Автор Тема: Какво празнуваме на 25-ти декември  (Прочетена 9417 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xtring

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 132
Какво празнуваме на 25-ти декември
« -: Декември 24, 2011, 22:11:03 pm »
Има и други отговори, в крайна сметка не съм сигурен, че някой знае какво точно се празнува. Така, че аз съм за 5 :)

Неактивен Founded

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 2
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #1 -: Декември 24, 2011, 22:36:05 pm »
Ами как какво Рождество Христово,Коледа. Това си е един от малкото светли празници които ни останаха.
« Последна редакция: Декември 24, 2011, 22:37:21 pm от Founded »

Неактивен Hound Dog

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 86
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #2 -: Декември 25, 2011, 03:08:46 am »
Практически датата съвпада с честванията на Сатурн, Сатурналии в Древен Рим, макар че това е била плаваща дата в зависимост от лунния календар. Вярвало се е, че тогава всичко става наопаки и нематериалният (отвъдният, менталният) свят навлиза и се смесва с материалния, отваря се нещо като портал. На тази дата, в продължение на няколко дни робите са ставали господари, а господарите - роби.

Io, Saturnalia!  :flag_of_truce:

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #3 -: Декември 25, 2011, 14:56:26 pm »
 Кратко описание на произходът на празницитеКоледа и Велик ден.Сатурнови празнице,Трите дни на глепците,Възхвала на безпорядъка и още много данни и тълкования от различни източници,времена и епохи:
http://www.ccg.org/bulgarian/S/P235.html
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен xtring

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 132
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #4 -: Декември 25, 2011, 18:44:20 pm »
Разбира се, всеки може да избира какво празнува, но това наистина не е рождението на Исус. ЗАЩО ИСУС ХРИСТОС НЕ Е РОДЕН НА 25 ДЕКЕМВРИ?
Всички тези чествания в различните култури не ги събира нищо друго освен зимното слънцестоене, според мен.
Тези обичаи робът да получава свобода за няколко дни, забравяне за статуквото за няколко дни, те не напомнят ли и на модерният коледен дух... В които за няколко дни на хората им се позволява да се почувстват хора.

Неактивен Hound Dog

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 86
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #5 -: Декември 25, 2011, 21:20:37 pm »
Има логика (освобождава се от труд и се насърчава човешката топлина), обаче мисля, че това е, за да придаде сантиментално чувство на измисления празник. Иначе си е панаир на консумацията и покупката на ненужни вещи, гледането на тъпи предавания и изтъкването на фалшиви и захаросани ценности. Комерсиализират се благородните човешки качества и така.
Има една причина да ни пускат в почивка на тези дати и тя е, за да имаме повече време да пазаруваме.
Иначе този обичай не е освобождаване на робите, робите стават господари - никой господар не е свободен. Ако участваш в йерархия, винаги има някого над тебе така или иначе. Във филма на Въргала "Шменти-капели" много готин лаф имаше по тоя случай - "Колкото и да си еди-кой си, все ще има някой дето е по-еди-кой си. Има и друга приказка, май на Ботев - "Не можеш да си свободен сред роби." Тоест робите стават господари, а господарите роби и това е театър (театрален елемент има във всеки окултен ритуал). Никой не става свободен.

Идеята е следната - около тази дата, която варира според лунния цикъл и се изчислява от звездобройците, се отваря портал към "огледалния свят" - избирам нарочно това наименование, защото той е хем същия, хем наобратно. Ние, българите, имаме същия "празник" (не е точно празник) и се нарича Мръсни дни. Много народи са имали подобно вярване. Принципно по-сензитивните би трябвало да го усещат като силно негативно влияние и преливане на отвъдния (не на мъртвите, а на нематерията) свят с нашия.

