник-шпионин завършиха неуспешно. Едва през 1995-та беше успешно изведен пълноценен разузнавателен апарат Ofeq-3.

Нека кажем няколко думи за «работния кон»  на израелската космонавтика — ракетата «Шавит». На външен вид  — като молив, нищо забележително. Но внимателния поглед на специалиста веднага ще отбележи рационалното изящество на техническите решения на тази малка (със стартово тегло малко повече от 20 тона, висока колкото пететажна сграда), но доста мощна ракета. Въпреки установените традиции, израелските учени използват в първите две степени практически еднакви твърдотопливни двигатели. Корпусите на двигателите са загърнати с композиционни материали и се различават само по размера на соплото и формата на топливния заряд. Третата степен е със сферична форма и заедно със спътника е скрита под предния обтекател. Общо взето, такава ракета би била гордост за инженерите на коя да е страна. Техническите решения не само обезпечават високата товароподемност на носителя, но и също снижават стойността му и опростяват поддръжката. Добрите характеристики на «Шавит» и нелошия потенциал за понататъшното развитие на проекта накараха израелците да се опитат да експортират ракетата си. В началото на 1990-те години Южноафриканската Република, не без помощта на Израел, се опита самостоятелно да реализира своите космически амбиции. В ЮАР беше създадена ракетата RSA-3, която беше просто копие на «Шавит». Под натиска на САЩ, обаче, южноафриканците се отказаха от своите планове. Опитите на Израел да изнесат «Метеор» на европейския и латиноамериканския пазари също засега са безуспешни.

За националната специфика

Както е известно, религията в Израел играе много голяма роля. За разлика от повечето съвременни страни, тя не е отделена от държавата. Юдейските богослови се изказват по всякакви въпроси от живота и поведението на човека. Те не оставиха без внимание и космонавтиката. Преди много години изтъкнатия равин генерал Шломо Горен обърна внимание на поведението на религиозния евреин по време на космически полет (това беше преди полета на американката Джудит Резник през 1982 г.; тя загина през 1986 година при катастрофата на «Челинджър»). Горен постанови, че Джудит не е длъжна да пали съботни свещи на орбита (както приляга на жените с юдейско вероизповедание). Тай като времето на съботите и празниците на Земята се определят от позицията на Слънцето и Луната, в космоса тези заповеди не важат за евреите. Той също обяснява, че вярващия астронавт трябва да отчита времето между утринната, обедната и вечерната молитви, като започва от момента на старта на космическия кораб. Първият израелски астронавт Илан Рамон, макар и да не е бил ортодоксален вярващ, извърши на борда на совалката обряд за осветяване на съботата и се хранеше само с кашерна храна, въпреки че на Земята, по собственото му признание в интервю преди полета, той никога не е правил това. «Тук аз се чувствам представител на целия народ», — пояснил той.

Не най-приятен, но доста ярко демонстриращ израелската специфика епизод е историята на посмъртното награждаване на Илан Рамон, който загина на 1 февруари 2003 година заедно с целия екипаж на совалката «Колумбия». Най-напред, въпреки очакванията, на полковник Рамон не беше присвоено званието бригаден генерал. Армейската комисията за отбраната на Израел (ЦАХАЛ) по присвояване на воински звания отхвърли препоръките на Генералния щаб и Министерството на отбраната, оправдавайки се с липсата на прецедент: нито един от офицерите на ЦАХАЛ, загинали при изпълнение на воинския си дълг, не са били повишавани в чин посмъртно.

Полковник Рамона не беше повишен в чин, но след трагедията на официално ниво обещаха, че ще го наградят посмъртно с военен медал (в Израел няма ордени). Този въпрос беше разгледан от специална комисия при Генералния щаб. Накрая тя взе решение да не награди първия си астронавт с тъй наречения «Отличителен знак на началника на Генералния щаб». В замяна  Илан Рамон беше удостоен със специално учредения «особен знак», макар че всички разбираха, че ценността на този знак не може да се сравни с ценността на реална военна награда. Невероятно, но ръководителите на Министерството на отбраната сметнаха, че Илан Рамон — заслужилия летец, първия астронавт на Израел, трагично загинал при катастрофата на космическия кораб, — не е заслужил награда, приравняваща неговия подвиг с военно отличие. В историята няма друг такъв случай, когато астронавт № 1 на някоя нация да не е удостоен с почетно отличие. Всички астронавти и космонавти неизменно получаваха най-високите държавни отличия на своите страни. Още повече, че става дума за астронавт, отдал живота си в името на усвояването на космоса. Но в Израел много неща се правят по-особено.

