Автор Тема: Тема за оплаквания от състоянието на България  (Прочетена 252497 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #690 -: Април 18, 2012, 13:58:54 pm »
Не знам как е по-правилно да се каже. Държавата защитава винаги монополистите или държавата - това са монополистите.

Неактивен gm67

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #691 -: Април 18, 2012, 14:23:45 pm »
Монополистите (или по-точно-тънката прослойка 5-10 % свръх-богаташи) създават правилата на играта (закони,наредби,разрешителни и т.н),по които се жевее в България.
Естествено в собствена изгода :)
« Последна редакция: Април 18, 2012, 19:37:22 pm от Mirotvorec »

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #692 -: Април 18, 2012, 14:23:56 pm »
Така е..Не съм против тоя закон..Но за това ти казах..Няма да почне да щави кожите на монополиста,а на дребните риби..
Точно така, и това ще е само началото!! За една година ще се сринем на нивото от 1996 г. И ако на това не му викате "ад", явно или очакванията ви ще са още по песимистични или си мислите, че хората ще останат безучастни на тяхната социална и икономическа гибел! Иначе за тези които не искат да плащат ... ами, някой нали ги е оставил да го направят, после да продължават и занапред да го правят! Този някои е държавата и съответно тези които я управляват, и поради тази причина това е равносилно на самоубийство и затова няма да го гласуват, или ако го направят КС ще го върне или за преработка, което малко ме съмнява или по-вероятното е да отпадне като цяло. И сега си има закони за укриване на данъци, доходи и т.н.   

Неактивен operator

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 32
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #693 -: Април 18, 2012, 17:02:51 pm »
Много смесихте понятията. Неплащане на заплати и неплащане на осигуровки са две съвсем различни неща, както са различни неплащането на осигуровки и ЗАБАВЯНЕТО на плащане на осигуровки. Досега държавата проявяваше известна толерантност към работодатели закъсняващи, т.е. изплащащи осигуровките, но с 1, 2, 3 месеца закъснение. "ОК, имаш желание, ама гледай да се позабързаш", казваше администрацията. А тези, които нямат "желание", тях административният апарат си ги знае и си ги отстрелва по списък (освен най-големите мръсници – тях не ги пипат, щото хапят).
А защо имаше толерантност към закъсняващите?
Един познат бизнесмен преди две години реши да прави сдружение за защита и взаимоподпомагане на бизнеса. Не го направи, но с хората с които се срещна изчислиха, че ако трябва да са коректни по всички плащания към държавата и в срок, цифрата е шокиращите 149 %!!! от брутният оборот на фирмите! Няма грешка: сто четиридесет и девет процента. Забележете – не от печалбата. И това отпреди две години.
В административният апарат това го знаят – не ядат киселото мляко с кофичките, и затова проявяват търпимост, но, естествено, следят положението. Много фирми и фирмички са сезонно зависими. Когато имат възможност погасяват колкото могат от задълженията си. А с този проектозакон се точи голямата брадва за главата на дребният бизнес (вече не знам коя поред). Никаква толерантност, никаква гъвкавост. Но в огромната си част собствениците на дребен бизнес са същите хора като нас, борещи се за оцеляването на семействата си. Това не са Остап Бендеровци. Освен това, с унищожаването по такъв сатрапски начин на дребния бизнес, много наемни работници, които биха предпочели все пак да си взимат изработката знаейки че осигуровките ще бъдат внесени, макар и със закъснение, остават на улицата. За това осигуровките все пак да бъдат внесени се грижи администрацията – търси си ги като наследство – от това не може да се избяга.
С цялото това многословие искам да кажа, че този проектозакон е излишно жесток и преднамерено унищожаващ дребния, че и средния бизнес.
Съгласен съм, че това ще отвори портите на ада. Всъщност те са си открехнати вече и дори се печем, само че на умерено-силен огън, като копчето за силата на горелките се завърта бавно, но някой вече губи търпение и иска на макс. Сега.
gm67, прослойката от свръхбогаташи създаващи правилата на играта не е 5-10 %, а 0,1-0,5%. И в това отношение сме в предните редици на държавите-мафии.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #694 -: Април 19, 2012, 02:33:31 am »
И да рИвете и да не рИвете, вече е късно. Ето какво са предложили нашите парцалеси(политици) и как брюксел си е затраял.

