Автор Тема: Проклятие?  (Прочетена 2785 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен HomerCat

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 379
  • Vертикална Zеница и злобна душица...
Re: Проклятие?
« Отговор #15 -: Юни 01, 2023, 23:57:53 pm »
Днес е 1 Юни,Денят на Детето и ще кажа на Родителите:

Не тровете децата си с греха на страха от авторитети и подчинение,включително към фалшиви богове.

"Една голяма шахматна игра се играе върху целия свят...",("Алиса в Огледалния свят")

Неактивен HomerCat

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 379
  • Vертикална Zеница и злобна душица...
Re: Проклятие?
« Отговор #16 -: Юни 02, 2023, 20:41:24 pm »
Сега да разгледам(е) важния според мен въпрос,а за кого колко важни ще са различните отговори - е,знаете...всеки сам си...нали.

Виновни ли са децата и цитат от Изход,20:5.

Този бог,дето се изказва така,демонстрира хем незряло,хем раздуто его.За тия,които го мразят - яко наказания,а тия,които го обичат и поради това спазват ЗАПОВЕДИТЕ му - за тех има галене по главицата.Демек,пръчка и морков,а казано по-купешки - майнд контрол и налагане на подчинение.

Този бог,Норис,според мен никак не би се справил с обръщането на другата буза според Христос,за което казваш в Отговор # 8.
Но и тогава Христос още не се е бил включил в играта,тъй да се каже.

Да обичаш тия дето те мразят е наистина по-високо ниво на съзнание или,който предпочита - Христово Съзнание(като се опитаме да разтоварим израза както от тяснорелигиозните,така и от нюейджовските натрупвания.

А да мразиш(а имаш ли власт - да наказваш) тия,които те мразят и да обичаш,които те обичат(особено ако показват обичта си като се подчиняват)- това е лесно и показва ниско ниво на его-съзнанието.Бих казал - рефлексивно...или рефлексно.Така:

Стимул > Реакция.Или Реактивен ум,също е подходящо да го наречем. Варианти: 
1. Обичаш ли мъ?А така,браво,добро детенце,на ти захарче.
2. Мразиш ме значи,задето те карам да ми се подчиняваш!Аз за твое добро,а ти ,гад мръсна,неблагодарна...ей ся шъ видиш ти,като зема пръчката!

Крайно неуважително е отношението ми към такива богове.
Защото,ако и да са като цяло уместни т.нар.божи заповеди,една от тях „дава нишан“,казано на диалект,а на английски разговорен - ред флаг,че тука нещо не е читаво.Както се казва - дяволът се крие в детайлите.Не много скришно всъщност,според мен.
Вместо дявол,аз предпочитам да му викам Врагът человечески.

Източник:
https://bg-patriarshia.bg/bible-old-testament-2#20

Изход, 20:17

„Не пожелавай дома на ближния си; не пожелавай жената на ближния си, (нито нивата му) нито роба му, ни робинята му, ни вола му, ни осела му, (нито никакъв негов добитък) - нищо, което е на ближния ти.“

Изобщо не съм първият,който обръща внимание на това.Точно този детайл е използван за оправдание от белите робовладелци.
По подразбиране господ одобрява робството,божие слово е това,а щом е тъй - айде негрите у трюма и за Хамерика...на тръстиката.

Във видеото на Орел и Решка,което си дала като Отговор #25 в темата“Блогът на Nahuatl“ ,точно за такова място се разказва.
Ето тук:

https://youtu.be/TjRQ8oO0Mlg?t=1185

„За триста години робство през този проход са преминали 7 милиона гански (от Гана) роби...“

Ако приемеш (като мен),че Библията е компилация от текстове,събрани от различни източници (включително нечовешки,защо не) и редактирани по различни причини,включително политически,тогава може от нея да се вземат и полезни неща - като част от културното наследство тя има стойност със своите истории.

Тя е потенциален източник  на сторителинг,който може да се използва и от нерелигиозни в ортодоксалния смисъл хора.
Както любителски и неекспертно се опитвам да покажа тук.

