Автор Тема: Да бъде волята ти.  (Прочетена 166194 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 824
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #315 -: Юли 12, 2012, 10:26:21 am »
Няма лошо в тази теория,аз не я оспорвам,защото в известен смисъл съм съгласна с нея,но тя не е обоснована на опит и не бих я взела под внимание защото вероятността да ме заблуди при разпознаването на волята е доста по голяма от тази която вече се е основала на опита ми.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #316 -: Юли 12, 2012, 10:30:37 am »
Не може обаче да се твърди ,че талантите който имаме в този ни живот са задължително дължащи се на опит от предишен живот. Просто защото ние може да сме си избрали определени таланти за този с живот, които ще ни помогнат да изиграем играта си.Може да има истина в това твърдение,но е повече предположение отколкото подплатено с опит.
Може,може..ти в тоя живот,може да избереш с какво да се занимаваш,но таланти(дарба)не се избират!Те са част от теб,не избор!Трупането на количество,води до промяна на качеството!Нали всички идваме от едно място,с еднакви летенти?!?Само от индивидуалността на всяка монада,нейният личен опит,зависят всякви,тлаланти,дарби,възможности,умения и т.н.

Хм..е как ще те заблуди при.."разпознаването на волята",знанието,че всичко което имаш и си,дължиш на себе си?

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 824
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #317 -: Юли 12, 2012, 10:58:01 am »
Това за което говоря е свързано с доверието в Божията воля, ако аз подхождам с убеждението ,че всичко което се случва с лекота в живота ми е само и единствено благодарение на моя опит от предишен живот, то тогава за каква вяра и доверие ще говоря? Като източник на проявленията ще приемам самата себе си ,а не Бог,нещо което повечето хора приемат,че правят с собствената си воля и вероятни опити от животи.Това не е доверие в Бог и следване на неговата воля,а убеждение направено на база хипотеза и отхвърлящо Божията намеса в живота ми.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 824
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #318 -: Юли 12, 2012, 11:01:48 am »
Представи си че ти си професор и с теб се разберем да направиш нещо за мен свързано с твоята квалификация и ти ми кажеш - ок,ще го направя,но аз реша да си го направя сама, как по точно засвидетелствам доверието в теб,като не съм оставила ти да го направиш по най добрия начин,а съм решила,че ще се справя по добре от теб?

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #319 -: Юли 12, 2012, 11:40:34 am »
Това за което говоря е свързано с доверието в Божията воля, ако аз подхождам с убеждението ,че всичко което се случва с лекота в живота ми е само и единствено благодарение на моя опит от предишен живот, то тогава за каква вяра и доверие ще говоря? Като източник на проявленията ще приемам самата себе си ,а не Бог,нещо което повечето хора приемат,че правят с собствената си воля и вероятни опити от животи.Това не е доверие в Бог и следване на неговата воля,а убеждение направено на база хипотеза и отхвърлящо Божията намеса в живота ми.

Не..пак не си разбрала.."Активите"не ти се случват,те са твоята същност.Събитията се случват.На някой "бог"му ги налага,друг сам твори съдбата си..Все тая..

Представи си че ти си професор и с теб се разберем да направиш нещо за мен свързано с твоята квалификация и ти ми кажеш - ок,ще го направя,но аз реша да си го направя сама, как по точно засвидетелствам доверието в теб,като не съм оставила ти да го направиш по най добрия начин,а съм решила,че ще се справя по добре от теб?
Нещо си се поомешала,та не схванах кой на кого кво ще прави и тва за гласуваното доверие..
Ама иначе..Е тва се питам,и аз,по отношение на божето...Как точно той засвидетелства доверие,щом не ни оставя да решаваме сами,а ни командори с волята си?!?Налагайки волята си бог не те оставя да се справиш,а го прави вместо теб!М?Как го каза Митко?...Унижение на личността!

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 518
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #320 -: Юли 12, 2012, 11:44:50 am »
 С Благодарност!Цитат на Митко:
„Да,  така  си  е,  но  ако  един  човек  познава  себе  си  (възможностите  си)  съпротивлението  ще  бъде  минимално  колкото  да  дразни  Егото  му. 
         Дали  капката  в  океата  има  свободна  воля     Въпрос  с  повишена  трудност!
         Според  мен  --  Може  ли  човешката  воля  да  се  противопостави  на  божествената  такава?”