Например, на 4 ноември 2007 година в Тел-Авив имаше пресконференция на израелската компания Galactic Dream Lines, която се занимава с разпространението на билети за туристически суборбитални рейсове на кораба SpaceShipTwo на фирмата Virgin Galactic. По думите на представителите на компанията, сред 200-те туристи, които вече са купили билети има седем граждани на Русия, и нито един гражданин на Израел.

« Последна редакция: Октомври 19, 2008, 09:57:14 am от Max »

Max

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #196 -: Октомври 19, 2008, 08:48:19 am »
ПРОДЪЛЖЕНИЕ



Екипажът на «Колумбия» в полет, крайния вдясно е Илан Рамон


Разузнавачи на орбита

И така, космическата програма на Израел се зароди от военните нужди и на основата на военните технологии. Главната и особеност е, че тя така и си остана предимно военна, макар че израелските учени и инженери имаха определени успехи в развитието на технологията на дистанционно сондиране на Земята. Например, създадената от тях електронно-оптична апаратура с разрешаваща способност около метър, по нищо не отстъпва на американската и същевременно е много по-лека. Израелските спътници имат много малка маса, около 250—300 килограма, и при това «живеят» на орбита толкова, колкото и аналогични апарати на по-опитните в космонавтиката страни. А израелската електронна оптика, производство на концерна ElOp е толкова добра, че я слагат на своите спътници и други държави. Например, в 2006 година Южна Корея изстреля с руска ракета «Рокот» първия си спътник-шпионин «Компсат-1», снабден с оптично оборудване израелско производство. Има сведения за наличието на израелско оптика и на индийски космически апарати.

Следвайки повеите на времето, Израел се опита да комерсиализира своите военни космически разработки. На базата на спътниците Ofeq бяха създадени космическите апарати за дистанционно сондиране на Земята с красивото название «Ерос» (EROS). И двата «бога на любовта», EROS-А и EROS-B, са изстреляни в космоса на руски носители «Старт-1» от космодрума «Свободный» в 2000 и 2006 год. съответно. Доста умерените цени и високото качество на снимките позволиха на Израел да заеме определена ниша на пазара на геопространствените данни. Впрочем, военното ведомство на Израел, пак си остава основния потребител на космическите снимки, които се получават от «Еросите».

За 20-те години на своята космическа ера, страната създаде две поколения спътници за оптико-електронно разузнаване и дистанционно сондиране на Земята, сега се разработва трето. Има информация и за съвсем нов спътник-шпионин, засега известен с шифъра Ofeq-NEXT (Opsat-3000).

Друго шпионско направление на космическата програма на Израел са спътниците за радиолокационно разузнаване. Първият от тях, TecSAR, ще бъде изстрелян лятото на 2008 година с индийска ракета-носител PSLV. Този апарат, снабден с радар със синтезирана апертура, значително ще разшири разузнавателния потенциал на Израел (между другото, Русия няма на орбита нито един спътник за радиолокационно разузнаване, а първия от тях, «Кондор-Э», ще бъде изстрелян едва в края на 2008 год.). Работейки в тандем с един от спътниците Ofeq, TecSAR ще позволи на министерството на отбраната да получи по-качествена и разнообразна информация за това, което става в неспокойните арабски съседи. По този начин, Израел ще получи една от най-силните разузнавателни системи.
 