(Даже и за любителите на Играта на висшите Азове,тесеракти и синхромистицизъм - вижте бе орааа,у Библията има подсказки от висшиот Ви Аз,комбинирани по дефолт с бъгове - паралелно и двете.Комплект.Дали ще се спънете и хлътнете в Библията или ще намерите нещо,на което да се опрете,или ще я игнорирате,пропускайки някои възможности - това сте го приели като прединкарнационно Споразумение за влизане
в Платформата,бе,ЕЙ!
Така че не мислете,дека съм на по-ниско ниво от Вазе.
Я съм Вашиот Джокер...ако т’ва Ви резонира...ако не - фръгайте го настрана и карайте къ Ви глАва учи.)


Ако приемаш,че всичко,дума по дума в Библията е истинно Божие слово,трябва да приемеш и робството.

Приемаш ли робството,Норис?


*****

И с този предразполагащ към интелигентна и доброжелателна дискусия въпрос,приключвам този пост.
(Ако се получи дискусия,ще пробвам да я вплета в следващата нишка на сторителинга си,а ако не се получи - ще си карам само по нишка.
Нишката  ще се занимае с отговорите на два въпроса от руската класика - „Кой е виновен?: и „Какво да се прави?“.)

https://a-i-z.livejournal.com/276552.html?

Не е нужно да сте ги чели.Важното е това - преработване на чувството за вина,предхождано от неговото откриване и признаване.По правилния начин,защото иначе Играта загрубява.Има Правилен и Погрешен начин.Тука (*) е Така.


(*).В Дуалната Платформа

Да окуража Читателя - Правилният начин нулира енергията на всякакви (само)проклятия чрез един дълъг,труден и болезнен процес,предизвикващ дива животинска паника и желание да избягаш.Правилната посока е Наобратното на това чувство.

*****


 


"Една голяма шахматна игра се играе върху целия свят...",("Алиса в Огледалния свят")

Неактивен Noris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 538
Re: Проклятие?
« Отговор #17 -: Юни 02, 2023, 22:09:12 pm »
Цитат
Този бог,Норис,според мен никак не би се справил с обръщането на другата буза според Христос,за което казваш в Отговор # 8.
Но и тогава Христос още не се е бил включил в играта,тъй да се каже.

Примерът,който дадох е в Изход, Стар Завет. Не бива да изказваш подобни твърдения и да богохулстваш, без да си изследвал  цялото писание. Или договорът,който се сключва по късно в писанията и е писано за него и в Стар Завет, също и за Хрстос . Трудно ми е да ти го обясня честно .
Старият Завет е продължение на Новия. Ако познаваш стария, ще ти е много лесно да навлезеш в новия
Кръвта на Исус отменя всички жертвоприношения и животински жертви....
.
Цитат
Ако приемаш,че всичко,дума по дума в Библията е истинно Божие слово,трябва да приемеш и робството.

Приемаш ли робството,Норис?

Аз не приемам робството, но не приемам и насилието. Спазването на законите за мен не са робство, поне така както са зададени от създателя .
Робството е въведено от човешки закони. ..и ( д.)

Цитат
Даже и за любителите на Играта на висшите Азове,тесеракти и синхромистицизъм - вижте бе орааа,у Библията има подсказки от висшиот Ви Аз,комбинирани по дефолт с бъгове - паралелно и двете.Комплект.Дали ще се спънете и хлътнете в Библията или ще намерите нещо,на което да се опрете,или ще я игнорирате,пропускайки някои възможности - това сте го приели като прединкарнационно Споразумение за влизане
в Платформата,бе,ЕЙ!

Я сега ми обясни за разликата между Висшия Аз и Егото на Сатана?!..Съмнявам се, че са различни  духовни личности . Не ми харесва и блудството с думите " игра "...


П.с.
Предаването " Орел и Решка " ти го препоръчвам
 :)


Неактивен HomerCat

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 379
  • Vертикална Zеница и злобна душица...
Re: Проклятие?
« Отговор #18 -: Юни 03, 2023, 14:21:27 pm »
(Сега гърми и токът прекъсва,затова само кратко включване)

След като сме съгласни,че робството е човешки,а не Божи закон,но пък богът регламентира робството,значи,че някой е вмъкнал човешки думи в Писанието,приписвайки им,че са от Бога.
С което е извършил богохулство.

И аз го изобличавам,защото за мен е важна Божията Правда,а не измислиците на човешкия бог,който не само,че одобрява робството,ами и нарежда на последователите си да избият цял град и да вземат земята на жителите му.