Българската Власт Не-ПРИЗНАВА „правото на работниците на възнаграждение, достатъчно да осигури на тях и на техните семейства ПРИЛИЧНО жизнено равнище”. А Европейската Власт в Брюксел го ОДОБРЯВА. Заплащането на труда у нас, като дял в структурата на БВП е два пъти по-ниско в сравнение с международните  стандарти. Трудът у нас не получава това, което трябва да получи, изхождайки от неговия принос в добавената стойност.
http://watchtowerman.blog.bg/politika/2012/03/12/genocidyt-nad-bylgarite-oficialno-ratificirano-delo-na-bylga.918957

Така че, всеки ще си ни бъзика както си иска. И това е по ЗАКОН ! Пък после се чудим защо сме най-бедна, най-нещастна и пр. Нация.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #695 -: Април 19, 2012, 08:37:13 am »
Много смесихте понятията. Неплащане на заплати и неплащане на осигуровки са две съвсем различни неща, както са различни неплащането на осигуровки и ЗАБАВЯНЕТО на плащане на осигуровки.
И няма как де не се смесят,
И да рИвете и да не рИвете, вече е късно. Ето какво са предложили нашите парцалеси(политици) и как брюксел си е затраял.

Българската Власт Не-ПРИЗНАВА „правото на работниците на възнаграждение, достатъчно да осигури на тях и на техните семейства ПРИЛИЧНО жизнено равнище”. А Европейската Власт в Брюксел го ОДОБРЯВА. Заплащането на труда у нас, като дял в структурата на БВП е два пъти по-ниско в сравнение с международните  стандарти. Трудът у нас не получава това, което трябва да получи, изхождайки от неговия принос в добавената стойност.
http://watchtowerman.blog.bg/politika/2012/03/12/genocidyt-nad-bylgarite-oficialno-ratificirano-delo-na-bylga.918957

Така че, всеки ще си ни бъзика както си иска. И това е по ЗАКОН ! Пък после се чудим защо сме най-бедна, най-нещастна и пр. Нация.
Което ме навежда на мисълта, че още живеем в твоя извратен свят въпреки, че се говори за права и свободи! И статията, която те възгордява започва с лъжа за демографията на населението, какво да очаквам след това. По горе излагам мнение защо е лъжа, видно и от статистиките водени през годините. Тези 1600000, които ги пишат като "умрели" явно или и аз не знам, фактически са реалните емигрирали Българи след 1989 г., по простата причина, че им се "отвори парашута". 

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #696 -: Април 19, 2012, 10:16:47 am »
Много смесихте понятията.   
Така е, но са взаимно свързани. Ако не успееш да платиш осигуровките на работниците си, как очакваш да им изплати заплати? Заплата може и да се забави във времето, защото все още няма санкции за това, докато при осигуровките си има санкции и лихви за просрочие и т.н. В повечето случаи, това е следствие на лоша управленска дисциплина (политика, на управляващите, които задават "ритъма", а не да го манипулират за сметка на монополисти). В този случай, просто няма как по никакъв начин да се гласува един такъв закон за криминализиране на неплащанията и/или забавянето им. В другия случай, тези които умишлено го правят въпреки добрите резултати. Ами нали за това си има държава, данъчни и т.н., от което следва, че тези които управляват не си вършат работата, за което ще искат да те вкарат в затвора теб (това е пример)!! Значи е лош, този който глозка кокалчето, а не този който му го е дал?         

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #697 -: Април 19, 2012, 11:15:59 am »
 morcikul не е точно така. Преди две години на мен ми платиха осигуровките за три месеца, а заплатите още ги чакам. Като цъфнат налъмите сигурно ще ги получа.

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #698 -: Април 19, 2012, 15:41:40 pm »
Напълно те разбирам, но като вкарат затвора човекът от който чакаш 2 години заплата си дефакто означава опасението ти да напуснеш работа и да останеш безработна, ще стане реалност! И за това казвам, че това ще отприщи големи бели, защото ти си капчица в океана!! Това не решава проблема, а по скоро ще го задълбочи.   
« Последна редакция: Април 19, 2012, 17:50:19 pm от Mirotvorec »

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #699 -: Април 19, 2012, 15:58:57 pm »
Ама то това винаги си е било реалност. Сигурна и постояна работа няма. Нали знаеш, че само данъците смъртта са сигурни.
Значи не одобряваш закона. Хубаво. Твое си право. Ами тогава имаш ли идея какво да се прави, че да не се стига до неплащане на заплати, осигуровки и безработица.

