Автор Тема: Да бъде волята ти.  (Прочетена 166198 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #285 -: Юли 11, 2012, 17:15:39 pm »
Есес, аз пак..Какво е мисловен свят,според теб?

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #286 -: Юли 11, 2012, 17:24:11 pm »
варянта.1 Библията е права,ние ще бъдем наказани за лошите си дела,Бог ни е дал свободна воля да управляваме света и за лошите си постъпки ще бъдем наказани. В Урантия ми направи впечатление ,че се говори и за смърт на душата в случай когато се прецени че тя е безнадеждна.Това загатва(понеже още не съм я чела цялата) че наказанието найстина съществува въпреки ,че вероятно е далеч от нашите представи за наказание, но все пак и в Библията се казва ,че наказанието е смърт,а не вечно горене в ада. 2 варянт ни е да мислим Бог като абсолютно добър в смисъла ,че лошото не го разбираме и че то в крайна сметка отново е добро. Това е,дали ще ви харесат отговорите все тая,те са изцяло продукт както на убеждения ,така и на  интерпретацията им.

Има и вариант 3.Да проумее човек,цялата пародия на тия комикси и да разбере,че "наказанието"не е нищо повече от поредният сътворителен принцип.Закона за причината и следствието!
Душата умира! Е тука вече... :lol: :lol: :lol: :lol:..Единствената възможна"смърт"за душата е завръщането и към първоизточника си.Не мре това което е нетленно.Енергията може само да се трансформира,не и да изчезне!Аман бре!

]Дел..интересен и бих казала..доста многопласотв въпрос..Но..мисля,че без воля,няма баланс!
Ако говориш за Абсолюта..Сложничко ми идва..Ще тряя доста да помисля,че нещо ми се върти за яйцето и кокошката..Всъщност..мисля,че и тук балансът е.."продукт"на волята..Но също така смятам и че тези думи са доста неподходящи.Но за момента толкоз.. :(

Всъщност..и двете са"атрибут"на съзнанието.Кое е по-важното?Без воля,няма постигане на баланс.Изобщо..Щом нещо е цел,то значи е нужна воля за достигането и.За самият баланс,като..."особенност"на Абсолюта,обаче не мога да говоря..Предполагам,че и там в процеса на..."сътворение"е стигнато до заключението,че балансът е повече от необходим,за съществуването на..същина като Абсолюта....
« Последна редакция: Юли 11, 2012, 17:36:52 pm от konstantin2007 »

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 824
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #287 -: Юли 11, 2012, 17:34:40 pm »
Ти от личен опит ли говориш? Аз нямам лични наблюдения дали умира или не душата,затова казвам какво пише в книгите по въпроса.Относно мисловния свят, виждам ,че изгаряш от желание да си говориш с мен на всякакъв род теми,ама на мен не ми се говори за всичко,няма да отговарям в тази тема на въпроси от всякакъв сорт и сфери.Все пак отново да напомня  темата - как разпознаваме Божията воля от нашата? Вероятно затова ви изглежда, че не отговарям на въпросите ви, защото аз просто не искам да отговарям на всякакъв род въпроси,а да говорим по темата която живо ме интересува в момента.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #288 -: Юли 11, 2012, 17:45:09 pm »
Аааа..Ми то и аз казвам кво пише у другите книжки! :D
Не е до това,да си говорим на различни теми Есес(макар,че няма лошо)..Просто..Ти отговаряш избирателно,на лесните въпросчета..Инак..опитваш се да"блеснеш"със сложни изрази и завъртяни фрази,но е смешно,защото самата ти дори не знаеш значението им.Твърдиш,че човека не бил реалност,а .."мисловен свят"!Ми обоснови се де!Ма ти дори не знаеш кво е мисловен свят Есес....Еее...ще приема,че може пък да е особеност на периметричната формулировка..
Човека е реалност(своеобразен микрокосмос) ,а не просто високопарна фраза,породена в нечие съзнание!

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 824
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #289 -: Юли 11, 2012, 17:47:34 pm »
Добре, както искаш тълкувай и думите ми и липсата им.За мен няма значение.

