Автор Тема: Библия и езотерика  (Прочетена 15419 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GaBOSS

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 165
  • Простак
Re: Библия и езотерика
« Отговор #15 -: Ноември 03, 2012, 21:45:06 pm »
Вече беше повдигнат такъв въпрос.
Ето например този цитат от Библията;Ето и друг;и още един
Има ли някакво езотерично обяснение по тези цитати?
Или намери време да четеш или си пии редовно хапчетата.
А ако те напъне да пишеш нова тема, първо иди в тоалетната, преброй до 1001 и тогава пиши.
Форума е голям, но това не значи, че е необхватен както твоята простотия.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Библия и езотерика
« Отговор #16 -: Ноември 03, 2012, 22:15:03 pm »
Фанатизма не си ли служи именно с лъжа, маскирайки се в името на истината..

Друго исках да питам, за това тук, от линка, който даде, чела съм го, ето тук:  "Сега, казват офитите, Христос седи на небето отдясно на Ялдабаот* и взема при себе си всяка душа, в която е събудена Божията искра." относно този пасаж има подобно у богомилските легенди..
http://www.promacedonia.org/ji/ji_2_1.htm#1 - има някой тук събрани..' До сега търсих цитат, но не намерих, открия ли ще споделя.
Нужен си е изследователски дух, не фанатизъм.  :hi:

Нямам про
Фанатизма не си ли служи именно с лъжа, маскирайки се в името на истината..

Друго исках да питам, за това тук, от линка, който даде, чела съм го, ето тук:  "Сега, казват офитите, Христос седи на небето отдясно на Ялдабаот* и взема при себе си всяка душа, в която е събудена Божията искра." относно този пасаж има подобно у богомилските легенди..
http://www.promacedonia.org/ji/ji_2_1.htm#1 - има някой тук събрани..' До сега търсих цитат, но не намерих, открия ли ще споделя.
Нужен си е изследователски дух, не фанатизъм.  :hi:

Илдабаот, Блаватска, гностици...незнам дали споделих, че бях доста запален по Блаватска и си мислех, че сложността на писането и не е за всеки и аз не съм от многото, които го разбират. Но това сега ми изглежда като кьор фишек.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Библия и езотерика
« Отговор #17 -: Ноември 03, 2012, 22:21:28 pm »
Какво общо пък има фанатизма с истината? Кое е истина и кое е лъжа според теб?
Търсим истината фанатично, дано я намерим навреме... :)

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Библия и езотерика
« Отговор #18 -: Ноември 03, 2012, 23:00:23 pm »
Илдабаот (прототипа на Йехова) - не е мъжки бог, а е женски демон. Произлиза от клон на индийските "божества" деви (deva) и изисква кървави жертвоприношения. Именно затова в стария завет толкова се набляга на кръвопролитията - под форма на война, религиозни дейности и други.

Прочети Anacalypsis на Godfrey Higgins - в него се говори за произхода на езиците, нациите и религиите. Говори се също за индийския произход на семитите (араби, евреи и др.) и още много интересни неща. ;)

Ето малко информация по въпроса:

http://karutzar.blogspot.com/2010/02/from-google-part-iii.html
http://karutzar.blogspot.com/2010/02/from-google-part-iv.html
http://karutzar.blogspot.com/2010/02/from-google-part-v.html
« Последна редакция: Ноември 03, 2012, 23:17:45 pm от Monolith »
Бъди Слънце!

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Библия и езотерика
« Отговор #19 -: Ноември 03, 2012, 23:08:28 pm »
Блаваткса е кабалистка, ама тя разбираш ли тълкувала по една малко по-друга кабала, която равините не разбирали...

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Библия и езотерика
« Отговор #20 -: Ноември 04, 2012, 00:00:37 am »
Ох Ashaman. Ще ти споделя какво ме научи езотериката. Че мога да изям една ябълка по два начина. Първия е, лакомо да я погълна и може и да ме заболи корема от лакомия, дори може и да не си спомням за ябълката, ако до края на деня изям безразборно и други продукти, после може и да потърся хапче, за да избегна последствията. Има и друг начин. Мога да се полюбувам на ябълката, да седна и да я нарисувам, да запомня всеки момент от нея, да благодаря че я имам и ще ме нахрани, после, когато я ям, да става бавно и с разбиране какво правя, насладата е огромна, една нищо и никаква ябълка, а ти дава куп познания, само че за познанието е нужно отношение, не припряност... В пърия случай няма познание, при втория от една ябълка можеш да видиш хиляди тайни. Така и с Бог. Можеш да го видиш ако не бързаш , защото в бързината ще се сблъскаш с него, ще го подминеш, та затова фанатизма не носи дар. Понеже Познанието за Бог е в същината, а същината се улавя вътрешно, а там прагматичните методи не работят. Хубавото е, че свикнеш ли бавно да ядеш ябълката, не можеш да се заблудиш за същината на каквото и да е. 