Има ли капката намерение...или откликва като в сън и за да не събуди другите капки мълчи, приела океана за част от сънуването, за нейното  чувство, за себе си...макар и да не и принадлежи..капката владее целия океан..защо и е да се отделя...

Всеки съзнателен елемент, способен да се самооопредели като отделен от друг ( не казвам различен, защото може да е еднакъв, но да не го приема съзнателно, или поради зададен импулс (осъзнат или не) да се изживее (почуства, представи и тн спорни) като такъв.  Думата различен за мен иска доказателствен материал..който опира в безкрайността, и поставя въпроса за временното пребиваване в дадено състояние и и първичната взаимообвързаност на елементите в една система и доколко те осъзнават тяхната обвързаност и едновременно самостоятелност...доколкото те са свързани и едновременно отделени...интересен е въпроса съотносен към  атомите...) Един отделен елемент може и да „забрави” своята взаимовръзка, да се изживява  пространствено-времево, но това не значи задължително, че ако пребивава едновременно във всичко и всякога той няма да знае, че е свързан с взаимовръзки, доколкото има произход.. история макар и безкрайни, да ги осъзнава като единни и всепроникващи, тогава едва ли ще се породи самостоятелна необходимост у него да се противопостави... Не мисля (чувствам ..), че една самоосъзнаваща се система, достигъща пълнота (цялостност в себе си) би имала необходимостта да се противопоставя, не виждам как ще изпитва друго освен мир, доколкото с осъзнаването си няма да има нужда от представата за самоотделяне, усещайки клетъчната си обвързаност с околното, което вече няма да е околно, а собствено... Съпротивлението поражда триене, това не придвижва системата, а я забавя, не си представям осъзнаването като самоограничаващо се, защото тогава системата би се саморазрушила, в зависимост от силата( волята) на противодействието и необходимото време за това.... Може ли по - слабото да победи по – силното, като се остави...и не се съпротивлява, с мекота – смирение( в човешки смисъл).. да може, просто ще пребивава по-дълго макар и в друга(и) форми, доколкото съзнанието  го има и е свободно... И бива ли наистина силното да се противопоставя, защото ако знае, че е силно за какво му е да се самоизпитва?
Преди време имах сън – Бях вода, бързотечаща, тичаща в корито, подобно на р. Амазонка. Помня чувството за свързаност, бях сега в началото  и след малко(пак сега) в средата , напред през камъните бях и в преди, усещах се, без предел във времето, сякаш бях аз и пак бях цялата река и движението и без време и момента на спомен от съприкосновението със всеки камък и буйността и ритъма и покоя на спомена... Това чувсво ме изпълва с преклонение и ми дарява щастие от споделеност, каквато често не изпитвам във  връзка с човеците, макар и за тях да не спорим имат ли съзнание, ..достигнали сме че имат и дори изискваме разбиране....Струва ми се ако наистина има самосъзнание човек не би искал...би бил.  Тогава да се противопостави е като да застане срещу огледалото и да се бори със себе си....едва ли образа ще му отговори със позиция, различна от неговата.
П.П: Споделям мнението на сина ми относно... Дали  капката  в  океата  има  свободна  воля...:
„Капката има съдба, няма свободна воля.”

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 518
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #321 -: Юли 12, 2012, 11:47:46 am »
За съзнанието и раковите клетки....
Из: „Раковото заболяване и съвременността”:
http://poveche.com/zdrave/zabolqvaniq/item/1438-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B0

