Автор Тема: Да бъде волята ти.  (Прочетена 162253 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #45 -: Юли 02, 2012, 11:09:48 am »
Ако не беше да имаме желания тук и сега и то в плът, не би се въплатил сред нас и Бог в плът, а за да покаже че от един корен идваме и това е за всички, но не всеки го избира, и това е Личното в цялата работа, не е лошо, нито добро, просто всеки избира, според подобното нему, а тук избора се разгръща от малкото пожелаване, от малкия избор всеки ден, докато Голямото стане осезаемо в малкото, ако да бяхме "Горе", то в момента на пожелаването и щяхме да получим желаното, според каквото искаме, тази функция е същата и тук, но няма съгласуваност вътре в нас и се получава, че едно мислим, друго чувстваме и исканията ни казано гласно съвсем се объркват и се чувстваме разочаровани, сякаш Бог ни е оставил, е кое да даде Бог- на телесното, на духовното, на мисълта...чрез избора си вместо да ги видим в единство тялото често пъти се определя като автономно, защото тук това е видимо и така и желанията на мисълта са желанията на тялото, а забравяме, че сме свързани в един организъм и той е Бог, а Той се разпределя и пребивава във всичко, ...Дървото на живота...нима не е сме създадени по образ и подобие на Бог, нима не сме братя...и защо се определяме само с тяло и мисъл, воля, нима Бог е в това....


Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #46 -: Юли 02, 2012, 11:32:18 am »
Какво е волята? Какво е понятието за воля?
Ето част от определенията:
(от Уикипедия, свободната енциклопедия)

Волята е способност на човека съзнателно да управлява своите постъпки, да ги насочва към съзнателно поставени цели и да преодолява външни и вътрешни трудности и препятствия.

....

Воля и енергия
Понятието за воля обикновено се използва за обясняване на поведения, изникващи от конфликта между различни сили. Въпросът за енергията лежи в същността на темата. В теориите за волята, предложени от Джеймс и Левин, се приема, че източник на енергия за волята е потребността, първоначално мотивирала поведението, което в крайна сметка е било желано. Това обаче създава проблем. Ако тези потребности не осигуряват достатъчно енергия, без да я изискват, човек би се запитал как те могат да осигуряват енергия за волеизявата? Теорията на Диси дава отговор на този преди неразрешен проблем. Той смята, че вътрешната мотивация, основана на вродена потребност от компетентност и самоопределяне, осигурява енергия за волеизявата.

....
Волята според психологията

ВОЛЯ- дейност, при която съзнателно си поставяме цел и преодоляваме трудностите и препятствията за нейното постигане./из учебник по психология и логика/

...
Кога имаме нужда да проявим воля, когато искаме нещо и когато трябва да преодоляваме нещо.
Кога нямаме нужда от воля, когато не искаме нищо и когато не трябва да преодоляваме нищо.
 Кога не искаме нищо - Когато имаме
 Кога не преодоляваме - когато не се борим
Когато си Бог и живееш тук и те предизвикват какъв е смисъла да отвръщаш, да се бориш, нали Бог сам свидетелства за себе си, неговата Воля не е волята на човека за имане и борба, неговата воля е Любов.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #47 -: Юли 02, 2012, 12:16:06 pm »
Абсолютно съгласна.Да твърди някой ,че неговата воля е по важна от божията е като да казва,че той е отделен от Бог.Не на висшия си аз се кланяме,а на Бог,защото Бог е този който съдържа в себе си Висшия аз.А хората сякаш се заблудиха, сякаш помислиха че Бог има по важни дела от това да следи за техния път и техното Благополучие,сякаш решиха да не ангажират Бог със себе си,сякаш решиха ,че висшия им аз е по Близо до тях.Все едно кората на ябълката да помисли,че дръжката е по близо до нея,а не семката.Но всеки ще има достатъчно време пред себе си за да избере да се Върне там откъдето е произлязъл и всеки според съдбата си ще стигне при него. Както ти бе цитирала по назад "Аз не мога да правя нищо от Себе Си. Както слушам, тъй и съдя, и Моят съд е праведен, защото не търся Моята воля, а волята на Отца, Който Ме е пратил."
И ние действително нищо не можем да дадем на никого,само Господ може.Само на себе си можем да дадем,като изберем да се върнем при него,така ще си дадем мир и любов.Да изживееш божествената любов не се постига, това е състояние,а това състояние се дава от Господ, ако изберем да следваме неговата Воля.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #48 -: Юли 02, 2012, 12:52:41 pm »
Как аз разбирам още следването на Божията воля.Нашата воля отправя желанието си и Бог решава,а ако реши да не ти даде това което искаш,да приемеш спокойно това и да знаеш ,че това е най доброто за теб.Че Господ вижда и знае.Мисля,че това е Христовото съзнание обсолютно приемане на Божията воля пред твоята.Действане чрез неговата воля,а не чрез своята.