Неактивен gm67

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #700 -: Април 19, 2012, 16:12:56 pm »
Тук съм съгласен с morcikul,че такъв закон по-скоро ще доубие дребните бизнесмени,които и без това едва-едва оцеляват.Върху едрите няма да има особен ефект ;)
Значи не одобряваш закона. Хубаво. Твое си право. Ами тогава имаш ли идея какво да се прави, че да не се стига до неплащане на заплати, осигуровки и безработица.
Трябва радикална промяна на цялата икономическа среда.Разбиване на монополите.Реални присъди за корупция на всички нива.Подпомагане на дребния и среден бизнес (не само на думи!).Поощряване и защита на българското производство.Прозрачни конкурси за държавните и обществени поръчки (огромен извор на лесни пари за някои).И т.н...
Трябва ни цялостна стратегия  и визия за бъдещето на България.За съжаления не мисля,че сегашната политическа класа е способна на това.

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #701 -: Април 19, 2012, 16:26:30 pm »
Ама то това винаги си е било реалност. Сигурна и постояна работа няма. Нали знаеш, че само данъците смъртта са сигурни.
Значи не одобряваш закона. Хубаво. Твое си право. Ами тогава имаш ли идея какво да се прави, че да не се стига до неплащане на заплати, осигуровки и безработица.
Не става дума дали го одобрявам, а че няма да доведе до нищо хубаво, от което следва поне за мен, че се хвърля нещо манипулативно в пространството с определена цел, примерно страх!! Иначе по-горе изразих едно мнение, което беше определено като блян, земеделие. Облагородяване на селския живот или и аз не знам как да го кажа, производство на селскостопанска продукция, която сега внасяме от пустинята да речем! Едно село от 100 човека, западнало с годините не изглежда приятна гледка, нали ?! Но едно преобразено село от порядъка до 2000 човека, казва съвсем друго и може да произвежда продукция, като за 10 такива села .... има и продължение или по-точно следствие от това, примерно покачване на раждаемостта и т.н. Култура, та ние сме може би най-старата нация на тази планета, а правим твърде малко за популяризирането ни, от което пък ще привлечем и повече човешки ресурс за туризма, който е другата ни перфектна черта и към който трябва да се обърне внимание. Образованието не на последно място ... според мен иска коренна промяна. Има пролука в системата на образованието, което вади "лош материал". Ще кажете, че навсякъде има пролуки ... да ама тука е важно да се отбележи, че от този материал впоследствие зависят живота и бита на цяла нация!   

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #702 -: Април 19, 2012, 16:40:59 pm »
Пустеещите села са наистина много. Спомням си преди година като пътувах с влака на какви гледки се натъкнах. Гледката ми се стори апокалиптична направо. Някой села си личаха, че са напълно изоставени. А си спомням, че преди не беше така.
Относно работодателите - ами виж сега то закони има. Проблема е че няма наказания за нарушителите. Оттам вече работодателите не ги е страх. Просто трябва по строг контрол и глоби да им дойде акъл в главата. Ама то и да им се оплакваш, като дойдат на проверка нарушения няма. Дават се подкупи. Пролуките са огромни и във всяка една сфера.
За раждаемостта - абе човек, кой ще ти тръгне да ражда. С тия мижави заплати, в тази несигурна обстановка в която живеем. Няма как да стане. Лично аз в тоя живот деца няма да раждам. Не съм циганка да не поемам отговорност за действията си. А и вече не смятам, че на таз държава заслужава да и се раждат деца.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #703 -: Април 19, 2012, 20:27:34 pm »
      Трябва  и  морал  дами  и  господа  МОРАЛ.  Докато  ценностната  ни  система  е  пари  и  само  пари ..........  нищо  хубаво  не  ни  чака.  Не  може  да  се  гради  щастие   върху  чуждо  нещастие! 
       Имате  ли  спомен  народните  ни  избранници  да  са  организирали  нещо  благотворително? 
       
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Тема за оплаквания от състоянието на България
« Отговор #704 -: Април 19, 2012, 20:34:15 pm »
Доста хора имат морал. Но точно такива хора няма в държавното управление. Думите политика и морал не ми се връзват. Би трябвало, но реално нещата не са такива.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27