Няма да сме прави, да свеждаме космическата програма на Израел само до военните и аспекти. Тази страна, разбира се, не може да се сравнява нито с Русия, нито със САЩ. Тя никога не е участвала в космическата надпревара и успехите в космоса никога не са били крайъгълен камък за националния престиж. Бюджетът на Израелската космическа агенция е всичко на всичко няколкостотин милиона шекела, или около 80 милиона долара. За да сме точни, ще отбележим, че финансирането на програмите за разузнавателните спътници минава през военния бюджет и е доста по-голямо, макар че според аналитиците и официалните лица пак е съвсем недостатъчно. Все пак космонавтиката в страната не е изключително привилегия на военните.
Покрай всички известни разузнавателни спътници, израелския космос е още и комерсиални спътници за дистанционно сондиране на Земята, и телекомуникационни спътници, и многочислени наземни проекти. Например, на базата на Тел-Авивския университет под егидата на NASA е създаден Център за геофизически данни. Той влиза в световната мрежа центрове, занимаващи се със събирането, обработката, натрупването и разпространението на геофизични данни, включително например, архиви от спътникови снимки на облачния слой над източното Средиземноморие. Центърът получава данни за замърсяването на въздуха във всички точки на Израел — от екологичното министерство, метеорологичните служби и Министерството на транспорта; за мълниите — от Електрическата компания, хидрологичните служби и частните метеорологични станции (те са 12 на брой). Така също, израелската космическа агенция активно участва в създаването на лабораторията в Центъра за ядрени изследвания в Нахал-Сорек, която заедно с концерна RAFAEL разработи йонен реактивен двигател IHET (Israel Hall Effect Thruster), използващ за работно тяло ксенон. Двигатели от такъв тип ще бъдат поставени на френско-израелския спътник VENUS, предназначен за екологичен мониторинг.

Що се касае до обществения резонанс, трябва да се каже, че космическите успехи и неудачи на Израел постоянно са във фокуса на вниманието на гражданите, което е характерно и за другите страни. Заедно с това, тук има Космическо и Астрономическо дружества, които активно се занимават с научнопопулярна дейност; страната ежегодно посещават представители на NASA и ESA, астронавти, военни от Космическото командване на САЩ. Израел участва в международна кооперация по проекта на европейската система за глобално позициониране GALILEO, сътрудничи с различни държави в космическите изследвания.
 
В заключение, може да се каже, че основния проблем на израелската космическа програма е в дълбокото противоречие между високия потенциал и ограничените ресурси на Израел. Като се отчете ефективността на резултатите, получени при такова мизерно финансиране, може да си представим какво биха постигнали ако космическия им бюджет се утрои. В страната има хора, които разбират това. Генерал-майорът в оставка професор Ицхак бен Израел, председател Израелската космическа агенция, е основен «боец» за увеличение космическия бюджет. Бен Израел смята, че ако се увеличат разходите за космоса до 130 милиона долара годишно, страната ще получи 2 милиарда долара приходи годишно. Но уви, Израел си има достатъчно проблеми и на Земята и политиците засега не им е до космоса. Дали ще се измени това положение ще покаже времето.
 

ИЗТОЧНИК:
http://kosmos.pass.as/e107_plugins/content/content.php?content.43
« Последна редакция: Октомври 19, 2008, 09:58:40 am от Max »

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #197 -: Октомври 23, 2008, 13:19:40 pm »
Прочетох наскоро удивителна информация, която първоначално не ме впечатли особенно, но с течение на времето, в мен започнаха да се оформят най-различни хиоптези, някой от тях доста фантастични. Интересното събитие се е случило на 19.03.2008 г. и все повече си мисля, че това не е случайно. Ето и самата история, която ще предам тук накратко.

На 19.03.2008 г. космическата обсерватория на NASA - Swift е регистрирала гама лъчение с необичайна мощност. Явлението, което получава обозначение GR080319B, е било толкова мощно, че съпътстващото го излъчване в оптичния диапазон e било видимо с невъоръжено око. Източникът на това се намирал близо до звездата Сегинус /гама от Воловар/, с координати 14h31m42s, +36d18'10" (2000).
Ранната регистрация на излъчването, позволява незабавно да се насочат автоматичните телескопи на TORTORA и Pi of the Sky, както и доста радиотелескопи.
Както съобщава Кралското астрономическо общество на Великобритания, анализът на събраната информация, показва, че лъчението се се състояло от два компонента - тясно насочен към Земята и относително по равномерно разпостранен в пространството.
В дадения случай, обект с неизвестна природа е произвел "гама изстрел", съсредоточен в невероятно малък ъгъл на излъчване, които е "пристигнал" на Земята. Защо "гама изстрела" е бил произведен именно по Земята с такава удивителна точност, е неясно. Според учените е съвпадение.

Според мен едва ли.
Някой нещо ни съобщава или проверява докъде сме стигнали в науката. Хехехе, що фантастика съм изчел, и що идеи имам за причината на излъчването. Засега само ще спомена две книги - "Денят на трифидите" и "Радиото на Дарвин".