Неактивен Ичи

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #49 -: Юли 02, 2012, 13:21:23 pm »
Здравеи eses,

Ще си позволя да ти задам няколко въпроса, а те са следните:
1. Да бъде волята на кой бог? Защото някои твърдят, че са повече от един.
2. Как ще избереш да съчетаеш твоята воля с тази на бог без да си запозната с ученията му(Като за пример виж първия си пост в темата където споменаваш Библията)? Защото богове много ( За мен е само Един, ама никой не ме пита ).
3. Как ще познаеш враговете на този бог с когото съчетаеш волята си? Защото те ще опитат да представят тяхната воля като негова, това е без съмнение.

Философската секция на форума от доста време е закрита и в теми като тази според мен няма място за философия. Тук за мен трябва да се дискутират писанията на различните вери и учения, най-малкото с цитати, за да се обособи истинно търсене. Единствен del се постара да се обоснове в желанието си да изясни въпросът, който е поставен в темата, за разлика от new age феновете и тези на луциферианската доктрина (което май е едно и също).

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #50 -: Юли 02, 2012, 13:35:48 pm »
Не мога да кажа ,че съм ситуирана в някаква религия,но ако все пак трябва да кажа в коя се виждам,то това е Христянството.Но когато говоря за Бог,аз имам предвид източника,а той е един и няма име,още повече дори да има то му е дадено от хората.
Ученията на Бог се срещат всекидневно в живота ни.Тези който са написани на хартия са учения на религиите за Бог,но бог не е само религия,Бог е навсякъде във всичко и показва какви са неговите учения.Като основата на учението му е Морала и етиката,но Бог има и още много други лица,тях ги виждаме всекидневно.Хареса ми едно нещо което прочетох преди време.Птичката сутрин се събужда и почва да пее,без да се притеснява за храната си която още няма,тя знае че Бог я и е осигурил и затова със ставането си го възпява.
Не мога да говоря за врагове, защото всеки има шанса да се поправи и да поиска божията милост.Съмнявам се че Бог ще иска да се боря с враговете му, нооо може да ме изкушава,тогава бих ги разпознала по вътрешния си глас и вярата ми,но аз не съм Христос,може и да сбъркам, каквато е Божията воля това ще стане.Не искам за всеки случай да разигравам в главата си сцени на батални битки в името Божие, това което не се разбира последните години е че не истинско сражение ще има,а лични битки със самите себе си.
Не мога да давам цитати от библията,защото казах ,че не съм я чела, затова и пиша във форум Религия,защото някой я е чел и може да ми каже какво пише там по въпроса.И въпреки ,че зад това вие ще видите несериозна проява,аз ще ви кажа,не ми е нужно да чета Библията.Слепците и те вярват в Бог без да са я чели.
ПП.А когато вчера написах ,че взема да я прочета,го написах заради храната която ми даде цитираното от Дел.

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #51 -: Юли 02, 2012, 13:51:38 pm »
Единствен del се постара да се обоснове в желанието си да изясни въпросът, който е поставен в темата, за разлика от new age феновете и тези на луциферианската доктрина (което май е едно и също).