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #290 -: Юли 11, 2012, 19:28:48 pm »
Принцеса, въпроса за доброто и злото не е толкова сложен,просто не ви харесват отговорите. Когато говорим за Бог имаме няколко възможности,да направим справка със свещените книги,с други книги и със себе си. Ако вземем свещените книги в частност библията,там се казва,че ще бъдем наказани, за нашите лоши дела.Обаче в последните години нюейджа каза  - бог не е отмъстителн и всички повярваха и заемайки тази позиция си мислят че му правят услуга, но ние на Бог услуги не можем да правим.Затова сега когато говорим за това имаме няколко варянта.1 Библията е права,ние ще бъдем наказани за лошите си дела,Бог ни е дал свободна воля да управляваме света и за лошите си постъпки ще бъдем наказани. В Урантия ми направи впечатление ,че се говори и за смърт на душата в случай когато се прецени че тя е безнадеждна.Това загатва(понеже още не съм я чела цялата) че наказанието найстина съществува въпреки ,че вероятно е далеч от нашите представи за наказание, но все пак и в Библията се казва ,че наказанието е смърт,а не вечно горене в ада. 2 варянт ни е да мислим Бог като абсолютно добър в смисъла ,че лошото не го разбираме и че то в крайна сметка отново е добро. Това е,дали ще ви харесат отговорите все тая,те са изцяло продукт както на убеждения ,така и на  интерпретацията им.

The point is ... "наказание"->страх->добро (?)

Аз много се надявам Бог да е отмъстителен и да не се налага аз да налагам наказания на всички, които са се отнесли лошо с мен в живота ми. Че не отговарям в каква степен съм се научила на милост, за да не страдат, толкова, колкото Бог би ги наказал.
Но това не е важно. Мисълта ми е, че една воля е логично, ако се изпълни/нява да няма наказания. Ако отбележим правилният отговор на konstantin2007, че няма лоша-добра воля, тогава няма нищо лошо в това да се подчиниш и да приемеш Волята МУ. ... И това е. Не разбирам как конкретно си представяш, че ще разбереш неговата воля?
Ще прочетеш някъде за нея? Той ще ти се яви или само ще ти нашепне- това е волята ми!По телевизията или  радиото ще съобщят? Някой прероден лама ще ни каже? Или завръщането на сина му... може този път и дъщеря да реши да създаде... Как точно? Мисля, че никой друг няма да може да ти отговори, освен ти самата като ти се случи.

konstantin2007,
съзнанието изпълнява всичко, не е волята.Всъщност може да се живее без воля, не е жизненоважна.
Но без съзнание просто не съществуваш. Затворниците продължават да съществуват, но едно тяло без-съзнание е труп, нали така :) без да ви подвеждам да почва спорът за духа и Душата. Но аз мисля, че от едно добро съзнание няма как да произлезе лоша воля, тъй като няма такава. Но едно лошо съзнание- "лошо" като целящо смърт, мъчения и болка- с воля е нещо доста неприятно.
Нужно е чисто съзнание ... ама това е друга тема :)



"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 832
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #291 -: Юли 11, 2012, 19:47:45 pm »
Цитат на: Princess_Deja link=topic=20890.msg255054#msg255054 date=1342024128[i
konstantin2007[/i],
съзнанието изпълнява всичко, не е волята.Всъщност може да се живее без воля, не е жизненоважна.
Но без съзнание просто не съществуваш. Затворниците продължават да съществуват, но едно тяло без-съзнание е труп, нали така :) без да ви подвеждам да почва спорът за духа и Душата. Но аз мисля, че от едно добро съзнание няма как да произлезе лоша воля, тъй като няма такава. Но едно лошо съзнание- "лошо" като целящо смърт, мъчения и болка- с воля е нещо доста неприятно.
Нужно е чисто съзнание ... ама това е друга тема :)
   
          Волятя  е  енергията  на  съзнанието!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #292 -: Юли 11, 2012, 20:03:42 pm »
Mитко, :hi:!Спести ми поне 5 реда писаници..
Направо ви завиждам с Ирис как намирате точните думи!


konstantin2007,
съзнанието изпълнява всичко, не е волята.Всъщност може да се живее без воля, не е жизненоважна.
Но без съзнание просто не съществуваш. Затворниците продължават да съществуват, но едно тяло без-съзнание е труп, нали така :) без да ви подвеждам да почва спорът за духа и Душата. Но аз мисля, че от едно добро съзнание няма как да произлезе лоша воля, тъй като няма такава. Но едно лошо съзнание- "лошо" като целящо смърт, мъчения и болка- с воля е нещо доста неприятно.
Нужно е чисто съзнание ... ама това е друга тема :)




