Да, сериозно е, не се майтапя.
Работата на самолетните двигатели е много по-неоптимизирана от тази на автомобилите, с оглед износоустойчивост и най-вече надеждност.

За сравнение - самолетен двг на малък самолет тежи 80 кг, 3 литра работен обем, карбуратор, 6 цилиндъра, боксер, 75 kW, при 3000 оборота, степента на сгъстяване е около 7-7,5.
Часовия разход при пълен товар е 35-40 литра на час.
1,6 литров автомобилен двг, 140кг, 75 kW/6000 min^-1, 11/1, дава разход почти наполовина на самолета - 19-20 л/ч.. само че при висока влажност, работата на карбураторните и моноинжекционни двигатели е по-кофти, мощността намалява вследствие на намаляване разтворимотта (изпарението) и съответно лошата пулверизация и недоброто изгаряне. Особено чувствителни са бензиновите двг с висока степен на сгъстяване. А самолетните не са такива - 7-7,5 е типична ст-т за 2-тактов двг, или бензинов със свръхпълнене, но не и за такъв без. И двата вида "заглъхват", но това не означава по-добра работа и по-добри икономични показатели.
А относно пълния инжекцион - той не се влияе толкова от влажността, защото впръсква горивото направо в порта при разделното впръскване (предкамерно), или в горивната камера (директно впр.) - това са най-ефективните бензинови двг, защото при тях пулверизацията зависи от дизайна на предкамерата и камерата а не от атмосферните условия...

А влагата НЕ се разширява, най малкото защото при това налягане е в течна фаза, а в газообразно състояние, температурното разширение е почти същото като на азота.
Да, водата може да "подобри" работата, зависи какво разбираш под "добра" работа - влагата със сигурност "добавя" топлинен капацитет на въздуха и намалява температурата на горене достатъчно(в доста случаи), за да се намалят NOX и CO -емисиите, (за жалост не се разпадат толкова лесно) което е по-природосъоразно наистина, но мощностно-икономичните характеристики страдат от това, а досгъстяването вследствие на водния обем отнемащ обема на камерата е нищожно..
Пример - > голямата дилема: US vs. EU автомобили:
Ами един US(калифорнийски) закон, открай време ограничава производителите в отношение вредни емисии. Затова именно американците слагат 4-литрово, V6 или V8 - "прасе" със скромните 150 к.с. под капака на 4+1 местен седан.
Европееца пък "изтисква" тия 150 коня от 1,8 - 2.0 литров редови 4 цил. и пак ги слага в 4+1 автомобил, който е 2 пъти по-икономичен но цапа 3 пъти повече, и естествено после се мъчи да спаси положението с безброй оптимизации и катализаторни системи, за да се впишат в Евро-2,3,4,5... стандартите

Е така е - Америка има петрол, Европа-та - няма

Но пък нивото на NOX-итата драстично намалява ако не преобедняваш сместа - за бензиновите двг става дума. Затова пък съвременните с-ми за директно впръскване поддържат алфа 1-ца, а ЕМ - 0.98, а и това се счита оптимума на горивната икономичност. БТВ горепосочения ВАЗ 2101 даде оптимален разход при (алфа)=0.97