LoL. Това че някои хора се интересуват от езотерика, не значи че са ню ейджъри или луциферианци. :D

Старай се да отделяш житото от плявата. ;)
Бъди Слънце!

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #52 -: Юли 02, 2012, 13:59:37 pm »
Кво значение има как те наричат другите? Все тая, Бог нали знае какъв си? Да се доказваме е толкова грешно, бях го казала и в друга тема, няма да ми е нужно никой да ме убеждава че е пушач,ако пуши по 2 кутии цигари на ден. Делата са доказателството. Но още по смешно ми става когато ме карат да доказвам вярата си  :D

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #53 -: Юли 02, 2012, 14:35:51 pm »
От друг форум по темата
Цитат
Проблемът на Луцифер не е в свободната воля ,а в гордостта.
Проблемът на Адам и Ева също не е в свободната воля ,а в съмнението в Бог ,в себичността и измамното самоутвърждаване .Грехът на първия човек, може да бъде възприет като опит, човек сам, без Бога, да изгради собствен рай ...тоест, един вид ,пак гордост.
Чела ли си Братя Карамазови,там има един откъс:
"...Ти възжела свободната любов на човека, та свободно да тръгне след Тебе, прелъстен и пленен от Тебе. Вместо твърдия древен закон — човекът вече трябваше със свободно сърце сам да решава занапред кое е добро и кое зло, имайки за напътствие само образа Ти пред себе си — но мигар Ти не помисли, че той ще отхвърли най-накрая и ще оспори дори и Твоя образ и Твоята истина, ако е угнетен от толкова страшно бреме, каквото е свободата на избора? "
Та,това е големия проблем на човеците-какъв избор правят.

"Да бъде Волята Ти..." е израз на смирение ,а не на отказ от свободна воля.
Каквито и да са обстоятелствата в живота на човек ,той винаги има свободата да избере ,а какво ще избере ,зависи от него... В отношенията Бог-човек, свободната воля и осъзнатото спазване на правилата винаги са били решаващи ,още от Адам ,че до сега.

Много вярно го е казала мацката, смирение пред волята му.

Неактивен Ичи

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #54 -: Юли 02, 2012, 14:38:58 pm »
Eses, както предположих избърза с отговора си, трябваше да си дадеш повече време за нещо толкова сериозно.

Не мога да кажа ,че съм ситуирана в някаква религия,но ако все пак трябва да кажа в коя се виждам,то това е Христянството.“ – Виждаш се в християнството, а не знаеш и не искаш да разбереш какво е то. Е няма как да стане да си лепнеш един етикет и да не знаеш съдържанието. За това те питах за враговете, защото и те разказват за християнството, а после ти ще се окичиш с тяхната интерпретация.

„Но когато говоря за Бог,аз имам предвид източника,а той е един и няма име,още повече дори да има то му е дадено от хората.“ – Ако потърсиш информация ще видиш, че повечето „богове“ сами се именуват.

„Ученията на Бог се срещат всекидневно в живота ни.Тези който са написани на хартия са учения на религиите за Бог,но бог не е само религия,Бог е навсякъде във всичко и показва какви са неговите учения.“ – Тук доста може да се обсъжда, но ще ти кажа кратката версия. Да, срещат се но повечето пъти са фалшиви, точно заради враговете за които ти писах. Бог се разграничава от творенията си. Когато изваяш скулптура ти в нея ли си?

„Не мога да говоря за врагове, защото всеки има шанса да се поправи и да поиска божията милост.“ – Докато не се поправи той си остава враг!!! И ако не говориш за врагове според мен трябва да се запиташ дали не живееш в самозаблуда, защото ги има и те те виждат и говорят за теб.

„Съмнявам се че Бог ще иска да се боря с враговете му, нооо може да ме изкушава,тогава бих ги разпознала по вътрешния си глас и вярата ми,но аз не съм Христос,може и да сбъркам, каквато е Божията воля това ще стане.“ – Не се съмнявай, а започни да упознаваш бога за който говориш тогава ще разбереш.