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Библия и езотерика
« Отговор #21 -: Ноември 04, 2012, 00:21:26 am »
Илдабаот (прототипа на Йехова) - не е мъжки бог, а е женски демон. Произлиза от клон на индийските "божества" деви (deva) и изисква кървави жертвоприношения. Именно затова в стария завет толкова се набляга на кръвопролитията - под форма на война, религиозни дейности и други.

Да.
 ... Дано на някой не му стане смешно, но съм сериозна. На някой да му е напомнял Яхве/Йехова/ на именитата баба Яга, в детските приказки? Или само на мен ми минават еретични идеи?
И друго нали Иаков се бори с Бог, интересен момент е! И получава от там името си Израил.
"отсега името ти ще бъде не Иаков, а Израил, защото ти се бори с Бога, та и човеци ще надвиваш. "
А когато Иаков пита за името на този, с който се бори, отговора е: "Защо питаш, моето име е чудно..." - Този момент ако някой го е чел в друг превод, както и ако е попадал на митологично сходство, ще благодаря ако сподели!

« Последна редакция: Ноември 04, 2012, 00:36:50 am от del »

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Библия и езотерика
« Отговор #22 -: Ноември 04, 2012, 14:06:18 pm »
Ашаман - осъзнаваш ли, че това - Джобна енциклопедия на мистериите от Милен Русков - е художествена литература,
а не историческо изследване, основано на извори?!

Ето ти даже и връзка към описанието:

http://www.helikon.bg/ebooks/614/10000000000834_dzhobna-entciklopediia-na-misteriite.html

« Последна редакция: Ноември 04, 2012, 14:14:12 pm от Monolith »
Бъди Слънце!

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re: Библия и езотерика
« Отговор #23 -: Ноември 04, 2012, 14:46:54 pm »
Ашаман - осъзнаваш ли, че това - Джобна енциклопедия на мистериите от Милен Русков - е художествена литература,
а не историческо изследване, основано на извори?!

За фанатично търсещия (той се представя за такъв) няма значение какво е, като удавник се хваща за всяка сламка  ???. Нямам си идея на колко години е, ако е младеж ще има време да го израсте, ако е на възраст нека си взима хапчето редовно  :D.
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Библия и езотерика
« Отговор #24 -: Ноември 04, 2012, 16:02:15 pm »
Ashaman, КАБАЛА е здраво преплетена с еврейското учение, значи присъства и в Стария Завет, защо не прочетеш за това? Само за Яхве ако заговорим и без Кабала висим във въздуха... Не казвам с това, че трябва да се изучава Кабала от всеки , за да открие Бог за себе си, всеки си има път, ала фактите са факти.
Дадох един линк, за сравнение на Стар завет и иврит, прегледай, после виж коментари, потърси не е трудно, сравни, помисли, не го приемай ако ти е далечно, а само анализирай.
http://www.hebrewoldtestament.com/index2.htm
http://laitman.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B0-%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D1%82%D0%BC%D0%B0%D0%BD/%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%B0/
http://www.kabbalah.bg/www/
В дадените линкове има коментари по глави от Петокнижието, което присъства в Стар завет, прегледай аналитично, ако решиш. Така поне ще знаеш кое с кое се преплита.
http://www.kabbalah.bg/www//index.php?option=com_content&task=view&id=315&Itemid=631
Този последния линк е за първите йешиви, средища за изучаване на божията мъдрост, според еврейското учение, това в последствие заляга в писанията, писано преписано, тълкувано, пресяване, променяно според догми и интереси та до днес... Първоначално е било устно познание. Та дори и не само, защото е било нужно да се премине през опитности и т.н