ТОВА насилие подкрепяш ли?



Книга Иисус Навин , 6:20 , източник:
https://bg-patriarshia.bg/bible-old-testament-6

.....

Ако искаш,мога да те поограмотя малко по библейски староиврит.
Така ще можеш да направиш впечатление на начетена...на некое илюминатско парти,примерно.
Но това все пак е за друга тема.

.....

Бих продължил по-конкретно по темата на Читателя,но ще изчакам,че времето е нестабилно,токът също и е досадно да пиша и тамън да го публикувам,токът да спре.
"Една голяма шахматна игра се играе върху целия свят...",("Алиса в Огледалния свят")

Неактивен Noris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 538
Re: Проклятие?
« Отговор #19 -: Юни 03, 2023, 16:11:01 pm »
Това, което ми цитираш Homer, за Исус Навиев е също стар завет и не е Исус Христос....

Цитат
36. И почнаха Израилевите синове да служат на Астарта и Астарот и на боговете на околните народи; и Господ ги предаде в ръцете на моавския цар Еглона, който ги владя осемнайсет години.)

Цитирам ти последният стих от " Исус Навиев", където се казва че синовете израилви са предадени в ръцете цар Еглона, защото са спрели да вярват в създателя си и са прехвърлили вярванията си на някаква фалшива богиня Астарта.
Която не е техен създател, също и наш
...ще продължа...

Ето:

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0


Цитат
В класическата епоха Астарта се е считала за богиня на луната (може би в резултат на смесване с други семитски богини). По свидетелства на гръцки и римски литературни източници, Астарта е отъждествявана със Селена и Артемида, и по-често – с Афродита. В египетски иконографии е изобразена като войнствена богиня, която иска да унищожи човечеството. На металните плочи, датиращи от 1700 – 1100 г. пр. Хр, тя се появява гола, за разлика от другите египетски богини, обикновено целомъдрено увити с покривала.

*****

Цитат
Ако искаш,мога да те поограмотя малко по библейски староиврит.
Така ще можеш да направиш впечатление на начетена...на некое илюминатско парти,примерно.
Но това все пак е за друга тема.

Звучи ми като онази ти тема за Госия и извънземните?!
Които никога не си срещал, но се скъса тук да пишеш и говориш за тях, все едно си част от тази програма. Най- вече да ги натрапваш на читатели.
А, и да ме пращаш на партета без да ме познаваш....бих го нарекла
...х-бозон..ЦЕРН

« Последна редакция: Юни 03, 2023, 16:26:25 pm от Noris »

Неактивен Noris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 538
Re: Проклятие?
« Отговор #20 -: Юни 03, 2023, 17:18:01 pm »
Все пак, защо ти препоръчах, предаването "Орел и Решка", ще ти отговоря. Защото винаги си симпатизирал на хиндуитски (индуитски )..божества, и в този линк отдолу ще откриеш много неща, коита са поднесени не толкова страшно, колкото в дейсвителност са. Запазени са традициите  и обичаите на непалския народ, в храмовете им заедно със жертвопринощенията, все още на животни и хора....Над 80 процента от населението на страната, изповядват хиндуизъм...и там към края на видеото и реалността ще видиш, как го правят все още ....в наши дни...


Неактивен paci1

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 305
Re: Проклятие?
« Отговор #21 -: Юни 03, 2023, 20:28:12 pm »
Не бих желал да се меся в споровете ви. Само едно ще питам Норис.
Защо полярната звезда никога не променя местоположението си от наша гледна точка?
 :hi:

Неактивен Noris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 538
Re: Проклятие?
« Отговор #22 -: Юни 03, 2023, 20:57:26 pm »
Не бих желал да се меся в споровете ви. Само едно ще питам Норис.
Защо полярната звезда никога не променя местоположението си от наша гледна точка?
 :hi:

А, защо трябва звездите да променят местоположенията си според нашата гледна точка ?!