„Не мога да давам цитати от библията,защото казах ,че не съм я чела, затова и пиша във форум Религия,защото някой я е чел и може да ми каже какво пише там по въпроса.И въпреки ,че зад това вие ще видите несериозна проява,аз ще ви кажа,не ми е нужно да чета Библията.Слепците и те вярват в Бог без да са я чели.“ – Ами несериозно е! Я си представи, че този на който се надяваш да ти разясни какво пише някъде си, е решил да те заблуди, че да не разбереш истината и да тръгнеш по друга пътека. Наивно и то доста.  Слепците могат да си вярват в каквото си искат въпроса е ти в какво вярваш и с какво подкрепяш вярата си.

Monolith,

„Свободната воля е единственото нещо, което е способно да подпомогне еволюирането ни, ако се използва правилно. Отдаването й на този или онзи, било то и някакъв религиозен "Бог" може само да те води в задънени пътища, отнемайки силата ти. Естествено, че трябва да спазваш моралните норми, но това трябва да се съчетава със свободната воля, като живееш в хармония с другите и едновременно с това отстояваш себе си."

"Истинският Бог, Източникът от който произхожда всичко, никога не би искал от теб да се отказваш от свободната си воля и да отдаваш силата си на идоли. Също така, Висшият ти Аз, който е творение на Източника, и от когото ти произхождаш, също се грижи за теб, не само като ти дава в определени моменти подходящите опитности, но и като съблюдава правото ти на избор.“

„Ето и нещо, което беше замислено като част от предния ми пост, но го публикувам сега:
Когато ти се върнеш при Висшия си Аз, с твоята опитност, ти няма да се разтвориш в него, а ще еволюираш, като някой ден ти самият се превърнеш във Висш Аз.“


„По същия начин няма как да се свържеш директно с Бог, без да си усвоила духовния баланс и уроците на Висшия си Аз.Има си нива, които трябва да бъдат овладени. Това е все едно да искаш да бягаш, преди да си се научила да ходиш.“

„Способността да различаваме желанията, идващи от Тялото и нисшият астрал от една страна и разума, идващ от Духа и висшите обитания от друга страна е едно от първите неща, които се учат от просветените.Това е елементарно необходимо условие за духовен напредък, а не знак, че си се свързала директно с Източника и си хванала Господ за шлифера“
„Духът не се нуждае от религия, а от истина и еволюция.“


„Това че някои хора се интересуват от езотерика, не значи че са ню ейджъри или луциферианци.“  -  Правиш ли разлика от това да се интересуваш и да проповядваш езотерика? С тия висши аз-ове, астрали и еволюции ти към плявата или към житото се причисляваш?

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #55 -: Юли 02, 2012, 14:39:22 pm »
Твоя "бог" трябва да е много зле да харесва и праща подаръци със сапйдърмен, то затъпяващ образ от това не мисля че е измислян.

Това към мен ли е написано бре "bogoizbrania"?
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #56 -: Юли 02, 2012, 14:54:00 pm »
Хайде още един знаещ истината дойде да ми отвори очите и да ми покаже заблудите ми.
Не си правете труда,да ме изпитвате и да ми отваряте очите. Моята вяра си е моя и Бог си го вижда,само той знае кой са ми заблудите и само той ще ми изпрати подходящите изпитания за да си ги открия.Няма кво да ви доказвам на вас.
Нито ви питах за вярата ми, нито за това трябва или не нещо, не нищо такова, но вие  държите да ми кажете как трябва, какво е вярното ,коя е истината, как се прави, колко да чета, от къде, какво е Бог, какво е свободна воля, какво съм аз,кой са враговете, какво може да ми предложи Бог и тн. Зададох един единствен въпрос -Как различавате вашата от Божията воля.Но само един човек в този форум отговори и далче това ,че точно той е извадил цитати от Библията не е неговото преимущество, Дел е смирен, той не натрапи, не каза кое е правилно, кой е грешен, кой какви заблуди има, даже напротив каза че не е грешно нищо ,не осъди, не поруга.Можете да се поучите от него/нея.
« Последна редакция: Юли 02, 2012, 15:18:04 pm от eses »

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #57 -: Юли 02, 2012, 16:05:02 pm »
Правиш ли разлика от това да се интересуваш и да проповядваш езотерика? С тия висши аз-ове, астрали и еволюции ти към плявата или към житото се причисляваш?