Да..Така е..Съзнанието прави всичко,просто щото волята е негов атрибут.
В същината си Аз съм самото съзнание.Но без съзнанието на наблюдателя който да ме..отрази като.."съзнание",тогава наистина спирам да"съществувам".
От"добро"съзнание може да излезе"лоша"воля и за това е писано из много теми.Просто щото и двете понятия са изключително субективни.
« Последна редакция: Юли 11, 2012, 20:13:06 pm от konstantin2007 »

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 518
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #293 -: Юли 11, 2012, 20:26:03 pm »
Ще тряя доста да помисля,че нещо ми се върти за яйцето и кокошката..
  :) Добре е да се помълчи, не да се изсмуква темата, ще почакаме...
Много Благодаря за проявената мисъл, Константин, струва ми се участието е по-важно от целта.
Звучи крайно, но в гностическите апокрифни *евангелия съответно на Мария Магдалена и Тома са засегнати тези въпроси..., ще оставя темата за сега, само ще оставя  цитираното за съждение:

(  не е много дълго надявам се! )

(1-16 липсва) ще бъде ли тогава материята [разрушена] или не?
Спасителят каза: Всички природи, всички образувания,
всички същества съществуват във и един чрез друг,
и те ще бъдат възстановени отново в своите собствени корени.
Така щото природата на материята е възстановена в своята собствена същност.
Който има уши да чуе, нека слуша.
.....
[Материята даде живот на] страст, която няма равна,
и която изхожда от нещо противно на природата.
Тогава се появява смут(безредие) в цялото тяло.
За това ви казах: Бъдете с добра решителност,
и ако сте обезкуражени, окуражете се в присъствието на... .
....
Мария отговори, казвайки:
« Което е скрито за вас, аз ще изложа пред вас»
Тогава тя започна да им говори тези думи:
Аз-каза тя-видях Господ във видение, и Му казах:
'Господи, днес те видях във видение.'
Той ми отговори, казвайки: 'Благословена си ти,
че не се поколеба в погледа си към Мене.
Защото където е съзнанието, там е и съкровището.'
Аз Му казах:
'Господи, сега този който вижда видението,
го вижда {чрез} душата, или чрез духът?’
Спасителят отговори, казвайки:
‘Той не вижда чрез душата, нито чрез духът,
но съзнанието, което е между двете – то е [което] вижда видението,
и то е [...] (11-14 липсващи) ... и желание - каза.’

„Аз не те видях да се спускаш, но сега те виждам да се възнасяш.
Защо лъжеш, след като ми принадлежиш?”

Духът отговори, казвайки:
„Аз те видях. Ти не ме видя, нито ме позна.
Аз ти служех като одежда, а ти не ме познаваше.”

Когато каза това той си отиде във величествена радост.

Отново той дойде при третата сила, която е наречена невежество.
Тя (силата) разпитваше духът, казвайки:
„Къде отиваш. В проклятие си ти затворен.
Но си затворен; не съди!”

А духът каза:
„Защо ме съдиш, макар аз да не съм съдил?
Аз бях затворен, при все че нямам предел.
Аз не бях разпознат.
Но аз разпознах, че Цялото е разтворено**,
в двете си същности-земна и небесна.”

Когато духът победи третата сила,
той отиде на горе и видя четвъртата сила,
(която) придоби седем форми.
Първата форма е тъмнина, втората желание,
третата невежество, четвъртата е вълнение от смъртта,
петата е царството на плътта,
шестата е глупавата мъдрост на плътта,
седмата е гневната мъдрост.
Тези са седемте {сили} на яростта.
Те попитаха духа:
„От къде идваш, поразителю на човека и къде отиваш, покорителю на пространството?”

Духът отговори и каза:
„Което ме ограничава е било поразено,
и което ме преобръща е било покорено,
и моите желания са прекратени,
и невежеството е умряло.
В света аз бях спасен от (друг)свят,
а във вид (спасен)от небесен вид,
и (спасен)от оковите на забравата, която е временна.
От сега на татък аз ще достигна до остатъка на времето,
на сезоните и аеоните, в тишина.
... ...
Из ЕВАНГЕЛИЕ НА ТОМА:
50.)
Ако ви попитат за вашия произход, отговорете:
Ние идваме от Светлината,
Където Светлината дойде от Себе Си.
Тя почива появявайки се в техния образ.
Ако ви попитат за вашата самоличност, отговорете:
Ние сме Негови Синове, и Избраното от Живия Отец.
Ако ви попитат за знака на вашия Отец, отговорете:
Движение и покой.