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #198 -: Октомври 23, 2008, 16:14:18 pm »
Всички видове лъчи се движат със скоростта на светлината.
От това следват две неща.
Първо, тоя лъч трябва да е изстрелян много отдавна. Не знам тази звезда на колко светлинни години е, но ако е няколко хиляди, значи и лъча трябва да е изстрелян преди няколко хиляди години.

Второ! Тия извънземни, дето са го изстреляли, трябва да са имали е*аси календара, за да изчислят след няколко хиляди години къде ще се намира слънчевата система в галактиката, слънцето, и Земята вътре в системата, че да позиционират лъча като хората. ("като хората" да не се приема буквално, щото говорим за извънземни все пак.)
То да уцелиш друга звездна система си е майсторлък, а камо ли планета вътре в системата.

Та, чудя се колко истина има в тея работи. :-\
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #199 -: Октомври 23, 2008, 16:52:27 pm »
Трандев,

Единственото ми съмнение, за информацията, приведена от теб, е твърдението за наличието на тесен лъч, който преминавал през Слънчевта система и респективно Земята. Първо, ами ако лъчът е насочен не само към Земята, но преди всичко към друга планета, намираща се по пътя на лъча? Второ, искрено се съмнявам в това да ни изпращат гама сигнал, защото електромагнитните вълни, каквито честоти познаваме, не са средството за комуникация в Дълбокия Космос, предпочитам да мисля за Торсионните полета! Трето, мерникът сигурно ще се окаже малко крив, защото, доколкото имам информация от последните предположения и хипотези в астрофизиката, физичните условия в Галактиката ни, и навсякъде в Космоса извън Слънчевата система са променливи, което променя някои от физичните константи, каквито величини знаем и са ни известни; така че лъчът евентуално може да бъде изкривен, погълнат някъде във вакуума, разсинхронизиран или дифрактиран. Припомни си, че дори и лазерът с увеличаването на разстоянието не остава винаги на сноп с еднакъв диаметър, а и при него започва явлението дифракция, демек разширява се в по-голям диаметър. Четвърто, мисля си, че можем да говорим за три неща, или за насочено лъчение с изкуствен произход най-много от близките на Слънчевата система околности, или грешки на земната апаратура, намираща се в спътника, или за някакво естествено космично явление от напълно непознат характер, предизвикано от пулсар.

Информацията има ли потвърждение от други радиотелескопи? От публикацията ти не е ясно.

Подкрепям Танграта, но пък и той трябва да има впредвид, че за една космична цивилизация с изчислителни мощности и техника, по-големи от нашите, това не би било проблем, нали...

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #200 -: Октомври 23, 2008, 18:48:55 pm »
В блога съм сложил препратка към оригинала.
Съгласен с доводите ви, най-вероятно има избухване и ние случайно сме в зоната на т.н. джет. :)
Тангра, явно не се знае разстоянието до тази звезда, но порядъка може да е десетки св. години, а не хиляди, нали все пак е видима с просто око
« Последна редакция: Октомври 23, 2008, 20:30:11 pm от Trandev »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #201 -: Октомври 26, 2008, 21:28:34 pm »
Цитат
On Wednesday morning, at 7:12 am Central European Time, NASA observed a gamma ray burst whose after glow you could see with your naked eye for 30 seconds. The star used to have 40 solar masses and its distance was 7.5 billion light years, more than 1/2 of the visible Universe away from us. It was by far the most distance GRB ever seen. The previous record distance was 2.5 billion light years.
Разстоянието е 7.5 милиарда светлинни години.

Значи каквото и да се е случило (колапс на звезда, доколкото разбирам), се е случило преди 7.5 милиарда години.
Това, което са видели астрономите е просто светлинен запис, който е безкрайно стар (според човешките мерки)
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен cccpkgb

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 269
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #202 -: Октомври 31, 2008, 19:31:55 pm »
От китайския космодрум Сичан в провинцията Съчуан бе изстрелян първият венецуелски телекомуникационен спътник, съобщи агенция Nasdaq.

Спътникът, получил името на националния герой  на Южна Америка Симон Боливар, е създаденн от китайски специалисти по поръчка на правителството на Венецуела.

Пускът на "Симон Боливар" - първия телекоммуникационен спътник на Венецуела бе излъчван в пряк ефир от местните телевизии.

Запланувано е спътникът да започне да функционира в нормален режим през януари 2009 г.

Китайските специалисти в най-скоро бъдеще ще предадат управлението на апарата на венецуелските си колеги.