Неактивен paci1

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 305
Re: Проклятие?
« Отговор #23 -: Юни 03, 2023, 22:30:10 pm »
Ми всички други си го променят от наша гледна точка освен една. Защо?
Нехората откъде са и какво са?
Кирчо, Кокорчо, Лорер и компания откъде се взеха?
« Последна редакция: Юни 03, 2023, 22:42:31 pm от paci1 »

Неактивен HomerCat

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 379
  • Vертикална Zеница и злобна душица...
Re: Проклятие?
« Отговор #24 -: Юни 05, 2023, 18:56:48 pm »
Читателю,дано не си се отказал да четеш,но аз пишейки тук...паралелно си провеждам домашна терапия,което води до реактивация на някои симптоми,което е част от процеса,но досадното е,че това води до прекъсвания.Не съм се отказал от тази тема изобщо.
Преди да предложа моя прочит на историята на Йона,ще представя извадки от статия на една психиатърка,която е за сериала Westworld,а това е тема широкообхватна.След мaлко.
.....

Паци,ти се върна навреме,за да коментираме тия трима хубостници,които споменаваш,а и не само тях,понеже мисля да в ляза в политиката.
В смисъл - като тема с коментари на тази пред-след-пред-изборна патология.
Не точно спорим с Норис,но ако така изглежда,то е понеже не успявам да държа нишката на мисълта си достатъчно успешно.
И всеки може да си каже мнението.И мненията на Норис имат значение,защото от тях ми идвад някои идеи за моето писане.
.....

Норис, зададох ти конкретен въпрос, на картинка и писмено,а ти не отговори(не си длъжна),а вместо това ми подхвърляш отклоняващи информации.
Само ще предположа - може би чувстваш християнските си възгледи за атакувани и това те дразни.
Всички сме подвластни в някаква степен на такива его-идентификации (със Системата си от Вярвания, на англ. Belief System (BS),което съкращение може да се използва разговорно и за bullshit ).

Но ако крепка е вяратата ти...в к‘вото там вярваш,то тогаз не ще бъде уязвена тя от неуважителното ми отношение към фалшивите богове и техните ботове.Видите ли как си приличат двете думи...една буква разлика.

Норис, в Отговор 17 каза,че не приемаш насилието.Насилието има фини форми...е,някои може да не се усещат,че прилагат насилие..макар че както пише
Спрингмайер:

„Първо, изследователите са открили, че дълбоко в човека мозъкът наистина разбира в чисто съзнание всичко за себе си.Това важи за всички.“
"Тази чиста осъзнатост е наречена с различни имена, включително Скрит Наблюдател. Ако човек е отвратителен и изглежда, че има пълна липса на осъзнаване, че дразни хората,просто знайте,че дълбоко в себе си осъзнава точно какъв е и какво прави.“

Източник:
https://forum.xnetbg.net/index.php?topic=21708.msg270883#msg270883



Имам предвид,че Читателят сподели накратко за проблема си,той е в някаква степен на психическа нестабилност,съответно уязвимост,а ти го тласкаш по коловоза на чувството за вина и цитираш некакъв патологичен бог,който наказва децата за кривините на родителите им.
Чудя се,Норис,дали на едно дълбоко ниво ти имаш такова осъзнаване...защото ако не...ботовете може би нямат.
Просто теоретизирам като неексперт.

Теб не мога да те ограмотя,защото си се залостила здраво в своята версия на някакво християнство,но за някои Читатели може да е интересно какво пише в първоизточника на Християнската Библия - Еврейските писания (има си тема за Библията).
Но някои полезни неща си написала/цитирала в друга тема и аз по-нататък ще ги представя накратко тук,защото те са приложими и за тази тема.

А сега обещаните извадки превод:

Наративно съзнание, памет и посттравматично стресово разстройство в Westworld

Изследването на разказа в шоуто отразява как ПТСР действа в ума

Източник:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/culture-shrink/201612/narrative-consciousness-memory-and-ptsd-in-westworld

„Сериалът Westworld на HBO, в премиерния си сезон, изследва природата на съзнанието и това, което определя живота чрез своя тематичен парк за андроиди. Подобни проблеми често са били изследвани в научно-фантастични филми и литература като репликантите в Блейд Рънър, андроидът Дейта от Стар Трек... или приказката за Пинокио, през мотивът за изкуствения интелект и имитацията на хора, независимо дали са робот или генетично модифициран клонинг или биоорганична комбинация. Това, което отличава историята на Westworld, е нейният фокус върху историята: актът на авторство, разказ, писане и как тя се свързва със съзнанието и паметта.“

(...)
„Шоуто аргументира и демонстрира, че актът на разказване на истории е това, което определя живота като живот, което създава усещане за себе си.“
(...)