Ичи - аз знам кой съм и от какво се интересувам. Само не разбрах ти какво си (мъж/жена) и от какво се интересуваш?

Проповядвал съм бил. :D Аз споделям това, в което вярвам. Като не ти харесва - поне не се заяждай. :P
« Последна редакция: Юли 02, 2012, 17:44:11 pm от Monolith »
Бъди Слънце!

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #58 -: Юли 02, 2012, 19:11:57 pm »
Цитат
...

"Да бъде Волята Ти..." е израз на смирение ,а не на отказ от свободна воля.
Каквито и да са обстоятелствата в живота на човек ,той винаги има свободата да избере ,а какво ще избере ,зависи от него... В отношенията Бог-човек, свободната воля и осъзнатото спазване на правилата винаги са били решаващи..."


Това е интересно ... оправдание (да го наречем). Трябва да се запитаме обаче, какво всъщност е "смирение" реално? Приемаш нещо безусловно, подчиняваш се, доверяваш се ... отдаваш се накрая. Но се и отказваш от нещо. От какво? Тук се сетих, че възможен и очакван отговор е: от гордостта или самочувствието, че можеш сам да постигаш неща, само с волята си, без капка благодарност, дори. Но ако се откажеш от себе си и вярата в себе си, не е ли по-лошо?  Ако не е от свободната воля, как точно успяваш да я запазиш, и да си смирен едновременно? Като знаеш и си научил "правилата", в същото време зависи от теб да избереш, а не да се подчиниш на определено правило- for example: не пипай горещ котлон! но от теб зависи. Смирено спазваш правилото и всичко е ок! ... до тук. Но подробност е, че на котлона е залепнала малката ръчичка на детето ти и го хванал и ток. То пищи в неистови болки. Какво правим?
Хубаво е да има правила постановени от по-висша Воля и ти да ги приемаш безусловно, но не винаги имаш отговор за изборът си, какво би се случило, ако избереш едно или друго.

В общи линии се предпоставя Божествената воля. Но забележете, тя не е "свободна", а само Воля. Има разлика.

/понеже се спомена друг форум. И е естествено хората да участват и да си вадят изводи и ... тези от други места, аз пък се сетих за една тема, когато доста манипулативно един човек попита една вярваща жена (в десетте Божи заповеди и всичко най-праведно, доколкото може да се удържи в човешкия живот), ако някой малоумен психар те е вързал заедно с дъщеря ти или детето ти над казан с вряща вода и те накара да избереш: да те освободи, но детето ти пада в казана, но пък ще имаш възможност да отмъстиш и да го убиеш, или ти да се предадеш и да спасиш детето си, но пък самоубийството е грях, кое ще избереш?/

Последно. Понеже конкретния въпрос (май) е и остава как да се разпознава Едноличната-константна Воля на Бог и твоята собствена, когато е нужно да я ползваш и да ти е полезна, мога да отговоря, че това е един от въпросите, на които ние не може да отговорим, защото не сме Бог-ове. Няма как реално да разберем каква е Волята му ... особено относено към смъртта, е някак странно като умре твой близък, просто да се отбележи "Да бъде волята ти". В такива случаи, когато ти не си пряко виновен за нечия смърт, явно е Волята му, е и?
« Последна редакция: Юли 02, 2012, 19:34:52 pm от Princess_Deja »
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен Ичи