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Библия и езотерика
« Отговор #25 -: Ноември 04, 2012, 19:09:10 pm »
Ох Ashaman. Ще ти споделя какво ме научи езотериката. Че мога да изям една ябълка по два начина. Първия е, лакомо да я погълна и може и да ме заболи корема от лакомия, дори може и да не си спомням за ябълката, ако до края на деня изям безразборно и други продукти, после може и да потърся хапче, за да избегна последствията. Има и друг начин. Мога да се полюбувам на ябълката, да седна и да я нарисувам, да запомня всеки момент от нея, да благодаря че я имам и ще ме нахрани, после, когато я ям, да става бавно и с разбиране какво правя, насладата е огромна, една нищо и никаква ябълка, а ти дава куп познания, само че за познанието е нужно отношение, не припряност... В пърия случай няма познание, при втория от една ябълка можеш да видиш хиляди тайни. Така и с Бог. Можеш да го видиш ако не бързаш , защото в бързината ще се сблъскаш с него, ще го подминеш, та затова фанатизма не носи дар. Понеже Познанието за Бог е в същината, а същината се улавя вътрешно, а там прагматичните методи не работят. Хубавото е, че свикнеш ли бавно да ядеш ябълката, не можеш да се заблудиш за същината на каквото и да е.
Това не идва от езотериката, а от древноизточната философия. А според някои хора, неин източник е древнобългарската.
Смисълът от всички изкуства и прилагането им за всяко нещо в живота е именно това. Съзерцанието. Присъствието тук и сега в процеса. Бойни изкуства, чайна церемония, икебана, всяко нещо води този основоположен принцип.
Хубаво е да се даде дължимото уважение на класиката (в жанра).
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Библия и езотерика
« Отговор #26 -: Ноември 04, 2012, 19:24:53 pm »
Монолит, грешиш за тази книга. Провери пак на реални неща ли се базира или на измислени.
Дел, тия равински тълкувания са изкривяване на написаното в Библията. Само виж колко века но нови са и кабала и талмуд сравнено с гръцката библия.

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Библия и езотерика
« Отговор #27 -: Ноември 04, 2012, 19:33:01 pm »
Монолит, грешиш за тази книга. Провери пак на реални неща ли се базира или на измислени.

Не се интересувам от изкривените, поръчкови, фантасмагорични писания на този автор.

Интересувам се от реалната същност на гностицизма, която всеки сам може да потърси в древните текстове.
Бъди Слънце!

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Библия и езотерика
« Отговор #28 -: Ноември 04, 2012, 19:48:20 pm »
Монолит, грешиш за тази книга. Провери пак на реални неща ли се базира или на измислени.
Дел, тия равински тълкувания са изкривяване на написаното в Библията. Само виж колко века но нови са и кабала и талмуд сравнено с гръцката библия.
Ashaman, http://www.kabbalah.bg/www//index.php?option=com_content&task=view&id=315&Itemid=631
Този  линк е за първите йешиви.
Първите йешиви се смята, че предават познанието за Бог от началото, през Ной, синовете му, Авраам...
Християнството е авраамистична религия. Както е и Исляма.
Колкото са 'взели'едните по времето на Авраам от древните, толкова още са допроменили другите след Христа! Та за автентичноста на кое говорим, за истината или за написаното? Защото за написаното се иска анализ и то многопластов.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Библия и езотерика
« Отговор #29 -: Ноември 04, 2012, 21:11:55 pm »
Монолиииит, виж какви са основните идеи на ранни гностически отци... Но ранни или не, това е основната доктрина според мен, че света е дало на злата сила. Затова някои тяхни секти са се стремяли всячески да престъпват десетте заповеди и са смятали, че в такъв един свят дело на злото не трябва да спазват морални ценности. Добре ти така ли мислиш, че света е дело на злото и ако мислиш така как трябва да постъпваме в един такъв свят...

Дел нали знаеш, че даже и Тора е няколко века по нова от гръцките текстове? Макар че Тората се припокрива със Септуагинт-а. Но Кабала, Талмуд, това са фарисейският юдаизъм пропит от вавилонската култура, след разрушаването на Йерусалим от римляните, единствено сектата на фарисеите оцелява като някаква огранизирана сила, ако преди това са били само част от юдаизма, след това те са основа на новият юдаизъм, които според мен е ционизма в наши дни.
Те не признават НЗ, който е точно това - Нов Завет и нова парадигма. Те са както е казано в НЗ децата на робинята Агар, и там си остават. Остават до старият закон и го следват по буква.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27