По програмата за създаване на два собствени телекомуникационни спътника, първият от които е "Симон Боливар", властите на Венецуела са изразходвали не по-малко от 400 милиона долара.

Президентът на Венецуела, Уго Чавес, в телевизионно обръщение непосредствено след извеждането на "Симон Боливар" на орбита от китайска ракета-носител, заяви, че собственият спътник ще позволи на страната да намали зависимостта от чужди технологии.

Правителството на Венецуела започна разработката на тази програма преди няколко години.
В качеството на партньори по създаването и пуска на спътника са разглеждани Русия и Франция.

Правителстовото обаче се спира на сътрудничество с Китай, който е предложил по-изгодни условия.

http://news.ibox.bg/news/id_1235794946

Възможно ли е НАСА примерно да се опита да държи другите по-малки страни като цяло по далеч от космическите програми. Защото НАСА е cover agency. ;) Или на този етап те не представляват опасност? Иран също изстреля и той спътник.
Этот шоу-бизнес мама, папа Он будет с тобой или без Если ты послушаешь Камен

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #203 -: Октомври 31, 2008, 19:37:24 pm »
НАСА колкото и да й се иска не може да забрани на останалите държави да изстрелват спътници. Въздушното пространство важи до няколко километра над повърхността, оттам нататък е космоса и скоро ще искаме разрешение от други "агенции" за да правим нещо ....  ;D

Неактивен cccpkgb

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 269
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #204 -: Ноември 03, 2008, 18:33:07 pm »
Илюминатско-масонската агенция НАСА няма кой да я махне. ;) :D
Этот шоу-бизнес мама, папа Он будет с тобой или без Если ты послушаешь Камен

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #205 -: Декември 17, 2008, 15:48:51 pm »
Планети с Океани: Търсене на извънземния живот на правилните места


Рисунка представяща планета с маса пет пъти земната обикаляща около червеното джудже Gliese 581. (Credit: ESO)

ScienceDaily (Dec. 16, 2008) — Учените разширяват търсенето на извънземен живот – и са насочили погледите си към някои доста не-земни планети. Студените „Супер-Земи” – гигантски, „снежни топки”, които са били забелязани в отдалечените слънчеви системи – биха могли да поддържат някакъв живот.

Такива планети има доста; експертите са изчислили, че около една трета отSuch planets are plentiful; experts estimate that one-third of all solar systems contain super-Earths.

"Знаем, че има много супер-Земи, и следващата генерация от телескопи ще бъде по-добра в засичането им,” каза Скот Гауди, асистент професор по астрономия в щатския университет в Охайо.

Въпреки имато си, супер-Земята има много малко общи неща със Земята, такава каквато я знаем – освен факта, че има твърда повърхност. Супер-Земята е покрита с лед, и може би има значителна атмосфера – може би много по плътна от Земната.

Гауди се присъедини към Ерик Гайдос от Университета в Хавай и Сара Сийгър от Масачузетския Технологичен Институт за да изследват възможността, дали такива планети могат да имат течни океани, които поддържат живот и дали могат да бъдат засечени от Земята.

Гайдос съобщи предварителните резултати на групата при срещата на Американския Геофизичен Съюз  в Сан Франциско.

"Изглежда, че ако супер-Земите са достатъчно млади, достатъчно масивни, или имат плътна атмосфера, те може да имат вода под леда или дори на повърхността,” каза Гауди. „И ние почти със сигурност ще можем да засечем тези обитаеми планети ако те същесвуват.”

Най-обещаващата техника за намирането на супер-Земите е предпочитана от Гауди: гравитационно микро-усилване. Когато една звезда мине пред друга, от гледна точка на Земята, тя усилва светлината от по-далечната като леща. Ако планети орбитират звездата леща, те усилват увеличението за кратко при преминаването си.

Гауди и колегите му за пръв път са дискутирали проекта това лято в семинар в Аспен. Тези семинари са спонсорирани от Националната Научна Фондация, и те предлагат неофициална атмосфера на учените за излагане на идеите им. Там тримата говорили за микро-усилването като начин за търсене на нов живот.

Повечето такива усилия за намиране на планети в друга слънчева система са насочени към „обитаемата зона” – разстоянието от звездата, при което температурите са точно толкова, че да поддържат течна вода на повърхността на планетата и следователно живот, такъв какъвто го познаваме.