* Апокриф (от гръцки απόκρυφος: "таен", "скрит"), означава словесно писмено произведение, което се разпространява „нелегално”, т. е. независимо и/или въпреки волята на контролиращата институция – Църква, държава, и т. н.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 518
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #294 -: Юли 11, 2012, 20:34:55 pm »
без Воля няма процес, без движение баланса е  = смърт, без баланс волята се изчерпва.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #295 -: Юли 11, 2012, 20:42:29 pm »
Нещото което ме "тормози "тези ди около въпроса със следването на Неговоата воля и разпознаването е свързана с така известното - най малко противодействие. Ще дам приемр за да стане ясно. Да речем че реша да отида отново за обувки  :D та тръгвам,първи магазин затворен,втори обувките ужасни,трети прекалено скъпи,четвърти ,пети нищо.Обикновенно ние в такива ситуации ( не само с покупките а и с личните цели) сме учени да упорстваме за да постигнем успех, на всичкото отгоре май и в Библията се казва - почукаи и ще ти се отвори. Да но реално когато Бог ни дава нещо,то е без излишни усилия, в смисъл,че неща се случват лесно.
...
Дали наистина е така. Полученото или достигнатото лесно може ли да бъде оценено подобаващо? Можем ли да го задържим и дали то въобще е истински достигнато? Ти самата спомена, че си преминала през редица страдания и знанието, което те са ти донесли е било по-истинско, по-осъзнато. Където няма съпротивление, там няма развитие. Разбира се другата крайност е човек да бъде смазан от прекалено голямо съпротивление, която е също толкова вредна.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #296 -: Юли 11, 2012, 20:57:51 pm »
без Воля няма процес, без движение баланса е  = смърт, без баланс волята се изчерпва.
Не знам..мисля,че има воля без баланс.

Уикито твърди,че...
Волята е способност на човека(съзнанието) съзнателно да управлява своите постъпки, да ги насочва към съзнателно поставени цели
Понятието за воля обикновено се използва за обясняване на поведения, изникващи от конфликта между различни сили. Въпросът за енергията лежи в същността на темата. В теориите за волята, предложени от Джеймс и Левин, се приема, че източник на енергия за волята е потребността, първоначално мотивирала поведението, което в крайна сметка е било желано. Това обаче създава проблем. Ако тези потребности не осигуряват достатъчно енергия, без да я изискват, човек би се запитал как те могат да осигуряват енергия за волеизявата? Теорията на Диси дава отговор на този преди неразрешен проблем. Той смята, че вътрешната мотивация, основана на вродена потребност от компетентност и самоопределяне, осигурява енергия за волеизявата.

Т.е...Едно съзнание може да избере,да не бъде балансирано.
« Последна редакция: Юли 11, 2012, 21:08:21 pm от konstantin2007 »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 832
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #297 -: Юли 11, 2012, 21:33:01 pm »
Където няма съпротивление, там няма развитие. Разбира се другата крайност е човек да бъде смазан от прекалено голямо съпротивление, която е също толкова вредна.
         Да,  така  си  е,  но  ако  един  човек  познава  себе  си  (възможностите  си)  съпротивлението  ще  бъде  минимално  колкото  да  дразни  Егото  му. 
         Дали  капката  в  океата  има  свободна  воля ???   Въпрос  с  повишена  трудност!
         Според  мен  --  Може  ли  човешката  воля  да  се  противопостави  на  божествената  такава?
« Последна редакция: Юли 11, 2012, 21:44:42 pm от mitko »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #298 -: Юли 11, 2012, 21:35:19 pm »
Може.Малко ли са возещите се сами в трамвая,които въпреки,че са сами пак намират в кой да се блъснат..

Неактивен balar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 212
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #299 -: Юли 11, 2012, 22:16:56 pm »
Човешката воля е неделима част от божията, почвам и аз да си мисля за кокошки и яйца.  Аколкото до книжките...то трябва и от себе си нещо ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27