„Историите са действие, извършвано от хората от зората на времето; и актът на разказване на истории се цитира като начин за разграничаване на хората от животните; че имаме тази магическа способност да създаваме и възпроизвеждаме и преоценяваме съществуването си, че имаме силата да въвеждаме измислица като отражение на нашата собствена реалност, което на свой ред засилва нашето разбиране за тази реалност.“


(...)

„ Интригуващо в Westworld, травмата се смята за най-добрия начин да се формира „крайъгълен камък“ наратив за хоста, за да ги направи по-реалистични.“

[ От мен: Невървенето в живота може да е резултат от наратив,който човек си разказва сам.
Хората му казват разговорно кратко - „самонавиване“.Думата е много подходяща,защото се навиват пружините на разни играчки,включително кукли.
И тогава човек действа като автомат/автоматон/ автоматична кукла:

https://www.youtube.com/watch?v=lcJJVQFaBz8

Това е механика.А в психологията има израз „защитни механизми“.Иронията е,че точно те могат да причинят невървене в живота.                           
Зад гърба на съзнанието,така да се каже,са механизмите на не-съзнателното.Всички сме така.
И такава е механиката на твоето „проклятие“,“крайъгълния камък“ на твоето самонавиване,за да не ти върви в живота.

> Това го приеми не като твърдение на специалист,а като предложена гледна точка,която да обмислиш,когато си готов.

В това е и положителния потенциал,защото след като причината за проблема е в Теб,на същото място е и възможността за решаването или облекчаването му.

Горното изречение е смисълът,който намирам в писането си в тази тема.Аз конкретно решение не мога да ти предложа.Това е за специалисти.Но като пишещ във Форума, мога да ти дам някои насоки за  посоката и някои малки стъпки,които можеш да опиташ.]

„Третирането на ретроспекциите в шоуто е особено проницателно по отношение на това какво казват тези части от паметта за природата на травмата и нейното мъчително разклонение, посттравматичното стресово разстройство, и как трябва да се справяме с тези спомени. Трябва ли просто да ги „изтрием“, сякаш са просто неудобни части от нежелана история; трябва ли да се страхуваме от тях, тъй като живеят неконтролируем живот; или трябва да ги съживим стратегически или да съществуваме заедно с тях, за да възстановим чувството си за смисъл и разбиране, за да възстановим чувството си за себе си? За да направим историята отново цяла?“

(...)

„Мейв най-накрая остава „будна“ в реалния свят и си спомня всичко, което показва новооткрита сила и интеграция на себе си, претенция за себеавторство. Изтриването всъщност е равно на потискане на истината; средство за манипулация и загуба на контрол. Въпреки че я кара да си спомня отново множество болезнени спомени, в случая на Мейв пълната памет я (възстановява) връща към живота.“


"Това възстановяване отразява лечебния процес, предложен от определени видове терапия на посттравматично стресово разстройство, като терапия с продължителна експозиция (PET), където човек е стратегически насочван да се изправи срещу и директно да съживи травматичните спомени, с надеждата да реинтегрира тези спомени в нов контекст или разказ, безопасността на кабинета на терапевта, на силно контролирана обстановка.“

[ От мен: специалистите са тези,които предлагат безопасната среда,а подчертаното  е това,към което искам да те насоча,за да видиш тази посока като възможност.Да ти посоча правилния път,но не съм специалист да водя никого по него.
А Норис с нейните религиозни задръствания  прави средата небезопасна,но това не е фатално,защото не може да навреди много,ако не се връзваш на проповедите ѝ,плюс и аз пиша в противовес,при това всичко е в рамките на форумни обсъждания между неспециалисти.
Всички,които се опитват да вменяват вина,както тяснорелигиозни,така и псевдодуховни езотерици са многото погрешни пътища.
С чувството за вина трябва да се работи по правилния начин,което отново е за специалисти,но като щрихиране на общите насоки,аз мога да дам малък неекспертен принос чрез преосмисляне на наратива на историята за Йона.]


