Автор Тема: Астрономи получиха впечатляващи снимки на мъглявината Орион  (Прочетена 5120 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Antonium

  • Гост

Те са съставени на основа на данни в инфрачервения, ултравиолетовия и видимия спектър.

Хаосът в сърцето на Орион /снимка НАСА/

Учените от NASA получиха невероятно красиви снимки на мъглявината Орион с помощта на космическите телескопи Spitzer и Hubble. Струпването на звездите е заснето от разстояние 1500 светлинни години от Земята.

На изображението, съставено на основа на данни получени в инфрачервения, ултравиолетовия и видимия спектър, отчетливо се виждат четири масивни светила в центъра на облака, съобщават от НАСА. Тези звезди са наречени “Трапезоиди” (Trapezium). Те могат лесно да бъдат открити на снимката по жълтото петно в центъра им.

Зеленият цвят показва облаци от водород и сяра, нагрети и йонизирани от интензивно ултравиолетово излъчване, идващо от звездите Трапезоиди. Тези облаци са наблюдавани във видимия и ултравиолетовия спектър с помощта на телескопа Hubble.

На снимките от телескопа Spitzer се виждат полициклични ароматни въглеводороди. Тези образования могат да се видят в жълт и червен цвят. Оранжевите точки, фиксирани също от телескопа Spitzer, представляват млади звезди, намиращи се все още в обвивка от газове и прах. На снимките от Hubble те са показани със зелен и син цвят. Астрономите предполагат, че в мъглявината Орион се намират повече от хиляда млади звезди.

Източник БГ фактор
« Последна редакция: Ноември 10, 2006, 10:33:10 am от Trandev »

Eon

  • Гост
Сега. Кажи ми, че това не е пипнато....

Искам да видя как ще изглежда като го видя с просто око. А не така оцветено  :P

Antonium

  • Гост
Що бе, те си казват че е пипнато, как ще видиш в ифрачеревния и ултравиолетовия спектър. Има я снимката в 103 МВ, ако искаш да ти я изтегля. :D

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Странно, аз пък веднага съм готова да повярвам :P :), даже не се и замислих, че може да е доукрасено..   Ааа, не ми се вярва, сигурно  наистина е толкова красиво..., дали ги ракрасяват допълнително :-\? И защо, на кого е нужно това :o ?

;) Даже не мога да се въздържа да допълня - ПРЕКРАСНО Е :)
« Последна редакция: Ноември 10, 2006, 10:42:46 am от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Eon

  • Гост
Е нужно е да ловне окото..

На тебе приятно ли ще ти е да ги гледаш в оригинал...

черно бели например  :P

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Да, бе, ;)  сигурно си прав, ама нали съм си непоправим мечтател веднага си представих, че ако си летя и се рея там някъде  сигурно ще ги видя и наяве тея красоти   ;D :D
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Eon

  • Гост
Тъй де... Съмнявам се наяве да изглежда така...

Още повече, че ти ще виждаш сигурно 10% от цялата картинка...

Кофти сензори, кво да правиш, сЪдбЪ  :'(

Antonium

  • Гост
Да, бе, ;)  сигурно си прав, ама нали съм си непоправим мечтател веднага си представих, че ако си летя и се рея там някъде  сигурно ще ги видя и наяве тея красоти   ;D :D
Тези красоти, ако се рееш ще ги видиш, гарантирам ти. Не са чак толкова черно бели както ги описва Еон
« Последна редакция: Ноември 10, 2006, 10:56:29 am от Trandev »

Eon

  • Гост
Да, бе, ;)  сигурно си прав, ама нали съм си непоправим мечтател веднага си представих, че ако си летя и се рея там някъде  сигурно ще ги видя и наяве тея красоти   ;D :D
Тези красоти, ако се рееш ще ги видиш, гарантирам ти. Не са чак толкова черно бели както ги описва Еон

Да де... чак черно бели не са...

Ама не са и толкова шаренки

А представяш ли си да можеш да ги виждаш в целия спектър едновременно

Лелеееее... лудница... :P 8) 8) 8) :P

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27