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #59 -: Юли 02, 2012, 20:11:34 pm »
За да няма обърквания ще кажа, че аз вярвам в Библията. Вярвам,че тя е сбор от книги в които Бог е дал указания как да живеем в неговия свят и според неговите закони. Закони, които ако не спазваме сме обречени на упадък. Всеки ще бъде съден според делата и знанията си. Белега на Бог се слага на челото и ръката, тоест и мислите и делата ти да са според волята му, а не както е при луцифер или на челото или на ръката. Красотата на свободната воля дадена ни от Бог е в това, по собствена воля да изберем неговите закони. Ако Бог искаше да има роботи без воля щеше да направи такива, за това Той не иска човек да се отказва от волята си, защото истинското почитане на Бог става по собствена воля. Милосърдния, Обичащия Бог ни се представя и ни казва от какво има нужда той за да се наречем негови последователи.Според мен няма как да познаеш волята на Бог ако не се поинтересуваш за Него. Ако не го направиш за мен такъв бог си остава мистерия и аз няма да го следвам. Eses казваш :„Монолит ,най глямата ни грешка е че си мислим ,че знаем какво е Бог,какво иска и какво е отвъд това което ние виждаме.“ – сега когато прочете по-горе разбираш ли какво искам да ти кажа. За това ти зададох въпросите в началото. За да разбера първо какво е и кой е бог за теб. Как ще разграничиш твоята воля от тази на Бог ако не го познаваш? Това е една от същините в религиите и догматичните вери,да знаеш кой е Бог и какво очаква Той от теб ако искаш да си Негов последовател.


„Как различавате вашата от Божията воля“

                               
Библия

„. синът на израилтянката хулеше името (Господне) и злословеше. И го доведоха при Моисея; (майка му се именуваше Саломит, Давриинова дъщеря, от Даново племе;)
12. и туриха го под стража, докле им се обяви волята Господня.
13. И рече Господ на Моисея, думайки:
14. изведи хулителя вън от стана, и всички, които са чули, нека турят ръцете си върху главата му, и цялото общество да го убие с камъни;
15. и на синовете Израилеви кажи: който хули своя Бог, ще понесе греха си;
16. който хули името Господне, трябва да умре, с камъни да го убие цялото общество: бил пришълец, или туземец, ако почне да хули името (Господне), да бъде умъртвен.
17. Който убие човек, да бъде умъртвен.
18. Който убие добитък, да го заплати: добитък за добитък.“

„24. Как ще надделееш ти и на един вожд от най-малките слуги на господаря ми? А се осланяш на Египет заради колесници и коне?
25. При това нима аз без воля Господня съм тръгнал против това място, за да го съсипя? Господ ми каза: иди против тая земя и я съсипи.
26. И каза Хелкиевият син Елиаким, и Севна, и Иоах на Рабсака: говори на рабите си по арамейски, защото разбираме, а недей ни говори по иудейски да чува народът, който е на стената.“


„14. И иудейските старейшини градяха и успяваха според пророчеството на пророк Агея и Захария, син на Ада. Съградиха и свършиха според волята на Бога Израилев и според волята на Кира, Дария и Артаксеркса, царе персийски.
15. Свършен биде тоя дом на третия ден от месец адар, в шестата година от царуването на цар Дария.
16. И синовете Израилеви, свещеници, левити и други, които се бяха върнали от плен, извършиха с радост освещението на тоя Божий дом.
17. И принесоха при освещението на тоя Божий дом: сто вола, двеста овена, четиристотин агнета и дванайсет козли в жертва за грях за цял Израил, според броя на колената Израилеви.
18. И поставиха свещениците според отделенията им и левитите според сметките им за Божия служба в Иерусалим, както бе заповядано в книгата Моисеева.“


„10. Тогава свещеник Ездра стана и им каза: вие направихте престъпление, като си взехте другоплеменни жени и с това увеличихте вината на Израиля;
11. затова, покайте се пред Господа, Бога на вашите отци, и изпълнете волята Му, отлъчете се от народите на тая земя и от другоплеменните жени.“


„9. А молете се тъй: Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име;
10. да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята;
11. насъщния ни хляб дай ни днес;
12. и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си;
13. и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин.
14. Защото, ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости Небесният ви Отец;
15. ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви.“