„И накрая, както беше отбелязано на неотдавнашна интердисциплинарна конференция, наречена „Изслушване на травмата“ от Международния център за изследване на травматичния стрес, възстановяването на самия разказ и разказването на истории и наличието на някой, който да слуша и свидетелства, може да се превърне в собствена форма на терапия.“

„Дали чрез психоаналитична терапия, която класически разчита на разказа на „свободната асоциация“ на пациента, за да разкрие скрити теми и грижи, които информират за патологията на пациента, или чрез новопоявяващата се област на писмена терапия, където пациентите с травма се насърчават да пишат своите истории и да ги споделят с връстници...самият акт на разказване на истории е този, който осигурява рамката, за да може човек да реинтегрира своята идентичност и чувството си за контрол и действително авторство над травматичния „ крайъгълен камък“, която му е бил натрапен. Също така присъствието на желаеща публика, съпричастно ухо, което осигурява потвърждаване на истинността на историята, което води до пълен кръг на изцеление.“

*****


"Една голяма шахматна игра се играе върху целия свят...",("Алиса в Огледалния свят")

Неактивен Noris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 538
Re: Проклятие?
« Отговор #25 -: Юни 08, 2023, 19:05:31 pm »
Цитат
Не точно спорим с Норис,но ако така изглежда,то е понеже не успявам да държа нишката на мисълта си достатъчно успешно.
И всеки може да си каже мнението.И мненията на Норис имат значение, от тях ми идвад някои идеи за моето писане

Означава, ли това, че ако реша и спра да давам мнения и пиша  във форума и твоети идеи и мисли ще изчезнат ?!
Бих ти препоръчала да спреш да пускаш повече английски булшит в каквато и да било форма в този форум. Ако искаш да проведеш  нормален разговор. Не са ми нужни никой от авторитетите ти или авторите с които засипваш форума.
Отстраняваш  хората от истините, препращайки ги към неграмотни психолози или психиатри...с лечения...
Без да си наясно с причинно-следствените връзки на универсума и създателя.
Грехът , падението, кармата, смъртта....и ако трябва новото раждане.
« Последна редакция: Юни 08, 2023, 19:22:58 pm от Noris »

Неактивен Noris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 538
Re: Проклятие?
« Отговор #26 -: Юни 08, 2023, 19:49:15 pm »
Ми всички други си го променят от наша гледна точка освен една. Защо?
Нехората откъде са и какво са?
Кирчо, Кокорчо, Лорер и компания откъде се взеха?

Паци, не звездите - Луната. Ще пусна нещо, лично през което преминах.Бялата светлина.

https://www.parallelreality-bg.com/statii/ezoterika/473-2013-09-16-23-12-46.html

Тук може би ще откриеш и много истини и за не-хората...откъде идват.

https://parallelreality-bg.com/statii/ezoterika/432-2012-10-17-14-23-35.html

Благодаря на Alien , за тези му статии, защото го преживях.
« Последна редакция: Юни 08, 2023, 19:57:36 pm от Noris »

Неактивен Noris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 538
Re: Проклятие?
« Отговор #27 -: Юни 09, 2023, 07:08:34 am »
Homer - Английски булшит на заразяване на околната форумна среда.

Цитат
Системата си от Вярвания, на англ. Belief System (BS),което съкращение може да се използва разговорно и за bullshit 

Цитат
Сериалът Westworld на HBO, в премиерния си сезон, изследва природата на съзнанието и това, което определя живота чрез своя тематичен парк за андроиди

.....Не ми се рови повече, но спри блудството с българската реч, заменяйки я с английска.
Просто не натрапвай тук преводи с англо-саксонски акцент. Това е като зараза на околната среда. Бъди себе си и пиши от себе си, защото и на мен ми омръзна да чета англо-саксонски зомбита, инсталирани на Земята в сайтове , новини, форуми...и т.н...

p.s. Разликата в буквите " т" и "г"...за ботове и богове, за които спомена е една.
Че има много БОТОВЕ, но БОГ е един.
И това е важно да се разбере.


« Последна редакция: Юни 09, 2023, 07:41:41 am от Noris »

Неактивен HomerCat

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 379
  • Vертикална Zеница и злобна душица...
Re: Проклятие?
« Отговор #28 -: Юни 10, 2023, 13:25:25 pm »
Читателю,ако темата,която отвори набира брой прочитания ,понеже на четящите им е интересно да видят какви реплики си разменяме с Норис...е,това ще го приема като моя издънка,понеже съм се поддал на разсейване.
И след тази самомотивираща забележка - по същество.