Та тези дни са се изчислявали кога са всяка година от малцина жреци, имащи познанията да ги сметнат. Не си спомням всички жреци и функциите им - те имат много божества и обслужващите ги жреци/жрици (според пола на божеството в повечето случаи, има и такива божества, чийто култ се обслужва и от двата пола) имат различни ограничения и привилегии. Ограниченията са всякакви аскези, задължение да се носи определен цвят или забрана да се носи някакъв и други, а привилегиите са политически имунитет, задължение на хората да им правят път и т.н.
Та жреците на Сатурн изчисляват кога се падат тези мръсни дни, траят 3-4 дни (колкото Коледа - Исус не се е раждал 3 дни). След което казват на народа, а той чества. И когато християните набират власт, се чудят как да откажат езичниците и да ги асимилират. И така измислят християнски празници, които да съвпадат с езическите, а честванията да са подобни. Не всички езичници имат необходимите познания, за да установят къде е грешката и просто приемат компромиса (пред варианта да бъдат преследвани). Разбира се Коледа не са наистина мръсните дни, защото е фиксирана дата, а както няколко пъти казах те не се падат на фиксирана дата, а трябва да се изчислят. Като цяло всички езически празници се изчисляват астрологически.

Приликата е, че Сатурналиите хранят егрегора на Сатурн, а коледа - принципно на Христос трябва, обаче повечето хора хранят егрегора на парите и вещите. Обилно ядене, подаръци и т.н. А божеството живее, докато хората го хранят с енергията си - после си отива.

Иначе аз за себе си съм избрала да избягвам всякакво псевдопоклонничество и отдаване на енергия на външни източници. Никога не може на 100% да го спреш (или поне аз не мога). Но аз празнувам всеки ден, само че съвсем различни неща.

Много е възможно да има фактически грешки в горенаписаното, но мисля, че и да има, не променят смисъла му. Изводите, които съм направила са си мое лично мнение, обаче.
Желая на всички да следват пътя си и той да ги отведе точно там, където искат да отидат.
« Последна редакция: Декември 25, 2011, 21:21:38 pm от Hound Dog »

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #6 -: Декември 25, 2011, 22:04:11 pm »
Аз празнувам Рождество Христово и се пазя от коледни кичове и боклуци.
Във връзка с горните постове за т.нар. 'мръсни дни" ето малко интересна информация:


Българската Коледа съвпадат с езическия спомен за
„мръсните дни” в годината
Те започват от Рожество Христово и свършват на Богоявление. В архаичните представи „мръсните дни” са невидимата граница между старата и нова година. През този период природата и човекът се подготвят за повторно раждане, а светът - за ново сътворение. Тогава идва и новият бог – Иисус, който трябва да извърви пътя на съзряването и да стане част от пантеона на старозаветните богове.

Българите са вярвали, че всяка нощ през мръсните дни бродят демоничните същества на отвъдното. От залез слънце до първи петли по земята господствали мамници, бродници, караконджули, вампири, джадити. Хората се предпазвали от тях като носели в дрехите си по няколко скилитки чесън или люспи от бял лук, червен и бял конец, синьо мънисто. Жените съблюдавали редица забрани – да не перат и мият, да не си решат косите, да не режат с нож или ножица, непоглеждали мъжете. Баби баячки връзвали на новородените деца червен конец, кадяли ги с пушек, за да не ги залюби змей.


целия текст

Тоест всички тези обреди си имат своето значение и то в никакъв случай не е "отдаване на енергия на "божеството", а предпазване от невидими сили.
Трябва да се прави разлика между "ритуали" и "ритуали" и "отдаване на енергия"и "изчистване на негативна енергия".
« Последна редакция: Декември 25, 2011, 22:11:09 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен xtring

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 132
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #7 -: Декември 25, 2011, 22:23:11 pm »
Има логика (освобождава се от труд и се насърчава човешката топлина), обаче мисля, че това е, за да придаде сантиментално чувство на измисления празник. Иначе си е панаир на консумацията и покупката на ненужни вещи, гледането на тъпи предавания и изтъкването на фалшиви и захаросани ценности. Комерсиализират се благородните човешки качества и така.
Има една причина да ни пускат в почивка на тези дати и тя е, за да имаме повече време да пазаруваме.
Иначе този обичай не е освобождаване на робите, робите стават господари - никой господар не е свободен. Ако участваш в йерархия, винаги има някого над тебе така или иначе. Във филма на Въргала "Шменти-капели" много готин лаф имаше по тоя случай - "Колкото и да си еди-кой си, все ще има някой дето е по-еди-кой си. Има и друга приказка, май на Ботев - "Не можеш да си свободен сред роби." Тоест робите стават господари, а господарите роби и това е театър (театрален елемент има във всеки окултен ритуал). Никой не става свободен.

