Автор Тема: Астрономи решават съдбата на Плутон - Вече не е планета!  (Прочетена 34136 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Eon

  • Гост
На конференцията им в Прага се очаква и приемането на Зена в клуба на "официалните" планети
14.08.2006


Планета ли е Плутон? Отговор на този въпрос между 14 и 25 август трябва да даде общото събрание на Международния астрономически съюз (IAU) в Прага.

№9 в Слънчевата система е открита през 1930 г., но оттогава експертите водят спорове дали да я причисляват към планетите.

Заради по-малките й размери - 2360 км в диаметър, в сравнение с някои други небесни тела мнозина са склонни да я извадят от списъка, особено след като US астроном откри т.нар. "десета планета" 2003 UB313, наричана още Лила или Зена (Xena), чийто диаметър бе измерен от телескопа "Хабъл" и се оказа около 3000 км.

Заедно с нея Майк Браун и колегите му от Калифорнийския технологичен институт (CalTech.edu) регистрираха и други подобни обекти по периферията на звездната ни система, в т.нар. "пояс на Койпер", например Куаоар и Седна.

Сега общо около 3000 делегати в Прага за първи път ще трябва да се обединят около определение какво е планета.

Решението им може да наложи преработване на всички учебници и енциклопедии по света, коментира Би Би Си. На конференцията (Astronomy2006.com) се очаква още приемането на Зена в клуба на "официалните" планети.

Плутон има три спътника и с температура на повърхността -233 градуса по Целзий напомня по-скоро леденото ядро на комета.

Орбитата й също я отличава от останалите планети в Слънчевата система - тя обикаля около нашата звезда за 248 земни години, като изминатото разстояние е между 30 и 50 пъти по-голямо от разстоянието между Земята и Слънцето.

Планетата е по-малка не само от нашата Луна, но и от още шест други естествени спътника - Йо, Европа, Ганимед, Калисто, Титан и Тритон.

В началото на годината в нейната посока бе изстреляна сондата "Ню хорайзън". Това ще е първата среща на земен космически апарат с Плутон и спътника Харон, но тя ще се състои чак през 2015 г.

netinfo.bg

Eon: Плутон не е планета. То е ясно. Аман от камъни и скали в Космоса. Да решат най-накрая какви ще бъдат критериите за планета, че ни чака целия Млечен път още за изследване.
« Последна редакция: Август 15, 2006, 04:08:12 am от Horus »

Дъвиан

  • Гост
Тези се чудят какво да излислят. Остава и да не я обявят за планета.

Eon

  • Гост
Плутон не е планета.

По важно е на тази конференция да определят критериите за планета.

Мене лично боли ме фара дали новата скала ще бъде планета или не...

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Цитат
Плутон не е планета.
Ама пък като има три спътника...  ::)
Не мисли като човек!-Крион

Eon

  • Гост
Цитат
Плутон не е планета.
Ама пък като има три спътника...  ::)
Е и.

Неактивен Rapsio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 399
Имаше някаква теория че Плутон е "бивша" луна на Нептун изхвърлена от орбита когато Планетата Хъ минала преди хиляди години и си поиграла с орбитите на планетите.(от НАСА не са отрекли възможноста за голям обект отвъд Плутон)

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Цитат
Плутон не е планета.
Ама пък като има три спътника...  ::)
Е и.
Ами явява се планета спрямо тези спътници, поне така ми изглежда логически.
Не мисли като човек!-Крион

Eon

  • Гост
Тц... Не става според мен... То по тази логика знаеш ли колко камъни има из Космоса около които обикалят други камъни...

Дъвиан

  • Гост
ЕОН-е, я ни кажи по какви критерии нещо се определя за планета...ако знаеш де, защото аз например не знам. Има ли такива указатели и прочее.

Eon

  • Гост
ЕОН-е, я ни кажи по какви критерии нещо се определя за планета...ако знаеш де, защото аз например не знам. Има ли такива указатели и прочее.

По важно е на тази конференция да определят критериите за планета.

Дъвиан

  • Гост

Eon

  • Гост
Мнение просто...

Дъвиан

  • Гост
Не мога да разбера какъв е проблема Плутон да е планета. От толкова десетилетия вече се използва като такава, най-вече в астрологията. Вече си говорим за нови планети, те още определят Плутон - хахаха.

Eon

  • Гост
На 25ти като свърши конференцията ще видим какво ще кажат.


Дъвиан

  • Гост
Да, може би е хубаво да се проучи в интернет информация за самата конференция, за да могат да се разберат резултатите, че не се знае Нетинфо дали ще пуснат нещо :D А може и с тях да се свърже човек ;D
« Последна редакция: Август 28, 2006, 18:45:17 pm от Дъвиан »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27