Те са съставени на основа на данни в инфрачервения, ултравиолетовия и видимия спектър.
Хаосът в сърцето на Орион /снимка НАСА/
Учените от NASA получиха невероятно красиви снимки на мъглявината Орион с помощта на космическите телескопи Spitzer и Hubble. Струпването на звездите е заснето от разстояние 1500 светлинни години от Земята.
На изображението, съставено на основа на данни получени в инфрачервения, ултравиолетовия и видимия спектър, отчетливо се виждат четири масивни светила в центъра на облака, съобщават от НАСА. Тези звезди са наречени “Трапезоиди” (Trapezium). Те могат лесно да бъдат открити на снимката по жълтото петно в центъра им.
Зеленият цвят показва облаци от водород и сяра, нагрети и йонизирани от интензивно ултравиолетово излъчване, идващо от звездите Трапезоиди. Тези облаци са наблюдавани във видимия и ултравиолетовия спектър с помощта на телескопа Hubble.
На снимките от телескопа Spitzer се виждат полициклични ароматни въглеводороди. Тези образования могат да се видят в жълт и червен цвят. Оранжевите точки, фиксирани също от телескопа Spitzer, представляват млади звезди, намиращи се все още в обвивка от газове и прах. На снимките от Hubble те са показани със зелен и син цвят. Астрономите предполагат, че в мъглявината Орион се намират повече от хиляда млади звезди.
Източник БГ фактор