Но водата е в много по-обилни количества отвъд обитаемата зона, в крайните региони на слънчева система, обяснява Гауди. Тя най-често е под формата на лед – в сърцето на газови гиганти като Юпитер, на замръзнали луни като Европа, и на супер-Земите. В действителност, най-вероятно е водата на Земята да произхожда от другаде, и да е дошла с кометите или астероидите.

Така, че вместо да гледаме топли планети като Земята, които да приютяват вода, Гауди и колегите му решават да търсят студени супер-Земи, при които водата вече е налице.

Те разследвали вероятността, някакви вътрешни топлинни източници може да поддържат течна вода под леда. Както Гайдос и Сийгър са моделирали сценариите за вътрешността на супер-Земите, Гауди е моделирал възможността дали тези планети биха могли да бъдат засечени.

Гайдос и Сийгър са открили, че много големите супер-Земи, около 10 пъти масата на Земята, може да задържат достатъчно топлина от създаването си насам за да поддържат течни океани под леда – дори тогава, тези планети биха били разположени около пет пъти по-далече отколкото Земята от Слънцето.

Гауди определил, че такива планети биха могли да се засекат. В действителност, микро-усилването е най-добро за засичане на планети, казва той.

Също така е рано да се каже какъв вид живот може да бъде намерен там.

"По-тревожния въпрос е, дали тези планети имат живот на повърхността, и как ние ще разберем това? Ние изразходваме сума ти време за да разберем дали има живот на Европа, какво остава за места, които са на стотици светлинни години,” добави той.

Източник:

http://www.sciencedaily.com/releases/2008/12/081215091011.htm

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #206 -: Декември 20, 2008, 07:17:34 am »
уау, ами ако планетите са покрити изцяло с лед, но имат под"леден" течен океан, тогава може да има и развита цивилизация .... от риби laugh

Дали при една подводна цивилизация, обаче, ще могат да се конструрат технологични продукти - къщи, компютри, подводници, космически кораби?

За някои неща се иска огън - топене на метали, леене на стъкла, горива.
Няма да има хартия за писане, ножове за рязане, трудно ще се тъкат дрехи и тн и тн.
Освен това, ако са риби, няма да имат добре обособени крайници, ами само някакви перки. Или пък пипала (ако са октоподи)
 ;D
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #207 -: Декември 20, 2008, 08:58:57 am »
уау, ами ако планетите са покрити изцяло с лед, но имат под"леден" течен океан, тогава може да има и развита цивилизация .... от риби laugh


Кой ти говори за развита цивилизация?!?!?

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #208 -: Декември 24, 2008, 18:33:10 pm »
Никой.
Разсъждавам си над възможностите.

Даже бях взел частен случай, където планетата е изцяло покрита от океан и той е изцяло покрит от лед. Затова и евлюционно трудно ще изпълзят морските обитатели на сушата.

В статията се споменават планети с океани по принцип, а те могат и да имат суша. Наистина водата в течно състояние благоприятства най-много развитието на живот. Това учените от край време знаят. Там има възможност лесно и бързо да се свързват различни молекули, докато се получи някаква елементарна форма на живот. Затова и навсякъде все вода търсят. Дали ще е Марс, дали ще е Европа и тн.
Хареса ми статията и затова коментирах, не съм имал намерение да се подигравам или нещо подобно.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #209 -: Декември 25, 2008, 09:49:59 am »
Цитат
Даже бях взел частен случай, където планетата е изцяло покрита от океан и той е изцяло покрит от лед. Затова и евлюционно трудно ще изпълзят морските обитатели на сушата.

Tangrata_, мсиля че прекалено много залагаш на "теорията" че живота се е развил или се развива случайно , но при наличието на определени условия. Можеш отново да включиш еволюцията в уравнението само че от гледна точка на първоначален замисъл. Тоест няма значение какви са "условията за живот" тъй като "тези които го посяват" ще се съобразят с тях и ще го направят годен да оцелее или с потенциал да се развива и променя съобразно условията.Досега почти всичко сочи че днк е програмен код и писан от "някой" а след като вече и "официално" днешните учени почнаха на базата на програмиране да създават организми подкрепя тази теза.Обикновено когато говорим за живот все го сравняваме със себе си осъзнавайки колко малки са "човешките граници за съществуване". Но дори на нашата планета има организми които могат да живеят при "невероятни условия".

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27