„....Сдържаните с течение на годините импулси за промяна се разрастват в тялото във вид на мутации. Забравя се всичко извършено и неизвършено, валидна остава единствено собствената егомания. Перфектното социално приспособяване се превръща в егоистично паразитиране без всякакъв респект към традиции и чужди права. Ако предишното собствено мнение никога не е било осъществено, сега изведнъж от сянката изплува дълго потисканата претенция за формиране на целия телесен свят по свой образец.
. Въпреки че подобна смяна на възгледите е неприятна за околните, шансът на засегнатия се съдържа именно в нея. Ако принципите на обрата, самоосъществяването и утвърждаването вече се изживяват на духовно и душевно равнище и се забелязват на социално ниво, телесното ниво се разтоварва. Но мнозина пациенти толкова силно са се вкопчили в своята подчинена на нормите роля, че търпеливото им поведение продължава дори и пред лицето на смъртта. Без разтоварване на душевно ниво егоистичният принцип се разтоварва изключително на телесната сцена. Шансовете за справяне с рака са несравнимо по-големи, ако човек цялостно се отдаде на противопоставянето, а не изпраща в боя само тялото си.
. Примирението и приемането на съдбата се изживяват телесно. Накрая темата се преживява от всеки засегнат: или съзнателно - ако му се удаде да препрати тематиката обратно на духовно ниво, или несъзнателно - в случай че тялото остане насаме със своето примирение, а пациентът продължи да се съпротивлява на неизбежното. Ако все пак го обвиним, че не се противопоставя достатъчно, а се оставя на желанията на околните, тук сякаш е заложено едно противоречие: на това място се пресичат две нива- От една страна, пациентът се съпротивлява твърде малко, от друга - прекомерно. От позицията на околните, които свеждат същността му до определени функции, той просто не се съпротивлява достатъчно. Затова той все повече върви против своята житейска задача, против собствения си път и съдба. А спокойно би могъл да се откаже от тази съпротива. В последна сметка заболяването му определено го тласка към това, защото степента на самоотдаването ще бъде достигната независимо дали пациентът ще победи рака, или ще се случи обратното. При заболелите от рак пациенти обратното връщане към произхода чрез въпроса „Откъде идвам?”, както и предвиждането „Накъде отивам?” са напуснали съзнанието и са потънали в сянка - затова и са представени само на телесно ниво. За късогледството на засегнатите по отношение на думите с директно значение свидетелстват прекаленото вглеждане както назад, така и в бъдещето; ...”
...
 Изводи:..., ако и да говорим за противодействие, то и предизвиква съответно противодействие, ако и да говорим за примирение и отказ от противодействие отново има изчерпване на силите - волята, доколкото обаче една система се опознава и се изразява свободно, то тя го прави не по спомен и не за в бъдеще, а в участие, тогава не изпада в крайни състояния,( които да затъмнят отношението и и да обезличат изразяването и), каквито са съпротивата и примирението и съответно не бива засегната, а балансирана и сговорна, доколкото и не оставя нещо за преработване, за ‘после’ и не го препраща в спомен за ‘преди’ – Все сенки на неосъзнатото, ..и загуба на адекватно отношение, каквото може да има в непосредствено случващото се, не  изживява -  няма опит...приемайки ставащото по спомен( преди) или в представа за след това...то  тогава и „външните течения” разпиляват енергията и, системата не се захранва, тъй като и не изявява намерение, няма воля,  а липса на присъствие.Сянка...
....

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #322 -: Юли 12, 2012, 11:48:40 am »
Как по точно БОГ засвидетелстваА доверието в НАС,като не НИ оставЯ НИЕ да го направиМ по най добрия начин,а Е решиЛ,че ще се справИ по добре от НАС?
Замених някои местоимения и виж какво се получи..

Искам отговор!

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #323 -: Юли 12, 2012, 11:53:18 am »
„Капката има съдба, няма свободна воля.”

А кво е туй чудо"съдба"?

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 824
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #324 -: Юли 12, 2012, 11:59:33 am »
Константин тъпчем на едно място.Верите ни са различни, няма нужда да се убеждаваме и защитаваме верите си.Нямам нужда да  "оправдавам и обосновавам" вярата си,а ти постоянно това искаш и когато не го направя ме обвиняваш ,че бягам от "трудните ти" въпроси.Разбери,че за мен отговорите на тези въпроси са очевадни и се уморих да им отговарям.Нека всеки си вярва в каквото си иска без да налага вярата си на другите.

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 023
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #325 -: Юли 12, 2012, 12:09:45 pm »
Егото ви е голямо, не верите различни   :D, спри махалото и си в джаза ;).
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 824
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #326 -: Юли 12, 2012, 12:12:10 pm »
Добре,каквото кажете.

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #327 -: Юли 12, 2012, 14:34:29 pm »
Това за което говоря е свързано с доверието в Божията воля, ако аз подхождам с убеждението ,че всичко което се случва с лекота в живота ми е само и единствено благодарение на моя опит от предишен живот, то тогава за каква вяра и доверие ще говоря? Като източник на проявленията ще приемам самата себе си ,а не Бог,нещо което повечето хора приемат,че правят с собствената си воля и вероятни опити от животи.Това не е доверие в Бог и следване на неговата воля,а убеждение направено на база хипотеза и отхвърлящо Божията намеса в живота ми.

