Космическа сонда търси пръстени около Марс
22.02.2007 16:07
bgnewsroom.com
Космическият апарат "Розета", пригоден да осъществи досег с комета, първо ще се опита да установи дали около Марс има тънък пръстен от прах, съобщи Би Би Си.
Сондата ще използва гравитацията на Марс, за да ускори полета си, който ще достигне своята кулминация през 2014 г. При близкото прелитане до Червената планета обаче, специалистите ще използват възможността да огледат за разпръснат прах и материал от двете луни на Марс - Фобос и Деймос.
Около 18 ч. по Гринуич на 24 февруари апаратът ще е на позиция да наблюдава Фобос, който ще се появи зад планетата. "Ще следим явлението през атмосферата на Марс и ще търсим доказателства за вода", каза Хорст Келер - ръководител на екипа работещ с инструмента Озирис на "Розета". Наблюденията ще продължат два часа. След това са предвидени снимки на червения диск на планетата, като резолюцията ще е 10 пъти по-добра от постигнатата от "Хъбъл". "Розета" ще потърси и доказателства за тънък пръстен около Марс, за който се смята, че е съставен от прах от двата му естествени спътника Фобос и Деймос. "Розета" ще се доближи най-много до Марс - на 250 км в неделя в 1,53 ч. по Гринуич. След това тя ще се оттласне от планетата.
Мисията "Розета", ръководена от Европейската космическа агенция, е една от най-амбициозните в историята на космическите изследвания. Нейната цел е апаратът да навлезе в орбита около кометата 67Р/Чурюмов-Герасименко и да спусне на повърхността й модул, който трябва да направи химически изследвания. Целта е да се разбере какъв е бил първоначалният състав на материята, от която са се образували планетите, и каква роля са имали кометите за появата на живота на Земята. Така специалистите ще получат информация за произхода на Слънчевата система, и дори за зараждането на живота на Земята.
Ядрото на кометата Чурюмов-Герасименко, която "Розета" ще „преследва” и изследва през 10-годишния си полет из Слънчевата система, е с радиус около 2 км. Самият апарат "Розета" е с размерите на голяма перална машина. Ако кацането е успешно, "Розета" ще изстреля харпуни, за да се прикрепи към повърхността на кометата, тъй като силата й на притегляне ще е 100 000 пъти по-малка от земната гравитация.
Срещата на "Розета" с кометата няма да стане преди април 2014 г., когато тя ще е далеч отвъд астероидния пояс между Марс и Сатурн.