„17. Тъй, всяко добро дърво дава добри плодове, а лошо дърво дава лоши плодове:
18. не може добро дърво да дава лоши плодове, нито лошо дърво да дава добри плодове.
19. Всяко дърво, което не дава добър плод, отсичат и хвърлят в огън.
20. И тъй, по плодовете им ще ги познаете.
21. Не всеки, който Ми казва: Господи, Господи! ще влезе в царството небесно, а оня, който изпълнява волята на Моя Отец Небесен.
22. Мнозина ще Ми кажат в оня ден: Господи, Господи! не в Твое ли име пророкувахме? И не в Твое ли име бесове изгонвахме? И не в Твое ли име много чудеса правехме?
23. И тогава ще им кажа открито: никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие.
24. И тъй, всекиго, който слуша тия Мои думи и ги изпълнява, ще оприлича на благоразумен мъж, който си съгради къщата на камък;
25. и заваля дъжд, и придойдоха реки, и духнаха ветрове, и напряха на тая къща, и тя не рухна, защото беше основана на камък.
26. А всеки, който слуша тия Мои думи и ги не изпълнява, ще заприлича на глупав човек, който си съгради къща на пясък;
27. и заваля дъжд, и придойдоха реки, и духнаха ветрове, и напряха на тая къща, и тя рухна, и срутването й беше голямо.
28. И когато Иисус свърши тия думи, народът се чудеше на учението Му,
29. защото Той ги поучаваше като такъв, който има власт, а не като книжниците (и фарисеите).“
– Това е страхотен пример (според мен) за думите ми в началото.


     
Кришна и Арджуна в Бхагавадгита


„Аз познавам добре съществата —
минали и настоящи, о, Арджуна,
също и тези, които ще бъдат.
Но мене никой не ме познава.
27Чувствата — двойствени, породени
от привличане и отблъскване —
заблуждават в света съществата
и те се лутат сред неведение.
28Но вършещите добри деяния,
своите грехове победили,
освободени от раздвоеност,
със силна воля до мен достигат.
29Който в мене търси убежище,
за да се спаси от смърт и старост,
той знае брахмана, той знае атмана,   
той познава всеобщата карма.
30Който ме знае като Двигател
на вещества, божества и жертви,
той ме познава: с ум хармоничен
той и в прощалния час ме постига.“


„Когато се свърши денят на Брахма, 
съществата изчезват в природата ми. 
Когато новият ден започне —   
аз пак произвеждам същества.
 8Направлявайки свойта природа,
много пъти и без тяхна воля
съществата съм възсъздавал —   
аз - независимият от природата?
 9Моите действия, о, Всепобедни,   
по никакъв начин не ме обвързват:
Независим от нищо и безпристрастен,
Аз, като зрител, съм над своите действия.“

„36Аз съм и Хитростта във хазарта,
и Блясъка във великолепието.     
Аз съм Победата. Аз съм Волята.   
И Добродетелта на праведните.
37Сред рода Вришни съм Васудева.
А сред Пандавите съм Арджуна!
Сред мъдреците в света съм Вяса.
Певецът Ушана съм сред поетите.
38Аз съм Скиптъра на управниците
и Политиката на побеждаващите.
Аз съм Мълчанието на тайната.
На тези, които знаят — Знанието.
39Във всичко, което съществува,
аз съм Семето, о, Арджуна!
Нищо подвижно или неподвижно
не може без мен да съществува.
40Нямат край моите чудни вселенски 
проявления, о, Парамтама!       
Което чу, бяха само примери
за неизчерпаемата ми сила. 
41Всичко, което е мощно и славно,
което е истинско или красиво,     
възниква, понеже съдържа частица
от моята великолепна сила. 
42Но какъв смисъл има да знаеш
всички тези неща, о, Арджуна?
Знай, че аз съм. И света поддържам       
с една невидима своя частица.“