Идеята е следната - около тази дата, която варира според лунния цикъл и се изчислява от звездобройците, се отваря портал към "огледалния свят" - избирам нарочно това наименование, защото той е хем същия, хем наобратно. Ние, българите, имаме същия "празник" (не е точно празник) и се нарича Мръсни дни. Много народи са имали подобно вярване. Принципно по-сензитивните би трябвало да го усещат като силно негативно влияние и преливане на отвъдния (не на мъртвите, а на нематерията) свят с нашия.

Та тези дни са се изчислявали кога са всяка година от малцина жреци, имащи познанията да ги сметнат. Не си спомням всички жреци и функциите им - те имат много божества и обслужващите ги жреци/жрици (според пола на божеството в повечето случаи, има и такива божества, чийто култ се обслужва и от двата пола) имат различни ограничения и привилегии. Ограниченията са всякакви аскези, задължение да се носи определен цвят или забрана да се носи някакъв и други, а привилегиите са политически имунитет, задължение на хората да им правят път и т.н.
Та жреците на Сатурн изчисляват кога се падат тези мръсни дни, траят 3-4 дни (колкото Коледа - Исус не се е раждал 3 дни). След което казват на народа, а той чества. И когато християните набират власт, се чудят как да откажат езичниците и да ги асимилират. И така измислят християнски празници, които да съвпадат с езическите, а честванията да са подобни. Не всички езичници имат необходимите познания, за да установят къде е грешката и просто приемат компромиса (пред варианта да бъдат преследвани). Разбира се Коледа не са наистина мръсните дни, защото е фиксирана дата, а както няколко пъти казах те не се падат на фиксирана дата, а трябва да се изчислят. Като цяло всички езически празници се изчисляват астрологически.

Приликата е, че Сатурналиите хранят егрегора на Сатурн, а коледа - принципно на Христос трябва, обаче повечето хора хранят егрегора на парите и вещите. Обилно ядене, подаръци и т.н. А божеството живее, докато хората го хранят с енергията си - после си отива.

Иначе аз за себе си съм избрала да избягвам всякакво псевдопоклонничество и отдаване на енергия на външни източници. Никога не може на 100% да го спреш (или поне аз не мога). Но аз празнувам всеки ден, само че съвсем различни неща.

Много е възможно да има фактически грешки в горенаписаното, но мисля, че и да има, не променят смисъла му. Изводите, които съм направила са си мое лично мнение, обаче.
Желая на всички да следват пътя си и той да ги отведе точно там, където искат да отидат.
Няма лошо да се празнува ден на Слънцето, то дава живот на Земята - но не и да ни лъжат, че е празник на нещо на което не е. Според мен е важно да се знае какво точно се празнува, това което е по-голямо от земята е космоса, макар модерната наука да не признава влиянието на планетите и космоса в законите които не са и ясни. Оттам идват и тези вярвания за сили, които слизат за земята и подобни неща, които не са глупости - но народът ги е запазил в преданията си като практики без да ги разбира.
Както би могло да се празнува истинското рождество на Исус Христос, ако би могло да се определи точна дата.
Тая година явно съвсем не ме е обладал коледният дух, нещо не ми и се ходи по събирания където хората се виждат да се напият и наядат на корем, в името на празник, който дори не им е ясен, а медийно всички започват да си спомнят че са добри.
И в крайна сметка чрез тоя празник пак същите хора си напълват касичките.