Уточнение - тук в темата,а и навсякъде,където съм писал и ще пиша не казвам нищо оригинално,защото всичко е казано/написано от толкова много преди мен.Просто по своему правя интерпретация и компилация,която може да е нещо ново,за тези,които не са чели много,но навлизат в тематиките и имат интерес.Уви,невъзможно е да съм истински оригинален...а така ми се щеще,да г'е...

Аз ще пиша по твоята тема така,че да се вписва в по-голямата рамка на Форума,така че може някои неща да са ти по-малко познати...може да попиташ за обяснения,ако искаш.Бих искал да те окуража по некое време да напишеш нещо,макар и кратко,когато си готов,ако имаш желание.Един вид,стъпване на пътеката.

И така,Историята на Йона,извадена от тяснорелигиозния контекст и поставена в контекста на Пътя на Героя,който пък е в контекста на Играта...в която и тиражираните Висши Азове се бъхтят по своите версии на Пътя на Героя.Която дума в случая не значи некой дека фърчи като Супер-Нео,а значи действащо лице,актьор (actor).

Всеки от нас е главното действащо лице в своя живот,който се преплита с този на другите и нишките на тези взаимодействия изплитат „гоблен“ от истории,които в тяхната съвкупност наричам Играта.Ако сме актьори,кой тогава е автор?
Светата Троица на Играта е тази - всеки от нас е и автор и  герой и  главния зрител (сред всички останали) на историята си.

За запознаване с платформата на сторителинга(plot),на Пътя на Героя (ПНГ),предлагам този компактен материал,а цитатът е извадка от последния абзац.

„Пътуването на Героя е гъвкава концепция, която всеки автор моделира спрямо собствените си цели. Точно затова Героят има хиляда лица. Но Герой е и всеки от нас в собствения си делник.“

Източник:
https://spisanie8.bg/%D1%80%D1%83%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B8/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F/5433-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%8F.html

(Линкът изглежда ужасно според мен,но се налага,защото си струва)

.....

Ще я преразкажа със свои думи.Всички елементи в този случай са вътре в психиката на човека.

Бог  казва на Йона - Иди в Ниневия,града голема и кАжи на жителите му,че нещо зеха яко да ме нерват и като дойдем,че ги попилеем,баце,вервай ми.Обаче,понеже съм и пичага,че им дадем шанс на ората,що да не им дадем.Ако се покаят и ми се помолат уважително,че им прОстим,Аре,фащай пътя.Още ли си тука,бе?!

И Йона фанал пътя и се засилил...в обратна посока,понеже не му се одело у Ниневията,що ония там били кофти копилета и т.н. и т.н....
.....

Това беше малко упражнение по стил.Но моят е друг.

Бог възлага поръчение на Йона да отиде в Ниневия,за да проповядва покаяние на жителите му,защото са грешни пред Бога.
В този случай Йона е Богоизбран за конкретната мисия...той е Избраният.

Йона обаче се страхува,защото ниневийците са войнствени и нетолерантни,затова хваща кораб,в опита си да избяга...къде...Бог е навсякъде...включително вътре в човека.В морето (което е символ на несъзнаваното) корабът е застигнат от буря,с която Бог показва на Йона,че няма къде да избяга.Моряците са ужасени,молят се на своите богове и се питат защо ги е сполетяло това,а Йона през това време е заспал(*) в трюма.

(*).Като опит да избегне неприятно осъзнаване (защитен механизъм).

Накратко - Йона разбира,че нема бегане и се съгласява да бъде хвърлен в морето,за да не загинат моряците заради него (започва да се приближава към приемане на Мисията си).След това бурята внезапно утихва,а Йона е погълнат (не сдъвкан ) от голяма риба ,
на еврейски  ( דג גדול),където прекарва три дена,като води нещо като монолог с цитати от Писанията.

Това психологически е период на инкубация (така както пиленцата се излюпват в инкубатор).Така Йона се „излюпва“ от черупката на страховете си и става готов да приеме Мисията си.След което рибата го изплюва на брега,където той намира пътя към Ниневия и отива да проповядва.Героят е приел Мисията си и я изпълнява успешно.