„Аз съм Времето. Аз се разраствам:
руша и поглъщам световете.     
Дойдох да изтребя тези две армии.   
И без да воюваш — те пак ще загинат.
33Така че — воювай! Постигни слава!   
Врага сразил — наслади се на царството!
Те ще загинат по моя воля.   
Бъди само средството, о, Савясачин!
34Прона и Бхишма, и Джаядратха,   
както и другите войни — герои   
аз вече убих. Убий ги и ти сега!   
Без страх се бори! Ще надвиеш врага си!“

„46С корона, със скиптър и диск в ръцете —
такъв бих искал пак да те видя.
Добий четириръката форма,
о, Хилядоръки, о, форма световна!
Върховносияйния каза:
47По моя воля, чрез моита йога,
ти видя мойта вселенска форма —
изначална, безкрайна, сияйна.
Никой преди теб не беше я виждал!
48Нито чрез ведите, нито чрез жертви,   
нито чрез дарове, пост, въздържание,
никой човек освен теб, о, Арджуна,   
не може да види тази ми форма!     
49Не страдай и не губи разсъдък,
виждайки този ужасен мой образ.“


 
                       
   ПОПОЛ ВУХ

„Когато Творецът и Образувателят видяха, че не е възможно да проговорят, казаха си: "Не бе възможно те да изрекат нашето име, нашето, на техните творци и образуватели. Това не е добре" - казаха си Първородителите.
Тогава им се каза:
- Ще бъдете променени, защото не се постигна да проговорите. Променихме си гледището: ще имате своята храна, своята паша, своето жилище и своите гнезда, ще бъдат овразите и горите, защото не можа да се постигне да ни боготворите или да ни призовавате. Все още има кой да ни боготвори, ще направим други (същества), които да бъдат послушни. Вие приемете своята участ: вашата плът ще бъде стривана. Тъй ще бъде. Тази ще бъде вашата участ. - Тъй рекоха, когато накараха малките и големите животни, дето ги има върху лицето на земята, да узнаят тяхната воля.“



             
  Коран


„62. Така е, защото Аллах е Истината, а онова, което зоват вместо Него, е лъжата. Аллах е Всевишния, Превеликия.
63. Не виждаш ли, че Аллах изсипва вода от небето и тогава земята се раззеленява? Аллах е всепроникващ, сведущ.
64. Негово е всичко на небесата и всичко на земята. Аллах е Пребогатия, Всеславния.
65. Не виждаш ли, че Аллах подчинява за вас всичко на земята, и корабите, плаващи в морето по Неговата воля, и Той държи небето да не падне върху земята, освен с Неговото позволение. Аллах към хората е състрадателен, милосърден.
66. Той е, Който ви дава живот, после ви го отнема, после ще ви съживи. Човекът наистина е неблагодарник.“



„46. И от Неговите знамения е, че изпраща ветровете като благовестници, и за да ви даде да вкусите от милостта Му, и за да плават корабите според Неговата воля, и за да търсите от Неговата благодат. И за да сте признателни!“

„49. На Аллах принадлежи владението на небесата и на земята. Сътворява Той каквото пожелае дарява момичета на когото пожелае и дарява момчета на когото пожелае,
50. или дарява момчета и момичета. И сторва безплоден когото пожелае. Той е всезнаещ, всемогъщ.
51. С хората Аллах говори само чрез откровение или зад преграда, или като изпрати пратеник и му разкрива по Своя воля каквото пожелае. Той е всевишен, премъдър.“


„23. Рече: “Знанието е само при Аллах, а аз ви оповестявам само онова, с което съм изпратен. Ала виждам, че сте невежи хора.”
24. И когато го видяха широк облак, прииждащ към техните долини, рекоха: “Това е облак, който ще изсипе дъжд над нас”. Но не, то е онова, за което бързахте вятър с болезнено мъчение в него.
25. Той опустошава всяко нещо по волята на своя Господ. А от тях останаха само [руините на] домовете им. Така наказваме хората-престъпници.“



Спирам с примерите за волята за да не ви отегчавам. В тези цитати се вижда ясно коя воля на кого е. Въпроса е на кой от тези богове ще избереш да вярваш. За мен в това отношение отговора е ясен.



 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27