Опитът, който човек има си е негов собствен, защото е постигнат и натрупан със собствена воля и собствения разум. И ако човек повярва, че всяко негово действие и избор е зависим от божията воля, то тогава няма да има нужда от собствена свободна воля.
О-пита (м) (като резултат от мое "пита-не") е след съзнателно решение или постъпка, а вярата (доверието) са на база опит, но не-съзнателни. В повечето случаи като се употреби "несъзнателно" се асоциира с "глупаво" или "наивно"- вярно е второто. Наивно, означава знание без опит и съзнание. Такива са знаещите деца. Които ти отговарят бързо без да се замислят, без да ползват съзнанието си.
С всичко това искам да обърна внимание на ... "качеството" на подобна вяра ... във Волята МУ!
От една страна не ти пречи по никакъв начин. Напротив успокояващо е, че като вършиш само лесните неща Бог ще е доволен, а и на теб ще ти е по-сигурно, че няма как близките да не са здрави и живота ти да е нормален.
Има обаче една уловка. Когато приемаш нещо ти трябва да го "заплатиш" или да се откажеш от нещо твое.
Примерът е с Христос. Когато е приел волята на Бог да бъде разпнат, той се е отказал от собствената си воля за живот.
Няма значение "целта"-тълкувана тогава като опрощаване на хорските грехове или подсъзнателен мазохизъм.
Това е лошата новина, а добрата е, че от свободната си воля няма как да се откажеш.
Даваш обет. Но доста трябва да се помисли преди това ...

/имаше един филм преди време "Краят на аферата". Една жена така се случи, че се сдоби с любовник. Страст, феромони, просто стана. Не го е целяла. Имаше си мъж, който я обича, но на! живота, случая и т.н. Действието се развива по време на Втората световна война, има бомбандировки в града където  живеят. И един ден след като са се любили, той слиза по стълбите на къщата и пада бомба. Следващия кадър е как тя е коленичила до спалнята-леглото, с гръб към камерата-вратата на стаята и се обръща стресната и разплакана. Той стои на прага на вратата. Тя в първия момент се зарадва, но в следващия му каза: " Помислих, че си мъртъв. Ти беше мъртъв, там на стълбите, целия в кръв. Помолих Бог да те запази жив, а в замяна аз се отказвам от любовта си към теб. Не ме докосвай. Това беше"- така по примера на филма, една жена сънувала кошмар с детето си. Събуждайки се от кошмара дава обет и моли Бог- детето да е живо и здраво за сметка на  ...както и да е- в крайна сметка жената от филма умира от туберкулоза. И може би обета е бил малко по-краен и "убедителен", именно направен с най-силната възможна вяра/
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 824
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #328 -: Юли 12, 2012, 14:41:46 pm »
Така е, не знам каква ще е цената,не знам от какво свое ще трябва да се откажа,но съм съгласна.Не защото искам да страдам,а защото разбирам и усещам ,че това е пътя ми.Може да звучи крайно но така го усещам. Предполагам ,че като всички хора които са избрали да го направят ще мина през изпитания на вярата си,не знам каква ще е ,но сега така го усещам и така го правя.Вярвам на себе си и усещанията си и ги следвам, пък да става каквото ще.Усещам ,че това е нещото което искам,това е по моя воля.

http://mp3skull.com/mp3/antonio_vivaldi_76_a_vivaldi_vremena_goda_linverno_allegro_non_molto.html

Една Божествена мелодия, за всички
« Последна редакция: Юли 12, 2012, 14:45:19 pm от eses »

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 580
  • Животът е изумително приключение
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #329 -: Юли 12, 2012, 14:57:03 pm »
Всичко това което казваш е плод на нереално знание,тоест убеждение породено от  липса на реално знание (опит)  което си приела за най вероятно.Опита ми показва че това знание е неистинно. Или по друг начин абстракция на ума,без абсолютно никаква основа зад него. А това за което говоря аз е реален опит.
Как ме "заби" с това...Как пък така без да ме познаваш говориш за мен кое ми е абстракция на ума и кое реален опит?! Аз съм така устроен човек, че проверявам "абстракциите на ума си" и ги съпоставям със собствения си опит и само тогава, когато имам потвърждение изказвам мнението си...Ама ти явно знаеш по - добре от мен какво става в мен... Затова се предавам на този етап...??? :flag_of_truce:
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27