Автор Тема: Относно революциите в Арабския свят  (Прочетена 103171 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Elane

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 22
Относно революциите в Арабския свят
« -: Януари 31, 2011, 16:24:09 pm »
Ще започна с Български източници:

Протестите в Тунис (запалването на фитила)
Революция с аромат на жасмин /пак Тунис/
Бунтовете в Египет следват тунизийския пример
Битката за душата на арабския свят

Други източници:
Снимков материал - нецензуриран и потресаващ./Египет/
Предупреждавам за хората, които са по-чувствителни: Най-отдолу в галерията са поместени дори нецензурирани снимки на човек, застрелян в главата. Нищо не са спестили.
Причините за протестите в Египет на кратко
Видео
Има и няколко клипа, които можете да намерите в Youtube /макар че не ви препоръчвам/, в които ясно се вижда как протестиращи биват умъртвявани по улиците.

По-подробна информация.


Brief:
В Тунис, млад мъж се подпалва демонстративно, след като полицията несправедливо отнема разрешителното му за търговия със зеленчуци, лишавайки го от единствения поминък. След което доста негови братя по съдба последват жертвеническия му пример, слагайки началото на неконтролируеми цивилни протести, и разбира се агресивен отговор от страна на полицията и властите, много безредици, огньове и хаос, докато армията не се намесва и не изгонва "президента", който трескаво бяга извън страната.

Египет - ситуацията е общо взето същата /имам в предвид условията, които довеждат до масивните протести - инфлация на хранителни продукти, нечовешка мизерия, липса на работни места (31% безработица в Тунис), корумпирана власт, полицейски брутализми, потъпкване на всякакви човешки права като лична свобода, свободно слово и какво ли още не./

Та, в Египет.... Мубарак е на престола (то си е баш престол, ако питате мен) от близо 30 години и тъй като е на преклонна възраст (82-5), започва да подготвя сина си Гамал да поеме властта при оттеглянето му. Което, както знаете... е напълно стандартна процедура за президентски пост.
>.<

Хората се събират чрез група във фейсбук /400,000/, първия протест избухва на националния ден на полицията.
/особено при положение, че Египет е страна под военен режим с неограничени права на полицията от близо 20 години вече, поради което бруталствата на полицейщината са ескалирали извън всякакъв контрол. Reference => Egypt: Protests mount over police murder of Khaled Said/

Хората работят за по 2-3 долара на ден, при цена на хляба от 1 долар.
Протестите се разиграват за няколко дни... от 27.01.11, ако не се лъжа, може и да бъркам.

Армията в Египет обаче подкрепя властта. Дори са изпратили танкове по улиците и извергите, които се наричат полицаи вече са започнали да стрелят с истински куршуми. Спряли са интернета и мобилните комуникации в ЦЯЛАТА СТРАНА, само и само да потушат протестите на хората.
Отделно в Йордания и Йемен също има някакви наченки на протести. Какво мислите, че ще се случи?

Из целия арабски свят има причини за такива протести. Нека се надяваме, че поне те ще успеят да си извоюват една сносна демокрация, на пук на религиозните предразсъдъци.



Какво мислите по въпроса?









« Последна редакция: Януари 31, 2011, 16:32:39 pm от Elane »

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #1 -: Януари 31, 2011, 16:38:36 pm »
хАмериканците имат пръст в тази работа. Явно се цели демократизиране на арабския свят, което би било от полза при налагането на НСР. Това мисля аз. :hi:
Dreams are messages from the deep.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #2 -: Януари 31, 2011, 16:40:45 pm »
На мен ми намирисва на верижна реакция от протести в арабските и мюсюлманските страни.

Raw Deal, и аз съм на същото мнение.

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #3 -: Януари 31, 2011, 17:09:46 pm »
Цитат
Какво мислите по въпроса?


Това египтянче знае откъде идва злото и показва на незнаещите.
На последният ред на флакона е написано.

« Последна редакция: Януари 31, 2011, 17:11:41 pm от Гален »

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #4 -: Януари 31, 2011, 17:59:30 pm »
хАмериканците имат пръст в тази работа. Явно се цели демократизиране на арабския свят, което би било от полза при налагането на НСР. Това мисля аз. :hi:

Може и да е така, а може и да е съвсем друго, тоест да не се "цели" демократизиране на арабкия свят, а арабският свят сам да е узрял да се "демократизира" (тази дума вече е много мръсна, затова заслужава кавички). Имам предвид, че там също има много прогресивни хора, които лежат по затворите или биват пребивани с камъни. За правата на жените пък да не отварям дума.По- скоро смятам, че събуждането там си е естествен процес, на който САЩ искат да сложат ръка и да го контролират, както става и при всички революции и налагане на нови режими.Скептична съм, очевидно е, че събуждане не може да има, когато си с автомат в ръка. Толкова сме заети да се изтрепваме, че нямаме време да излезем от наркозата.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #5 -: Януари 31, 2011, 18:25:39 pm »
В днешно време "демократизиране" означава, че дадена слаба държава бива завлечена под чехъла на по-силните държави, като последните се възползват всячески от подчехлените. ;D Революциите в Арабския свят копират събитията в Ирак, но без пряката военна намеса на янкитата.
Въпрос на време е процеса на "демократизиране" на арабските държави в Африка да бъде завършен и Ю ЕС Ей веднага да им "помогнат" със заемчета за укрепване на "демокрацията" или другояче казано - минаване под големия чехъл. ;)
Dreams are messages from the deep.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #6 -: Януари 31, 2011, 18:27:19 pm »
http://en.wikipedia.org/wiki/Hosni_Mubarak

Много е дърт пича бе ;D :flag_of_truce:

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #7 -: Януари 31, 2011, 18:38:01 pm »
Робърт Мугабе е по-дърт ;D :P
Dreams are messages from the deep.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #8 -: Януари 31, 2011, 19:21:42 pm »
В днешно време "демократизиране" означава, че дадена слаба държава бива завлечена под чехъла на по-силните държави, като последните се възползват всячески от подчехлените. ;D Революциите в Арабския свят копират събитията в Ирак, но без пряката военна намеса на янкитата.
Въпрос на време е процеса на "демократизиране" на арабските държави в Африка да бъде завършен и Ю ЕС Ей веднага да им "помогнат" със заемчета за укрепване на "демокрацията" или другояче казано - минаване под големия чехъл. ;)

Политиката на САЩ е ясна и на слепите и глухите.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Necromant

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 5
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #9 -: Януари 31, 2011, 20:27:50 pm »
Нещо им става определено на мюсюлманите в арабския свят. По начало моето мнение е, че демокрацията е утопия и тя води само към задънена улица. Не знам от какво точно трябва да са богати тези арабски страни след като са у пустинята, а нямат нито нефт, нито злато и диаманти. За каква икономика става въпрос, когато имаш една ГОЛА ПУСТИНЯ?!  :bad:  И някой може ли да ми каже, какви суровини се добиват в тези арабски държави, в които се извършват революциите? Според мен можем да ги изброим на пръстите на 2-те си ръце.
А то е ясно, че бай Джон (USA) си вре носа навсякъде, където може да го навре и очаквам и от там да е имало намеса, особенно както почнаха да се изказват пак за това демократизиране в ислямския свят.  :negative: На този етап диктатурата на онези откаченяци е най-доброто нещо. Само така могат да бъдат под контрол тяхните дървени глави иначе ще направят много поразии.  :--- :o Мюсюлманите са много зле - те нямат спирка и са пълни фанатици!  :--- :negative: :bad:
Единни в различията си!

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #10 -: Януари 31, 2011, 20:41:49 pm »
Американците ще изнасят демокрация за мусюлманският свят. А с тези фундаменталисти шега не бива. Ще видим до къде ще го докарат.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен mechka

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 28
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #11 -: Януари 31, 2011, 22:03:51 pm »
Няма никви конспирации! Всичко е естесвтвен процес - качва се популацията на паплачта храната става дефицитна -> бройката намалява (нормално никой не се дава без бой). Има Баланс във всичко! Никой, дори цялата паплач на планетата неможе да върви срещу върховния закон на природата (или както аз го наричам "Баланс"-ът)!

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #12 -: Януари 31, 2011, 22:56:13 pm »
Eто тук има един много точен анализ :yes:.

 Тътенът на демократичната вълна

Разпалиха ли бунтовете в Тунис нова вълна на демокрация, която ще завладее Египет и вероятно ще помете авторитарното "арабско изключение"? След Южна Европа през 70-те, Латинска Америка в късните '80 и Централна и Източна Европа през 90-те години изглежда, че сега е ред и на Средиземноморския регион. За Европа процесите на демократизация на юг от нея са от жизненоважен интерес.

Падането на Зин ал Абидин бен Али в Тунис илюстрира

колапса на арабския модел на "стабилност"

http://www.dnevnik.bg/analizi/2011/01/31/1034831_tutenut_na_demokratichnata_vulna/
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен mechka

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 28
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #13 -: Януари 31, 2011, 23:01:24 pm »
Промяната във формата на управление няма да реши проблема с дефицита на храна в световен мащаб.
« Последна редакция: Февруари 01, 2011, 08:28:58 am от Mirotvorec »

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Относно революциите в Арабския свят
« Отговор #14 -: Януари 31, 2011, 23:20:05 pm »


Едва ли всичко се свежда само до храната.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27