За целта на твоя случай,частта дотук е достатъчна.Само накратко - ниневийците приемат посланието,покайват се и биват пощадени.Те ускорено минават по пътя на Йона,така да се каже,но понеже периодът им на инкубация е завършен,успяват да се покаят.

Това,което за Йона е приемането на Мисията да иде в Ниневия,за ниневийците е приемането на призива за покаяние.
Нека не те притеснява думата покаяние,аз я използвам не в тяснорелигиозен смисъл,а в житейски приложим,психологически.
.....
Когато избухна срещу Норис в поста,който изтри,ти написа,че искаш някой да те успокои,а не да ти усилва обсесията,нещо такова беше.Връзката с историята на Йона в твоя случай може да е това (само предлагам незадължителна гледна точка):

в днешни времена,13 години след тези събития от детството,аз не съм много добре психичесик и не ми върви в живота.
Имам тревожно разстройство.

Това е твоето море и бурята.Нищо няма да те успокои,докато не скочиш от борда на бягството си.
Както казват,знам че е клише,но е вярно - да се изправиш срещу страховете си.
И е вярно клишето,защото има психологическа механика.


Има един израз сред некои езотерици:

„В изпълнение на волята на Бога е силата на човешката душа“.

Този израз може да бъде тълкуван по различни начини,включително и Тъмни.
Аз ще ти го разтълкувам по начин,който би могъл да ти е от полза,а дали ще го приемеш - сам си прецЕняй.
Преди това обаче,нека ти кажа нещо за Бог и боговете.

Хората създават малките си човешки богове по свой образ и подобие.
И после човешките пророци говорят от името на тези богове-ботове,но казват,че говорят от името на Бог.
И с това човеците си намират оправдание за злото,което извършват в своите войни и междуособици.



Единият Истинен Бог (а.к.а. Източникът) е създал човека по Свой образ и подобие,не като конкретна форма на тялото,а като потенциал за развитие.
Бог има един неотменим атрибут и това е,че Той е Свободен.
Човекът има потенциал да бъде свободен и ТОВА е ,с което е подобен на Създателя си.

Има и друго подобие - човекът (си) разказва истории (наративи) ,в които може да се уплете и успешно да се провали,но има и възможностда измине Пътя на Героя.
Бог е върховният Разказвач на истории ( Storyteller,Narrator).

Аз бих ги нарекъл Книгата на живота.
Самата тая книга със страниците ѝ наричам по своему - Матрицата.
Образно казано,буквите,думите,историите,които те разказват наричам Играта.

Внимавай сега в тия думи:

Бог е направил човека по Свой образ и подобие.
Бог е свободен.И разказва истории.
В изпълнението на Волята на Бога е силата на човешката душа.

И Волята на Бога е човекът да стане подобен Богу (съобразно човешкият мащаб).
И понеже Бог е Свободен ,волята Му е човекът също да бъде.
Което значи,че по тоя път,човекът не трябва да възпрепятства чуждата свобода (нито своята).


Този,който слага препятствия на еврейски може да се нарече и  satan.Думата може да е и съществително и глагол също.
Ще я разгледам в отделна тема,първо от граматиката,а после през историко-културните ѝ аспекти.
Че по темата има много шит,особено в главите на некои христиЕни.

Има малки богове-сатанчета,сатанчета са и отделните им последователи,а разни институции са по-големи сатанчета,например некоя Църква.Или Държавата,за която някой е казал,че е мафия,която се държи като църква.

И Норис е едно малко сатанче и се опитва да пречи в тази тема,защото тя бяга от своята Ниневия.
И бягството ѝ я поставя в позицията на противник („сатан“ значи и противник,съперник) на чуждата свобода.
Защото тя бяга от своята.Това е ОК от гледна точка на Пътя на Героя,защото по него има препятствия и врагове.
Без тях няма пътуване.Такава е Играта.

(Леле,почна да ми идва вдъхновение)

Отново - ти си в бурното море - което е шансът за позитивно развитие.Въпросът е дали ще скочиш във водата.
И като стана въпрос за морско-водни неща,аз съм зодия Риби.

*****

С това приключвам засега,защото усещам телепатично драскане по мозъка си.
Така котките ми казват:
"Аре,иконома,кога ще сервираш,кое време станА?!"



 


 






"Една голяма шахматна игра се играе върху целия свят...",("Алиса в Огледалния свят")

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27