Според мен това е честване на превала на Слънцето, както аналогично е другият в пролетното слънцестоене, което пък е Великден.

Неактивен Edge of Sanity

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 400
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #8 -: Декември 26, 2011, 00:35:46 am »
Както се знае, в Библията никъде не пише за раждането на Исус на 25 Декември. Той се е родил по всяко друго време от годината но не е през месец Декември, ако имаме предвид че се е родил, така да се каже, на свеж въздух. През Декември, климата в Иерусалим си е бил доста твърд. Доколкото съм запознат, за Коледа се чува чак през четвърти век, когатo Западната църква решава да празнува разждането на Христос както вавилонците са празнували в чест на Слънцето поради раждането на Вавилонския месия. Нека си го кажем, Коледа е езически празник който Християнската църква е взела от Вавилонската, Египетската и Индииската култура, които култури имат силна връзка между тях. Не знам колко е вярно това, може и да имам грешка.

Аз честно казано не знам какво празнувам, може би Коледа като семеен празник, не като честването на раждането на Исус или почитане на Богът на Слънцето или на огромното консумиране което се извършва по това време на годината.
" Trust no one."

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #9 -: Декември 26, 2011, 11:57:22 am »
И аз празнувам самият празник, защото ми харесва атмосферата му: харесвам блясъка на украсите, харесвам студа и снега, харесвам огъня, харесвам събирането на семейството, харесвам подготовката, харесвам храните, които се приготвят, харесвам това, че всеки е купил малък подарък на всеки, харесвам магията, която те кара да се пробваш да направиш нещо добро, дори и да е съвсем мъничко...Иначе казано, харесва ми духът на празника и прекрасния му вид. Харесвам Исус, но не мисля, че това е неговия рожден ден, нито пък, че той се интересува от това дали почитат на земята т.нар.му рожден ден. /Пет пари не давам, че църквата не мисли като мен, тя църквата не мисли и като Исус, така, че.../
Църквата е егрегор и аз харесвам в случая повече егрегора на "коледния дух", отколкото егрегора на "рождество христово" ;)
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Passiflora

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 215
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #10 -: Декември 29, 2011, 11:50:22 am »
Края на зимното слънцестоене...

Относно "Коледния дух" - не мога да се начудя на едно: като дойде Коледа и се почват едни благотворителни истории, сякаш през останалото време гладните и бедните нямат необходимост от храна, а болните от лечение...

Неактивен joy

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 36
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #11 -: Декември 30, 2011, 02:18:37 am »

Много точно казано!
« Последна редакция: Декември 30, 2011, 09:29:19 am от Mirotvorec »

Неактивен Edge of Sanity

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 400
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #12 -: Декември 30, 2011, 08:29:38 am »
Края на зимното слънцестоене...

Относно "Коледния дух" - не мога да се начудя на едно: като дойде Коледа и се почват едни благотворителни истории, сякаш през останалото време гладните и бедните нямат необходимост от храна, а болните от лечение...


Точно това си мислех и аз. Няма лошо хората да дават пари за благотворителност по Коледа но ако някой наистина се интересуваше, нямаше да дава пари само по Презниците, а по всяко друго време на годината. Но причината за това е много проста, по това време хората са решили да раздават пари, така че щом през годината не са дали нищо, това е най-добрия момент.
" Trust no one."

Неактивен xtring

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 132
Re:Какво празнуваме на 25-ти декември
« Отговор #13 -: Декември 30, 2011, 21:39:37 pm »
Малко е повече от нищо - и тоя празник - тия няколко дни, както и да ги уточняват - става въпрос за нарушаване на статуквото. Става въпрос някои платежоспособни среди да си закупят малко успокоение на съвестта, като същевременно печелят от това неимоверни суми от обикновените хора, които също си закупуват малко съвест чрез тоя празник, докато се почувствуват за малко свободни. Това е своебразно изкупване на грехове, кой както и да ги разбира, 1 от 52 седмици в годината. След което с изчистена съвест се пристъпва към другите 51-а седмици на взаимно огорчаване.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27